Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK

Informacja ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie.
W szczególności świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia.
Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.
W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.

Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia:

– Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;
– Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
– inwalidzi wojenni i wojskowi;
– kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 z późn. zm.);
– uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Podstawa prawna
Art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm)
“Art. 47c. 1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a-24c.”

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/

259 komentarzy do “Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK”

 1. Witam mam takie pytanie odnośnie rehabilitacji czy jeżeli mam przyspieszony termin rehabilitacji jako zhd to czy w tym przypadku fizjoterapeuta może zamienić zabieg masażu na zabieg laseroterapi tłumacząc że przez przyspieszony termin masaż nie może być wykonany?

  Odpowiedz
 2. Witam,
  Poproszę o poradę. W połowie grudnia chciałem skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej jako iż, jestem ZHDK. Podczas rejeststracji w POZ legitymowałem się legitymacją i chciałem skorzystać po za kolejnością, pracownik rejestracji odmówił mi powołując się na fakt, iż są już umówieni inni pacjenci i mogą mnie jedynie przyjąć zgodnie z obowiązującym harmonogrmame wizyt (czyli jednym słowem oczekując w kolejce). Zgłosiłem skarge na placówkę do NFZ. Powołując się, że placówka nie uwzględnia przysługujących praw dla ZHDK. Otrzymałem odpowiedź:

  Zasady rejestracji z uwzględnieniem uprawnień szczególnych
  Świadczeniodawca zobowiązany jest do zapewnienia bieżącej rejestracji pacjentów na podstawie zgłoszenia osobistego lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej. Powinien również przyjąć pacjenta w możliwie najkrótszym i ustalonym terminie [1] oraz zgodnie z posiadanymi uprawnieniami. [2]
  Wyjaśnienia Oddziału w zakresie realizacji świadczeń na rzecz osób uprawnionych
  Co do zasady i obowiązujących przepisów dotyczących osób uprzywilejowanych świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie jest to możliwe, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy.
  Ustawodawca jedynie w przypadku świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistyczne (poradni specjalistycznych) wskazał, że świadczenie winno zostać udzielone do 7 dni roboczych.
  W ramach podstawowej opieki zdrowotnej nie są prowadzone “kolejki oczekujących” w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej [3]. W konsekwencji należy przyjąć, że osoby uprzywilejowane obowiązuje harmonogram wizyt ustalony przez świadczeniodawcę dla danego dnia. Zatem posiadane uprawnienia nie upoważniają do udzielenia świadczenia poza wszelką kolejnością.
  Zasadność skargi
  W wyniku analizy skargi oraz wyjaśnień świadczeniodawcy nie znajdujemy podstaw do jej uznania za zasadną. Świadczeniodawca wyznaczył termin i wskazał godzinę wizyty. Porada została zrealizowana w dniu zgłoszenia.

  Czy związku z tym nasze uprawnienia dla ZHDK nie są uwzględniane w POZ?

  Odpowiedz
 3. Dzień dobry, w załączniku dotyczącym rehabilitacji wrzuconym dwa posty niżej jest zdanie: “ale w tym przypadku data wizyty może być wyznaczona w terminie dłuższym niż 7 dni od dnia zgłoszenia” – czyli właściwie nie muszą wcale znaleźć terminu w ciągu 7 dni i obowiązuje normalna kolejka?

  Odpowiedz
 4. Dwa tygodnie temu dostałam skierowanie od ortopedy na fizjoterapię. Udałam się do rejestracji i pytam o termin. Najbliższy na marzec 2023 r. Pokazałam więc książeczkę i mówię, że przysługują mi świadczenia poza kolejnością, na co “miła” Pani w rejestracji z uśmiechem odrzekła, że to nie ma znaczenia, gdyż przy zapisach na fizjoterapię uwzględniają książeczkę i mogą przyśpieszyć termin, ale w placówce jest taka procedura, że przed wyznaczeniem terminu rehabilitacji musi być konsultacja z fizjoterapeutą, a na takie wizyty przyśpieszenie nie działa. Trochę mnie to zszokowało, bo skoro mam skierowanie od ortopedy (na NFZ) na fizjoterapię (na NFZ) i z tego co czytam ludzie mają szybciej terminy, to jak to możliwe, że ta przychodnia tego nie akceptuje. Czyli procedura wygląda tak, że teraz muszę czekać do marca 2023 r. na wizytę u fizjoterapeuty i dopiero wtedy mogę zapisać się na fizjoterapię i dopiero wtedy zadziała książeczka. Trochę to chore. Czy warto to jakoś zgłaszać gdzieś?

  Odpowiedz
 5. Witam serdecznie. Jestem ZHDK 1 stopnia, mam problemu z kręgosłupem i chciałem zarejestrować się na rehabilitację nań książeczke i zostałem poinformowany, że mimo książeczki nie będzie to szybciej niż w styczniu. Czy rehabilitacji nie obejmuje przyjęcie poza kolejnością w przeciągu 7 dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Przysługuje obsługa poza kolejnością. Teraz pytanie jest czy procedura należy do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy nie. Jeżeli tak to w ciągu 7 dni roboczych powinni Pana przyjąć , jeżeli nie to poza kolejnością jednak nie muszą się “zmieścić” w tych 7 dniach.

   Odpowiedz
 6. Z czystej ciekawości zapytam, zapisałem się do urologa. Termin “na nfz” był odległy(2023…), z książeczką udało mi się uzyskać termin w przeciągu 1 miesiąca i 1 dnia. Zgodnie z ustawą w tej kwestii powinienem otrzymać termin w ciągu 7 dni. Zapytałem o to panią rejestratorkę, a w odpowiedzi usłyszałem że mogę nawet do regionalnego oddziału NFZ iść na skargę, ona nie pomoże. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, jak dochodzić swoich ewentualnych praw w przyszłości? Załóżmy, że tym razem poległem.

  Odpowiedz
 7. Witam. Mam pytanie. Jestem po operacji stopy. Odbyłam jedna rehabilitacje z uwzględnieniem książeczki zasłużonego honorowego dawcy krwi 1 stopnia. Zakończyłam ja w miniony piątek i otrzymałam decyzje o kontynuacji rehabilitacji. Dziś byłam w tym samym zakładzie rehabilitacji w szpitalu z nowym skierowaniem i odmówiono mi wyznaczenia terminu z powodu przywileju honorowego krwiodawcy. Czy to zgodne z prawem? Do kogo powinnam się zgłosić?

  Odpowiedz
 8. Witam, mam kilka pytań. Czekam w kolejce na artroskopie biodra, termin wyznaczono mi na rok 2026. Brakuje mi jednej donacji krwi aby uzyskać tytuł ZHDK, planuje w przeciągu 1,5 miesiąca oddać krew. i ubiegać się o wyżej wymieniony tytuł. Czy po tym jak go uzyskam, mogę ubiegać się o przyspieszenie terminu artroskopii biodra? Czy przepisy do 7 dni na wyznaczenie terminu mają tu zastosowanie? Czy szpital ewentualnie przyjmuje mnie w możliwym najbliższym terminie? Na jakie przepisy ewentualnie się powołać, gdyby w szpitalu robili problem? Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 9. Dzień dobry
  Nie pokoi mnie jeden fakt w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych art. 47c ust. 1 pkt 12, czytamy o przywilejach dawców krwi w trakcie pandemii, natomiast nie widzę informacji o ZHDK, a wydaje mi się że wcześniejsze brzmienie tego punktu było “ZHDK i dawcy, krwi którzy oddali (itd.)”. Czy to może być jakieś preludium odebrania tego przywileju po ustaniu Pandemii? Ponieważ aktualne brzmienie tego punktu “12) dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 ? na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1777 oraz z 2021 r. poz. 159).” według mojej interpretacji ten przestał dotyczyć ZHDK, a w art. 43 czytamy tylko o lekach.

  Odpowiedz
  • Nie jesteśmy wymienieni z nazwy co nieraz powoduje nieporozumienia. Sformułowanie w pkt. 3 ” 3) osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1;” odnosi się właśnie do ZHDK. Tak więc uspokajam, nie ma żadnych zmian na naszą niekorzyść.

   Odpowiedz
 10. Dobry wieczór mam mieć rekonstrukcję więzadeł w kostce (coś koło końca 2024). Wyżej przeczytałem że zhdk uprawnia do szybszego terminu opracji – rozumiem że dowolnej. Ale czy daje możliwość operacji u konkretnego specjalisty czy to indywidualna kwestia placówki kogo mają wolnego. I drugie pytanie: jeśli chcę pójść do dentysty na NFZ w sprawie leczenia – nie nagłego np. Bólu – to czy też mi przysługuje termin poza listą?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli chodzi o wybory lekarzy i świadczeniodawców to mówią o tym Art. 28-31 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie obejmuje. Niestety nie ma tam mowy o możliwości wybrania konkretnego lekarza specjalisty (w Pana przypadku specjalisty chirurga). Jeżeli zaś chodzi o lekarza dentystę to jak najbardziej ma Pan prawo do obsługi poza kolejnością gdyż lekarz dentysta to lekarz specjalista realizujący procedury ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

   Odpowiedz
 11. Witam, jestem ZHDK. Chciałem zarejestrować się do poradni dziś (tj. 31.08) na jakiś bliższy termin wizyty, lecz Pani powiedziała że najbliżej koniec listopada. Pokazałem legitymację, lecz powiedziano mi że nic to nie zmienia i mnie szybciej nie przyjmą. Czy mogą tak? Na co powołać się przy kolejnej próbie?

  Odpowiedz
 12. Jeżeli w 1995 zakończyłem oddawanie krwi i posiadam legitymację hdk oraz 3 odznaki: brązowa III st. Srebrna II st. oraz złota I st. czy przysługują mi obowiązujące przywileje jako HDK

  Odpowiedz
 13. Czy rodzina (żona, dzieci) hdk też posiada jakieś przywileje z tego tytułu? Bo kiedyś wzmianka o tym byla obecnie brak takiej informacji.

  Odpowiedz
 14. Witam.
  Co mam zrobić, jeżeli w danym dniu zgłoszę się do przychodni na wizytę do lekarza rodzinnego, a on mnie nie przyjmie, ponieważ stwierdził, że ma na dzisiaj dużo pacjentów?
  Czy mogę napisać skargę i do kogo?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   W pierwszej kolejności do Dyrekcji placówki. Bardzo często się okazuje, że lekarz podejmuje decyzje niezgodne z samymi zaleceniami dyrekcji. Jeżeli to nie pomoże do oddziału regionalnego NFZ.

   Odpowiedz
  • Oto interpretacja MZ dotycząca poradni i lekarza rodzinnego:
   Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pana pytanie zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie poniższego. Zgodnie z art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1373) Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Oznacza to, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Należy zwrócić uwagę, że regulacja zawarta w ww. ustawie wskazuje, iż świadczeniodawca udziela świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Listy tej nie należy mylić z kolejką do rejestracji poradni tzw. ?harmonogramem przyjęć” stosowanym w przychodniach w celu ustalenia kolejności przyjęć do lekarza w danym dniu. Powyższe oznacza, iż osoby wymienione w omawianym przepisie muszą przestrzegać kolejki do rejestracji oraz przed gabinetem lekarskim. Podmioty lecznicze są odpowiedzialne za przyjęcie w swoich jednostkach rozwiązań organizacyjnych, umożliwiających tej grupie pacjentów korzystanie ze świadczeń poza kolejnością. Jednocześnie należy przyjąć, że udzielanie kolejnych świadczeń u danego lekarza specjalisty powinno odbywać się zgodnie z ustalonym przez tego lekarza planem leczenia.

   Odpowiedz
 15. Witam posiadam skierowanie na rehabilitacje(nfz) , przy rejestracji usłyszałem termin na pazdziernik i mimo okazania legitymacji uslyszalem ze to nic nie zmieni zeby było szybciej. Czy pani z rejestracji miala racje?

  Odpowiedz
 16. Dzien dobry dzis zadzwonilam do poradni kardiologicznej w celu umowienia wizyty. Pani z rejestracji powiedziala mi ze nie ma obowiazku przyjecia w ciagu 7 dni gdyz sa w okolicy inne poradnie, a ona moze tylko w miare możliwości przyspieszyć na za miesiąc termin co jest i tak Super szybko i powinnam się cieszyć. Czy jest to prawda? Powinnam o wydzwaniać teraz wszystkie poradnie w okolicy czy któraś mnie przyjmie poza kolejnością?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie, nie ma Pani obowiązku obdzwaniania innych poradni. Pani w rejestracji się myli ma obowiązek przyjęcia Pani w ciągu 7 dni roboczych. Wyjątek stanowi przypadek kiedy to jest kolejna wizyta w ramach leczenia tego samego schorzenia. Wtedy o terminie wizyty decyduje lekarz prowadzący.

   Odpowiedz
 17. witam czy przywileje są jednorazowe chodzi o to cze trafiłam do kardiologa który wysłał mnie na badania echo serca ale termin dostałam na marzec 2023 gdy pokazałam legitymacje lecz pani powiedziała ze to obejmuje tylko pierwsza wizytę u specjalisty a jestem już pacjentem i mi ulga nie przysługuje czy to prawda??

  Odpowiedz
 18. Czy szczepienie przeciwko COVID jest świadczeniem, które ZHDK przysługuje w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty zgłoszenia?
  Warszawskie Centrum Krwiodawstwa zachęca do kontaktu w sprawie szczepień, ale w rozmowie telefonicznej wyjaśnia, że chodzi o realizację szczepień zgodnie z ogólnymi zasadami (czyli osoby 80+, 70+, itd) wskazując, że krwiodawcy są wszak osobami zdrowymi. Tyle że ogólny harmonogram operuje nie tylko kryteriami zdrowotnymi, ale również takimi jak miejsce pracy itp.

  Odpowiedz
 19. Dzień dobry,
  mam skierowanie do poradni hematologicznej. Termin na styczeń 2023. Czy mam prawo wcześniejszego przyjęcia jako zasłużony honorowy dawca? Pani w rejestracji powiedziała, że nie – muszę czekać w kolejce. Czy tak jest rzeczywiście?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie tylko masz prawo do obsługi poza kolejnością ale wizyta w poradni hematologicznej należy do procedur ambulatoryjnego leczenia specjalistycznego a więc maksymalny okres oczekiwania może wynosić 7 dni. Proszę skontaktować się z dyrekcją placówki a jeżeli to nie pomoże z regionalnym NFZ.

   Odpowiedz
 20. Dzień dobry, czy prawo do korzystania poza kolejnością z opieki zdrowotnej obowiązuje również przy podjęciu Psychoterapii DDA w SPZOZ Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu?

  Odpowiedz
 21. Dzisiaj udałem się do lekarza po 2 letniej przerwie. Rejestracja – proszę na jutro 10:45, więc mówię że mam legitymację ZHDK( z której nigdy nie korzystałem), Rejestracja – proszę pójść i powiedzieć to chorym pacjentom pod gabinetem, proszę Pana tam są chorzy ludzie, oni grypę mają !
  Dziwne ku..a żeby tam zdrowi siedzieli , przyjdę jutro. Do widzenia

  Odpowiedz
 22. Witam. Mam nastepujące pytanie: podchodzę do rejestracji ze skierowaniem do specjalisty. Pani rejestratorka mówi mi o terminie za 2 lub 3 miesiące. Ja w takim razie p[okazuję jej legitymacje i liczę na szybszy termin a ona mi mówi, że mam do tego lekarza specjalisty i zapytac go kiedy mnie przyjmie i czy w ogóle to zrobi w szybszym terminie. Czy to jest moje zadanie czy pielęgniarka sama powinna mnie zapisać? Bo jak rejestrowałam się na rezonans czy rehabilitację to miałam zupełnie inne doświadczenia-dodam -pozytywne. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Rejestratorka sama powinna Cię zapisać. W przepisach nie ma mowy o tym, że w przypadku korzystania z obsługi poza kolejnością lekarz musi wyrażać jakąś zgodę czy też samodzielnie ustalać termin. Obowiązki personelu sa jasno podzielone.

   Odpowiedz
 23. Witam mam pytanie bo nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy jak rejestruje sie po za kolejnością do specjalisty czy na następną wizytę czekam normalnie czy mogę być dalej rejestrowane po za kolejnością

  Odpowiedz
 24. Witam. Czy trzeba pokazywa każdy stopień legitymacji w rejestracji NFZ czy wystarczy że jest juz się zapisanym jako zhdk? Czy są i krótsze kolejki na rehabilitacje ponieważ rejestrowałam sie w grudniu 2019r. Otrzymałam skierowanie na rehabilitację aż na wrzesień, lecz panie z rejestracji zerknęła że jestem zhdk i zapisała na 11.08 2020r. Czy to zależy od ilości pacjentów?

  Odpowiedz
 25. Witam
  Mam zamiar skorzystać jako Zasłużony Honorowy Dawca Krwi z rehabilitacji po niedawno przebytej operacji artroskopii kolana I tu nasuwa się problem, będąc w 3 przychodniach gdzie takowa rehabilitacja jest dostępna, odpowiedzią był termin dopiero na maj. Czy mają prawo mi odmówić szybkiego terminu bo zależy mi na jak najszybszym dojściu do pełnej sprawności?

  Odpowiedz
 26. Witam
  Z odpowiedzi zamieszczonych pod komentarzami nasuwa się jednoznaczny wniosek, że w momencie zgłoszenia się do lekarza POZ osoba posiadająca legitymację HZDK ma prawo wejść przed innymi pacjentami już oczekującymi przed gabinetem lekarza. Inne informacje dostałam natomiast od RPP. Mianowicie pacjent powinnien być przyjęty (ale nje musi) w dniu zgłoszenia i tyle. Nie może natomiast żądać przyęcia przed innymi pacjentami już obecnymi pod gabinetem. To jak to w końcu jest?

  Odpowiedz
 27. Witam mam pytanie czy legitymacja ZHDK i płynące z niej przywileje dotyczy też dentysty. Bo uzyskałem informacje ze jeśli jest to placówka prywatne (podpisana umowa z NFZ) to nie. A jeśli tak to gdzie?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   To czy zabieg jest wykonywany w tzw. placówce publicznej czy prywatnej nie ma znaczenie. Znaczenie ma to co Pani wspomniała a więc, że jest Pani przyjmowany w ramach NFZ. Zgodnie z przepisami przywilej dotyczy świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jeżeli więc Pani nie płaci za wizytę a jest ona opłacana z NFZ to ma Pani prawo do bycia przyjętym poza kolejnością. https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf

   Odpowiedz
 28. Witam serdecznie.
  Czeka mnie artroskopia kolana, mam legitymację Zasłużonego krwiodawcy. Czy stopień takiej legitymacji ma znaczenie jeśli chodzi o zakres świadczeń? Czy dla ustalenia terminu zabiegu będzie miało znaczenia czy jest to III lub II stopień ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Tak przysługuje Pani przyjęcie poza kolejnością w placówkach w których są podpisane umowy NFZ. Stopień nie ma znaczenia. Przywilej przysługuje od najniższego stopnia III.

   Odpowiedz
 29. Witam. Mam następujące pytanie. Jeśli do przychodni POZ zgłosi się pacjent z legitymacją zhdk to kto ma obowiązek poinformowania innych pacjentów na poczekalni o wejściu poza kolejką. Sam pacjent, Pielęgniarka czy lekarz Poz powinien poprosić go jako pierwszego? Jak to wygląda w praktyce?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Dobrze Marto, że dodałaś to “w praktyce” gdyż same przepisy tego nie regulują. Mówią one tylko o obowiązku obsługi poza kolejnością a już o tym kto ma poinformować pozostałych pacjentów nie ma ani słowa. W praktyce Panie proszą aby samodzielnie porozmawiać z innymi pacjentami, lekarz też rzadko kiedy wychodzi i sam prosi daną osobę. Według mnie w “normalnych” warunkach rejestracja powinna mieć numerki “0” i takie osoby powinny być proszone przez lekarza. Niestety często dochodzi do kłótni i nieporozumień w kolejce.

   Odpowiedz
 30. Szpital w Koszalinie twierdzi, że ‘nie biorą pod uwagę tego,że ktoś jest zasłuzonym dawcą krwi, bo to nie komuna” tak powiedziała pewną Pani W rejestracji po czym rzuciła sluchawką.

  Odpowiedz
 31. witam.
  Mam pytanie jak sprawa wygląda nastepujaco:?
  – jestem zarejestrowany do lekarza rodzinnego na numerek. Wyszlo jednak ze opóźnienie jest z 2h. Czy mogę wejśc bez kolejki?
  – boli mnie zab i się rejestruje do dentysty. czy muszę czekać z 2-3h na wolną lukę Z karta zhdk?
  – chce się zarejestrować do dentysty do wyrwania zęba. pani w rejestracji mówi ze nie ma terminów w tgminie roku i dopiero za 3 miesiace . a NFZ nie pokryje kosztow leczenia ponad stan. co robić w tych konkretnych sytuacjach?
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 32. Witam. Jak to jest z tymi kolejkami dla ZHDK ? W jednej przychodni przychodzę i tejestruję się poza kolejką oraz wchodzę do lekarza poza kolejką. Chyba że jedt więcej takich osób to na przrmian jeden ZHDK i jedna osoba z kolejki. Natomiast w innej przychodni Pani do mnie z buzią startuje, ze zarejedtrowała mnie poza kejką a czrkać muszę tak jak wszyscy do konca. Albo kiedyś usłyszałam, że na najbliższy termin kiedy będzie lekarz soecspecjal jedt już jedna osoba z HDKD i mnie moze zarejestrować dopiero za miesiąc. Jak to właściwie jest ? Czy każda przychodnia żyje ełaswła życiem i inyerpretuje jak jej wygodnie? Czy są jednolite wyznaczniki ?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie, przepisy są takie same dla każdego świadczeniodawcy. Część potrafi zaplanować tak terminarz, że są w stanie przyjąć pacjenta z uprawnieniami specjalnymi zgodnie z przepisami a część idzie na łatwiznę i wymyśla wymówki.

   Odpowiedz
 33. zastanawiam się czy osoba z uprawnieniami ZHDK która rejestruje inną osobę (bez uprawnień) w trybie planowym, może na etapie rejestracji pominąć kolejkę ?

  Odpowiedz
 34. Cześć orientujecie sie czy jesli tata jest zasłuzonym dawcom krwi i jest osoba wymagajacym 24 godzinnej opieki niesamodzielna korzystajaca z uslug opiekunczych pck czy należy mu się jakas znizka ?

  Odpowiedz
 35. Witam

  Mam skierowanie na zbieg usunięcia kamieni metodą ESWL ( pobyt jednodniowy) Czy mogę powołać się na książeczkę ZDK żeby przyśpieszyć zabieg? Jeżeli tak bardzo proszę o jakiś przepis.

  Odpowiedz
 36. dzien dobry,

  chcialem sie zarejestrowac do poradni specjalistycznej, jednak powiedziano mi, ze w tym roku nie zostane przyjety ze wzgledu na koniec limitow z NFZ i z tego powodu placowka nie otrzyma za mnie “punktow”- jestem ZHDK II stopnia, czy poradnia z kontraktem z NFZ ma prawo odmowic mi rejestracji?

  Odpowiedz
 37. Witam, w dniu dzisiejszym wiedziałem się, że czeka mnie zabieg operacyjny niestety na NFZ czas oczekiwania to 2 lata. Rodzi się pytanie czy z legitymacja Zasłużonego krwiodawcy mogę skrócić czas oczekiwania?
  Ogólnie czeka mnie zabieg usunięcia polipów

  Odpowiedz
 38. Witam.
  Jestem zasłużonym dawcą krwi pierwszego stopnia. Chciałem zapytać jak wyegzekwować wcześniejsze wejście do lekarza. Dostaje normalny numerek i czekam nawet 6 godzin. Pani tłumaczy, że musi mnie przyjąć w dniu dzisiejszym. Ustawa jasno mówi “?Art. 47c. 1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Przecież w aptece nie czeka się na termin do 7 dni. A do siedmiu dni to muszą mi termin znaleźć, a jak jestem już zarejestrowany to powinienem z tymi ludźmi wymienionymi w ustawie wchodzić na “zerówkę”. Chyba,że się mylę??? Ktoś coś? jakieś rady?

  Odpowiedz
 39. Otrzymałem od lekarza POZ skierowanie do przyjęcia na oddział chirurgii ogólnej w celu usunięcia przepukliny.
  Po dzisiejszej rozmowie z lekarzem otrzymałem informację, że jest w stanie mnie zapisać na wrzesień/październik, a to i tak dobry termin, bo aktualnie zapisują na luty/marzec 2020.
  Czy posiadając legitymacje zasłużonego dawcy krwi (III stopnia) również w sprawie przyjęcia na oddział i zbiegu obowiązuję inny czas oczekiwania?
  Jeżeli tak, to do kogo powinienem się zwrócić z tym tematem? Do dyrekcji szpitala czy NFZ?
  Trochę się już zamotałem w tym wszystkim dlatego wolę napisać ten komentarz.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 40. Dzień dobry, czy termin wizyty w poradni bariatrycznej również może być szybszy dla zasłużonych honorowych dawców krwi? Czy przepis ten tej poradni nie dotyczy?

  Odpowiedz
 41. Dzień dobry,
  Czy jeżeli wizytę mam na dany dzień do ortopedy a kolejka jest bardzo długa (nie wiadomo czy przyjmie wszystkich) z legitymacją ZHDK mogę wejść poza kolejką od gabinetem lekarza?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie jest to uregulowane dokładnie przepisami. Jest mowa o przyjęciu w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej do 7 dni bez uwzględniania kolejności w danym dniu przyjęcia.

   Odpowiedz
 42. Witam serdecznie. Zostaje przyjęta po 6 miesiącach oczekiwania jako ZHDK na oddział w celu usunięcia migdałów. Czy mam pierwszeństwo jeżeli chodzi o wykonanie zabiegu czy muszę pogodzić się z 10 dniami czekania na oddziele na zabieg?

  Odpowiedz
 43. Witam serdecznie!!!
  Ja z takim pytaniem czy na zabieg do dermatologa gdzie zaraz po zabiegu mogę udać się do domu przysługuje mi prawo 7dni roboczych z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich

  Odpowiedz
 44. Dzień dobry własnie odesłano mnie z dwóch placówek NFZ potrzebuje dostać się do ortopedy na dalsze leczenie po złamaniu ręki, Książeczka ZHDK w ogóle Pań w rejestracji nie obchodziła, co z tym zrobić? Poczułem się poniżony w jednej placówce termin 26.06 w drugiej 09.07.19r Co dalej robić? Proszę o sprawne odpowiedzi. Dziękuje

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Proszę w pierwszej kolejności skontaktować się z dyrekcją placówek i poprosić o negatywną odpowiedź na piśmie. Następnie proszę zadzwonić lub mailowo przekazać informację do działu skarg i wniosków, który to znajduje się w każdym regionalnym oddziale NFZ.

   Odpowiedz
 45. Witam czy jeśli chciałbym dostać skierowanie do chirurga w przychodni mogę liczyć na wejście bez kolejki,a u chirurga w terminie do 7 dni??

  Odpowiedz
 46. Witam.
  Czy będąc ZHDK mogę zapisać się do lekarza ogólnego bez kolejki.
  ale czy mogę zapisać dziecko bez kolejki do lekarza ogólnego ?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Ty masz prawo wejść do lekarza ogólnego poza kolejnością, dziecko nie. Natomiast warto się zapytać niektóre rejestratorki/placówki doceniają dawców i zezwalają na to, Jednak jest to tylko ich decyzja, bez obowiązku wynikającego z przepisów.

   Odpowiedz
   • Witam.
    Tak, do lekarza mogę wejść z marszu prosto z drzwi pod gabinet i sruu….do lekarza.
    Ale idąc rano zarejestrować się (czyt.po numerek) mogę ominąć kolejkę i zarejestrować dziecko bez kolejki ?

    Odpowiedz
 47. Drodzy ludzie. Uświadamiajmy ignorantów, że przyjmowanie krwiodawców bez kolejki to przede interes państwa polskiego, które pragnie aby krwiodawcy powracali do zdrowia jak najszybciej i znów oddawali krew, tak bardzo potrzebną codziennie.

  Odpowiedz
 48. Skorzystałem z umówienia wizyty u specjalisty chirurga, czy ewentualny zabieg rowniez obejmuje przeskoczenie kolejki? A i czy trzeba miec legitymacje zasluzonego dawcy, czy wystarczy zwykła honorowa legitymacja, w której są pieczątki na ponad 6 litrów?

  Odpowiedz
 49. skorzystałem z umowienia do 7 dni w poradni chirurgicznej, czy w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegu, również obowiązuje mnie ominięcie kolejki?

  Odpowiedz
 50. Właśnie skorzystałem przy raz z uprawnień legitymacji. Oczekiwanie na rehabilitację tydzień zamiast rok. Nemesil za darmo, oszczędności około 20 zl

  Odpowiedz
 51. Zgubiłem legitymację zasłużonego krwiodawcy III stopnia… Czy wykupując receptę w aptece ze zniżką dla ZK i rejestrując się np. w przychodni mogę użyć zamiennie legitymacje I lub II stopnia , które też posiadam? Pytam , ponieważ robiono mi problemy w aptece i odmówiono sprzedaży z dodatkową zniżką.Czy tylko legitymacja III stopnia uprawnia do korzystania z przywilejów NFZ?

  Odpowiedz
  • Przepis mówi: Świadczeniobiorcy, który posiada tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawi legitymację “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (…)”. Jak widzimy nie jest wymienione, którego stopnia ma być wspomniany tytuł. Nie wiem w związku z tym dlaczego uprawnienie miałoby dotyczyć tylko osób, które przedstawią legitymacje potwierdzającą tytuł najniższego stopnia.

   Odpowiedz
 52. Chciałem się upewnić jak sprawa wygląda w przychodniach, które są niepublicznym zakładem opieki zdrowia. Chciałem się zapisać w ramach NFZ do kardiologa, w takich placówkach normalnie mogę się starać o przywilej 7 dni?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Najnowsza interpretacja przepisów dokonana przez Ministerstwo Zdrowia uznaje, że w skład ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wchodzą wszystkie procedury poza lekarzem POZ. Wynika z tego, że również rehabilitacja podlega pod maksymalny termin 7 dniowy. Jednak nieraz placówki i nawet oddziały NFZ powołują się na interpretację z 2016 roku gdzie MZ uznało, że rehabilitacja nie należy do AOS a co za tym idzie nie przysługuje maksymalny 7 dniowy termin.

   Odpowiedz
   • Witam,

    Czyli lekarz POZ to jest lekarz rodzinny w przychodni zdrowia? Czy do takiego lekarza mogę ubiegać się o przyjęcie poza kolejnością? Czy zgodnie z wpisem powyżej lekarz POZ nie musi mnie przyjąć wcześniej.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
     Świadczenie lekarza POZ jest świadczeniem opieki zdrowotnej finansowanym ze środków publicznych dlatego lekarz POZ ma obowiązek przyjęcia Pana poza kolejnością.

     Odpowiedz
 53. Witam,
  Jak sprawa wygląda z wizytą u specjalisty na zhdk
  A mianowicie w jednym miesiącu wyszły mi 2 wizyty, przy drugiej wizycie pani “właścicielka” była bardzo nie miła twierdząc jak mogłem przyjść na 2wizyte w jednym miesiącu i NFZ im za to nie zapłaci
  A w ustawie jest jasno napisane że termin wizyty powinien być nie później jak 7 dni zarówno pierwszej jak i każdej kolejnej
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Same przepisy o tym nie mówią. Dopiero interpretacja przepisów MZ uznaje, że tak jak na pierwszą to i kolejne przysługuje uprawnienie. Jeżeli ktoś uważa inaczej najlepiej wydrukować i przedstawić powyższą interpretacje.

   Odpowiedz
 54. witam, czy posiadając legitymacją zhdk mogę sobie wy brać do jakiego specjalisty chce sie udać? chodzi mi o konkretnego lekarza w poradni laryngologicznej

  Odpowiedz
 55. Witam, jak wygląda sprawa oddawania osocza? Gdzieś czytałem, że można w ciągu roku oddać nawet 25 litrów, ale czy jest to dla organizmu zdrowe? Czy za oddawanie osocza również są wszystkie ulgi takie jak przy oddawaniu krwi pełnej? Z odznakami itp.? Jeśli tak to jakie ilości obowiązują? Z góry dziękuję za informację.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Osocze oddaje się honorowo więc przysługują wszelkie ulgi i uprawnienia wynikające z przepisów. Osocze oddaje się po 600, 650 lub 700ml, zależy od centrum. Osocze można oddawać co 2 tygodnie. Jednak aby była możliwość otrzymania odznaki ZHDK należy oddane osocze przeliczyć na krew pełną i tak 600 ml osocza przelicza się na 200 ml krwi pełnej. Wszelkie normy są przestrzegane tak samo jak przy krwi pełnej. W związku z brakiem poboru krwinek czerwonych oddawanie osocza jest mniej obciążające dla organizmu. Jedyny minus to częstsze wkłucia.

   Odpowiedz
 56. Czy przywileje oczekiwania do specjalisty maksymalnie 7 dni od zgłoszenia dotyczą również osoby, które mają odznakę 3 klasy? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 57. Witam, dzwoniłam do przychodni w celu umówienia się do stomatologa-chirurga w celu usunięcia “8” w ramach NFZ, Pani mi powiedziała że wcale nie muszą mnie przyjąć w terminie 7 dni, bo tej dziedziny nie obowiązuje przyspieszony termin. Istnieje jakiś spis dziedzin gdzie to skrócenie terminu obowiązuje? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 58. Dzień dobry,

  Mam skierowanie na operację laryngologiczną z dopiskiem PILNE, czy uprawnienia ZHDK umożliwiają ustawowe skrócenie terminu na samą operację czy tylko na pierwszą wizytę a na operację mogę czekać np nawet rok ? W szpitalu otrzymałem termin wizyty kwalifikującej do operacji w ustawowym terminie, stąd moje pytanie.

  Odpowiedz
 59. Witam, dostałam skierowanie na artroskopie, terminy są po parę miesięcy do przodu. Czy korzystając z książeczki Zasłużonego mogę liczyć na lepszy termin? Jak to się tyczy operacji? Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 60. Jak dotyczy sprawa osób na prywatną wizytę lub wizyty do lekarza medycyny pracy. Czy również obowiązują przyjęcia bez kolejki? Czy mimo że w kolejce stoi już 20 osób to ma prawo wejść od razu?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Obsługa poza kolejnością dotyczy tylko placówek, które wykonują procedury wynikające z kontaktów z NFZ. Tak więc placówka prywatna i w medycynie pracy osoba posiadająca tytuł ZHDK nie ma obowiązku przyjmowania nas poza kolejnością. Badania medycyny pracy pokrywa pracodawca a w prywatnych poradniach pokrywami sami.

   Odpowiedz
 61. Przejrzałem cały wątek jednak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi jak sprawa się ma w przypadku stomatologa na NFZ. Czy obowiązuje zasada poza kolejnością maksymalnie do 7 dni?

  Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
     Jeżeli jest to świadczenie kontraktowane w ramach NFZ to powinno ono być udzielone poza kolejnościa. Niestety nie mamy jednoznacznej interpretacji przepisów jeżeli chodzi o definicję ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, która powinna być udzielona w maksymalnym terminie 7 dni roboczych. . Jedna z interpretacji mówi, że procedurami AOS są wszystkie procedury poza świadczeniami wchodzącymi do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Inne mówią o tym, że świadczenia AOS są to tylko świadczenia, które są wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Świadczenie o które Pan pyta znajduje się w ROZPORZĄDZENIEU MINISTRA ZDROWIA z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego a więc innym akcie. Najlepiej dopytać się w regionalnym NFZ.

     Odpowiedz
  • Witam serdecznie. Dostałem skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne z dopiskiem “pilne!”, ale jest ono od lekarza z innego województwa niz mieszkam (studiuje). Czy moge sobie wybrać placówkę w ktorej chcialbym robic rehabilitacje na nfz jak najszybciej? Czy taka placówka musi mi znaleźć termin do 7 dni? Czy raczej powinienem udac sie do oddziału nfz i tam podadzą mi termin oraz miejsce?
   Jestem zhdk

   Odpowiedz
 62. Dzień dobry
  Mam skierowanie do neurologa niestety Pani w recepcji nic nie robi sobie z wymogu zapisania na wizytę w przeciągu 7 dni, mówiąc że niema terminu
  Na jaki przepis mogę się powołać żeby “jasno” wytlumaczyc że powinni mi ustalić termin, i czy są jakieś konsekwencje dla nich jako placówki jeśli dalej by twierdzili że niema możliwości przyspieszyć terminu wizyty
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf

   Art. 47c. 1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy do 18 roku życia, posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 47 ust. 1a, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
   2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych
   świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
   3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
   4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie
   późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

   + pismo z Ministerstwa Zdrowia: https://krwiodawcy.org/pismo-rzecznika-praw-pacjenta-ministra-zdrowia-sprawie-pacjentow-szczegolnie-uprawnionych

   Odpowiedz
 63. Witam, mam wyznaczony termin do specjalisty za 3 dni. Dostałam termin, przypisany numerek i godzinę na którą mam przyjść. Czy w dniu wizyty również obowiązuje bez kolejki czy muszę iść na wyznaczoną godzinę?? Proszę o odpowiedz

  Odpowiedz
 64. Witam Dzisiaj poszłam do mojej przychodni gdzie chciałam się dostać do jakiegokolwiek lekarza rodzinnego, ponieważ nikt w rejestracji nie odbierał telefonu miałam nadzieje że lekarz przyjmie mnie mimo braku wcześniejszej rejestracji , u lekarze byłam o 16:30 (gdzie lekarka przyjmowała do 18:00) w kolejce 2 osoby, ja z gorączką, katarem , bólem w krtani i legitymacją ZHDK uprzejmie się pytam czy mnie przyjmie, a w odpowiedzi słyszę że nie bo ma wiele recept do napisania ja mówię że w kolejce jest tylko 2 osoby a ona że niema szansy. Miała prawo mi odmówić?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Bardzo przykra sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Nie ma określonych przepisami prawa sytuacji kiedy to lekarz ma prawo odmówić przyjęcia np ze względu na późną godzinę czy natłok prac. Przepisy natomiast bardzo jasno mówią o tym, że osobie posiadającej tytuł ZHDK przysługuje obsługa poza kolejnością. Lekarz powinien Panią przyjąć.

   Odpowiedz
 65. Cześć. Prośba do Krwiodawcy.org: usuńcie informację dostępną na https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png. Podstawą rozstrzygnięcia czy zasłużony honorowy krwiodawca powinien zostać przyjęty w przeciągu 7 dni na tzw. rehabilitację, jest definicja pojęcia “ambulatoryjna opieka specjalistyczna”, którą znajdziemy w przepisie: “Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej”. I tak, w części tego rozporządzenia zatytułowanej: WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH W PRZYPADKU PROCEDUR ZABIEGOWYCH AMBULATORYJNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI” znajdziemy m.in.: kod ICD-9 o numerze 99.89, który oznacza “Zabieg fizykoterapii przeciwbólowo”. Wniosek: niektóre działania ukierunkowane na rehabilitację pacjenta (m.in. przeciwbólowe zabiegi fizykoterapili) spełniają definicję “ambulatoryjnej opieki specjalistycznej”, w zw. z czym istnieje względem nich obowiązek przyjęcia ZHK w przeciągu 7 dni. Uprzejmie proszę, aby Krwiodawcy.org wystąpili o oficjalne potwierdzenie tej wykładni w Ministerstwie Zdrowia.

  Odpowiedz
 66. Czy kolejka obowiązuje z legitymacja zhdk do rejestracji oraz czy do gabinetu obowiązuje kolejka wg przyjętych zasad przez lekarza godzina czy numerki

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   W rejestracji musisz stanąć w kolejce. Co do drugiego to jest problem gdyż nie zostało to opisane przepisami. Pisząc do NFZ również nie otrzymywaliśmy jednoznacznych, takich samych odpowiedzi. Część uważała, że samo ustalenie poza kolejnością w dniach powoduje wypełnienie przepisów dotyczących obsługi poza kolejnością. Inny oddział twierdził, że również w dniu na który zostaliśmy zarejestrowani należy nam się obsługa poza kolejnością. Jeżeli chodzi o przepisy nic o tym nie mówią.

   Odpowiedz
 67. Dziękuję bardzo za informację, bo Pani doktor dosłownie wydarła się na mnie przy pełnej poczekalni, co ja sobie wyobrażam. Czy mogę prosić w wolnej chwili o jakiś link do wykazu badań, które nam przysługują, żebym mogła okazać je owej Pani doktor?

  Odpowiedz
  • Jest podstawa prawna: https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf

   Art. 47c. 1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy do 18 roku życia, posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 47 ust. 1a, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
   2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie
   świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych
   świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
   3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
   4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć
   wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie
   późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

   Odpowiedz
 68. Witam,
  Czy testy kontaktowe zlecone przez lekarza alergologa na wizycie w ramach NFZ również powinny byc wykonane poza kolejnością?

  Odpowiedz
 69. Dzień dobry.
  Czy mogę skorzystać z przywilejów omijając kolejkę do pediatry? W tym sensie czy z moją legitymacją mogę wejść bez kolejki z dzieckiem?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli chodzi o same przepisy to odpowiedź brzmi nie. Dziecko nie może skorzystać z przywileju obsługi poza kolejnością ze względu na uprawnienie ZK rodzica. Jednak wiemy, że część placówek pozytywnie reaguje na taką prośbę rodzica. Jednak zaznaczamy obowiązku przyjęcia jako takiego nie mają.

   Odpowiedz
 70. Jako zhdk mam prawo do przyjęcia do lekarza rodzinnego poza kolejnością. A jak to jest z małoletnim dzieckiem? Czy na moją legitymację mogę przyspieszyć wizytę u lekarza rodzinnego dla dziecka?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli chodzi o same przepisy to odpowiedź brzmi nie. Dziecko nie może skorzystać z przywileju obsługi poza kolejnością ze względu na uprawnienie ZK rodzica. Jednak wiemy, że część placówek pozytywnie reaguje na taką prośbę rodzica. Jednak zaznaczamy obowiązku przyjęcia jako takiego nie mają.

