W sierpniu zeszłego roku informowaliśmy Was złożonej Petycji w sprawie zamieszczenia informacji o grupie krwi na warstwie elektronicznej dowodu osobistego. 20 stycznia 2026 r. Komisja Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie zapoznali się z postulatami zawartymi w petycji oraz ich uzasadnieniem. Obecny na posiedzeniu przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji podniósł, że stanowisko resortu w odniesieniu do petycji jest negatywne, gdyż petycja prowadzi do znikomych korzyści, przy znacznych kosztach jej wdrożenia.
W dyskusji głos zabrał senator Michał Seweryński, który ocenił, że zaakceptowanie petycji było by postępowaniem rozłożonym na lata, bowiem należało by wymienić każdy dowód osobisty oraz wszystkie prawa jazdy, zatem wydaje się, że korzyści z zaproponowanego rozwiązania są zbyt małe. Senator złożył wniosek o nie podejmowanie prac nad petycją.
Komisja w głosowaniu postanowiła nie podejmować prac nad petycją ? postulaty petycji nie zostały uwzględnione.
Na chwilę obecną nie będzie grupy krwi na warstwie elektronicznej w dowodach osobistych.
Odkryj więcej z Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo
Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wpisy na swój adres e-mail.