Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK
Informacja ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie.
W szczególności świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia.
Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.
W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.Informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.
Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia:
– Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;
– Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
– inwalidzi wojenni i wojskowi;
– kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 z późn. zm.);
– uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.Podstawa prawna
Art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm)
“Art. 47c. 1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a-24c.”
Źródło: http://www.nfz.gov.pl/
Dzień dobry. Chciałam zapytać czy do protetyka również termin 7 dni dla ZHDK?
Witam mam takie pytanie odnośnie rehabilitacji czy jeżeli mam przyspieszony termin rehabilitacji jako zhd to czy w tym przypadku fizjoterapeuta może zamienić zabieg masażu na zabieg laseroterapi tłumacząc że przez przyspieszony termin masaż nie może być wykonany?
Witam serdecznie!
Nie znamy podstawy prawnej aby takiej zamiany fizjoterapeuta mógł dokonać.
Witam,
Poproszę o poradę. W połowie grudnia chciałem skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej jako iż, jestem ZHDK. Podczas rejeststracji w POZ legitymowałem się legitymacją i chciałem skorzystać po za kolejnością, pracownik rejestracji odmówił mi powołując się na fakt, iż są już umówieni inni pacjenci i mogą mnie jedynie przyjąć zgodnie z obowiązującym harmonogrmame wizyt (czyli jednym słowem oczekując w kolejce). Zgłosiłem skarge na placówkę do NFZ. Powołując się, że placówka nie uwzględnia przysługujących praw dla ZHDK. Otrzymałem odpowiedź:
? Zasady rejestracji z uwzględnieniem uprawnień szczególnych
Świadczeniodawca zobowiązany jest do zapewnienia bieżącej rejestracji pacjentów
na podstawie zgłoszenia osobistego lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy
wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej. Powinien również
przyjąć pacjenta w możliwie najkrótszym i ustalonym terminie [1] oraz zgodnie z posiadanymi
uprawnieniami. [2]
Wyjaśnienia Oddziału w zakresie realizacji świadczeń na rzecz osób uprawnionych
Co do zasady i obowiązujących przepisów dotyczących osób uprzywilejowanych świadczenia
opieki zdrowotnej udzielane są w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie jest to możliwe,
świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej
przez niego listy.
Ustawodawca jedynie w przypadku świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistyczne
(poradni specjalistycznych) wskazał, że świadczenie winno zostać udzielone do 7 dni
roboczych.
W ramach podstawowej opieki zdrowotnej nie są prowadzone ?kolejki oczekujących?
w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej [3]. W konsekwencji należy przyjąć,
że osoby uprzywilejowane obowiązuje harmonogram wizyt ustalony przez
świadczeniodawcę dla danego dnia. Zatem posiadane uprawnienia nie upoważniają
do udzielenia świadczenia poza wszelką kolejnością.
Zasadność skargi
W wyniku analizy skargi oraz wyjaśnień świadczeniodawcy nie znajdujemy podstaw
do jej uznania za zasadną. Świadczeniodawca wyznaczył termin i wskazał godzinę wizyty.
Porada została zrealizowana w dniu zgłoszenia.?
Czy związku z tym nasze uprawnienia dla ZHDK nie są uwzględniane w POZ?
Witam serdecznie!
Niestety jesteśmy w posiadaniu podobnych interpretacji przepisów dokonanych jak Pana przez NFZ jak i bezpośrednio Ministerstwa Zdrowia
– https://krwiodawcy.org/dok/2022.01.14 POZ-kolejka-NFZ-str1.jpg
– https://krwiodawcy.org/dok/2022.01.14 POZ-kolejka-NFZ-str2.jpg
– https://krwiodawcy.org/dok/2022.01.14 POZ-kolejka-NFZ-str3.jpg
– https://krwiodawcy.org/dok/2020.01.17-kolejka.jpg
Dzień dobry, w załączniku dotyczącym rehabilitacji wrzuconym dwa posty niżej jest zdanie: “ale w tym przypadku data wizyty może być wyznaczona w terminie dłuższym niż 7 dni od dnia zgłoszenia” – czyli właściwie nie muszą wcale znaleźć terminu w ciągu 7 dni i obowiązuje normalna kolejka?
Witam serdecznie!
Nie, musi nadal być poza kolejnością a więc np normalnie czekają na rehabilitację 3 miesiące a Ty tylko 3 tygodnie.
Dwa tygodnie temu dostałam skierowanie od ortopedy na fizjoterapię. Udałam się do rejestracji i pytam o termin. Najbliższy na marzec 2023 r. Pokazałam więc książeczkę i mówię, że przysługują mi świadczenia poza kolejnością, na co “miła” Pani w rejestracji z uśmiechem odrzekła, że to nie ma znaczenia, gdyż przy zapisach na fizjoterapię uwzględniają książeczkę i mogą przyśpieszyć termin, ale w placówce jest taka procedura, że przed wyznaczeniem terminu rehabilitacji musi być konsultacja z fizjoterapeutą, a na takie wizyty przyśpieszenie nie działa. Trochę mnie to zszokowało, bo skoro mam skierowanie od ortopedy (na NFZ) na fizjoterapię (na NFZ) i z tego co czytam ludzie mają szybciej terminy, to jak to możliwe, że ta przychodnia tego nie akceptuje. Czyli procedura wygląda tak, że teraz muszę czekać do marca 2023 r. na wizytę u fizjoterapeuty i dopiero wtedy mogę zapisać się na fizjoterapię i dopiero wtedy zadziała książeczka. Trochę to chore. Czy warto to jakoś zgłaszać gdzieś?
Witam serdecznie!
Bez dwóch zdań ma Pan prawo do obsługi poza kolejnością. Natomiast nieścisłości są w określeniu czy w ciągu 7 dni roboczych czy tylko poza prowadzona listą. Oto interpretacje jakie posiadamy:
MZ
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia.png
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia2.png
oraz NFZ
https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png
Witam serdecznie. Jestem ZHDK 1 stopnia, mam problemu z kręgosłupem i chciałem zarejestrować się na rehabilitację nań książeczke i zostałem poinformowany, że mimo książeczki nie będzie to szybciej niż w styczniu. Czy rehabilitacji nie obejmuje przyjęcie poza kolejnością w przeciągu 7 dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
MZ
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia.png
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia2.png
oraz NFZ
https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png
WItam. Czy do poradni chirurgii naczyniowej, przysługuje mi szybszy termin? Dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Przysługuje obsługa poza kolejnością. Teraz pytanie jest czy procedura należy do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy nie. Jeżeli tak to w ciągu 7 dni roboczych powinni Pana przyjąć , jeżeli nie to poza kolejnością jednak nie muszą się “zmieścić” w tych 7 dniach.
Z czystej ciekawości zapytam, zapisałem się do urologa. Termin “na nfz” był odległy(2023…), z książeczką udało mi się uzyskać termin w przeciągu 1 miesiąca i 1 dnia. Zgodnie z ustawą w tej kwestii powinienem otrzymać termin w ciągu 7 dni. Zapytałem o to panią rejestratorkę, a w odpowiedzi usłyszałem że mogę nawet do regionalnego oddziału NFZ iść na skargę, ona nie pomoże. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, jak dochodzić swoich ewentualnych praw w przyszłości? Załóżmy, że tym razem poległem.
Dokładnie to możesz zrobić z czego Pani się śmiała. Zgłosić do w regionalnym oddziale NFZ.
Witam. Mam pytanie. Jestem po operacji stopy. Odbyłam jedna rehabilitacje z uwzględnieniem książeczki zasłużonego honorowego dawcy krwi 1 stopnia. Zakończyłam ja w miniony piątek i otrzymałam decyzje o kontynuacji rehabilitacji. Dziś byłam w tym samym zakładzie rehabilitacji w szpitalu z nowym skierowaniem i odmówiono mi wyznaczenia terminu z powodu przywileju honorowego krwiodawcy. Czy to zgodne z prawem? Do kogo powinnam się zgłosić?
Witam serdecznie!
Prawdopodobnie opierają się oni o przepisy wprowadzające harmonogram przyjęć https://krwiodawcy.org/harmonogram-przyjec-a-prawo-do-korzystania-poza-kolejnoscia-ze-swiadczen-opieki-zdrowotnej-przez-zhdk gdzie to tylko pierwsza wizyta uwzględnia uprawnienie ZHDK. Jednak mam wątpliwości czy to właściwa interpretacja gdyż przepisy te odwołują się do lekarzy nie rehabilitacji. Uważam, że powinna Pani wystąpić do regionalnego NFZ z prośba o indywidualną interpretację.
Witam, mam kilka pytań. Czekam w kolejce na artroskopie biodra, termin wyznaczono mi na rok 2026. Brakuje mi jednej donacji krwi aby uzyskać tytuł ZHDK, planuje w przeciągu 1,5 miesiąca oddać krew. i ubiegać się o wyżej wymieniony tytuł. Czy po tym jak go uzyskam, mogę ubiegać się o przyspieszenie terminu artroskopii biodra? Czy przepisy do 7 dni na wyznaczenie terminu mają tu zastosowanie? Czy szpital ewentualnie przyjmuje mnie w możliwym najbliższym terminie? Na jakie przepisy ewentualnie się powołać, gdyby w szpitalu robili problem? Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Jak najbardziej masz prawo do obsługi poza kolejnością. Podstawa ustawowa jest zawarta w https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf Natomiast możesz powołać się również na interpretację przepisów dokonanych przez Departament Ministerstwa Zdrowia:
– https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg
– https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
Dzień dobry
Nie pokoi mnie jeden fakt w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych art. 47c ust. 1 pkt 12, czytamy o przywilejach dawców krwi w trakcie pandemii, natomiast nie widzę informacji o ZHDK, a wydaje mi się że wcześniejsze brzmienie tego punktu było “ZHDK i dawcy, krwi którzy oddali (itd.)”. Czy to może być jakieś preludium odebrania tego przywileju po ustaniu Pandemii? Ponieważ aktualne brzmienie tego punktu “12) dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 ? na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1777 oraz z 2021 r. poz. 159).” według mojej interpretacji ten przestał dotyczyć ZHDK, a w art. 43 czytamy tylko o lekach.
Nie jesteśmy wymienieni z nazwy co nieraz powoduje nieporozumienia. Sformułowanie w pkt. 3 ” 3) osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1;” odnosi się właśnie do ZHDK. Tak więc uspokajam, nie ma żadnych zmian na naszą niekorzyść.
Dobry wieczór mam mieć rekonstrukcję więzadeł w kostce (coś koło końca 2024). Wyżej przeczytałem że zhdk uprawnia do szybszego terminu opracji – rozumiem że dowolnej. Ale czy daje możliwość operacji u konkretnego specjalisty czy to indywidualna kwestia placówki kogo mają wolnego. I drugie pytanie: jeśli chcę pójść do dentysty na NFZ w sprawie leczenia – nie nagłego np. Bólu – to czy też mi przysługuje termin poza listą?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o wybory lekarzy i świadczeniodawców to mówią o tym Art. 28-31 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie obejmuje. Niestety nie ma tam mowy o możliwości wybrania konkretnego lekarza specjalisty (w Pana przypadku specjalisty chirurga). Jeżeli zaś chodzi o lekarza dentystę to jak najbardziej ma Pan prawo do obsługi poza kolejnością gdyż lekarz dentysta to lekarz specjalista realizujący procedury ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Witam, jestem ZHDK. Chciałem zarejestrować się do poradni dziś (tj. 31.08) na jakiś bliższy termin wizyty, lecz Pani powiedziała że najbliżej koniec listopada. Pokazałem legitymację, lecz powiedziano mi że nic to nie zmienia i mnie szybciej nie przyjmą. Czy mogą tak? Na co powołać się przy kolejnej próbie?
Witam serdecznie!
Nie, nie mogą. Podstawa prawna: “Art. 47c. 1. Prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki
zdrowotnej oraz …” https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf
Jeżeli w 1995 zakończyłem oddawanie krwi i posiadam legitymację hdk oraz 3 odznaki: brązowa III st. Srebrna II st. oraz złota I st. czy przysługują mi obowiązujące przywileje jako HDK
Witam serdecznie!
Tak, przysługują. Tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi jest przyznawany na stałe.
Czy rodzina (żona, dzieci) hdk też posiada jakieś przywileje z tego tytułu? Bo kiedyś wzmianka o tym byla obecnie brak takiej informacji.
Witam serdecznie!
Nie, członkowie rodziny nie posiadają uprawnień dodatkowych nawet jak są “podpięci” pod ubezpieczenie osoby posiadającej tytuł ZHDK.
Witam.
Co mam zrobić, jeżeli w danym dniu zgłoszę się do przychodni na wizytę do lekarza rodzinnego, a on mnie nie przyjmie, ponieważ stwierdził, że ma na dzisiaj dużo pacjentów?
Czy mogę napisać skargę i do kogo?
Witam serdecznie!
W pierwszej kolejności do Dyrekcji placówki. Bardzo często się okazuje, że lekarz podejmuje decyzje niezgodne z samymi zaleceniami dyrekcji. Jeżeli to nie pomoże do oddziału regionalnego NFZ.
Oto interpretacja MZ dotycząca poradni i lekarza rodzinnego:
Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pana pytanie zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie poniższego. Zgodnie z art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1373) Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Oznacza to, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Należy zwrócić uwagę, że regulacja zawarta w ww. ustawie wskazuje, iż świadczeniodawca udziela świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Listy tej nie należy mylić z kolejką do rejestracji poradni tzw. ?harmonogramem przyjęć” stosowanym w przychodniach w celu ustalenia kolejności przyjęć do lekarza w danym dniu. Powyższe oznacza, iż osoby wymienione w omawianym przepisie muszą przestrzegać kolejki do rejestracji oraz przed gabinetem lekarskim. Podmioty lecznicze są odpowiedzialne za przyjęcie w swoich jednostkach rozwiązań organizacyjnych, umożliwiających tej grupie pacjentów korzystanie ze świadczeń poza kolejnością. Jednocześnie należy przyjąć, że udzielanie kolejnych świadczeń u danego lekarza specjalisty powinno odbywać się zgodnie z ustalonym przez tego lekarza planem leczenia.
Witam posiadam skierowanie na rehabilitacje(nfz) , przy rejestracji usłyszałem termin na pazdziernik i mimo okazania legitymacji uslyszalem ze to nic nie zmieni zeby było szybciej. Czy pani z rejestracji miala racje?
Witam serdecznie!
Niestety sytuacja z rehabilitacją nie jest jasna. Część interpretacji przepisów mówi, że należy się przyjęcie w ciągu 7 dni a część, że rehabilitacja nie należy do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z w związku z tym termin 7-dniowy nie obowiązuje. Jedno jest pewne, że obowiązuje obsługa poza kolejnością. Problemem jest właśnie z uzyskaniem jednolitej opinii dotyczącej terminu 7 dni.
https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja-nie.png,
https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja-nie2.png,
https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png,
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia.png,
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia2.png.
Dzien dobry dzis zadzwonilam do poradni kardiologicznej w celu umowienia wizyty. Pani z rejestracji powiedziala mi ze nie ma obowiazku przyjecia w ciagu 7 dni gdyz sa w okolicy inne poradnie, a ona moze tylko w miare możliwości przyspieszyć na za miesiąc termin co jest i tak Super szybko i powinnam się cieszyć. Czy jest to prawda? Powinnam o wydzwaniać teraz wszystkie poradnie w okolicy czy któraś mnie przyjmie poza kolejnością?
Witam serdecznie!
Nie, nie ma Pani obowiązku obdzwaniania innych poradni. Pani w rejestracji się myli ma obowiązek przyjęcia Pani w ciągu 7 dni roboczych. Wyjątek stanowi przypadek kiedy to jest kolejna wizyta w ramach leczenia tego samego schorzenia. Wtedy o terminie wizyty decyduje lekarz prowadzący.
witam czy przywileje są jednorazowe chodzi o to cze trafiłam do kardiologa który wysłał mnie na badania echo serca ale termin dostałam na marzec 2023 gdy pokazałam legitymacje lecz pani powiedziała ze to obejmuje tylko pierwsza wizytę u specjalisty a jestem już pacjentem i mi ulga nie przysługuje czy to prawda??
Witam serdecznie!
Rzeczywiście dokonano zmian w przepisach i wprowadzono harmonogram przyjęć https://krwiodawcy.org/harmonogram-przyjec-a-prawo-do-korzystania-poza-kolejnoscia-ze-swiadczen-opieki-zdrowotnej-przez-zhdk Jedna ze zmian rzeczywiście mówi o tym, że kolejne wizyty ustala lekarz chyba, że wizyta dotyczy innego schorzenia albo jest po dłuższym czasie.
Czy szczepienie przeciwko COVID jest świadczeniem, które ZHDK przysługuje w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty zgłoszenia?
Warszawskie Centrum Krwiodawstwa zachęca do kontaktu w sprawie szczepień, ale w rozmowie telefonicznej wyjaśnia, że chodzi o realizację szczepień zgodnie z ogólnymi zasadami (czyli osoby 80+, 70+, itd) wskazując, że krwiodawcy są wszak osobami zdrowymi. Tyle że ogólny harmonogram operuje nie tylko kryteriami zdrowotnymi, ale również takimi jak miejsce pracy itp.
Dzień dobry,
mam skierowanie do poradni hematologicznej. Termin na styczeń 2023. Czy mam prawo wcześniejszego przyjęcia jako zasłużony honorowy dawca? Pani w rejestracji powiedziała, że nie – muszę czekać w kolejce. Czy tak jest rzeczywiście?
Witam serdecznie!
Nie tylko masz prawo do obsługi poza kolejnością ale wizyta w poradni hematologicznej należy do procedur ambulatoryjnego leczenia specjalistycznego a więc maksymalny okres oczekiwania może wynosić 7 dni. Proszę skontaktować się z dyrekcją placówki a jeżeli to nie pomoże z regionalnym NFZ.
Co w przypadku gdy zgubiłem swoją legitymacje zhdk a jutro muszę stawić się u ortopedy?
Witam serdecznie!
Legitymacja jest potrzebna przy rejestracji do ortopedy. Nie samej wizycie.
Dzień dobry, czy prawo do korzystania poza kolejnością z opieki zdrowotnej obowiązuje również przy podjęciu Psychoterapii DDA w SPZOZ Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu?
Witam serdecznie!
Ważne jest czy psychoterapia w danym podmiocie jest finansowana ze środków publicznych – kontrakt z NFZ.
Witam serdecznie!
w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy odpowiedź z Narodowego Funduszu zdrowia: https://krwiodawcy.org/dok/psychoterapia.pdf
Witam. Mam wyznaczona datę operacji na 2023 r. Czy z legitymacja HZDK powinni wyznaczyć mi termin poza kolejnością?
Witam serdecznie!
Według interpretacji przepisów dokonanych przez Ministerstwo Zdrowia osoba posiadająca tytuł ZHDK również ma prawo do korzystania z obsługi poza kolejnością w przypadku zabiegów operacyjnych.
https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg
https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
Dzisiaj udałem się do lekarza po 2 letniej przerwie. Rejestracja – proszę na jutro 10:45, więc mówię że mam legitymację ZHDK( z której nigdy nie korzystałem), Rejestracja – proszę pójść i powiedzieć to chorym pacjentom pod gabinetem, proszę Pana tam są chorzy ludzie, oni grypę mają !
Dziwne ku..a żeby tam zdrowi siedzieli , przyjdę jutro. Do widzenia
Witam. Mam nastepujące pytanie: podchodzę do rejestracji ze skierowaniem do specjalisty. Pani rejestratorka mówi mi o terminie za 2 lub 3 miesiące. Ja w takim razie p[okazuję jej legitymacje i liczę na szybszy termin a ona mi mówi, że mam do tego lekarza specjalisty i zapytac go kiedy mnie przyjmie i czy w ogóle to zrobi w szybszym terminie. Czy to jest moje zadanie czy pielęgniarka sama powinna mnie zapisać? Bo jak rejestrowałam się na rezonans czy rehabilitację to miałam zupełnie inne doświadczenia-dodam -pozytywne. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Rejestratorka sama powinna Cię zapisać. W przepisach nie ma mowy o tym, że w przypadku korzystania z obsługi poza kolejnością lekarz musi wyrażać jakąś zgodę czy też samodzielnie ustalać termin. Obowiązki personelu sa jasno podzielone.
Witam mam pytanie bo nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy jak rejestruje sie po za kolejnością do specjalisty czy na następną wizytę czekam normalnie czy mogę być dalej rejestrowane po za kolejnością
Witam serdecznie!
Jeżeli robisz to w ramach kontynuacji leczenia to następny termin jest ustalany przez lekarza prowadzącego https://krwiodawcy.org/harmonogram-przyjec-a-prawo-do-korzystania-poza-kolejnoscia-ze-swiadczen-opieki-zdrowotnej-przez-zhdk
Witam. Czy trzeba pokazywa każdy stopień legitymacji w rejestracji NFZ czy wystarczy że jest juz się zapisanym jako zhdk? Czy są i krótsze kolejki na rehabilitacje ponieważ rejestrowałam sie w grudniu 2019r. Otrzymałam skierowanie na rehabilitację aż na wrzesień, lecz panie z rejestracji zerknęła że jestem zhdk i zapisała na 11.08 2020r. Czy to zależy od ilości pacjentów?
Witam serdecznie!
Nie jest ważny stopień gdyż przywilej przysługuje od najniższego stopnia czyli III. Zastosowanie uprawnienia nie zależy od liczny pacjentów. Na rehabilitację również osoba posiadająca tytuł ZHDK ma być przyjęta poza kolejnością. Natomiast w przypadku rehabilitacji problem pojawia się w kwestii czy przysługuje jej przyjęcie w tym najkrótszym terminie 7 dni roboczych jak w przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Są dwie interpretacje przepisów Ministerstwa Zdrowia. Jedna na naszą korzyść druga na naszą niekorzyść.
? https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja-nie.png, https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja-nie2.png
? https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png, https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia.png, https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia2.png
Witam
Mam zamiar skorzystać jako Zasłużony Honorowy Dawca Krwi z rehabilitacji po niedawno przebytej operacji artroskopii kolana I tu nasuwa się problem, będąc w 3 przychodniach gdzie takowa rehabilitacja jest dostępna, odpowiedzią był termin dopiero na maj. Czy mają prawo mi odmówić szybkiego terminu bo zależy mi na jak najszybszym dojściu do pełnej sprawności?
Są dwie interpretacje przepisów dotyczących zabiegów rehabilitacji. Jedna na naszą korzyść druga na naszą niekorzyść.
– https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja-nie.png, https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja-nie2.png
– https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png, https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia.png, https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia2.png
Witam
Z odpowiedzi zamieszczonych pod komentarzami nasuwa się jednoznaczny wniosek, że w momencie zgłoszenia się do lekarza POZ osoba posiadająca legitymację HZDK ma prawo wejść przed innymi pacjentami już oczekującymi przed gabinetem lekarza. Inne informacje dostałam natomiast od RPP. Mianowicie pacjent powinnien być przyjęty (ale nje musi) w dniu zgłoszenia i tyle. Nie może natomiast żądać przyęcia przed innymi pacjentami już obecnymi pod gabinetem. To jak to w końcu jest?
Witam mam pytanie czy legitymacja ZHDK i płynące z niej przywileje dotyczy też dentysty. Bo uzyskałem informacje ze jeśli jest to placówka prywatne (podpisana umowa z NFZ) to nie. A jeśli tak to gdzie?
Witam serdecznie!
To czy zabieg jest wykonywany w tzw. placówce publicznej czy prywatnej nie ma znaczenie. Znaczenie ma to co Pani wspomniała a więc, że jest Pani przyjmowany w ramach NFZ. Zgodnie z przepisami przywilej dotyczy świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jeżeli więc Pani nie płaci za wizytę a jest ona opłacana z NFZ to ma Pani prawo do bycia przyjętym poza kolejnością. https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf
Witam serdecznie.
Czeka mnie artroskopia kolana, mam legitymację Zasłużonego krwiodawcy. Czy stopień takiej legitymacji ma znaczenie jeśli chodzi o zakres świadczeń? Czy dla ustalenia terminu zabiegu będzie miało znaczenia czy jest to III lub II stopień ?
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Tak przysługuje Pani przyjęcie poza kolejnością w placówkach w których są podpisane umowy NFZ. Stopień nie ma znaczenia. Przywilej przysługuje od najniższego stopnia III.
Witam. Mam następujące pytanie. Jeśli do przychodni POZ zgłosi się pacjent z legitymacją zhdk to kto ma obowiązek poinformowania innych pacjentów na poczekalni o wejściu poza kolejką. Sam pacjent, Pielęgniarka czy lekarz Poz powinien poprosić go jako pierwszego? Jak to wygląda w praktyce?
Witam serdecznie!
Dobrze Marto, że dodałaś to “w praktyce” gdyż same przepisy tego nie regulują. Mówią one tylko o obowiązku obsługi poza kolejnością a już o tym kto ma poinformować pozostałych pacjentów nie ma ani słowa. W praktyce Panie proszą aby samodzielnie porozmawiać z innymi pacjentami, lekarz też rzadko kiedy wychodzi i sam prosi daną osobę. Według mnie w “normalnych” warunkach rejestracja powinna mieć numerki “0” i takie osoby powinny być proszone przez lekarza. Niestety często dochodzi do kłótni i nieporozumień w kolejce.
Szpital w Koszalinie twierdzi, że ‘nie biorą pod uwagę tego,że ktoś jest zasłuzonym dawcą krwi, bo to nie komuna” tak powiedziała pewną Pani W rejestracji po czym rzuciła sluchawką.
witam.
Mam pytanie jak sprawa wygląda nastepujaco:?
– jestem zarejestrowany do lekarza rodzinnego na numerek. Wyszlo jednak ze opóźnienie jest z 2h. Czy mogę wejśc bez kolejki?
– boli mnie zab i się rejestruje do dentysty. czy muszę czekać z 2-3h na wolną lukę Z karta zhdk?
– chce się zarejestrować do dentysty do wyrwania zęba. pani w rejestracji mówi ze nie ma terminów w tgminie roku i dopiero za 3 miesiace . a NFZ nie pokryje kosztow leczenia ponad stan. co robić w tych konkretnych sytuacjach?
pozdrawiam
Witam serdecznie!
Zacznę od 3 pytania gdyż w związku z końcem roku coraz częściej ta sytuacja się zdarza: https://krwiodawcy.org/dok/2019.10.22-limity.png oraz https://krwiodawcy.org/dok/2019.10.22-limity-2.png Do lekarza rodzinnego po przedstawieniu legitymacji ZHDK powinieneś móc wejść przed wszystkimi pacjentami. Chyba, że osób z uprawnieniem specjalnym jest więcej. Nie ma tego uregulowanego ale przyjęło się w praktyce, że wśród osób uprawnionych powstaje kolejka według przyjścia. Niestety uprawnienie do obsługi poza kolejnością nie jest aż tak bardzo uszczegółowione i mówi tylko o obsłudze poza prowadzoną listą
Witam. Jak to jest z tymi kolejkami dla ZHDK ? W jednej przychodni przychodzę i tejestruję się poza kolejką oraz wchodzę do lekarza poza kolejką. Chyba że jedt więcej takich osób to na przrmian jeden ZHDK i jedna osoba z kolejki. Natomiast w innej przychodni Pani do mnie z buzią startuje, ze zarejedtrowała mnie poza kejką a czrkać muszę tak jak wszyscy do konca. Albo kiedyś usłyszałam, że na najbliższy termin kiedy będzie lekarz soecspecjal jedt już jedna osoba z HDKD i mnie moze zarejestrować dopiero za miesiąc. Jak to właściwie jest ? Czy każda przychodnia żyje ełaswła życiem i inyerpretuje jak jej wygodnie? Czy są jednolite wyznaczniki ?
Witam serdecznie!
Nie, przepisy są takie same dla każdego świadczeniodawcy. Część potrafi zaplanować tak terminarz, że są w stanie przyjąć pacjenta z uprawnieniami specjalnymi zgodnie z przepisami a część idzie na łatwiznę i wymyśla wymówki.
Czy na zabieg atroskopi kolana mozna sie powołać na ksiazeczke hdk? Aby przyspieszyc termin
Witam serdecznie!
Zgodnie z interpretacją przepisów przez Ministerstwo zdrowia tak można. Tylko proszę pamiętać, że nie na legitymację HDK a ZHDK. https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
zastanawiam się czy osoba z uprawnieniami ZHDK która rejestruje inną osobę (bez uprawnień) w trybie planowym, może na etapie rejestracji pominąć kolejkę ?
Witam serdecznie!
Nie, uprawnienie tak jak mówią przepisy dotyczy świadczeniobiorcy, czyli chorego nie osoby rejestrującej.
Cześć orientujecie sie czy jesli tata jest zasłuzonym dawcom krwi i jest osoba wymagajacym 24 godzinnej opieki niesamodzielna korzystajaca z uslug opiekunczych pck czy należy mu się jakas znizka ?
Witam serdecznie!
Nie, nie należy się zniżka.
Witam.
Czy z legitymacją zhdk również do lekarza ginekologa będę czekać tylko 7 dni?
Witam serdecznie!
Tak. Lekarz ginekolog należy do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Witam
Mam skierowanie na zbieg usunięcia kamieni metodą ESWL ( pobyt jednodniowy) Czy mogę powołać się na książeczkę ZDK żeby przyśpieszyć zabieg? Jeżeli tak bardzo proszę o jakiś przepis.
Witam serdecznie!
Może się pan powołać na Art.47c https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf oraz interpretacje przepisów https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg, https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg.
dzien dobry,
chcialem sie zarejestrowac do poradni specjalistycznej, jednak powiedziano mi, ze w tym roku nie zostane przyjety ze wzgledu na koniec limitow z NFZ i z tego powodu placowka nie otrzyma za mnie “punktow”- jestem ZHDK II stopnia, czy poradnia z kontraktem z NFZ ma prawo odmowic mi rejestracji?
Witam, w dniu dzisiejszym wiedziałem się, że czeka mnie zabieg operacyjny niestety na NFZ czas oczekiwania to 2 lata. Rodzi się pytanie czy z legitymacja Zasłużonego krwiodawcy mogę skrócić czas oczekiwania?
Ogólnie czeka mnie zabieg usunięcia polipów
Witam serdecznie!
Otrzymaliśmy kiedyś następującą odpowiedź z Narodowego Centrum krwi: https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg oraz https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
Witam.
Jestem zasłużonym dawcą krwi pierwszego stopnia. Chciałem zapytać jak wyegzekwować wcześniejsze wejście do lekarza. Dostaje normalny numerek i czekam nawet 6 godzin. Pani tłumaczy, że musi mnie przyjąć w dniu dzisiejszym. Ustawa jasno mówi “?Art. 47c. 1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Przecież w aptece nie czeka się na termin do 7 dni. A do siedmiu dni to muszą mi termin znaleźć, a jak jestem już zarejestrowany to powinienem z tymi ludźmi wymienionymi w ustawie wchodzić na “zerówkę”. Chyba,że się mylę??? Ktoś coś? jakieś rady?
Otrzymałem od lekarza POZ skierowanie do przyjęcia na oddział chirurgii ogólnej w celu usunięcia przepukliny.
Po dzisiejszej rozmowie z lekarzem otrzymałem informację, że jest w stanie mnie zapisać na wrzesień/październik, a to i tak dobry termin, bo aktualnie zapisują na luty/marzec 2020.
Czy posiadając legitymacje zasłużonego dawcy krwi (III stopnia) również w sprawie przyjęcia na oddział i zbiegu obowiązuję inny czas oczekiwania?
Jeżeli tak, to do kogo powinienem się zwrócić z tym tematem? Do dyrekcji szpitala czy NFZ?
Trochę się już zamotałem w tym wszystkim dlatego wolę napisać ten komentarz.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Oczywiście osobie posiadającej tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi przysługuje obsługa poza kolejnością w przypadku leczenia szpitalnego. Niestety w odróżnieniu od ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie został określony sztywno maksymalny termin przyjęcia. Oto pismo potwierdzające prawo do uprawnienia: https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg oraz https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
Dzień dobry, czy termin wizyty w poradni bariatrycznej również może być szybszy dla zasłużonych honorowych dawców krwi? Czy przepis ten tej poradni nie dotyczy?
Witam serdecznie!
Szybszy tak, natomiast nie jestem w stanie jednoznacznie określić czy przysługuje ten 6 dniowy termin. Procedury wchodzące w skład ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które podlegają temu wspomnianemu terminowi są wymienione w http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000357/O/D20160357.pdf
Dzień dobry,
Czy jeżeli wizytę mam na dany dzień do ortopedy a kolejka jest bardzo długa (nie wiadomo czy przyjmie wszystkich) z legitymacją ZHDK mogę wejść poza kolejką od gabinetem lekarza?
Witam serdecznie!
Nie jest to uregulowane dokładnie przepisami. Jest mowa o przyjęciu w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej do 7 dni bez uwzględniania kolejności w danym dniu przyjęcia.
Witam serdecznie. Zostaje przyjęta po 6 miesiącach oczekiwania jako ZHDK na oddział w celu usunięcia migdałów. Czy mam pierwszeństwo jeżeli chodzi o wykonanie zabiegu czy muszę pogodzić się z 10 dniami czekania na oddziele na zabieg?
Witam serdecznie!!!
Ja z takim pytaniem czy na zabieg do dermatologa gdzie zaraz po zabiegu mogę udać się do domu przysługuje mi prawo 7dni roboczych z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich
Dzień dobry własnie odesłano mnie z dwóch placówek NFZ potrzebuje dostać się do ortopedy na dalsze leczenie po złamaniu ręki, Książeczka ZHDK w ogóle Pań w rejestracji nie obchodziła, co z tym zrobić? Poczułem się poniżony w jednej placówce termin 26.06 w drugiej 09.07.19r Co dalej robić? Proszę o sprawne odpowiedzi. Dziękuje
Witam serdecznie!
Proszę w pierwszej kolejności skontaktować się z dyrekcją placówek i poprosić o negatywną odpowiedź na piśmie. Następnie proszę zadzwonić lub mailowo przekazać informację do działu skarg i wniosków, który to znajduje się w każdym regionalnym oddziale NFZ.
Witam czy jeśli chciałbym dostać skierowanie do chirurga w przychodni mogę liczyć na wejście bez kolejki,a u chirurga w terminie do 7 dni??
Tak. Zgodnie z przepisami do chirurga, w postaci wizyty u specjalisty ma Pan prawo być zapisany w maksymalnie 7-dniowym okresie (7 dni roboczych).
Witam.
Czy będąc ZHDK mogę zapisać się do lekarza ogólnego bez kolejki.
ale czy mogę zapisać dziecko bez kolejki do lekarza ogólnego ?
Witam serdecznie!
Ty masz prawo wejść do lekarza ogólnego poza kolejnością, dziecko nie. Natomiast warto się zapytać niektóre rejestratorki/placówki doceniają dawców i zezwalają na to, Jednak jest to tylko ich decyzja, bez obowiązku wynikającego z przepisów.
Witam.
Tak, do lekarza mogę wejść z marszu prosto z drzwi pod gabinet i sruu….do lekarza.
Ale idąc rano zarejestrować się (czyt.po numerek) mogę ominąć kolejkę i zarejestrować dziecko bez kolejki ?
Nie. Przywilej według przepisów dotyczy tylko osoby posiadającej tytuł ZHDK.
Drodzy ludzie. Uświadamiajmy ignorantów, że przyjmowanie krwiodawców bez kolejki to przede interes państwa polskiego, które pragnie aby krwiodawcy powracali do zdrowia jak najszybciej i znów oddawali krew, tak bardzo potrzebną codziennie.
Skorzystałem z umówienia wizyty u specjalisty chirurga, czy ewentualny zabieg rowniez obejmuje przeskoczenie kolejki? A i czy trzeba miec legitymacje zasluzonego dawcy, czy wystarczy zwykła honorowa legitymacja, w której są pieczątki na ponad 6 litrów?
Witam serdecznie!
Musi to być legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Przesyłamy skany odpowiedzi Narodowego Centrum Krwi na temat obsługi poza kolejnością w przypadku operacji i zabiegów https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg oraz https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
skorzystałem z umowienia do 7 dni w poradni chirurgicznej, czy w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegu, również obowiązuje mnie ominięcie kolejki?
Właśnie skorzystałem przy raz z uprawnień legitymacji. Oczekiwanie na rehabilitację tydzień zamiast rok. Nemesil za darmo, oszczędności około 20 zl
Zgubiłem legitymację zasłużonego krwiodawcy III stopnia… Czy wykupując receptę w aptece ze zniżką dla ZK i rejestrując się np. w przychodni mogę użyć zamiennie legitymacje I lub II stopnia , które też posiadam? Pytam , ponieważ robiono mi problemy w aptece i odmówiono sprzedaży z dodatkową zniżką.Czy tylko legitymacja III stopnia uprawnia do korzystania z przywilejów NFZ?
Przepis mówi: Świadczeniobiorcy, który posiada tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawi legitymację “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (…)”. Jak widzimy nie jest wymienione, którego stopnia ma być wspomniany tytuł. Nie wiem w związku z tym dlaczego uprawnienie miałoby dotyczyć tylko osób, które przedstawią legitymacje potwierdzającą tytuł najniższego stopnia.
Chciałem się upewnić jak sprawa wygląda w przychodniach, które są niepublicznym zakładem opieki zdrowia. Chciałem się zapisać w ramach NFZ do kardiologa, w takich placówkach normalnie mogę się starać o przywilej 7 dni?
Witam serdecznie!
Jeżeli NZOZ ma kontrakt z NFZ to jak najbardziej przysługuje Panu maksymalny 7 dniowy termin przyjęcia.
Czy okres 7 dni roboczych dotyczy również rehabilitacji, czy wyłącznie specjalistów?
Czy okres 7 dni dotyczy również rehabilitacji?
Witam serdecznie!
Najnowsza interpretacja przepisów dokonana przez Ministerstwo Zdrowia uznaje, że w skład ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wchodzą wszystkie procedury poza lekarzem POZ. Wynika z tego, że również rehabilitacja podlega pod maksymalny termin 7 dniowy. Jednak nieraz placówki i nawet oddziały NFZ powołują się na interpretację z 2016 roku gdzie MZ uznało, że rehabilitacja nie należy do AOS a co za tym idzie nie przysługuje maksymalny 7 dniowy termin.
Witam,
Czyli lekarz POZ to jest lekarz rodzinny w przychodni zdrowia? Czy do takiego lekarza mogę ubiegać się o przyjęcie poza kolejnością? Czy zgodnie z wpisem powyżej lekarz POZ nie musi mnie przyjąć wcześniej.
Witam serdecznie!
Świadczenie lekarza POZ jest świadczeniem opieki zdrowotnej finansowanym ze środków publicznych dlatego lekarz POZ ma obowiązek przyjęcia Pana poza kolejnością.
Witam,
Jak sprawa wygląda z wizytą u specjalisty na zhdk
A mianowicie w jednym miesiącu wyszły mi 2 wizyty, przy drugiej wizycie pani “właścicielka” była bardzo nie miła twierdząc jak mogłem przyjść na 2wizyte w jednym miesiącu i NFZ im za to nie zapłaci
A w ustawie jest jasno napisane że termin wizyty powinien być nie później jak 7 dni zarówno pierwszej jak i każdej kolejnej
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Same przepisy o tym nie mówią. Dopiero interpretacja przepisów MZ uznaje, że tak jak na pierwszą to i kolejne przysługuje uprawnienie. Jeżeli ktoś uważa inaczej najlepiej wydrukować i przedstawić powyższą interpretacje.
witam, czy posiadając legitymacją zhdk mogę sobie wy brać do jakiego specjalisty chce sie udać? chodzi mi o konkretnego lekarza w poradni laryngologicznej
Witam serdecznie!
Niestety ustawa nie przewiduje możliwości wyboru lekarza.
Witam, jak wygląda sprawa oddawania osocza? Gdzieś czytałem, że można w ciągu roku oddać nawet 25 litrów, ale czy jest to dla organizmu zdrowe? Czy za oddawanie osocza również są wszystkie ulgi takie jak przy oddawaniu krwi pełnej? Z odznakami itp.? Jeśli tak to jakie ilości obowiązują? Z góry dziękuję za informację.
Witam serdecznie!
Osocze oddaje się honorowo więc przysługują wszelkie ulgi i uprawnienia wynikające z przepisów. Osocze oddaje się po 600, 650 lub 700ml, zależy od centrum. Osocze można oddawać co 2 tygodnie. Jednak aby była możliwość otrzymania odznaki ZHDK należy oddane osocze przeliczyć na krew pełną i tak 600 ml osocza przelicza się na 200 ml krwi pełnej. Wszelkie normy są przestrzegane tak samo jak przy krwi pełnej. W związku z brakiem poboru krwinek czerwonych oddawanie osocza jest mniej obciążające dla organizmu. Jedyny minus to częstsze wkłucia.
Czy przywileje oczekiwania do specjalisty maksymalnie 7 dni od zgłoszenia dotyczą również osoby, które mają odznakę 3 klasy? Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Tak.
Witam, dzwoniłam do przychodni w celu umówienia się do stomatologa-chirurga w celu usunięcia “8” w ramach NFZ, Pani mi powiedziała że wcale nie muszą mnie przyjąć w terminie 7 dni, bo tej dziedziny nie obowiązuje przyspieszony termin. Istnieje jakiś spis dziedzin gdzie to skrócenie terminu obowiązuje? Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Niestety nie ma takiego spisu to by było dla nich zbyt proste. Zapisali to w sposób prawniczy w ustawie https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf w artykule 47c. Na jej podstawie oraz interpretacji przepisów nalezy dochodzić swoich praw https://krwiodawcy.org/pismo-rzecznika-praw-pacjenta-ministra-zdrowia-sprawie-pacjentow-szczegolnie-uprawnionych
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Dziś dzwoniła Pani z przychodni, że “doktor się zgodził” na 20 marca. Lepsze to niż perspektywa listopada. Co nie zmienia faktu, że Zasłużeni Dawcy są nadal traktowani jak zło konieczne czy intruzi…
Dzień dobry,
Mam skierowanie na operację laryngologiczną z dopiskiem PILNE, czy uprawnienia ZHDK umożliwiają ustawowe skrócenie terminu na samą operację czy tylko na pierwszą wizytę a na operację mogę czekać np nawet rok ? W szpitalu otrzymałem termin wizyty kwalifikującej do operacji w ustawowym terminie, stąd moje pytanie.
Witam serdecznie!
Tak. Masz prawo do przyjęcia poza kolejnością. Zapraszam do zapoznania się z pismem https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg oraz https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
Witam, dostałam skierowanie na artroskopie, terminy są po parę miesięcy do przodu. Czy korzystając z książeczki Zasłużonego mogę liczyć na lepszy termin? Jak to się tyczy operacji? Dziękuję i pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Tak. Masz prawo do przyjęcia poza kolejnością. Zapraszam do zapoznania się z pismem https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg oraz https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
Jak dotyczy sprawa osób na prywatną wizytę lub wizyty do lekarza medycyny pracy. Czy również obowiązują przyjęcia bez kolejki? Czy mimo że w kolejce stoi już 20 osób to ma prawo wejść od razu?
Witam serdecznie!
Obsługa poza kolejnością dotyczy tylko placówek, które wykonują procedury wynikające z kontaktów z NFZ. Tak więc placówka prywatna i w medycynie pracy osoba posiadająca tytuł ZHDK nie ma obowiązku przyjmowania nas poza kolejnością. Badania medycyny pracy pokrywa pracodawca a w prywatnych poradniach pokrywami sami.
Przejrzałem cały wątek jednak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi jak sprawa się ma w przypadku stomatologa na NFZ. Czy obowiązuje zasada poza kolejnością maksymalnie do 7 dni?
Witam serdecznie!
Stomatolog to również jest “ambulatoryjna opieka specjalistyczna” http://www.archiwum.mz.gov.pl/leczenie/ambulatoryjna-opieka-specjalistyczna/ więc przysługuje Panu obsługa poza kolejnością z maksymalnym czasem oczekiwania 7 dni.
A jak dokładnie wygląda sprawa protezy zebowej na którą jak wiadomo czas oczekiwania jest około 7 lat ?
Witam serdecznie!
Jeżeli jest to świadczenie kontraktowane w ramach NFZ to powinno ono być udzielone poza kolejnościa. Niestety nie mamy jednoznacznej interpretacji przepisów jeżeli chodzi o definicję ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, która powinna być udzielona w maksymalnym terminie 7 dni roboczych. . Jedna z interpretacji mówi, że procedurami AOS są wszystkie procedury poza świadczeniami wchodzącymi do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Inne mówią o tym, że świadczenia AOS są to tylko świadczenia, które są wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Świadczenie o które Pan pyta znajduje się w ROZPORZĄDZENIEU MINISTRA ZDROWIA z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego a więc innym akcie. Najlepiej dopytać się w regionalnym NFZ.
Witam serdecznie. Dostałem skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne z dopiskiem “pilne!”, ale jest ono od lekarza z innego województwa niz mieszkam (studiuje). Czy moge sobie wybrać placówkę w ktorej chcialbym robic rehabilitacje na nfz jak najszybciej? Czy taka placówka musi mi znaleźć termin do 7 dni? Czy raczej powinienem udac sie do oddziału nfz i tam podadzą mi termin oraz miejsce?
Jestem zhdk
Witam serdecznie!
Ciężko powiedzieć. Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z regionalnym NFZ.
Dzień dobry
Mam skierowanie do neurologa niestety Pani w recepcji nic nie robi sobie z wymogu zapisania na wizytę w przeciągu 7 dni, mówiąc że niema terminu
Na jaki przepis mogę się powołać żeby “jasno” wytlumaczyc że powinni mi ustalić termin, i czy są jakieś konsekwencje dla nich jako placówki jeśli dalej by twierdzili że niema możliwości przyspieszyć terminu wizyty
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf
+ pismo z Ministerstwa Zdrowia: https://krwiodawcy.org/pismo-rzecznika-praw-pacjenta-ministra-zdrowia-sprawie-pacjentow-szczegolnie-uprawnionych
Witam, mam wyznaczony termin do specjalisty za 3 dni. Dostałam termin, przypisany numerek i godzinę na którą mam przyjść. Czy w dniu wizyty również obowiązuje bez kolejki czy muszę iść na wyznaczoną godzinę?? Proszę o odpowiedz
Witam serdecznie!
Nie ma tego wprost uregulowanego przepisami. Niektóre NFZ twierdzą, że tak niektóre, że nie.
Witam Dzisiaj poszłam do mojej przychodni gdzie chciałam się dostać do jakiegokolwiek lekarza rodzinnego, ponieważ nikt w rejestracji nie odbierał telefonu miałam nadzieje że lekarz przyjmie mnie mimo braku wcześniejszej rejestracji , u lekarze byłam o 16:30 (gdzie lekarka przyjmowała do 18:00) w kolejce 2 osoby, ja z gorączką, katarem , bólem w krtani i legitymacją ZHDK uprzejmie się pytam czy mnie przyjmie, a w odpowiedzi słyszę że nie bo ma wiele recept do napisania ja mówię że w kolejce jest tylko 2 osoby a ona że niema szansy. Miała prawo mi odmówić?
Witam serdecznie!
Bardzo przykra sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Nie ma określonych przepisami prawa sytuacji kiedy to lekarz ma prawo odmówić przyjęcia np ze względu na późną godzinę czy natłok prac. Przepisy natomiast bardzo jasno mówią o tym, że osobie posiadającej tytuł ZHDK przysługuje obsługa poza kolejnością. Lekarz powinien Panią przyjąć.
Cześć. Prośba do Krwiodawcy.org: usuńcie informację dostępną na https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png. Podstawą rozstrzygnięcia czy zasłużony honorowy krwiodawca powinien zostać przyjęty w przeciągu 7 dni na tzw. rehabilitację, jest definicja pojęcia “ambulatoryjna opieka specjalistyczna”, którą znajdziemy w przepisie: “Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej”. I tak, w części tego rozporządzenia zatytułowanej: WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH W PRZYPADKU PROCEDUR ZABIEGOWYCH AMBULATORYJNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI” znajdziemy m.in.: kod ICD-9 o numerze 99.89, który oznacza “Zabieg fizykoterapii przeciwbólowo”. Wniosek: niektóre działania ukierunkowane na rehabilitację pacjenta (m.in. przeciwbólowe zabiegi fizykoterapili) spełniają definicję “ambulatoryjnej opieki specjalistycznej”, w zw. z czym istnieje względem nich obowiązek przyjęcia ZHK w przeciągu 7 dni. Uprzejmie proszę, aby Krwiodawcy.org wystąpili o oficjalne potwierdzenie tej wykładni w Ministerstwie Zdrowia.
Witam ponownie!
W końcu otrzymałem odpowiedź. Wysłałem im w piśmie zapytanie o te dwie różne interpretacje przepisów oraz procedurę 99.89. Oto ona https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia.png oraz https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia2.png
Żeby korzystać z ZHDK trzeba być bardzo odważnym człowiekiem. Mam 3 i 2 stopnia, bez oznak niepełnosprawności, 76 lat i tylko raz próbowałem skorzystać. Potraktowano mnie przez rejestratorkę jak wyłudzacza i wroga.
Czy kolejka obowiązuje z legitymacja zhdk do rejestracji oraz czy do gabinetu obowiązuje kolejka wg przyjętych zasad przez lekarza godzina czy numerki
Witam serdecznie!
W rejestracji musisz stanąć w kolejce. Co do drugiego to jest problem gdyż nie zostało to opisane przepisami. Pisząc do NFZ również nie otrzymywaliśmy jednoznacznych, takich samych odpowiedzi. Część uważała, że samo ustalenie poza kolejnością w dniach powoduje wypełnienie przepisów dotyczących obsługi poza kolejnością. Inny oddział twierdził, że również w dniu na który zostaliśmy zarejestrowani należy nam się obsługa poza kolejnością. Jeżeli chodzi o przepisy nic o tym nie mówią.
Dziękuję bardzo za informację, bo Pani doktor dosłownie wydarła się na mnie przy pełnej poczekalni, co ja sobie wyobrażam. Czy mogę prosić w wolnej chwili o jakiś link do wykazu badań, które nam przysługują, żebym mogła okazać je owej Pani doktor?
Jest podstawa prawna: https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf
Witam,
Czy testy kontaktowe zlecone przez lekarza alergologa na wizycie w ramach NFZ również powinny byc wykonane poza kolejnością?
Witam serdecznie!
Tak, również powinny być wykonane poza kolejnością.
Dzień dobry.
Czy mogę skorzystać z przywilejów omijając kolejkę do pediatry? W tym sensie czy z moją legitymacją mogę wejść bez kolejki z dzieckiem?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o same przepisy to odpowiedź brzmi nie. Dziecko nie może skorzystać z przywileju obsługi poza kolejnością ze względu na uprawnienie ZK rodzica. Jednak wiemy, że część placówek pozytywnie reaguje na taką prośbę rodzica. Jednak zaznaczamy obowiązku przyjęcia jako takiego nie mają.
Jako zhdk mam prawo do przyjęcia do lekarza rodzinnego poza kolejnością. A jak to jest z małoletnim dzieckiem? Czy na moją legitymację mogę przyspieszyć wizytę u lekarza rodzinnego dla dziecka?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o same przepisy to odpowiedź brzmi nie. Dziecko nie może skorzystać z przywileju obsługi poza kolejnością ze względu na uprawnienie ZK rodzica. Jednak wiemy, że część placówek pozytywnie reaguje na taką prośbę rodzica. Jednak zaznaczamy obowiązku przyjęcia jako takiego nie mają.
Witam!
Czy po wydaniu skierowania przez specjalistę na rehabilitację, ja wybierając sobie placówkę (taką która ma podpisaną umowę z NFZ) mam prawo powoływać się na przywileje związane z bycia ZHDK i wymagać rozpoczęcia rehabilitacji do 7 dni (jak mówi podstawa prawna)?
Witam serdecznie!
Oto odp:
https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png
Witam, próbowałem dziś zapisać się na kontrolę u ortopedy (złamanie palca) i w odpowiedzi usłyszałem, że nawet mimo uprawnień jakie mam jako ZHDK, nie dostanę terminu w tym roku, bo nie ma miejsc (“Co z tego, że ma Pan te uprawnienia jak ja nie mam jak Pana zapisać.”). Co robić w takich sytuacjach, jak rozmawiać (na co się dodatkowo się powoływać) z osobą, która uparcie tkwi przy swoim stanowisku, że mnie nie zapisze?
Witam serdecznie!
Proszę poprosić o odmowę na piśmie. O sytuacji dodatkowo proszę powiadomić dyrekcję placówki. Najlepiej mailem lub pisemnie bezpośrednio w administracji tak aby otrzymać potwierdzenie zgłoszenia.
Witam , Tata jest honorowym krwiodawca . Ma raka pilnie musi dostać się do chirurga onkologa ma również karte Dilo czy będzie przyjęty przed innymi pacjentami mającymi karte DILO
Tak, tata ma prawo do skorzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej pod warunkiem, że są one finansowane ze środków publicznych (kontrakt z NFZ).
Jestem Honorowym dawcą krwi czy mogę powołać się na tą ustawę o 7 dniowym terminie mając skierowanie do ortopedy?
Witam serdecznie!
Jak najbardziej ortopeda to lekarz specjalista.
Witam!
Czy w ramach legitymacji ZHDK również przysługuje termin 7 dniowy na operację kolana – rekonstrukcja więzadła MPFL? Czy wtedy termin jakoś inaczej biegnie, normalnie w szpitalu termin oczekiwania to 7 lat ? dziękuję za odpowiedź!
Witam serdecznie!
Obowiązuje obsługa poza kolejnością jednak bez wymogu 7 dni. Pismo z NCK https://krwiodawcy.org/zmiana-zasad-udzielania-swiadczen-opieki-zdrowotnej-dla-zhdk#comment-8908
Z jakiego województwa jesteś? Miałem rekonstrukcje ACL w Żorach w Sport Klinice. Czas oczekiwania ok2,5 roku. Na ZHDK w ciągu 2 miesięcy mnie zoperowali. To jest dość skomplikowana rekonstrukcja MPFL więc szukaj jakiejś sprawdzonej kliniki co mają podpisane z NFZ. Internet, dzwonisz pytasz o terminy dla ZHDK. Pozdrawiam
Czy w ramach uprawnień ZHDK przysługuje przyjęcie na terapię uzależnień w terminie do 7 dni (tzw. bez kolejki)?
Witam serdecznie!
Wydaje mi się, że nie. Świadczenia wchodzące w skład ambulatoryjnej opieki specjalistycznej są wymienione w http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000357/O/D20160357.pdf . Sama obsługa poza kolejnością zależy od tego czy dane leczenie należy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w ramach kontraktu NFZ. Jeżeli tak to będzie Pan miał możliwość szybszego przyjęcia jednak nie w ciągu 7 dni.
Jak wyglada sprawa z kolejką do rejestracji do lekarza rodzinnego?
Witam serdecznie!
Zgodnie z Art. 47c obsługa poza kolejnością przysługuje przy realizacji świadczeń “mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach”. Lekarz rodzinny należy do świadczeń opieki zdrowotnej.
Witam… Czy na zabieg artroskopii również przysługuje termin 7 dni… Czy normalna kolejka w szpitalu…
Witam serdecznie!
Na pewno nie normalna kolejka. Pytanie jest czy zabieg ten podlega pod AOS czyli ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Tu jest rozporządzenie, które wymienia takie procedury http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000357/O/D20160357.pdf Niestety nie widzę tam artroskopii. A więc prawdopodobnie nie będą musieli przyjąc Pana w ciągu 7 dni. Jednak nadal przysługuje Panu obsługa poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy zakwalifikowanych osób do zabiegu. Proszę normalnie przedstawić legitymację ZHDK przy rejestrowaniu.
Witam,
Jak jest w przypadku osób, które mają skierowanie na rehabilitacje ogólnoustrojową: (3 zabiegi fizykoterapeutyczne x10 dni) i posiadają książeczkę ZHDK?
-czy osoby z legitymacją mają prawo do rehabilitacji w ciągu 10 dni kalendarzowych ?
-czy są brane poza kolejkę oczekujących i w momencie kiedy zwolni się miejsce to mają pierszeństwo ? czyli są traktowani jak pacjenci z pilnym skierowaniem ?
Witam serdecznie!
Jest różnie. Część dawców pisało nam, że są przyjmowani szybciej, część, że nie. Pismo z wymiany korespondencji MZ-NFZ https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png
Stojąc dzisiaj w kolejce do rejestracji w szpitalu, byłam świadkiem jak Pan (na oko po 30) zapytał się czy jako ZHDK może wejść bez kolejki. Wszyscy grzecznie mu przytakneli. Po krótkiej wymianie zdań z Panią z rejestracji, Pan oznajmił, że na legitymacje (która była na niego) chce zapisać chorą mamę do specjalisty. Pani początkowo się opierała, mówiąc mu, że to przysługuje jemu, a nie rodzinie. Pan oznajmił, że w rozporządzeniu jest, że mama jako najbliższa rodzina może zostać zapisana na jego książeczkę ZHDK. Pani chcąc uniknąć kłótni i wydłużenia się już nie małej kolejki zapisała ową mamę na wizytę na za tydzień. I tu jest moje pytanie. Czy można zapisać kogoś innego (nawet mamę) do specjalisty na przywilejach ZHDK okazując swoją książeczkę?
Witam serdecznie!
Nie, uprzywilejowanie dotyczy samego dawcy. Nie ma w rozporządzeniu a dokładniej ustawie takiego zapisu.
Witam,
Chciałam zapytać ile mniej więcej może zająć wyrobienie książeczki ZHDK III-go stopnia od dnia złożenia wniosku?
Najbardziej zależy mi na informacji w mieście Krakowie.
Dziękuję za informację.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Oto odpowiedź z PCK w Krakowie:
Panie Marcinie zazwyczaj czeka się koło 2 tygodni, chyba, że ktoś zgłasza jakis pilny przypadek typu wizyta u specjalisty/badania = przyspieszenie wizyty
Hej w poznaniu w PCK taka legitymację wydają od ręki. Wystarczy mieć zaświadczenie z RCKIK o ilości oddanej krwi.
Do neurologa w Krakowie rejestracja od 8. 00 wizyta 8.20.superrr!!
Hej kochani, nurtuje mnire takie pytanie. Czy na kolejną wizytę u specjalisty czeka się juz normalnie czy również ZHDK ma ją zapewnioną poza kolejką. Bo o ile pierwsza wizyta była wyznaczona poza kolejką , lekarz kazał przyjść na kolejną jak będą wyniki. Panie w rejestracji nie chcą z wynikami przyjąć “bo nie ma miejsca”. I czy taka sytuacja (kolejna wizyta) też nas uprawnia do wejścia do specjalisty w ciągu 7dni roboczych, czy tylko oznacza zapis do specjalisty.
https://krwiodawcy.org/pismo-rzecznika-praw-pacjenta-ministra-zdrowia-sprawie-pacjentow-szczegolnie-uprawnionych ostatnie zdanie
Witam czy osoby posiadajace ksiazeczke 3 stopnia ktore odadza 6 litrow krwi przysluguja te same prawa co osobie 1 stopnia? ?
Witam serdecznie!
Jeżeli pytasz o ogólnopolskie zniżki i przywileje to tak. Jednak w komunikacji już jest różnie. To już ulga gminna.
Witam, mam legitymację zhdk i chciałabym się dowiedziec czy przy zapisu do ginekologa również obowiązuje zasada tego dnia bądź w ciągu 7dni.
Tak. Przy zapisie do ginekologa również ZHDK ma prawo do skorzystania z obsługi poza kolejnością (w dniu zgłoszenia lub maksymalnie 7 dniach).
Witam, czy ZHD 3 st też ma takie przywileje jak 1 stopnia (chodzi o zniżki na leki, czy szybsze przyjęcie do lekarza)? Nigdzie nie mogę tego wyczytać.
Dziękuję.
Witam serdecznie!
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia ma takie same przywileje jak ZHDK I stopnia. Różnica może wynikać przy ulgach komunikacyjnych, które to są ulgami gminnymi i każdy organ administracji samorządu terytorialnego ma prawo ustalać własne przepisy. Jeżeli chodzi o obsługę poza kolejnością u lekarza czy tańsze leki to nie ma różnic dla ZHDK.
Witam. Czy do lekarza POZ też obowiazuje, chodzi mi o przyjęcie w danym dniu jak miejsc nie ma
Witam serdecznie.
Czy posiadacz legitymacji ZHDK potrzebuje skierowania od lekarza rodzinnego lub specjalisty by zapisać się na badanie rezonansem magnetycznym w możliwie najbliższym terminie??
Witam serdecznie!
Tak musi mieć skierowanie.
Witam. Chciałabym sie dowiedzieć jak wyglada przyjęcie na rehabilitacje w szpitalu tzn.całodobowy pobyt przez 2 albo 3 tyg. Czy zasada szybszego przyjęcia liczy się również przy kolejnym pobycie? Dziś pani w rejestracji poinformowała mnie,ze jak sie jest juz kolejny raz to książeczka nie obowiązuje.Z góry dziekuje za odpowiedz.
Witam serdecznie!
Nie chcemy wprowadzić Pani w błąd ale wedle naszej wiedzy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011r. przepisu ust. 1 pkt 2, czyli mówiącego o 18 miesiącach przerwy nie stosuje się do leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym. W związku z tym nie widzę podstaw aby nie uwzględniać możliwości obsługi poza kolejnością w przypadku kolejnych składanych wnioskach. Jednak najlepiej o interpretację poprosić Narodowy Fundusz Zdrowia.
potrzebuje badania do nurkowania. dzis poszedlem rano do lekarza pierwszego kontaktu. dostalem skierowanie do kardiologa na echo serca. w rejestracji poinformowano mnie ze zapisy sa na pazdziernik. wiec wyciagnalem legitymacje I stopnia i…..o 15 dzis mialem wizyte u kardiologa zrobione echo i ekg:) takze w tym przypadku zadzialalo super.
Dostałem skierowanie na artroskopię kolana po przedstawieniu legitymacji ZHDK zostałem zapisany do przychodni przyszpitalnej Szpitala Bródnowskiego w ciągu 7dni, po wizycie i skierowaniu na oddział zostałem zapisany zgodnie z ogólną kolejką na styczeń 2019r, czy takim przypadku przysługuje mi przyjęcie poza kolejnością?
Czy jest sens pisanie skargi do NFZ, ewentualnie Dyrekcji szpitala, czy mogę znaleźć wzór takiej skargi, ewentualnie co muszę załączyć.
Dziękuję za pomoc.
Zapisałem się do dermatologa, oczekiwałem na któryś tam kolejny termin wizyty normalnie w kolejce ok. 4-5 miesięcy (nie korzystałem z uprawnień ZHDK). Został mi wyznaczony termin na dzień, ale nie na konkretną godzinę. Rano zjawiłem się u lekarza w celu wyciągnięcia karty i chciałem skorzystać z uprawnień ZHDK, aby być przyjętym poza kolejnością, ale podobno już to nie obowiązuje, tak poinformowała mnie Pani pielęgniarka wyciągająca kartę, dostałem numerek “12” i 4 godziny oczekiwania w kolejce… Nie ma już tego, że można być przyjętym poza kolejnością?
Witam.
A jak wygląda sprawa ze skierowaniem na rezonans, jaki termin obowiązuje dla ZK
Witam serdecznie!
Obowiązuje 7 dni.
Chciałem w czwartek po pracy zarejestrować się do lekarza ogólnego w przychodni na Błoniu w Bydgoszczy, ale rejestratorka powiedziała że za tydzień może mnie zarejestrować.To po co te legitymacje ZHDK jak czekam z anginą tydzień???
Witam serdecznie!
Do lekarza pierwszego kontaktu bezpośrednio po przyjściu można wejść, do lekarzy specjalistów jest maksymalny czas oczekiwania do 7 dni.
Witam serdecznie.
Jeśli otrzymałem skierowanie na USG kolana i Pani w rejestracji została poinformowana że jest się zasłużonym co prawda nie duży litraż bo ledwo 32 litry to poinformowała mnie że niestety nie obchodzi Ją to bo nie mają miejsca. I czekania miesiąc. Jak tonwyglada naprawdę.
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Naprawdę to może tak wygląda, że Panią w rejestracji nie obchodzą Pana uprawnienia. Ja jednak napiszę jak to powinno być zgodnie z prawem. Badanie USG kolana należy do badań będących w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jako takie powinno być wykonywane osobom posiadającym tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia poza kolejnością. Pani w rejestracji powinna znaleźć miejsce a za nadwykonania NFZ zapłaci placówce. Proszę skontaktować się z regionalnym oddziałem NFZ i przedstawić sprawę, chyba, że chce Pan najpierw porozmawiać lub zapytać się dyrekcji tego zakładu opieki zdrowotnej.
Byłem w NFZ w Wałbrzychu i tam się pytałem i niestety ale oni nie wiedzą na jakiej to jest zasadzie z Nami zasłużonymi mimo złotej odznaki. Może po prostu musiał bym z dyrekcją placówki rozmawiać.
Dziwne, że w NFZ nie wiedzą. Część oddziałów NFZ zamieszcza takie informacje na swoich stronach: http://nfz-bydgoszcz.pl/artykul/54/1316/komunikat-przypominajacy-o-szczegolnych-uprawnieniach-do-swiadczen-opieki-zdrowotnej-2015-03-02
Witam wszystkich, dostałem skierowanie do urologa . Pani powiedziała ze nie mają już budżetu czy puli z nfz w tym roku i nie przyjmą mnie. No chyba że prywatnie …
Mam szukać gdzieś indziej czy jednak przysługuje mi prawo do świadczenia po za kolejnością. Mam oczywiście książeczkę 1 stopnia z ZHDK
Dzień dobry,
dostałam skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne i nie jestem pewna czy tytuł ZHDK gwarantuje mi w tym przypadku szybszy termin przyjęcia. Przeczytałam w internecie parę różnych wersji – bardzo proszę o pomoc 🙂
Witam serdecznie!
Należy się obsługa poza kolejnością.
https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png
Do “krwiodawca”: czy mógłbyś/mogłabyś udostepnić cała odpowiedź Narodowego Centrum Krwiodawstwa – dotyczy tematu operacji bez kolejki. Pozdrawiam.
Proszę o poradę. Tata jest Honorowy, ma problem z zaćma czy musi czekac do 2020 r. czy legitymacja też obowiazuje. Bo pani w rejstracji była nie mila i balam się zapytać. Dziekuję
Fragment pisma z Narodowego Centrum Krwi: “Z kolei świadczeniami specjalistycznymi w rozumieniu art.5 pkt 36 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych są świadczenia opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Zatem reguły wynikające z przepisów wspomnianego art.47c ust.2 odnoszą się do świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny, w tym do operacji.”
Czy mógłbyś/mogłabyś udostepnić cała odpowiedź Narodowego Centrum Krwiodawstwa ? dotyczy tematu operacji bez kolejki. Pozdrawiam.
Witam. Wyznaczono mi termin operacji przegrody nosowej na czerwiec 2018. Książeczka nic nie dała w tym wypadku. Czy mam prawo do szybszego wykonania operacji czy w tym przypadku jednak uprawnienia nie działają?
Prosze o odpowiedz.
Witam serdecznie!
Oczywiście, że działają nie dalej jak 2 miesiące temu Narodowe Centrum Krwi potwierdziło je pisemnie.
co należy rozumieć pod zapisem ambulatoryjna opieka specjalistyczna? czy tylko poradnie specjalistyczne AOS?
czy rehabilitację leczniczą też REH? Wg NFZ są to różne rodzaje świadczeń i REH nie zawiera się w AOS, leczeniu szpitalnym, POZ ani STM.
Witam serdecznie!
Zgadza się rehabilitacja lecznicza nie należy do AOS. Pytaliśmy się o to kiedyś NFZ.