   Odpowiedz
 71. Witam!

  Czy po wydaniu skierowania przez specjalistę na rehabilitację, ja wybierając sobie placówkę (taką która ma podpisaną umowę z NFZ) mam prawo powoływać się na przywileje związane z bycia ZHDK i wymagać rozpoczęcia rehabilitacji do 7 dni (jak mówi podstawa prawna)?

  Odpowiedz
 72. Witam, próbowałem dziś zapisać się na kontrolę u ortopedy (złamanie palca) i w odpowiedzi usłyszałem, że nawet mimo uprawnień jakie mam jako ZHDK, nie dostanę terminu w tym roku, bo nie ma miejsc (“Co z tego, że ma Pan te uprawnienia jak ja nie mam jak Pana zapisać.”). Co robić w takich sytuacjach, jak rozmawiać (na co się dodatkowo się powoływać) z osobą, która uparcie tkwi przy swoim stanowisku, że mnie nie zapisze?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Proszę poprosić o odmowę na piśmie. O sytuacji dodatkowo proszę powiadomić dyrekcję placówki. Najlepiej mailem lub pisemnie bezpośrednio w administracji tak aby otrzymać potwierdzenie zgłoszenia.

   Odpowiedz
 73. Witam , Tata jest honorowym krwiodawca . Ma raka pilnie musi dostać się do chirurga onkologa ma również karte Dilo czy będzie przyjęty przed innymi pacjentami mającymi karte DILO

  Odpowiedz
 74. Witam!
  Czy w ramach legitymacji ZHDK również przysługuje termin 7 dniowy na operację kolana – rekonstrukcja więzadła MPFL? Czy wtedy termin jakoś inaczej biegnie, normalnie w szpitalu termin oczekiwania to 7 lat ? dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Zgodnie z Art. 47c obsługa poza kolejnością przysługuje przy realizacji świadczeń “mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach”. Lekarz rodzinny należy do świadczeń opieki zdrowotnej.

   Odpowiedz
 75. Witam,

  Jak jest w przypadku osób, które mają skierowanie na rehabilitacje ogólnoustrojową: (3 zabiegi fizykoterapeutyczne x10 dni) i posiadają książeczkę ZHDK?
  -czy osoby z legitymacją mają prawo do rehabilitacji w ciągu 10 dni kalendarzowych ?
  -czy są brane poza kolejkę oczekujących i w momencie kiedy zwolni się miejsce to mają pierszeństwo ? czyli są traktowani jak pacjenci z pilnym skierowaniem ?

  Odpowiedz
 76. Stojąc dzisiaj w kolejce do rejestracji w szpitalu, byłam świadkiem jak Pan (na oko po 30) zapytał się czy jako ZHDK może wejść bez kolejki. Wszyscy grzecznie mu przytakneli. Po krótkiej wymianie zdań z Panią z rejestracji, Pan oznajmił, że na legitymacje (która była na niego) chce zapisać chorą mamę do specjalisty. Pani początkowo się opierała, mówiąc mu, że to przysługuje jemu, a nie rodzinie. Pan oznajmił, że w rozporządzeniu jest, że mama jako najbliższa rodzina może zostać zapisana na jego książeczkę ZHDK. Pani chcąc uniknąć kłótni i wydłużenia się już nie małej kolejki zapisała ową mamę na wizytę na za tydzień. I tu jest moje pytanie. Czy można zapisać kogoś innego (nawet mamę) do specjalisty na przywilejach ZHDK okazując swoją książeczkę?

  Odpowiedz
 77. Witam,
  Chciałam zapytać ile mniej więcej może zająć wyrobienie książeczki ZHDK III-go stopnia od dnia złożenia wniosku?
  Najbardziej zależy mi na informacji w mieście Krakowie.
  Dziękuję za informację.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Oto odpowiedź z PCK w Krakowie:
   Panie Marcinie zazwyczaj czeka się koło 2 tygodni, chyba, że ktoś zgłasza jakis pilny przypadek typu wizyta u specjalisty/badania = przyspieszenie wizyty

   Odpowiedz
 78. Hej kochani, nurtuje mnire takie pytanie. Czy na kolejną wizytę u specjalisty czeka się juz normalnie czy również ZHDK ma ją zapewnioną poza kolejką. Bo o ile pierwsza wizyta była wyznaczona poza kolejką , lekarz kazał przyjść na kolejną jak będą wyniki. Panie w rejestracji nie chcą z wynikami przyjąć “bo nie ma miejsca”. I czy taka sytuacja (kolejna wizyta) też nas uprawnia do wejścia do specjalisty w ciągu 7dni roboczych, czy tylko oznacza zapis do specjalisty.

  Odpowiedz
 79. Witam czy osoby posiadajace ksiazeczke 3 stopnia ktore odadza 6 litrow krwi przysluguja te same prawa co osobie 1 stopnia? ?

  Odpowiedz
 80. Witam, mam legitymację zhdk i chciałabym się dowiedziec czy przy zapisu do ginekologa również obowiązuje zasada tego dnia bądź w ciągu 7dni.

  Odpowiedz
 81. Witam, czy ZHD 3 st też ma takie przywileje jak 1 stopnia (chodzi o zniżki na leki, czy szybsze przyjęcie do lekarza)? Nigdzie nie mogę tego wyczytać.
  Dziękuję.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia ma takie same przywileje jak ZHDK I stopnia. Różnica może wynikać przy ulgach komunikacyjnych, które to są ulgami gminnymi i każdy organ administracji samorządu terytorialnego ma prawo ustalać własne przepisy. Jeżeli chodzi o obsługę poza kolejnością u lekarza czy tańsze leki to nie ma różnic dla ZHDK.

   Odpowiedz
 82. Witam serdecznie.
  Czy posiadacz legitymacji ZHDK potrzebuje skierowania od lekarza rodzinnego lub specjalisty by zapisać się na badanie rezonansem magnetycznym w możliwie najbliższym terminie??

  Odpowiedz
 83. Witam. Chciałabym sie dowiedzieć jak wyglada przyjęcie na rehabilitacje w szpitalu tzn.całodobowy pobyt przez 2 albo 3 tyg. Czy zasada szybszego przyjęcia liczy się również przy kolejnym pobycie? Dziś pani w rejestracji poinformowała mnie,ze jak sie jest juz kolejny raz to książeczka nie obowiązuje.Z góry dziekuje za odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie chcemy wprowadzić Pani w błąd ale wedle naszej wiedzy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011r. przepisu ust. 1 pkt 2, czyli mówiącego o 18 miesiącach przerwy nie stosuje się do leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym. W związku z tym nie widzę podstaw aby nie uwzględniać możliwości obsługi poza kolejnością w przypadku kolejnych składanych wnioskach. Jednak najlepiej o interpretację poprosić Narodowy Fundusz Zdrowia.

   Odpowiedz
 84. potrzebuje badania do nurkowania. dzis poszedlem rano do lekarza pierwszego kontaktu. dostalem skierowanie do kardiologa na echo serca. w rejestracji poinformowano mnie ze zapisy sa na pazdziernik. wiec wyciagnalem legitymacje I stopnia i…..o 15 dzis mialem wizyte u kardiologa zrobione echo i ekg:) takze w tym przypadku zadzialalo super.

  Odpowiedz
 85. Dostałem skierowanie na artroskopię kolana po przedstawieniu legitymacji ZHDK zostałem zapisany do przychodni przyszpitalnej Szpitala Bródnowskiego w ciągu 7dni, po wizycie i skierowaniu na oddział zostałem zapisany zgodnie z ogólną kolejką na styczeń 2019r, czy takim przypadku przysługuje mi przyjęcie poza kolejnością?
  Czy jest sens pisanie skargi do NFZ, ewentualnie Dyrekcji szpitala, czy mogę znaleźć wzór takiej skargi, ewentualnie co muszę załączyć.
  Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
 86. Zapisałem się do dermatologa, oczekiwałem na któryś tam kolejny termin wizyty normalnie w kolejce ok. 4-5 miesięcy (nie korzystałem z uprawnień ZHDK). Został mi wyznaczony termin na dzień, ale nie na konkretną godzinę. Rano zjawiłem się u lekarza w celu wyciągnięcia karty i chciałem skorzystać z uprawnień ZHDK, aby być przyjętym poza kolejnością, ale podobno już to nie obowiązuje, tak poinformowała mnie Pani pielęgniarka wyciągająca kartę, dostałem numerek “12” i 4 godziny oczekiwania w kolejce… Nie ma już tego, że można być przyjętym poza kolejnością?

  Odpowiedz
 87. Chciałem w czwartek po pracy zarejestrować się do lekarza ogólnego w przychodni na Błoniu w Bydgoszczy, ale rejestratorka powiedziała że za tydzień może mnie zarejestrować.To po co te legitymacje ZHDK jak czekam z anginą tydzień???

  Odpowiedz
 88. Witam serdecznie.
  Jeśli otrzymałem skierowanie na USG kolana i Pani w rejestracji została poinformowana że jest się zasłużonym co prawda nie duży litraż bo ledwo 32 litry to poinformowała mnie że niestety nie obchodzi Ją to bo nie mają miejsca. I czekania miesiąc. Jak tonwyglada naprawdę.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 89. Witam wszystkich, dostałem skierowanie do urologa . Pani powiedziała ze nie mają już budżetu czy puli z nfz w tym roku i nie przyjmą mnie. No chyba że prywatnie …
  Mam szukać gdzieś indziej czy jednak przysługuje mi prawo do świadczenia po za kolejnością. Mam oczywiście książeczkę 1 stopnia z ZHDK

  Odpowiedz
 90. Dzień dobry,
  dostałam skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne i nie jestem pewna czy tytuł ZHDK gwarantuje mi w tym przypadku szybszy termin przyjęcia. Przeczytałam w internecie parę różnych wersji – bardzo proszę o pomoc 🙂

  Odpowiedz
 91. Do “krwiodawca”: czy mógłbyś/mogłabyś udostepnić cała odpowiedź Narodowego Centrum Krwiodawstwa – dotyczy tematu operacji bez kolejki. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 92. Proszę o poradę. Tata jest Honorowy, ma problem z zaćma czy musi czekac do 2020 r. czy legitymacja też obowiazuje. Bo pani w rejstracji była nie mila i balam się zapytać. Dziekuję

  Odpowiedz
  • Fragment pisma z Narodowego Centrum Krwi: “Z kolei świadczeniami specjalistycznymi w rozumieniu art.5 pkt 36 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych są świadczenia opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Zatem reguły wynikające z przepisów wspomnianego art.47c ust.2 odnoszą się do świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny, w tym do operacji.”

   Odpowiedz
 93. Witam. Wyznaczono mi termin operacji przegrody nosowej na czerwiec 2018. Książeczka nic nie dała w tym wypadku. Czy mam prawo do szybszego wykonania operacji czy w tym przypadku jednak uprawnienia nie działają?
  Prosze o odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Oczywiście, że działają nie dalej jak 2 miesiące temu Narodowe Centrum Krwi potwierdziło je pisemnie.

   “Z kolei świadczeniami specjalistycznymi w rozumieniu art.5 pkt 36 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych są świadczenia opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Zatem reguły wynikające z przepisów wspomnianego art.47c ust.2 odnoszą się do świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny, w tym do operacji.”

   Odpowiedz
 94. co należy rozumieć pod zapisem ambulatoryjna opieka specjalistyczna? czy tylko poradnie specjalistyczne AOS?
  czy rehabilitację leczniczą też REH? Wg NFZ są to różne rodzaje świadczeń i REH nie zawiera się w AOS, leczeniu szpitalnym, POZ ani STM.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Zgadza się rehabilitacja lecznicza nie należy do AOS. Pytaliśmy się o to kiedyś NFZ.

   Jak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.). ustawodawca pogrupował świadczenia gwarantowane przysługujące świadczeniobiorcy na 18 zakresów, w tym z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (pkt 2) i z zakresu rehabilitacji leczniczej (pkt 5). Odpowiednio do tych zakresów Minister Zdrowia, na podstawie art. 31 d powołanej ustawy, określił w drodze rozporządzenia odrębnie dla każdego z nich wykazy świadczeń gwarantowanych. Świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej, o które Pan pyta, ujęte zostały w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. poz. 1522). Zwrócić należy uwagę, że świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej udzielane w warunkach ambulatoryjnych nie są świadczeniami z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a co za tym idzie nie podlegają zasadzie “nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia”.

   Odpowiedz
 95. W WAŁBRZYCHU NIE HONORUJĄ LEGITYMACJI ZHDK … Ja na rehabilitację mam czekać ponad 9 miesięcy. W innych przychodniach kolejki jeszcze dłuższe. Pisanie skarg nic nie daje bo NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta ma to gdzieś… podobno zmieniły się przepisy …
  Zasłużony Dla Zdrowia Narodu HKD
  Piotrek ponad 109 litrów …

  Odpowiedz
 96. W Tarnowie 3 przychodnie mnie pogoniły tj, terminy na lisopad ( skierownie do neurologa) , jedynie w przychodni na Curie zostałem bardzo grzecznie obsłużony, uznali legitymację ZHDK i wizytę mam za niecałe 2 tygodnie. Mam również skireowanie na rehabilitację, terminy też są odległe, ale odwiedzę jeszcze przychodnię na Mostowej

  Odpowiedz
 97. W Toruniu ostatnio stoczyłem bój o wizytę u ortopedy. Termin najbliższy z ZHDK i skierowaniem na pilne 3mięsiące-po wizycie w NFZ usłyszałem że jest do niedopuszczalne poprosili mnie o przychodnie w których byłem w celu weryfikacji tych danych-okazało się że 3 na 4 przychodnie mogę mnie od razu przyjąć. Również dostałem wydrukowaną ustawę co przy okienku jeszcze bardziej ułatwiło zadanie. Ale i tak w jednej z tych 3placówek nie odbyło bez interwencji u dyrekcji. Poprostu zobaczyli młodą osobę z skierowaniem i machającą czerwoną książeczką to łatwo pójdzie go spławić bo pewnie gęby głośno nieotworzy bo swoich praw niezna. Więc moja rada lepiej mieć zawsze wydrukowaną ustawę żeby oświecić w rejestracji tych co nie są oświeceni(ja mam dodatkowo z pieczątką NFZ)jeżeli nie pomoże poinformować że udajemy się z skargą do Dyrekcji. Również przekazujmy w naszym środowiskach- grupach, klubach, stowarzyszeniach itp. o tych prawach żeby niebyło tak jak ze mną że widzą osobę młodę to pewnie swoich praw niezna

  Odpowiedz
 98. Witam,
  Chcę się upewnić, że dobrze rozumiem zapis przepisów. A więc: Potrzebuje wizyty u dermatologa, w rejestracji słyszę termin za 6-7 miesięcy. Pokazując legitymację ZHDK powinni mnie zapisać na wizytę do 7 dni? Tak samo ma się to do rezonansu czy TK? Oraz innych specjalistów? A co w przypadku gdy wyląduje na SORze i kolejka taka, że się słabo robi to jeżeli muszą mnie przyjąć tego samego dnia to i tak karzą czekać? Czy mam prawo poza kolejnością?

  Pozdrawiam
  Bogusław Bochenek

  Odpowiedz
 99. Kochani Krwiodawcy, korzystajcie ze swoich uprawnień i nie bójcie się korzystać z “czerwonej książeczki”. Co prawda czasami trzeba stoczyć bój w kwestii interpretacji przepisów przez przychodnię, ale warto. Sam kilka dni temu skorzystałem i do neurologa wyznaczono mi wizytę w ciągu czterech dni.

  Odpowiedz
 100. Witam, mam pytanie odnośnie takiej kwestii, że jeśli mam już umówioną wizytę u np. ortopedy i przychodzę w ten dzień na wizytę a jest już kolejka to czy wtedy też na podstawie legitymacji mogę zostać przyjęty poza kolejnością czy nie? Bo w rejestracji Pani mnie poinformowała że muszę czekać w kolejce i że przywilej dotyczy tylko zapisania się na wcześniejszą wizytę a nie przyjęcia poza kolejnością w dniu wizyty. Chciałbym to zweryfikować czy faktycznie tak jest.

  Odpowiedz
 101. Nie bojcie sie pokazywac legitymacji! W zeszlym tygodniu musialem zapisac sie do urologa, uslyszalem termin w lipcu (ok. 3 miesiace). Po okazaniu legitymacji czas skrocil sie do 4 dni. Podobnie brat na rezonesans magnetyczny kolana mial czekac 7 miesiecy, kiedy nie mogl sprawnie sie poruszac… Po okazaniu legitymacji zostal przyjety po 5 dniach. Pozdrawiam wszystkich ludzi dobrej woli

  Odpowiedz
 102. mam oddane 41 litrów krwi,złoty krzyż zasługi za krew więc pytam dlaczego na zabieg operacyjny mam czekać do 2021r i to w trybie pilnym czy też powinny mnie objąć przepisy dla krwiodawców

  Odpowiedz
 103. Który konkretnie przepis gwarantuje krwiodawcy wykonanie w trybie natychmiastowym badań zleconych przez specjalistę w AOS? Dziś w NFZ w Wałbrzychu dowiedziałem się że nie ma takiego przepisu…

  Odpowiedz
  • Nie ma przepisu, który mówi o wykonaniu badań natychmiast. Przepis mówi tak:
   Art. 47c.
   1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
   2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
   3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
   4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

   Odpowiedz
  • Przepraszam, że tak długo czekał Pan na odpowiedź ale musiałem w tej sprawie skontaktować się z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. osób niepełnosprawnych. Odpowiedź była jednoznaczna Zasłużony Honorowy Dawca Krwi nie ma uprawnienia do skorzystania poza kolejnością z wspomnianego przez Pana świadczenia.

   Odpowiedz
 104. Witam, jestem ZHDK od roku. Zdarzyło mi się skorzystać z magicznej czerwonej legitymacji. Dostałam się do ginekologa w przeciągu 5 dni 🙂 , ale gdy poszłam do ortopedy to usłyszałam, że wszyscy w poczekalni są chorzy i mam czekać. Dziś byłam ustalić termin na rehabilitację. Szok – terminy na styczeń 2018, a dla ZHDK – ciekawostka na styczeń 2018 🙁

  Odpowiedz
 105. witam mam pytanie byłem się zapisać do szpitala na zabieg usunięcia powiększonych migdałów i korekty jamy ustnej jestem ZHDK co 2 miesiące raz tydzień później raz wcześniej miejsza oto i termin dostałem na październik 2017 czy mogę pójść i powołać się na książeczkę ZHDK w celu przyspieszenia tego terminu dziękuje i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Panie Marcinie, ZHDK się nie bywa lecz jest. 🙂 Miano Zasłużonego otrzymuje się dopiero po oddaniu określonej ilości (6 litrów w przypadku mężczyzn). Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 106. Czy zasada przyspieszonej wizyty obowiązuje też przy kolejnych wizytach do tego samego specjalisty? Na pierwszej wizycie neurolog wysłał mnie na rezonans, który miałem w ciągu dwóch tygodni. Gdy chciałem zarejestrować się na kolejną wizytę do neurologa powiedziano mi, że pierwszy wolny termin jest za dwa miesiące.

  Odpowiedz
 107. Czy zasada szybszego przyjęcia liczy się również przy kolejnej wizycie np. u neurologa? Co z tego, że rezonans zrobili mi w dwa tygodnie jak na drugą wizytę do neurologa terminy na za dwa miesiące

  Odpowiedz
 108. I stał się cud !! Poszedłem do szpitala i po obdzwonieniu wszystkich możliwych ludzi dostałem termin przyjęcia na następny tydzień. W ostateczności gdy nie uda się załatwić najlepiej pisać pismo do dyrektora danej placówki do wiadomości prezesa NFZ to zawsze pomoże. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Przepraszam, że po miesiącu odpowiadam ale pomyślałem, że również się pochwalę. Właśnie pozytywnie załatwiłem dwie kolejne skargi dawców krwi na brak obsługi poza kolejnością w przychodniach specjalistycznych. Jedyny pozytyw w tym to ten, że sprawa oparła się tylko o przełożonych Pań obsługujących w rejestracji bez potrzeby interweniowania u Dyrekcji. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

   Odpowiedz
 109. Moj tata jest po 5 udarze prawej strony, staramy sie z rodziną zeby przyjeli go do szpitala w Kraszewie na oddzial neurologiczno-rehabilitacyjny, ale Pan ordynator tego oddziału twierdzi, ze u nich nie ma pacjent przywilejów mimo, ze jest HZDK, przepisy mówią inaczej i niestety nie mozemy z nim dojsc do porozumienia, a okres oczekiwania na rehabilitację wynosi 3 lata, nie mamy pojęcia jak juz z Panem ordynatorem rozmawiać, bardzo proszę o jakieś informacje i komentarz

  Odpowiedz
 110. Moja mama stara sie o przyjecie mrza do szpitala w Kraszewie na oddział neurologiczno-rehabilitacyjny, gdzie Pan ordynator tego oddzialu nie uwzglednia HZDK tlumaczac sie, ze nie ma taki człowiek przywilejów, a okres oczekiwania jest 3 lata, czy ktokolwiek wie do kogo mozemy sie zwrocic e tej sprawie, bardzo prosimy o pomoc i komentarz

  Odpowiedz
 111. Witam, a jak mają się przepisy do zapisu:
  Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
  Czy przyjęcie do szpitala na zabieg prostowania przegrody nosowej również należy zrealizować w ciągu 7 dni czy w ciągu 7 miesięcy (taki termin uzyskałem po przedstawieniu przepisów).

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jak najbardziej dotyczy to również badań specjalistycznych w tym rezonansu magnetycznego. Jeżeli jest możliwość powinieneś być przyjęty w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie ma takiej możliwości to maksymalnie w ciągu 7 dni.

   Odpowiedz
 112. Dziś też byłem w rejestracji poradni rehabilitacji w Białymstoku i chciałem zapisać się na wizytę do lekarza -otrzymałem odpowiedź połowa listopada 2015.Postanowiłem okazać legitymację ZHDK i Pani rejestratorka była trochę zdziwiona więc jej okazałem dokument ” Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie” po przeczytaniu zostało wykonach kilka tel. w celu spr. i potwierdzenia tych nowinek i nastąpiło olśnienie zapis do lekarza w następnym tygodniu bez zbędnych pytań,miło kulturalnie i przyjemnie jeszcze tylko formalność tj. kserokopia legitymacji ZHDK oraz Dowodu Osobistego..

  Nareszcie ratując życie innych otrzymam coś co podreperuje może zdrowie by dalej systematycznie oddawać krew

  Odpowiedz
 113. A co w takim razie z zabiegami rehabilitacyjnymi – też się kwalifikują pod ten przepis? W zeszłym tygodniu pytałam o terminy zabiegów i powiedziano mi, że zapisują dopiero na 2015 rok a informacja o ZHDK nie wywarła żadnego wrażenia. Co w takim wypadku mogę jeszcze zrobić, by nie czekać tak długo?

  Odpowiedz
  • Koledze też zależało na przyjęciu poza kolejnością z rehabilitacji i zajął się tematem

   Dzwoniłem do NFZ i sprawa wygląda tak że rehabilitacja podlega pod ambulatoryjną opiekę więc jak najbardziej świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni, tak jak jest mowa w/w ustawie. Zostaje więc sprawdzić w realu ,wybieram się we Wtorek na wizytę do lekarza rehabilitacji a następnie zapisanie się na rehabilitację więc odezwę się jak poszło.
   (…)
   Po przedstawieniu wydrukowanej zmiany w ustawie zostałem przyjęty na rehabilitację zaraz po wyjściu od lekarza .Więc jak widać w Białymstoku nie ma z tym problemu (jak na razie )

   Odpowiedz
   • “Jak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.). ustawodawca pogrupował świadczenia gwarantowane przysługujące świadczeniobiorcy na 18 zakresów, w tym z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (pkt 2) i z zakresu rehabilitacji leczniczej (pkt 5). Odpowiednio do tych zakresów Minister Zdrowia, na podstawie art. 31 d powołanej ustawy, określił w drodze rozporządzenia odrębnie dla każdego z nich wykazy świadczeń gwarantowanych. Świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej, o które Pan pyta, ujęte zostały w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. poz. 1522). Zwrócić należy uwagę, że świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej udzielane w warunkach ambulatoryjnych nie są świadczeniami z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a co za tym idzie nie podlegają zasadzie ?nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia?.”

    Odpowiedz
 114. Mój mąż ma skierowanie od kardiologa na badania wysiłkowe, termin tych badań dano mu na grudzień 2014 , jest zasłużonym krwiodawcą.Jak się ma ten fakt do przepisów,dla osób obsługiwanych poza kolejnością.

  Odpowiedz
  • Jeżeli mąż przedstawił legitymację ZHDK a osoba w rejestracji nie zaproponowała terminu przyjęcia męża według zasady “poza kolejnością”, czyli w dniu zgłoszenia albo w przypadku opieki specjalistycznej 7 dni powinniście Państwo poprosić o wyjaśnienia dlaczego nie może mąż skorzystać z tego przywileju.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.