Zaświadczenie do Urzędu Skarbowego

Od 15 lutego a więc od dzisiaj podatnicy mogą rozliczać PIT-y za ubiegły rok. Jednym z dodatkowych przywilejów, który posiada Honorowy Dawca Krwi (osoba, która oddała przynajmniej jeden raz krew) jest możliwość odliczania darowizna na krwiodawstwo. Zgodnie z przepisami wysokość darowizny oblicza się mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi pełnej lub składnika (bez stosowania przelicznika) przez 130 zł. Aby określić ile oddaliśmy krwi możemy pobrać w RCKiK lub terenowego oddziału zaświadczenie potwierdzające ilość oddanej krwi pełnej i jej składników w danym roku kalendarzowym.

Od tego roku wraz z wprowadzeniem pilotażowej wersji systemu e-krew takie zaświadczenie można uzyskać przez Internetowe Konto Pacjenta. Przypominamy w tym miejscu, że dostęp do menu “Krwiodawstwo” jest możliwy tylko poprzez stronę internetową a nie aplikację.

Procedura uzyskania zaświadczenia:

Wybieramy w IKP sekcję “Apteczka”

W sekcji “Apteczka” wybieramy “Krwiodawstwo”

W sekcji “Krwiodawstwo” wybieramy sekcję “Złożenie wniosku”
Wybieramy w rozwijalnym menu “Zaświadczenie dla urzędu skarbowego” a w okienku “Wybierz centrum Krwiodawstwa” rozpoczynamy wpisywanie miasta w którym znajduje się siedziba centrum np. Bydgoszcz. Wybór potwierdzamy przyciskiem “Zapisz”.

W sekcji “Lista złożonych wniosków” pojawi się informacja o złożeniu wniosku

Wraz z czasem zmieni się “Status” wniosku

Następnie otrzymacie informację smsem i mailem (zależy jakie zgody macie zaznaczone w sekcji “Moje krwiodawstwo”), że zaświadczenie jest do pobrania na naszym koncie.

19 komentarzy do “Zaświadczenie do Urzędu Skarbowego”

  1. Dzień dobry. Jak wygląda zwrot z Urzędu po złożeniu zeznania. Przy składaniu PIT widziałem że do zwrotu mam 100zl. Dodałem informację o darowiznach na krwiodawstwo w 2023 na kwotę 351zl z groszami. Nie wpłynęło to zupelnie na nic. Otrzymałem z Urzędu zwrot 100zl. Jak działa ten mechanizm zgłoszenia darowizny w postaci krwi i jak to jest oddawane?

    Odpowiedz
  2. Czy ktoś mógłby wyjaśnić jak RCKIK przeliczają donacje płytek do zaświadczenia? Z 11 donacji płytek mam na zaświadczeniu 1,127 litra, nie powinno być 11* 0,250 = 2,75 l?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading