50 lat odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi

W dniu dzisiejszym odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi obchodzi swoje urodziny … 50-te!

28 lutego 1968 roku ówczesny Minister Sprawa Wewnętrznych Mieczysław Moczar wydał decyzję, która zatwierdzała wzór odznaki wraz z zezwoleniem na jej stosowanie. W czasie tych 50 lat zmieniły się co prawda przepisy na podstawie których odznaka wraz z legitymacją jest wydawana, jednak sam wygląd odznak niewiele się różni od tych wydawanych na samym poczatku. Oto najważniejsze akty prawne dotyczące tej odznaki:

– Decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych Nr D.52 S/XI/68 z dnia 28.02.1968
– Decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych Nr D.413 S/XI/77 z dnia 15.12.1977
Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 9 września 1999 r. w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” (1999-10-31 – 2006-10-20)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” (2006-10-20 – 2017-09-12)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie wzorów odznak i legitymacji wydawanych w związku z honorowym dawstwem krwi (2017-09-15 – do chwili obecnej)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów odznak i legitymacji wydawanych w związku z honorowym dawstwem krwi (2017-12-07 – do chwili obecnej)

Przypomnijmy teraz kto obecnie może otrzymać odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”.

Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” i srebrna odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”.

Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” i złota odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”.

Jako ciekawostkę napiszę, że dawniej produkcją odznak ZHDK zajmowała się Mennica Państwowa w Warszawie. Po zmianach ustrojowych i powstaniu obowiązku przeprowadzania przetargów odznaki produkują firmy, które to wygrywają w przetargach organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż.

Tylko w latach 2006-2016 wydano ich ok. 200 000. Ile odznak wydano wcześniej tego już chyba nikt ni zliczy. Mimo iż podstawy prawne się zmieniały z latami o czym wspomniałem na początku to wszystkie legitymacje zachowują swoją ważność. Nawet te najstarsze. Więcej na ten temat w odpowiedzi Ministra Zdrowia dot. legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi

Najważniejsze jest jednak to, że odznaki te wydawane są

w dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne oddawanie krwi

Więcej na: https://krwiodawcy.org/odznaki/odznaki-zhdk

5 komentarzy do “50 lat odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”

  1. w dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny ? bezinteresowne oddawanie krwi.
    Gdzie tu szacunek do danego odznaczenia, które załatwia się indywidualnie.
    Myślę że Polski Czerwony Krzyż zapomniał o podstawowych jednostkach PCK takich jak Kluby Honorowych Dawców Krwi.
    Pozdrawiam
    Eugeniusz Prezes Klubu HDK PCK członek PCK od 1975r

    Odpowiedz
  2. W szpitalu w Sosnowcu otrzymałam taką informację. Jutro zadzwonię do PCK dopytać o szczegóły. Mam już odznakę III stopnia, a chciałam kolejną (oddane ponad 10l krwi). Niestety nie udało się. Ale skoro to nie prawda, będę drążyć temat. Bardzo dziękuję .

    Odpowiedz
  3. Dziś się dowiedziałam w punkcie krwiodawstwa, że wydawanie odznak i legitymacji zostało wstrzymane do 1 czerwca. Czy to prawda?

    Odpowiedz
    • Nie. Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi są wydawane bez żadnych przeszkód. Proszę powiedzieć w jakim punkcie tak Pani powiedzieli oraz potwierdzić, że chodzi o odznaki i legitymacje ZHDK.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading