Petycja w sprawie umieszczenia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługuje zniżka na transport publiczny

W dniu 10 listopada 2017 roku Ministerstwo Zdrowia przyjęło petycję w sprawie umieszczenia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługuje zniżka na transport publiczny. Poniżej zamieszczamy tekst petycji jaka wpłynęła do Departamentu Polityki Zdrowotnej:
 

   Na podstawie art. 63 Konstytucji RP oraz art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 o petycjach zwracam się – w interesie publicznym – z petycją o umieszczenie zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługiwałaby zniżka na transport publiczny w ustwie o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego.
   Wnioskuję o to, żeby zasłużeni honorowi dawcy krwi uzyskali zniżkę za przejazdy środkami komunikacji publicznej w wysokości 10% w, w przypadku gdy:
1) kobieta odda w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
2) mężczyzna odda w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.
   Dokumentem uprawniającym byłaby książeczka honorowego dawcy krwiodawcy z odpowiednim wpisem dokonanym przez placówki PCK lub inną uprawnioną do tego placówką.
 

UZASADNIENIE

 
   Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one honorowych dawców krwi lub dawców z tytułem “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Tytuł “Honorowy Dawca Krwi” przysługuje osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służbie krwi i oddała bezpłatnie krew.
   Uważam, że każdy obywatel, który przekazuje ten najpiękniejszy i najcenniejszy dar powinien zostać doceniony nie tylko w lokalnej komunikacji miejskiej, ale także w PKS i PKP. 10% zniżki na bilet nie jest w mojej ocenie duzym obciążeniem dla osiągania zysków, Każdy krwiodawca poświęca się dla dobra innych ludzi, korzysta także z przeróżnych środków komunikacji krajowej i powinien posiadać prawo do zniżek/rabatów. Oddanie 15 litrów/18 litrów krwi zajmuje przeważnie 10 lat, więc osoba zdrowa, regularnie oddająca krew, po ukończeniu 18 roku życia jest w stanie zebrać odpowiedni litraż kończąc 28 lat. Nie jest to jednak żadne prawidło, gdyż zdarza się że ludzie po 12, a nawet 15 latach potrafią oddać odpowiednią ilość krwi.
   10 – cio procentowa zniżka mogła by stanowić również, silną, dodatkową motywację do oddawania krwi, której nie można wytworzyć sztucznie, a jest ona potrzebna wielu osobom, których życie lub zdrowie ulega zagrożeniu. Chciałbym aby pozytywnie ustosunkowano się do tej petycji i przekazano ją do odpowiedniej komórki w celu rozpoznania.

 
Teraz kilka słów o samych petycjach. Petycja może być złożona przez osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną lub grupę tych podmiotów, zwaną dalej “podmiotem wnoszącym petycję”, do organu władzy publicznej, a także do organizacji lub instytucji społecznej w związku z wykonywanymi przez nią zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej.
2. Petycja może być złożona w interesie:
1) publicznym;
2) podmiotu wnoszącego petycję;
3) podmiotu trzeciego, za jego zgodą.
Osoba, która złożyła powyższą petycję powołuje się w swoim dokumencie na “interes publiczny” gdyż w przypadku zmiany przepisów w związku z pozytywnym załatwieniem zyskała by grupa społeczeństwa spełniająca określone warunki. Przedmiotem petycji zgodnie z przepisami może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji. Ministerstwo Zdrowia może sprawdzi petycję pod względem formalnym czy spełnia wymogi. Jeżeli tak rozpatrzy ją. Jeżeli nie; poprosi o uzupełnienie braków lub petycja nie zostanie rozpatrzona. Wszystko zależy jakie braki by ujawniono w dokumencie. W roku 2016 Ministerstwo Zdrowia rozpatrzyło łącznie 34 petycje. Warto również zapoznać się z ustawą z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, która wymienia grupy osób, którym przysługuje ulga na komunikację oraz ustala wysokośc tej ulgi: Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego

A jakie jest Wasze zdanie na temat petycji? Czy są szanse aby została rozpatrzona pozytywnie? Może coś byście w niej zmienili?

Załącznik:
Petycja w sprawie umieszczenia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługuje zniżka na transport publiczny

19 komentarzy do “Petycja w sprawie umieszczenia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługuje zniżka na transport publiczny”

  1. Hej,

    W Bydgoszczy jest darmowa komunikacja dla osob z powyzej 15/18 l. Wiec nie widze sensu aby dawac taka znizke – 100 % to tak na caly kraj.

    Odpowiedz
  2. Sądzę, że 10% zniżki dla osób, które uzyskały tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia to stanowczo za mało. W niektórych miastach osoby te mają bezpłatne przejazdy, choć tak naprawdę sumarycznie niewiele osób korzysta z tego przywileju.

    Odpowiedz
  3. Zdecydowanie 10% to za malo mi brakuje jeszcze 3 litry I oddaje 10lat to jest poswiecenie powinno byc faktycznie ok 50% smieszne jest 10%

    Odpowiedz
  4. Oczywiście jestem za myślę ze taka zniżka zachęci do oddawania krwi jednak trzeba pamiętać co jest najważniejsze i chyba najistotniejsze w istocie oddawania krwi to pomoc drugiemu człowiekowi i myślę ze kampanie reklamowe i akcje promocyjne powinny się na tym skupić a ludzie zaczną myśleć i zrodzi się jakaś troska o drugiego człowieka

    Odpowiedz
  5. Wiele miast posiada własne przepisy w postaci uchwały rady miasta, na mocy których krwiodawcy mogą uzyskać prawo nawet do bezpłatnych przejazdów transportem miejskim. Do grupy takich miast należą m.in. Łódź, Warszawa, Kraków, Gdańsk. Petycja może i jest fajnym pomysłem, ale mam kilka zastrzeżeń: 1. nieco spóźniona, jeżeli weźmie się pod uwagę już istniejące regulacje lokalne w miastach, 2. znacznie poniżej tego, co już obowiązuje na mocy lokalnych uchwał rady miasta w niektórych regionach.
    http://www.migawka.lodz.pl/article/uprawnienia-do-ulg-lodz
    http://www.ztm.waw.pl/?c=142
    http://kmkrakow.pl/bilety/uprawnienia-do-ulg.html
    http://www.ztm.gda.pl/img/plik_duzy_3309.pdf
    Nasuwa się zatem pytanie, czy wprowadzenie ogólnopolskiej regulacji prawnej w tym zakresie spowoduje, że Zasłużeni HDK utracą już posiadane przywileje? Skoro “państwo da im 10% zniżki”, to czy miasta wycofają się ze swoich lokalnych regulacji, ze stratą dla HDK? Jeżeli miałabym podpisać się pod petycją, to tylko wówczas, gdy będzie ona dawać minimum takie przywileje, jakie mam już w mojej rodzinnej Łodzi.

    Odpowiedz
  6. Z całym szacunkiem i miłością ale moim zdaniem za zdanie 15/18l to powinna być zniżka na poziomie co najmniej 33%. Co prawda lepiej mieć 10% niż 0%…

    Odpowiedz
  7. Witam, jestem jak najbardziej za taką petycją, jednak zmienił bym jedną informacje. Aby zniżkę otrzymały kobiety które oddały minimum 5 litrów i mężczyźni którzy oddali 6 litrów. Czyli tacy co otrzymali już odznakę III stopnia.

    Odpowiedz
  8. Za! Ale poziom zniżki powinien być znacząco wyższy. W końcu dar krwi jest bezcenny. Sądzę że 50% to dobre minimum. W końcu nie każdy korzysta z tych środków transportowych codziennie. Ja może że 4 razy w roku. Nie stracą dużo, a motywacja do oddawania krwi znacząco wzrosnie, zwłaszcza u niedawcow.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading