e-recepty a uprawnienia dodatkowe ZK

Duża część z nas jest już myślami przy świętach i Nowym Roku. Warto więc przypomnieć, że od 8 stycznia 2020 roku wejdzie obowiązek wystawiania e-recept. W związku z tym potwierdzamy (bo pytaliście o to już kilka razy), że w razie nie wpisania uprawnienia dodatkowego ZK (Zasłużony Krwiodawca) przez lekarza może to zrobić farmaceuta na podstawie legitymacji. Wszystkie przepisy dotyczące wystawiania i realizacji recept są zamieszczone w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept. Trzeba również zwracać uwagę na akty prawne nowelizujące to rozporządzenie, bo było w trakcie kilkunastu miesięcy wielokrotnie nowelizowane. Poniżej możecie zapoznać się dokładnie z przepisami, które o tym mówią.

§ 10. 1. Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:

1) kod uprawnień dodatkowych pacjenta, z wyjątkiem kodu uprawnienia dodatkowego pacjenta określonego w lp. 7 załącznika nr 1 do rozporządzenia – osoba wydająca określa go na podstawie dokumentów, o których mowa w § 14, przedstawionych przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca zamieszcza go w Dokumencie Realizacji Recepty lub na rewersie recepty papierowej oraz zamieszcza ten kod w komunikacie elektronicznym, o którym mowa w art. 45 ust. 2 ustawy o refundacji, przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu;

Jak widzicie pojawiły się tu 3 główne elementy:

  • – kod uprawnień dodatkowych
  • – dokument potwierdzający
  • – Dokument Realizacji Recepty
  1. W poniższej tabelce możecie zapoznać się z kodami uprawnień dodatkowych. Nas interesuje ZK, czyli Zasłużony Krwiodawca.

2. Dokumentem potwierdzającym posiadane uprawnienie jest legitymacja “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Sposób jej uzyskania opisaliśmy w osobnym artykule: https://krwiodawcy.org/odznaki-zasluzony-honorowy-dawca-krwi

Art. 43. 1. Świadczeniobiorcy, który posiada tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawi legitymację “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, przysługuje bezpłatne, do wysokości limitu finansowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o refundacji, zaopatrzenie w leki objęte wykazem:

1) o którym mowa w art. 37 ustawy o refundacji, w zakresie kategorii, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a tej ustawy,

2) leków, które świadczeniobiorca posiadający tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów – na podstawie recepty wystawionej przez osobę uprawnioną w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji.

3. Czym jest ostatni element, czyli Dokument Realizacji Recepty? Jest to dokument elektroniczny wytworzony w wyniku elektronicznego otaksowania recepty. To na nim właśnie farmaceuta może zamieścić m.in. informację o naszym uprawnieniu dodatkowym.

Jeżeli interesuje Cię jakie leki znajdują się na listach zajrzyj tu https://ktomalek.pl/lista-lekow-refundowanych-2017-honorowy-dawca-krwi/h-1 oraz https://krwiodawcy.org/leki-zasluzonych-honorowych-dawcow-krwi

16 komentarzy do “e-recepty a uprawnienia dodatkowe ZK”

  1. Witam. Żeby kupić np. ascofer (który mogę kupić bez recepty) ze zniżką/za darmo wystarczy, że w aptece pokaże legitymację ZK?

    Odpowiedz
  2. janek – już dawno o to apelowałem i bylaby to najlepsza opcja, ale nikt nie może sie z tym przebić, żeby to weszło! Można by było wprowadzic kolory lub znaczek dla III. II i I stopnia.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jeżeli pyta się Pan o suche przepisy to ustawa wprost nakazuje posiadanie legitymacji ZHDK w czasie wykupowania. W praktyce która to często mija się z uchwalonymi przepisami dawcy byli obsługiwani z posiadanym zdjęciem np w telefonie. Jednak przypominam, że są to pozytywne “przypadki” a nie standard.

      Odpowiedz
  3. Dzień dobry mam pytanie odnośnie legitymacji zk zmieniłam nazwisko po wyjściu za mąż a w legitymacji jest panieńskie nazwisko czy moja legitymacja jest aktualna czy mogą mi odmówić sprzedaży leków w aptece?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Wszystko zależy od tego czy posiada Pani starą wersję legitymacji gdzie nie ma PESELu czy nową gdzie jest. Jeżeli nową to nie trzeba podejmować żadnych kroków gdyż zmiana stanu cywilnego nie powoduje zmiany PESELu a więc w łatwy sposób można potwierdzić, że dokument jest Pani. Jeżeli jednak ma Pani starą legitymację bez numeru PESEL to wymiana jest wskazana.

      Odpowiedz
  4. Witam. Pani doktor w dniu dzisiejszym mi powiedziała ,że np.Ascofer,kwas foliowy i witaminy B comositum nie są refundowane dla ZDK. CZY TO PRAWDA?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      To nieprawda. Normalnie sa bezpłatnie wydawane na podstawie recepty z ZK z tym, że lekarz i aptekarz muszą wiedzieć, że te preparaty nie sa liście leków refundowanych tylko na specjalnej liście leków, które dawcy krwi przyjmują w związku z oddawaniem krwi.

      Odpowiedz
  5. Janku, myślę że to świetny pomysł tylko z realizacją może być problem chociaż w tych czasach wystarczy trochę dobrych chęci. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  6. Może czas wprowadzić zmiany w odznaczeniach i legitymacjach HDK i zastąpić siermiężną książeczkę papierową która jest niewygodna plastykiem typu karty bankowej która lepiej pasuje do portfela i mogła by pełnić rolę krewkarty w razie wypadku , co o tym sądzicie drodzy krwiodawcy ? szczęśliwego nowego roku życzy wam Janek

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading