DODAJ ZNACZEK

Dodaj znaczek

STWÓRZ CERTYFIKAT

Bądź jak ...

BRAKUJE KRWI

Brakuje krwi

BĄDŹ JAK …

DO DONACJI ZOSTAŁO …

Wampiriada 2017

Wampiriada 2017 wiosna

Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK

Informacja ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie.
W szczególności świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia.
Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.
W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.

Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia:

– Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;
– Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
– inwalidzi wojenni i wojskowi;
– kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 z późn. zm.);
– uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Podstawa prawna
Art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm)
„Art. 47c. 1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a-24c.”

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/

25 komentarzy

 • Maga

  Witam, jestem ZHDK od roku. Zdarzyło mi się skorzystać z magicznej czerwonej legitymacji. Dostałam się do ginekologa w przeciągu 5 dni 🙂 , ale gdy poszłam do ortopedy to usłyszałam, że wszyscy w poczekalni są chorzy i mam czekać. Dziś byłam ustalić termin na rehabilitację. Szok – terminy na styczeń 2018, a dla ZHDK – ciekawostka na styczeń 2018 🙁

 • marcin

  witam mam pytanie byłem się zapisać do szpitala na zabieg usunięcia powiększonych migdałów i korekty jamy ustnej jestem ZHDK co 2 miesiące raz tydzień później raz wcześniej miejsza oto i termin dostałem na październik 2017 czy mogę pójść i powołać się na książeczkę ZHDK w celu przyspieszenia tego terminu dziękuje i pozdrawiam

 • Jan

  Czy zasada przyspieszonej wizyty obowiązuje też przy kolejnych wizytach do tego samego specjalisty? Na pierwszej wizycie neurolog wysłał mnie na rezonans, który miałem w ciągu dwóch tygodni. Gdy chciałem zarejestrować się na kolejną wizytę do neurologa powiedziano mi, że pierwszy wolny termin jest za dwa miesiące.

 • Jan

  Czy zasada szybszego przyjęcia liczy się również przy kolejnej wizycie np. u neurologa? Co z tego, że rezonans zrobili mi w dwa tygodnie jak na drugą wizytę do neurologa terminy na za dwa miesiące

 • Adam

  I stał się cud !! Poszedłem do szpitala i po obdzwonieniu wszystkich możliwych ludzi dostałem termin przyjęcia na następny tydzień. W ostateczności gdy nie uda się załatwić najlepiej pisać pismo do dyrektora danej placówki do wiadomości prezesa NFZ to zawsze pomoże. Pozdrawiam

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Przepraszam, że po miesiącu odpowiadam ale pomyślałem, że również się pochwalę. Właśnie pozytywnie załatwiłem dwie kolejne skargi dawców krwi na brak obsługi poza kolejnością w przychodniach specjalistycznych. Jedyny pozytyw w tym to ten, że sprawa oparła się tylko o przełożonych Pań obsługujących w rejestracji bez potrzeby interweniowania u Dyrekcji. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

 • Ola

  Moj tata jest po 5 udarze prawej strony, staramy sie z rodziną zeby przyjeli go do szpitala w Kraszewie na oddzial neurologiczno-rehabilitacyjny, ale Pan ordynator tego oddziału twierdzi, ze u nich nie ma pacjent przywilejów mimo, ze jest HZDK, przepisy mówią inaczej i niestety nie mozemy z nim dojsc do porozumienia, a okres oczekiwania na rehabilitację wynosi 3 lata, nie mamy pojęcia jak juz z Panem ordynatorem rozmawiać, bardzo proszę o jakieś informacje i komentarz

 • Ola

  Moja mama stara sie o przyjecie mrza do szpitala w Kraszewie na oddział neurologiczno-rehabilitacyjny, gdzie Pan ordynator tego oddzialu nie uwzglednia HZDK tlumaczac sie, ze nie ma taki człowiek przywilejów, a okres oczekiwania jest 3 lata, czy ktokolwiek wie do kogo mozemy sie zwrocic e tej sprawie, bardzo prosimy o pomoc i komentarz

 • Adam

  Witam, a jak mają się przepisy do zapisu:
  Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
  Czy przyjęcie do szpitala na zabieg prostowania przegrody nosowej również należy zrealizować w ciągu 7 dni czy w ciągu 7 miesięcy (taki termin uzyskałem po przedstawieniu przepisów).

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jak najbardziej dotyczy to również badań specjalistycznych w tym rezonansu magnetycznego. Jeżeli jest możliwość powinieneś być przyjęty w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie ma takiej możliwości to maksymalnie w ciągu 7 dni.

 • Adam

  Dziś też byłem w rejestracji poradni rehabilitacji w Białymstoku i chciałem zapisać się na wizytę do lekarza -otrzymałem odpowiedź połowa listopada 2015.Postanowiłem okazać legitymację ZHDK i Pani rejestratorka była trochę zdziwiona więc jej okazałem dokument ” Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie” po przeczytaniu zostało wykonach kilka tel. w celu spr. i potwierdzenia tych nowinek i nastąpiło olśnienie zapis do lekarza w następnym tygodniu bez zbędnych pytań,miło kulturalnie i przyjemnie jeszcze tylko formalność tj. kserokopia legitymacji ZHDK oraz Dowodu Osobistego..

  Nareszcie ratując życie innych otrzymam coś co podreperuje może zdrowie by dalej systematycznie oddawać krew

 • Anka

  A co w takim razie z zabiegami rehabilitacyjnymi – też się kwalifikują pod ten przepis? W zeszłym tygodniu pytałam o terminy zabiegów i powiedziano mi, że zapisują dopiero na 2015 rok a informacja o ZHDK nie wywarła żadnego wrażenia. Co w takim wypadku mogę jeszcze zrobić, by nie czekać tak długo?

  • krwiodawca

   Koledze też zależało na przyjęciu poza kolejnością z rehabilitacji i zajął się tematem

   Dzwoniłem do NFZ i sprawa wygląda tak że rehabilitacja podlega pod ambulatoryjną opiekę więc jak najbardziej świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni, tak jak jest mowa w/w ustawie. Zostaje więc sprawdzić w realu ,wybieram się we Wtorek na wizytę do lekarza rehabilitacji a następnie zapisanie się na rehabilitację więc odezwę się jak poszło.
   (…)
   Po przedstawieniu wydrukowanej zmiany w ustawie zostałem przyjęty na rehabilitację zaraz po wyjściu od lekarza .Więc jak widać w Białymstoku nie ma z tym problemu (jak na razie )

 • Małgorzata Malec

  Mój mąż ma skierowanie od kardiologa na badania wysiłkowe, termin tych badań dano mu na grudzień 2014 , jest zasłużonym krwiodawcą.Jak się ma ten fakt do przepisów,dla osób obsługiwanych poza kolejnością.

  • krwiodawca

   Jeżeli mąż przedstawił legitymację ZHDK a osoba w rejestracji nie zaproponowała terminu przyjęcia męża według zasady „poza kolejnością”, czyli w dniu zgłoszenia albo w przypadku opieki specjalistycznej 7 dni powinniście Państwo poprosić o wyjaśnienia dlaczego nie może mąż skorzystać z tego przywileju.

Dodaj komentarz

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

W 2016 roku portal krwiodawcy.org odwiedziliście:
1 499 057 razy
Dziękujemy!

Źródło: Google Analytics 2016