Szkolenia dla pracowników podmiotów publicznej służby krwi

Jak w każdym zawodzie tak i w wypadku osób wykonujących zawody medyczne doskonalenie posiadanych umiejętności, zdobywanie nowych czy poszerzanie wiedzy jest podstawą rozwoju zawodowego. Przekłada się to na jakość obsługi osób zgłaszających się do danego podmiotu. My zwrócimy dziś uwagę Państwa na program skierowany do pracowników Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jest on realizowany przy wsparciu finansowym z Funduszy Europejskich (97% wsparcia). Jednak za nim przejdziemy do szczegółowych informacji kilka słów wstępu.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) jest programem, który z jednej strony odpowiada na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia, z drugiej zaś oferuje wsparcie bezpośrednie w obszarach, których wsparcie z poziomu krajowego jest uzasadnione obiektywnymi przesłankami.  Oto działania realizowane na poszczególnych osiach:

  • I Rynek pracy otwarty dla wszystkich
  • II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
  • III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju
  • IV Innowacje spoÅ‚eczne i współpraca ponadnarodowa
  • V Wsparcie dla obszaru zdrowia
  • VI Pomoc techniczna
  • VII Wsparcie dla obszaru zdrowia
  • VIII Pomoc techniczna REACT-EU

Jak pewnie siÄ™ domyÅ›lacie program, który realizuje Narodowe Centrum Krwi wraz z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii jest realizowany w ramach osi „Wsparcie dla obszaru zdrowia” i nosi nazwÄ™ „5.2 DziaÅ‚ania projakoÅ›ciowe i rozwiÄ…zania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia uÅ‚atwiajÄ…ce dostÄ™p do niedrogich, trwaÅ‚ych oraz wysokiej jakoÅ›ci usÅ‚ug zdrowotnych (nr POWR.05.02.00-IP.05-00-029/21)”. Celem ogólnym  dziaÅ‚ania jest jak widać po nazwie wdrożenie dziaÅ‚aÅ„ projakoÅ›ciowych i rozwiÄ…zaÅ„ organizacyjnych w systemie ochrony zdrowia uÅ‚atwiajÄ…cych dostÄ™p do wysokiej jakoÅ›ci usÅ‚ug zdrowotnych. Jak informuje NCK dla niego:

Celem głównym projektu jest doskonalenie systemu jakości zarządzania w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa (CKiK). Realizacja powyższego projektu umożliwić ma poprawę i ujednolicenie procesów wykonywanych w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa (CKiK), w tym tworzenie standardowych procedur operacyjnych (SOP) oraz wykorzystywanie odpowiednich modeli statystycznej kontroli procesów (SKP).

Celami szczegółowymi w odniesieniu do celu głównego są:

1. Opracowanie i wdrożenie dobrych praktyk organizacyjnych z zakresu zarządzania jakością i bezpieczeństwem dawcy (jednolitych schematów opracowywania SOP, modeli prowadzenia SKP oraz standardu obsługi dawców).

2. Wzmocnienie kompetencji i umiejętności kadry CKiK, w tym kadry zarządzającej, w celu zapewnienia optymalnego zarządzania jakością i bezpieczeństwem dawcy/biorcy.

W projekcie bÄ™dÄ… uczestniczyÅ‚y 23 jednostki organizacyjne publicznej sÅ‚użby krwi – Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wsparciem objÄ™ci zostanÄ… pracownicy CKiK wybranych komórek organizacyjnych (siedzib głównych oraz ich oddziałów terenowych), różnych szczebli struktury organizacyjnej tychże komórek organizacyjnych, w tym również kadra zarzÄ…dzajÄ…ca CKiK. Realizacja projektu zostaÅ‚a podzielona na trzy zasadnicze etapy/zadania:

1. Stworzenie i wdrożenie jednolitego schematu opracowywania standardowych procedur operacyjnych i podręcznika wdrożeniowego.

2. Opracowanie modeli prowadzenia statystycznej kontroli procesów i podręcznika wdrożeniowego.

3. Opracowanie standardu obsługi dawców i podręcznika wdrożeniowego.

Okres realizacji projektu: od 1.11.2021 r. do 31.08.2023 r.

Źródło: Narodowe Centrum Krwi / Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

 

Baner przedstawia pojemnik z krwiÄ… oraz nazwÄ… programu szkoleniowego


Chcesz być na bieżąco z informacjami?

Zapisz siÄ™ do newslettera

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.