Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy - 14 czerwca 2015
Światowy Dzień Krwiodawcy – 14 czerwca 2015

Temat tegorocznej kampanii to “Dziękuję, że ratujesz mi życie”.

   Głównym motywem kampanii jest podziękowanie krwiodawcom, którzy oddając krew, codziennie ratują innym życie, jak również przekonanie większej liczby osób na całym świecie do honorowego oddawania krwi w systematyczny sposób, zgodnie z hasłem kampanii “Oddawajcie honorowo. Oddawajcie często. Krwiodawstwo to ważna rzecz.”

   Podczas kampanii przedstawiane będą historie osób, którym oddana przez innych krew uratowała życie. Mają stanowić motywację dla honorowych krwiodawców, aby nadal oddawali krew, a także dla zdrowych osób – zwłaszcza młodych – które nigdy nie oddawały krwi, aby zaczęły to robić.

   W ramach kampanii odbędą się wydarzenia i spotkania oraz ukażą się publikacje upamiętniające krwiodawców, a w mediach prezentowane będą związane z krwiodawstwem historie różnych osób. Organizowane będą również konferencje naukowe, publikacje artykułów w krajowych, regionalnych i międzynarodowych pismach naukowych oraz inne działania, które pomogą w promocji tegorocznego tematu przewodniego Światowego Dnia Krwiodawcy.

Informacje

   Co roku, 14 czerwca, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi i podniesienia świadomości na temat potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia dostępnej, wysokiej jakości i bezpiecznej krwi oraz produktów krwiopochodnych dla potrzebujących pacjentów.

   Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Dzięki temu można pomóc pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając im życie i zapewniając jego lepszą jakość. Krew i produkty krwiopochodne niezbędne są do wsparcia złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Krew odgrywa również niezmiernie istotną rolę, ratując życie pacjentów objętych opieką nad matką i dzieckiem oraz w czasie katastrof, zarówno naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka.

   W wielu krajach zapotrzebowanie na krew jest znacznie większe niż jej dostępne zasoby i służby krwiodawstwa stoją w obliczu wyzwania związanego z koniecznością zabezpieczenia i udostępnienia wystarczającej ilości krwi, dbając o jej odpowiednią jakość i bezpieczeństwo. Odpowiednią ilość krwi można zapewnić jedynie dzięki regularnemu oddawaniu krwi przez honorowych krwiodawców. Celem WHO jest doprowadzenie do tego, aby do 2020 r. wszystkie państwa pozyskiwały niezbędne zasoby krwi od honorowych krwiodawców.

   Obecnie jedynie w 62 państwach krajowe zasoby krwi powstają niemal wyłącznie w 100% dzięki honorowym krwiodawcom, podczas gdy 40 państw nadal polega na oddawaniu krwi przez członków rodziny, a nawet na płatnym krwiodawstwie.

   Tegoroczna kampania ma następujące cele:
– Podziękowanie krwiodawcom za oddawanie krwi, która ratuje życie;
– Promocja regularnego honorowego oddawania krwi;
– Podniesienie świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi ze względu na krótki okres przydatności do użycia komponentów krwi i zachęcenie obecnych i potencjalnych krwiodawców do oddawania krwi w regularnych odstępach czasu;
– Zwrócenie uwagi na stan zdrowia krwiodawców i jakość opieki nad krwiodawcami – czynniki o krytycznym znaczeniu dla zapewnienia zaangażowania krwiodawców i podtrzymania ich gotowości do regularnego oddawania krwi;
– Przekonanie resortów zdrowia, aby pokazały, że wysoko cenią regularnie oddających krew honorowych krwiodawców i aby asygnowały odpowiednie środki dla zapewnienia wysokiej jakości opieki nad krwiodawcami.

   Chiny są gospodarzem wydarzeń organizowanych w związku z obchodami Światowego Dnia Krwiodawcy

   Gospodarzem Światowego Dnia Krwiodawcy 2015 są Chiny i Centrum Krwiodawstwa w Szanghaju oraz Współpracujące z WHO Centrum Transfuzji Krwi.

Źródłu: Światowa Organizacja Zdrowia

[custom_gallery source=”media: 4807,4808,4809,4810,4811,4812,4813,4814,4815″ limit=”100″ link=”lightbox” width=”400″ height=”280″]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading