Narodowy Program Szczepień a uprawnienia dodatkowe ZHDK

Warszawa, 15 lutego 2021 r.

Szanowny Panie,
w odpowiedzi na pytanie w sprawie przekazania stanowiska dotyczącego uznania uprawnień wynikających z art. 47c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1398, ze zm.) względem uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej do ustalonej przez Ministerstwo Zdrowia w Narodowym Programie Szczepień kolejności szczepień przeciw Covid-19, uprzejmie informuję co następuje.

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.), zwana dalej “ustawą o świadczeniach”, określa warunki udzielania i zakres świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i zarówno zakres przedmiotowy, jak i podmiotowy dotyczy świadczeń opieki zdrowotnej. Natomiast na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845, z późn. zm.), zwanej dalej “ustawą”, wprowadzone zostały, m.in. zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w tym zasady i tryb rozpoznawania i monitorowania sytuacji epidemiologicznej oraz podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia, przecięcia dróg szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz uodpornienia osób podatnych na zakażenie. Tym samym należy podkreślić, że ustawa stanowi lex specialis* w stosunku do przepisów ustawy o świadczeniach. Na podstawie art. 46b pkt 3 ustawy wprowadzono możliwość czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły. Przejawem ww. przepisu upoważniającego są normy prawne określone w § 28a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2316, z późn. zm.), które zostały wprowadzone w celu szybkiego i sprawnego opanowania sytuacji epidemicznej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Z tego powodu szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest świadczeniem określonym w ustawie o świadczeniach, gdyż podlega reżimowi prawnemu ustawy. Tym samym, regulacja z art. 47c ustawy o świadczeniach nie ma w tym przypadku zastosowania.

Z poważaniem

Anna Miszczak
Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego (MZ)
/dokument podpisany elektronicznie/


*Lex specialis derogat legi generali (łac.) – zasada prawna oznaczająca: prawo o większym stopniu szczegółowości (pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, np. z dwóch ustaw, obowiązujące w tym samym czasie) należy stosować przed prawem ogólniejszym. (wikipedia.pl)

9 komentarzy do “Narodowy Program Szczepień a uprawnienia dodatkowe ZHDK”

 1. Majro, wr?cę do tematu bo już płacz, że brakuje krwi.
  Gdzie jesteś, gdzie Ci ludzie co nie przesadzają?
  A może na mnie teraz liczą? Nie przesadzają?

  Pozdrawiam,
  ZHDK – czyli nikt

  Odpowiedz
 2. No to już mnie w punkcie oddania krwi nikt nie zobaczy bo widać liczy się tylko krew a nie dawca. A medal Zasłużonego Dla Zdrowia Narodu mogę Wam odesłać, weźcie go sobie…. Wy tylko potraficie brać, brać i brać, ale dać to już nie.

  Odpowiedz
 3. Majro,
  czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem?
  Wskaż mi gdzie napisałem o zabieraniu szczepionki komukolwiek? Ja mam już nieco ponad 60 lat i jak napisałem …poczekam. Ale swojego zdania też nie zmieni, że HDK powinni być szczepieni w grupie “O”. Napisałem o ZASADZIE – powinna ona być jedna ; skoro przysługują uprawnienia HDK – to przysługują w całej swojej rozciągłości…
  A do tego – przecież – nasza krew służy ludziom także dotkniętym COViD i oczywistym się wydaje że jest potrzebna zdrowa i my powinniśmy o to zadbać- ale zadbać też powinni decydenci w temacie SŁUŻBY ZDROWIA. A tu jest tak ; brak krwi ; apele żeby oddawać , a jak coś dać aby to oddawanie było bezpieczniejsze dla wszystkich nie tylko dla DHK – to już niekoniecznie. Tu jest rola MZ aby to nie odbywało się z uszczerbkiem dla tych osób które wymieniłeś , nie moja , ani Twoja .
  DAK
  ps. U mnie też nieraz bywało, że “całowałem klamkę” jadąc oddać krew i dopiero w RCKiK dowiadywałem się- że BRh+ nie potrzebują… to też jest FAIR?

  Odpowiedz
 4. Majro to świetnie, więc moja krew już nie jest potrzebna.
  2 dni wolne – takie 500+ dla okazjonalnych dawców.
  Tylko ile ten bum potrwa?
  Ja oddaję krew, a głównie płytki, od 22 lat i nie, nie przesadzam.
  Odbiera mi się prawa, które nabyłem. To tylko pokazuje, jak bardzo się gardzi ” takimi dawcami”.
  Jest nas za mało i nie podpalamy Warszawy jak górnicy, więc można nas olewać.

  Nie biję się z babciami w aptece o pierwszeństwo, nie wpycham się w kolejność w przychodniach. Bo zawsze ktoś taki jak Ty stwierdzi, że przesadzam.
  A to, że nie wszyscy lekarze są zaszczepieni, to kolejny dowód nieudolności tej władzy.

  Odpowiedz
 5. Nie przesadzacie? Ani lekarze, ani emeryci nie są jeszcze w 100% wyszczepieni i jeszcze długo nie będą. Naprawdę chcecie zabrać szczepionkę lekarzowi czy swojej babci?
  Litości…..
  W moim RCKiK brakuje tylko 0 rh-, po wprowadzeniu dodatkowego wolnego dnia ludzie rzucili się oddawać krew jak szczerbaci na suchary. Także, skoro się boicie, to chyba lepiej zostać w domu.

  Odpowiedz
 6. Dag, zgadzam się.
  Tak samo można uzasadnić brak krwi w szpitalu dla zhdk’a i brak emerytury dla emeryta. Żart i groteska i do tego nieprawidłowa interpretacja na potrzeby chwili.

  Odpowiedz
 7. No tak , jak zawsze pokrętne wyjaśnienia – takie jak im w danym momencie pasują do koncepcji. To jak jest KREW jest potrzebna – tak? No, tak!
  Ale dawcy to już niekoniecznie są potrzebni zdrowi i zabezpieczeni przed COVID? Potrzebna jest tylko ICH krew – zdrowa krew! Żenujące !
  HDK powinni się znaleźć w grupie ZERO – jak służba zdrowia! Bezdyskusyjnie !
  A jak ktoś myśli inaczej to jest dla mnie co najmniej nierozsądnym dyskutantem-nie rozumiejącym istoty HDK i celu jaki tej IDEI przyświeca, jakby nie rozumiejącym że nie ma zdrowej krwi, bez zdrowych i bezpiecznie zaopatrzonych w szczepionki DAWCÓW!
  Niepojęte , że ci sami ludzie apelują aby oddawać osocze, oddawać krew – a jak coś dać…aby to oddawanie było bezpieczne – to już NIE! Niepojęte!!!
  Ja tam mogę czekać… ale to jest nie fair!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.