Zgoda honorowych krwiodawców na odsprzedaż krwi przez centra krwiodawstwa koncernom farmaceutycznym i producentom leków

 Wprowadzenie do kwestionariusza dawcy zapisu dotyczącego wyrażenia przez dawcę zgody na przekazanie oddanej krwi do przetworzenia w leki w przypadku niewykorzystania jej do celów klinicznych nastąpiło na podstawie rekomendacji, przedłożonej ministrowi zdrowia przez Krajową Radę do Spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w październiku 2011 r. W przypadku niewykorzystania krwi lub jej składników do celów klinicznych, aby zapobiec przeterminowaniu, centra krwiodawstwa mają możliwość przekazania składników oddanej przez dawcę krwi (osocza) do przetworzenia w leki. Warunkiem wykorzystania krwi (osocza) do celów innych niż kliniczne jest uzyskanie pisemnej zgody dawcy.

  W związku z niewłaściwą interpretacją powyższego zapisu została przygotowana errata, która zawiera poprawiony wzór kwestionariusza dawcy. Zgodnie z przygotowanymi zmianami kandydaci na dawcę krwi zostaną jasno poinformowani o możliwości wykorzystania pobranej krwi i jej składników do celów klinicznych oraz osocza jako surowca do wytwarzania leków przed uzyskaniem zgody dawcy na zabieg pobrania krwi i jej składników. W przypadku niewyrażenia zgody na odpłatne przekazanie osocza do wytwórni farmaceutycznych jako surowca do wytwarzania leków przez dawcę krwi krew dawcy, w tym osocze, zostanie pobrana i przekazana do celów klinicznych w zależności od potrzeb podmiotów leczniczych lub zutylizowana.

   Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z późn. zm.) ˝Ilekroć w ustawie jest mowa o: krwi bez bliższego określenia – należy przez to rozumieć również osocze i inne składniki krwi˝. Regionalne centa krwiodawstwa i krwiolecznictwa utrzymują tzw. niezniżalne zapasy osocza, które mają na celu zabezpieczenie potrzeb lecznictwa i wynoszą 363 450 jednostek dla całego kraju (czyli około 90 tys. l). Tzw. nadwyżki osocza, czyli liczba jednostek osocza, która jest powyżej ˝niezniżalnego˝ poziomu osocza, znajdująca się w regionalnych centrach krwiodawstwa, uzależniona jest od ilości pobranej krwi pełnej, ilości wydań do szpitala itp., dlatego ulega codziennym wahaniom. Dnia 30 grudnia 2011 r. stan zapasów osocza w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa wyniósł 1 651 112 jednostek, z czego 1 287 662 jednostek stanowiło nadwyżkę, natomiast w dniu 29 czerwca 2012 r. na stanach magazynowych w regionalnych centrach znajdowało się 1 625 518,7 jednostek, z czego 1 262 069 stanowiło nadwyżkę osocza.

   Pragnę podkreślić, że powszechnie stosowany w lecznictwie jest koncentrat krwinek czerwonych, będący podstawowym składnikiem krwi pełnej pobieranej od honorowych krwiodawców, który praktycznie w 100% jest wykorzystywany na potrzeby lecznictwa w Polsce.

   Do wytwórni farmaceutycznych wydawane jest za opłatą wyłącznie osocze. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 29 września 2011 r. w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2012 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 220, poz. 1309) wysokość opłaty za jedną jednostkę osocza świeżo mrożonego po karencji wynosi 135 zł (przyjmuje się, że 1 l osocza stanowi ok. 4 jednostek). Ten poziom opłaty uwzględnia rzeczywiste, faktyczne koszty ponoszone przez centra krwiodawstwa na przygotowanie jednej jednostki osocza do wydania.

   Obecnie w Polsce uzyskiwane osocze w 97% pochodzi z krwi pełnej, z czego do celów klinicznych (przede wszystkim do przetoczeń pacjentom w szpitalach) zużywa się ok. 30% osocza pochodzącego od honorowych dawców oddających krew pełną. Pozostająca po zabezpieczeniu potrzeb klinicznych ilość osocza, tj. ok. 70%, stanowi nadwyżkę, która może zostać przeznaczona do frakcjonowania celem uzyskania produktów osoczopochodnych wykorzystywanych w leczeniu wielu grup chorych, u których konieczne jest zastosowanie leków osoczopochodnych, w tym chorych na hemofilię, po przeszczepach, z niedoborami odporności etc.

   W roku 2011 centra krwiodawstwa wydały do wytwórni farmaceutycznych 329 311 jednostek osocza, tj. około 84 980 l tego składnika krwi, co stanowi ok. 34% ilości osocza pobieranego przez centra krwiodawstwa rocznie. W roku 2012 w okresie od stycznia do czerwca centra krwiodawstwa wydały do wytwórni farmaceutycznych 381 067,64 jednostek osocza.

   Centra krwiodawstwa, aktualnie wydając osocze, na które z jednej strony nie ma zapotrzebowania ze strony szpitali, a w przypadku którego z drugiej strony istnieje ryzyko przeterminowania tego składnika krwi, mogą uzyskać kwotę ok. 57-67 euro za 1 l osocza.

   Zgodnie z art. 27 pkt 7 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z późn. zm.) do zadań regionalnego centrum, wojskowego centrum i centrum MSWiA należy zaopatrywanie wytwórni farmaceutycznych w osocze krwi.

   Pragnę podkreślić, że regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa nie sprzedają krwi, ale jedynie wydają za opłatą zgodnie z art. 19 ww. ustawy. Krew jest wydawana przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-4, za opłatą. Opłaty pobierane przez centra krwiodawstwa są traktowane jako zwrot kosztów, które centra krwiodawstwa ponoszą w związku z pobraniem, badaniem, przechowywaniem i przygotowaniem krwi i jej składników do wydania celem wykorzystania przez podmioty lecznicze lub wytwórnie farmaceutyczne.

Zobacz też:

Czy trzeba podpisywać zgodę na odsprzedaż osocza?

3 komentarze do “Zgoda honorowych krwiodawców na odsprzedaż krwi przez centra krwiodawstwa koncernom farmaceutycznym i producentom leków”

  1. Prosze o odpowiedz na to pytanie:
    Gdy nie zgodzę się na odpłatnie przekazanie krwi czy lekarz może odmówić pobranie krwi?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading