Życie bez transfuzji

Oddawanie krwi z jednej strony jest piękną ideą dzielenia się cząstką siebie z drugiej strony jedną z metod leczenia. Cieszymy się kiedy możemy wesprzeć i pomóc osobom, które potrzebują krwi i preparatów z krwi. Jednak jak pacjent postrzega  transfuzję krwi? Czy jest jakaś alternatywa? Dzisiaj przybliżymy Wam kampanię “Życie bez transfuzji”, która podejmuje tematykę leku,  który może spowodować, że pacjenci chorujący na określone choroby nie będą musieli być poddawani ciągłym transfuzją. Organizatorem akcji jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

Plakat kampanii Życie bez transfuzji

Transfuzja jest zabiegiem polegającym na przetoczeniu krwi lub jej składników. Dla niektórych z nas jest ona codziennością. Wśród nas są chorzy na choroby nowotworowe krwi, w tym tzw. zespoły mielodysplastyczne, dla których przetoczenie krwi to zabieg ratujący życie, mający negatywny wpływ na jego jakość.

Zabiegi przetoczeń krwi odbywają się systematycznie – chory musi zgłosić się do szpitala na kilkudniowe hospitalizacje. Terapia ma niestety również negatywne następstwa powodujące m.in. kumulację nadmiaru żelaza, które gromadzi się w sercu, wątrobie stopniowo je uszkadzając. 

Rozwiązaniem tego problemu jest innowacyjny lek, który co prawda nie jest syntetyczną krwią, ale powoduje, że pacjent z zespołami mielodysplastycznymi może mieć rzadziej wykonywane transfuzje, niekiedy udaje się całkowicie uwolnić od ich uciążliwości. Ten lek to luspaterceptzarejestrowany zarówno przez FDA jak i EMA. Polscy pacjenci mieli dostęp do niego w ramach badań klinicznych bądź RDTL-u. Zmienił on całkowicie jakość ich życia oraz uwolnił od uciążliwości poprzednich terapii. 

Dlatego jako Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych podejmujemy wszystkie możliwe działania, aby luspatercept był dostępny dla jak największej populacji chorych na zespoły mielodysplastyczne – w Polsce to zaledwie 100 osób. Mamy nadzieję, że proces refundacji zakończy się pozytywnie dla dobra wszystkich pacjentów. Kampania powstała dzięki wsparciu firmy: Bristol Myers Squibb

Źródło: głospacjenta.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading