W grudniu 2024 roku do Rady Gminy jednej z miejscowości została złożona prośba w postaci petycji „o rozważenie możliwości oznaczenia miejsca postojowego znakiem poziomym dedykowanym honorowym dawcom krwi np. (…) parking przed Urzędem Gminy, przychodnią zdrowia itp.”.
Oczywiście dołączono uzasadnienie, które w skrócie można streścić dwoma słowami: promocja krwiodawstwa.
Rada Gminy odpowiedziała na petycję nstąpująco:
Niniejszym w odpowiedzi na Pana pismo z 24 grudnia 2024 roku, uprzejmie informujemy, iż Rada Gminy nie jest uprawniona do podejmowania decyzji w zakresie oznakowania miejsc parkingowych znakiem poziomym dedykowanym honorowym dawcom krwi.
Kompetencje Rady Gminy określone zostały w przepisie art. 18 ustawy o samorządzie gminnym. Stosownie do niego oraz innych ustaw szczególnych, Pana prośba wyrażona w wyżej przywołanym piśmie nie może zostać spełniona, gdyż nie pozostaje ona w zakresie działalności Rady Gminy.
Stosowna uchwała Rady Gminy mogłaby jedynie dotyczyć zwolnienia honorowych krwiodawców z opłat parkingowych w strefach płatnego gminnego parkowania. Jednakże takich płatnych stref w naszej gminie nie ma.
Równocześnie wskazujemy, że właściciel zarządca drogi upoważniony jest do stosowania znaków poziomych w postaci linii, napisów i symboli umieszczonych na nawierzchni dróg w sposób odpowiadający obowiązującym przepisom prawa i zgodnych z ustawą prawo o ruchu drogowym. W tym zakresie w Spisie wzorów znaków i symboli stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych (wydanego na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.), brak jest specjalnego znaku powiązanego lub wskazującego na honorowego dawcę krwi, jako osobę uprawnioną do miejsca parkingowego. Stąd też Pana prośba, naszym zdaniem, skierowana powinna być do organu stanowiącego prawo, czyli Sejmu. W tym zakresie stosownie do przepisu art. 31 Regulaminu Sejmu inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi i Radzie Ministrów, a także grupie co najmniej 100.000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.
Na zakończenie pragniemy podkreślić, że Rada Gminy wyraża wdzięczność oraz podziękowanie dla tych, którzy oddając honorowo krew ratują życie innym.
Oczywiście odpowiedź trafiła do osoby składającej petycję. Po zapoznaniu się z nią dookreśliła ona czego oczekuje w związku z brakiem możliwości realizacji postulatów na poziomie gminnym. Aby nie przekręcić próśb składającego zacytuję pełną treść pisma:
W nawiązaniu do mojego pisma z dnia 24 grudnia 2024 r. oraz otrzymanej odpowiedzi z dnia 15 stycznia 2025 c, pragnę serdecznie podziękować za zapoznanie się z moją propozycją i przedstawione wyjaśnienia. Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że moja pierwotna prośba dotyczyła nie tylko działań na szczeblu lokalnym, ale także podjęcia wszelkich możliwych kroków, w tym wystąpienia do odpowiednich organów państwowych (ministerstw, postów, senatorów) w celu zrealizowania proponowanego rozwiązania.
Zdaję sobie sprawę z ograniczeń prawnych wskazanych w Państwa odpowiedzi oraz faktu, że Rada Gminy nie ma kompetencji do samodzielnego wprowadzania oznaczeń miejsc parkingowych. Niemniej jednak, z uwagi na to, że zmiana przepisów w tym zakresie wymaga inicjatywy na szczeblu krajowym, uważam, że Rada Gminy może i powinna:
- Wystosować oficjalne pismo do Ministra Infrastruktury, przedstawiając moją prepozycję oraz jej potencjalne korzyści
- Podjąć uchwałę w sprawie apelu do posłów, senatorów lub innych odpowiednich instytucji, zachęcając ich do zaangażowania się w proces legislacyjny.
- Wspierać inicjatywę w ramach współpracy z organizacjami promującymi honorowe krwiodawstwo.
Pragnę podkreślić, że działania te w pełni wpisują się w zadania gminy, określone w art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, związane z zaspokajaniem potrzeb wspólnoty i wspieraniem postaw prospołecznych. Moja propozycja, dotycząca wyróżnienia honorowych dawców krwi, stanowi wyraz wdzięczności za ich wkład w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego oraz może przyczynić się do promocji krwiodawstwa w naszej społeczności którą osobiście przedstawiłem na jednej z sesji rady gminy, która była odebrana pozytywnie.
Chciałbym przypomnieć o poparciu wójta gminy, który zabrał glos i poparł wszelkie działania prospołeczne oraz promocyjne gminę.
Zwracam się zatem ponownie z uprzejmą prośbą o wsparcie tej inicjatywy poprzez podjęcie konkretnych działań wskazanych powyżej. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami możemy wprowadzić zmiany, które będą miały pozytywny wpływ na rozwój naszej gminy i wizerunek wspólnoty lokalnej jako zaangażowanej w działania na rzecz dobra społecznego.
Rada Gminy podjęła zatem w marcu 2025 roku uchwałę, która to pozwoliła przesłać petycję do Marszałka Sejmu. Dokumenty złożono 10 kwietnia tego roku a dwa tygodnie później skierowano do Komisji do Spraw Petycji celem rozpatrzenia jej.
Pozostaje zatem czekać na posiedzenie organu właściwego do rozpatrzenia sprawy. Termin posiedzenia niestety nie jest nam jeszcze znany. Oczywiście poinformujemy Was o wydarzeniu.
Zapraszam do dyskusji. To co ja uważam za największy problem to grupa jaką określiła osoba składająca petycję (Rada Gminy po jej przejęciu) a której to dotyczyłoby wspomniane uprawnienie a mianowicie „Honorowi Dawcy Krwi” a więc osoby, które co najmniej raz w życiu oddały krew. Jest to bardzo szeroka grupa. Oczywiście wiele zależy od tego jak ostatecznie brzmiała by treść przepisów. A co Wy o tym sądzicie?
Przypomnę, że część samorządów ma już wprowadzone przepisy dające szczególne uprawnienia w parkowaniu dla określonych grup dawców krwi np. Ostrołęka.
Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Witam . Mam pytanie odnośnie oddania krwi . Jestem krwiodawcą wieloletnim.W poniedziałek tzn. 19 .05. 25. oddałem krew. Pielęgniarka którą pobierała mi krew miała problem z w?łuciem się . Samo wkłucie było bolesne, poczułem uczucie mrowienia po całym ciele . Prawdopodobnie pielęgniarka przebiła się przez tzw. zrost. Krew została oddana normalnie . Dzisiaj jest czwartek czyli kilka dni po oddaniu krwi . W dalszym ciągu mam uczucie mrowienia podczas pracy czy też dzwigania czegoś ciężkiego. Nigdy wcześniej po donacjach nie miałem z tym problemu. Czy powinienem coś z tym zrobić. ?