fbpx

Czy osoba, która przyjęła szczepionkę może być dawcą osocza dla chorych na COVID-19??

UWAGA: Informacje zamieszczone w tym poście mają charakter ciekawostki a nie są oficjalnymi wytycznymi medycznymi obowiązującymi w Polsce.

Jak wiecie osoba po przechorowaniu COVID-19 w wyniku przebycia zakażenia może wytworzyć przeciwciała anty-SARS-CoV-2, Przeciwciała te wraz z osoczem mogą być podane w wyniku transfuzji obecnie ciężko chorującym na COVID-19. Leczenie osoczem zbiegło się z wprowadzeniem szczepień przeciw tej chorobie. W związku z tym pojawiły się dwa pytania: czy osoby, które przyjmą szczepionkę w wyniku której organizm zacznie wytwarzać przeciwciała będą mogły zostać automatycznie dawcami podobnego osocza jak ozdrowieńcy oraz czy ozdrowieńcy, którzy przyjmą szczepionkę będą mogli oddawać osocze dla chorych na COVID-19?

Jako, że w Polsce to dopiero początek szczepień problem nie wydaje się być dużym problemem. Jednak z czasem może mieć znaczący wpływ na liczbą pozyskiwanego osocza.  Komitet ds Standardów (działający w ramach amerykańskiej organizacji zrzeszającej instytucje związane z pobieraniem krwi) na podstawie informacji otrzymanych z Agencji Żywności i Leków uważa, że osoba taka na chwilę obecną (31.12.2020)  nie może oddawać osocza dla chorych na COVID-19 tak jak zwykły ozdrowieniec. Wynika to z niewiadomych dotyczących profilu przeciwciał powstałych u osób, którzy otrzymali szczepionkę przeciw COVID-19. Brak jest m.in. badań klinicznych oraz szczegółowych informacji na temat skuteczności uzyskanego osocza właśnie od takich dawców.

Czekamy na odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia lub Narodowego Centrum Krwi na pytania dotyczące tego zagadnienia.

1 comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.