Czy trzeba podpisywać zgodę na odsprzedaż osocza?

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pytanie czy centrum może odmówić pobrania krwi jeżeli dawca nie zgodzi się na odsprzedaż osocza.

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na zapytanie dotyczące dyskwalifikacji dawców, w związku z brakiem wyrażenia zgody na ewentualna sprzedaż ich krwi do celów farmaceutycznych, Departament Lecznictwa prosi o przyjęcie poniższego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt. 2 ustawy o publicznej służbie krwi “kandydat na dawce krwi lub dawca krwi, z zastrzeżeniem ust. 2, ma pełną zdolność do czynności prawnych i wyraził każdorazowo, w obecności osoby, o której mowa w pkt 1, pisemna zgodę na pobranie krwi lub jej składników i jej wykorzystanie zgodnie z celami ustawy”.

W przypadku niewykorzystania krwi lub jej składników do celów klinicznych, aby zapobiec przeterminowaniu, centra krwiodawstwa maja możliwość przekazania składników oddanej przez dawce krwi (osocza) do przetworzenia w leki. Warunkiem wykorzystania krwi
(osocza) do celów innych niż kliniczne jest uzyskanie pisemnej zgody dawcy. W przypadku niewyrażenia zgody na odpłatne przekazanie osocza do wytworni farmaceutycznych, jako surowca do wytwarzania leków przez dawce krwi, krew dawcy, osocze uzyskane z pobranej
krwi pełnej lub pobrane metoda aferezy, zostanie przekazane do celów klinicznych, zgodnie z zapotrzebowaniem, do podmiotów leczniczych lub zutylizowane.

W praktyce niewyrażenie zgody, aby zgodnie z atrybutem 2 i 19 ww. ustawy pobrana ode mnie krew i jej składniki zostały wydane za opłatą do podmiotów leczniczych z przeznaczeniem do celów klinicznych skutkuje brakiem dopuszczenia do oddawania krwi.

Z wyrazami szacunku
Micha Dziegielewski
Dyrektor
/dokument podpisany elektronicznie/

3 komentarze do “Czy trzeba podpisywać zgodę na odsprzedaż osocza?”

  1. No, a jakbyśmy WSZYSCY odmówili złożenia podpisu w tym temacie? Też byliby tacy mądrzy Ci podpisujący te pisma z M.Z? Te same bzdury odpisują w temacie dodatków do emerytury dla ZHDK – a sołtysi jakoś dostali te dodatki, a jak tak można w ogóle porównać 10 lat jeżdżenia sołtysa za podatkami do 10 lat oddawania krwi przez ZHDK?! Jak im nie wstyd …

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading