Narodowy Program Szczepień a uprawnienia dodatkowe ZHDK

Warszawa, 15 lutego 2021 r.

Szanowny Panie,
w odpowiedzi na pytanie w sprawie przekazania stanowiska dotyczącego uznania uprawnień wynikających z art. 47c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1398, ze zm.) względem uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej do ustalonej przez Ministerstwo Zdrowia w Narodowym Programie Szczepień kolejności szczepień przeciw Covid-19, uprzejmie informuję co następuje.

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.), zwana dalej “ustawą o świadczeniach”, określa warunki udzielania i zakres świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i zarówno zakres przedmiotowy, jak i podmiotowy dotyczy świadczeń opieki zdrowotnej. Natomiast na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845, z późn. zm.), zwanej dalej “ustawą”, wprowadzone zostały, m.in. zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w tym zasady i tryb rozpoznawania i monitorowania sytuacji epidemiologicznej oraz podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia, przecięcia dróg szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz uodpornienia osób podatnych na zakażenie. Tym samym należy podkreślić, że ustawa stanowi lex specialis* w stosunku do przepisów ustawy o świadczeniach. Na podstawie art. 46b pkt 3 ustawy wprowadzono możliwość czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły. Przejawem ww. przepisu upoważniającego są normy prawne określone w § 28a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2316, z późn. zm.), które zostały wprowadzone w celu szybkiego i sprawnego opanowania sytuacji epidemicznej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Z tego powodu szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest świadczeniem określonym w ustawie o świadczeniach, gdyż podlega reżimowi prawnemu ustawy. Tym samym, regulacja z art. 47c ustawy o świadczeniach nie ma w tym przypadku zastosowania.

Z poważaniem

Anna Miszczak
Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego (MZ)
/dokument podpisany elektronicznie/


*Lex specialis derogat legi generali (łac.) – zasada prawna oznaczająca: prawo o większym stopniu szczegółowości (pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, np. z dwóch ustaw, obowiązujące w tym samym czasie) należy stosować przed prawem ogólniejszym. (wikipedia.pl)

9 komentarzy do “Narodowy Program Szczepień a uprawnienia dodatkowe ZHDK”

 1. Majro, wr?cę do tematu bo już płacz, że brakuje krwi.
  Gdzie jesteś, gdzie Ci ludzie co nie przesadzają?
  A może na mnie teraz liczą? Nie przesadzają?

  Pozdrawiam,
  ZHDK – czyli nikt

  Odpowiedz
 2. No to już mnie w punkcie oddania krwi nikt nie zobaczy bo widać liczy się tylko krew a nie dawca. A medal Zasłużonego Dla Zdrowia Narodu mogę Wam odesłać, weźcie go sobie…. Wy tylko potraficie brać, brać i brać, ale dać to już nie.

  Odpowiedz
 3. Majro,
  czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem?
  Wskaż mi gdzie napisałem o zabieraniu szczepionki komukolwiek? Ja mam już nieco ponad 60 lat i jak napisałem …poczekam. Ale swojego zdania też nie zmieni, że HDK powinni być szczepieni w grupie “O”. Napisałem o ZASADZIE – powinna ona być jedna ; skoro przysługują uprawnienia HDK – to przysługują w całej swojej rozciągłości…
  A do tego – przecież – nasza krew służy ludziom także dotkniętym COViD i oczywistym się wydaje że jest potrzebna zdrowa i my powinniśmy o to zadbać- ale zadbać też powinni decydenci w temacie SŁUŻBY ZDROWIA. A tu jest tak ; brak krwi ; apele żeby oddawać , a jak coś dać aby to oddawanie było bezpieczniejsze dla wszystkich nie tylko dla DHK – to już niekoniecznie. Tu jest rola MZ aby to nie odbywało się z uszczerbkiem dla tych osób które wymieniłeś , nie moja , ani Twoja .
  DAK
  ps. U mnie też nieraz bywało, że “całowałem klamkę” jadąc oddać krew i dopiero w RCKiK dowiadywałem się- że BRh+ nie potrzebują… to też jest FAIR?

  Odpowiedz
 4. Majro to świetnie, więc moja krew już nie jest potrzebna.
  2 dni wolne – takie 500+ dla okazjonalnych dawców.
  Tylko ile ten bum potrwa?
  Ja oddaję krew, a głównie płytki, od 22 lat i nie, nie przesadzam.
  Odbiera mi się prawa, które nabyłem. To tylko pokazuje, jak bardzo się gardzi ” takimi dawcami”.
  Jest nas za mało i nie podpalamy Warszawy jak górnicy, więc można nas olewać.

  Nie biję się z babciami w aptece o pierwszeństwo, nie wpycham się w kolejność w przychodniach. Bo zawsze ktoś taki jak Ty stwierdzi, że przesadzam.
  A to, że nie wszyscy lekarze są zaszczepieni, to kolejny dowód nieudolności tej władzy.

  Odpowiedz
 5. Nie przesadzacie? Ani lekarze, ani emeryci nie są jeszcze w 100% wyszczepieni i jeszcze długo nie będą. Naprawdę chcecie zabrać szczepionkę lekarzowi czy swojej babci?
  Litości…..
  W moim RCKiK brakuje tylko 0 rh-, po wprowadzeniu dodatkowego wolnego dnia ludzie rzucili się oddawać krew jak szczerbaci na suchary. Także, skoro się boicie, to chyba lepiej zostać w domu.

  Odpowiedz
 6. Dag, zgadzam się.
  Tak samo można uzasadnić brak krwi w szpitalu dla zhdk’a i brak emerytury dla emeryta. Żart i groteska i do tego nieprawidłowa interpretacja na potrzeby chwili.

  Odpowiedz
 7. No tak , jak zawsze pokrętne wyjaśnienia – takie jak im w danym momencie pasują do koncepcji. To jak jest KREW jest potrzebna – tak? No, tak!
  Ale dawcy to już niekoniecznie są potrzebni zdrowi i zabezpieczeni przed COVID? Potrzebna jest tylko ICH krew – zdrowa krew! Żenujące !
  HDK powinni się znaleźć w grupie ZERO – jak służba zdrowia! Bezdyskusyjnie !
  A jak ktoś myśli inaczej to jest dla mnie co najmniej nierozsądnym dyskutantem-nie rozumiejącym istoty HDK i celu jaki tej IDEI przyświeca, jakby nie rozumiejącym że nie ma zdrowej krwi, bez zdrowych i bezpiecznie zaopatrzonych w szczepionki DAWCÓW!
  Niepojęte , że ci sami ludzie apelują aby oddawać osocze, oddawać krew – a jak coś dać…aby to oddawanie było bezpieczne – to już NIE! Niepojęte!!!
  Ja tam mogę czekać… ale to jest nie fair!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading