Czy zgadzasz się na sprzedaż krwi? – dziwny formularz

Od kilku dni w RCKiK do ankiety otrzymuje się dodatkowy formularz, który służy do wyrażenia zgody na to by nasza krew mogła być sprzedana następnie firmom farmaceutycznym. Oczywiście widzieliśmy o tym, że zarówno krew jak i jej poszczególne składniki są sprzedawane czy to do szpitali, czy też jak to się dzieje w przypadku osocza firmom farmaceutycznym. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pobór, wytworzenie składników, przechowywanie czy transport kosztują i centra muszą pozyskiwać środki na w/w cele. Natomiast jesteśmy ciekaw z czego wynika, że te formularze tak nagle weszły do obiegu. Kto z Was się z tym spotkał i co o tym sądzicie. Podzielcie się odczuciami na naszym kanale facebook

 

 

10 komentarzy

 • Radek

  jak ostatnio oddawałem to się spytałem o co w tym wszystkim chodzi. Krew ma swoja ważność, gdy się kończy lepiej przeznaczyć ją do produkcji leków niź ma się zmarnować

 • Dominik

  Do 2009 roku oddawałem krew regularnie. Później dowiedziałem się o sprzedaży krwi za granicę. Dziś pierwszy raz po tym czasie, przychodzę i zgoda na sprzedaż mojej krwi na którą jeśli nie zgadzam to nie pobiorą krwi.

  Dodatkowo obowiązek osobistego informowania o zmianie miejsca zamieszkania mimo że podaje numer telefonu do kontaktu.

  No więc wrócę jak krew będzie ratować życie a nie zapychać czyjś portwel

 • HONOROWY IDIOTA

  Oddałem honorowo łącznie 9 litrów krwi.
  Dzisiaj oddałem ostatnią porcję w takim stanie rzeczy, darmowa krew dla wszystkich albo płaćcie za nią!
  Nie będziecie zarabiali na mnie. Albo krew jest darmowa, albo zapłaćcie gotówką.
  Jestem za prywatyzacją i sprzedażą krwi na wolnym rynku np. 450ml za 150zł.

 • Zibibibi

  Koniec honorowego oddawania krwi.Teraz tylko liczy się zysk.na mojej krwi nikt nie bedzie zarabiał.Jak ma oddać to dla kogoś czyli konkretnej osoby.A jak koncerny chcą wytwarzać z niej leki to niech płacą tym co oddają.Ja kur…oddam krew a jak przyjdzie mi zdobyć jakies leki to mnie osrają.Mam ich w du…Koniec oddawania.

 • kozakoza

  Podpis pod tym jest dobrowolny tak jak dobrowolne jest oddawanie krwi – jesli jednak nie podpiszesz sie pod tym to nie będziesz mógł oddać krwi- proste. Dla mnie na pewno – tzn. dość honorowego krwiodastwa!

 • zigi

  Ja jestem jak najbardziej przeciw i chętnie zwróciłbym się do rzecznika praw pacjenta lub rzecznika praw obywatelskich, czy taki proceder jest zgodny z prawem?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.