W WAŁBRZYCHU NIE HONORUJĄ LEGITYMACJI ZHDK … Ja na rehabilitację mam czekać ponad 9 miesięcy. W innych przychodniach kolejki jeszcze dłuższe. Pisanie skarg nic nie daje bo NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta ma to gdzieś… podobno zmieniły się przepisy …
Zasłużony Dla Zdrowia Narodu HKD
Piotrek ponad 109 litrów …
W Tarnowie 3 przychodnie mnie pogoniły tj, terminy na lisopad ( skierownie do neurologa) , jedynie w przychodni na Curie zostałem bardzo grzecznie obsłużony, uznali legitymację ZHDK i wizytę mam za niecałe 2 tygodnie. Mam również skireowanie na rehabilitację, terminy też są odległe, ale odwiedzę jeszcze przychodnię na Mostowej
W Toruniu ostatnio stoczyłem bój o wizytę u ortopedy. Termin najbliższy z ZHDK i skierowaniem na pilne 3mięsiące-po wizycie w NFZ usłyszałem że jest do niedopuszczalne poprosili mnie o przychodnie w których byłem w celu weryfikacji tych danych-okazało się że 3 na 4 przychodnie mogę mnie od razu przyjąć. Również dostałem wydrukowaną ustawę co przy okienku jeszcze bardziej ułatwiło zadanie. Ale i tak w jednej z tych 3placówek nie odbyło bez interwencji u dyrekcji. Poprostu zobaczyli młodą osobę z skierowaniem i machającą czerwoną książeczką to łatwo pójdzie go spławić bo pewnie gęby głośno nieotworzy bo swoich praw niezna. Więc moja rada lepiej mieć zawsze wydrukowaną ustawę żeby oświecić w rejestracji tych co nie są oświeceni(ja mam dodatkowo z pieczątką NFZ)jeżeli nie pomoże poinformować że udajemy się z skargą do Dyrekcji. Również przekazujmy w naszym środowiskach- grupach, klubach, stowarzyszeniach itp. o tych prawach żeby niebyło tak jak ze mną że widzą osobę młodę to pewnie swoich praw niezna
Witam,
Chcę się upewnić, że dobrze rozumiem zapis przepisów. A więc: Potrzebuje wizyty u dermatologa, w rejestracji słyszę termin za 6-7 miesięcy. Pokazując legitymację ZHDK powinni mnie zapisać na wizytę do 7 dni? Tak samo ma się to do rezonansu czy TK? Oraz innych specjalistów? A co w przypadku gdy wyląduje na SORze i kolejka taka, że się słabo robi to jeżeli muszą mnie przyjąć tego samego dnia to i tak karzą czekać? Czy mam prawo poza kolejnością?
Pozdrawiam
Bogusław Bochenek
Witam serdecznie!
Na Szpitalnych Oddziałach ratunkowych nie mamy uprawnień: https://krwiodawcy.org/zhdk-a-szpitalne-oddzialy-ratunkowe
Kochani Krwiodawcy, korzystajcie ze swoich uprawnień i nie bójcie się korzystać z “czerwonej książeczki”. Co prawda czasami trzeba stoczyć bój w kwestii interpretacji przepisów przez przychodnię, ale warto. Sam kilka dni temu skorzystałem i do neurologa wyznaczono mi wizytę w ciągu czterech dni.
Witam, mam pytanie odnośnie takiej kwestii, że jeśli mam już umówioną wizytę u np. ortopedy i przychodzę w ten dzień na wizytę a jest już kolejka to czy wtedy też na podstawie legitymacji mogę zostać przyjęty poza kolejnością czy nie? Bo w rejestracji Pani mnie poinformowała że muszę czekać w kolejce i że przywilej dotyczy tylko zapisania się na wcześniejszą wizytę a nie przyjęcia poza kolejnością w dniu wizyty. Chciałbym to zweryfikować czy faktycznie tak jest.
Witam serdecznie!
Ustawa nie reguluje tego aż tak szczegółowo w swoich zapisach więc ciężko powiedzieć.
Nie bojcie sie pokazywac legitymacji! W zeszlym tygodniu musialem zapisac sie do urologa, uslyszalem termin w lipcu (ok. 3 miesiace). Po okazaniu legitymacji czas skrocil sie do 4 dni. Podobnie brat na rezonesans magnetyczny kolana mial czekac 7 miesiecy, kiedy nie mogl sprawnie sie poruszac… Po okazaniu legitymacji zostal przyjety po 5 dniach. Pozdrawiam wszystkich ludzi dobrej woli
mam oddane 41 litrów krwi,złoty krzyż zasługi za krew więc pytam dlaczego na zabieg operacyjny mam czekać do 2021r i to w trybie pilnym czy też powinny mnie objąć przepisy dla krwiodawców
Który konkretnie przepis gwarantuje krwiodawcy wykonanie w trybie natychmiastowym badań zleconych przez specjalistę w AOS? Dziś w NFZ w Wałbrzychu dowiedziałem się że nie ma takiego przepisu…
Nie ma przepisu, który mówi o wykonaniu badań natychmiast. Przepis mówi tak:
Art. 47c.
1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
Czy na badania USG również przysługuje wizyta poza kolejnością?
Witam serdecznie!
Tak. Przy badaniu USG Zasłużony Honorowy Dawca Krwi również ma prawo skorzystać z obsługi poza kolejnością.
Czy prawa ZHDK obowiązują także przy udzielaniu turnusów rehabilitacyjnych z PCPR-u? Z góry dziękuję za odpowiedz.
Przepraszam, że tak długo czekał Pan na odpowiedź ale musiałem w tej sprawie skontaktować się z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. osób niepełnosprawnych. Odpowiedź była jednoznaczna Zasłużony Honorowy Dawca Krwi nie ma uprawnienia do skorzystania poza kolejnością z wspomnianego przez Pana świadczenia.
Witam, jestem ZHDK od roku. Zdarzyło mi się skorzystać z magicznej czerwonej legitymacji. Dostałam się do ginekologa w przeciągu 5 dni 🙂 , ale gdy poszłam do ortopedy to usłyszałam, że wszyscy w poczekalni są chorzy i mam czekać. Dziś byłam ustalić termin na rehabilitację. Szok – terminy na styczeń 2018, a dla ZHDK – ciekawostka na styczeń 2018 🙁
Witam serdecznie!
Jest to działanie niezgodne z prawem. Proszę zgłosić to do dyrekcji placówki albo regionalnego oddziału NFZ.
witam mam pytanie byłem się zapisać do szpitala na zabieg usunięcia powiększonych migdałów i korekty jamy ustnej jestem ZHDK co 2 miesiące raz tydzień później raz wcześniej miejsza oto i termin dostałem na październik 2017 czy mogę pójść i powołać się na książeczkę ZHDK w celu przyspieszenia tego terminu dziękuje i pozdrawiam
Panie Marcinie, ZHDK się nie bywa lecz jest. 🙂 Miano Zasłużonego otrzymuje się dopiero po oddaniu określonej ilości (6 litrów w przypadku mężczyzn). Pozdrawiam.
Czy zasada przyspieszonej wizyty obowiązuje też przy kolejnych wizytach do tego samego specjalisty? Na pierwszej wizycie neurolog wysłał mnie na rezonans, który miałem w ciągu dwóch tygodni. Gdy chciałem zarejestrować się na kolejną wizytę do neurologa powiedziano mi, że pierwszy wolny termin jest za dwa miesiące.
Witam serdecznie!
Według Rzecznika Praw Pacjenta przysługuje uprawnienie do obsługi poza kolejnością również przy drugiej wizycie http://www.bpp.gov.pl/aktualnosci/uprawnienia-do-korzystania-ze-swiadczen-zdrowotnych-poza-kolejnoscia,353.html W Przepisach nie ma tego zagwarantowanego.
Czy zasada szybszego przyjęcia liczy się również przy kolejnej wizycie np. u neurologa? Co z tego, że rezonans zrobili mi w dwa tygodnie jak na drugą wizytę do neurologa terminy na za dwa miesiące
Witam serdecznie!
Oczywiście, że do specjalisty zarówno w ramach pierwszej jak i kolejnej wizyty obowiązuje przepis obsługi zasłużonych honorowych dawców krwi. Potwierdził to nam nawet Rzecznik Praw Pacjenta: http://www.bpp.gov.pl/aktualnosci/uprawnienia-do-korzystania-ze-swiadczen-zdrowotnych-poza-kolejnoscia,353.html
I stał się cud !! Poszedłem do szpitala i po obdzwonieniu wszystkich możliwych ludzi dostałem termin przyjęcia na następny tydzień. W ostateczności gdy nie uda się załatwić najlepiej pisać pismo do dyrektora danej placówki do wiadomości prezesa NFZ to zawsze pomoże. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Przepraszam, że po miesiącu odpowiadam ale pomyślałem, że również się pochwalę. Właśnie pozytywnie załatwiłem dwie kolejne skargi dawców krwi na brak obsługi poza kolejnością w przychodniach specjalistycznych. Jedyny pozytyw w tym to ten, że sprawa oparła się tylko o przełożonych Pań obsługujących w rejestracji bez potrzeby interweniowania u Dyrekcji. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Moj tata jest po 5 udarze prawej strony, staramy sie z rodziną zeby przyjeli go do szpitala w Kraszewie na oddzial neurologiczno-rehabilitacyjny, ale Pan ordynator tego oddziału twierdzi, ze u nich nie ma pacjent przywilejów mimo, ze jest HZDK, przepisy mówią inaczej i niestety nie mozemy z nim dojsc do porozumienia, a okres oczekiwania na rehabilitację wynosi 3 lata, nie mamy pojęcia jak juz z Panem ordynatorem rozmawiać, bardzo proszę o jakieś informacje i komentarz
Moja mama stara sie o przyjecie mrza do szpitala w Kraszewie na oddział neurologiczno-rehabilitacyjny, gdzie Pan ordynator tego oddzialu nie uwzglednia HZDK tlumaczac sie, ze nie ma taki człowiek przywilejów, a okres oczekiwania jest 3 lata, czy ktokolwiek wie do kogo mozemy sie zwrocic e tej sprawie, bardzo prosimy o pomoc i komentarz
Witam serdecznie!
Do regionalnego oddziału NFZ.
Witam, a jak mają się przepisy do zapisu:
Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
Czy przyjęcie do szpitala na zabieg prostowania przegrody nosowej również należy zrealizować w ciągu 7 dni czy w ciągu 7 miesięcy (taki termin uzyskałem po przedstawieniu przepisów).
Witam
A jak to się ma do zleconych badań?, np. Rezonansu magnetycznego?
Witam serdecznie!
Jak najbardziej dotyczy to również badań specjalistycznych w tym rezonansu magnetycznego. Jeżeli jest możliwość powinieneś być przyjęty w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie ma takiej możliwości to maksymalnie w ciągu 7 dni.
Dziś też byłem w rejestracji poradni rehabilitacji w Białymstoku i chciałem zapisać się na wizytę do lekarza -otrzymałem odpowiedź połowa listopada 2015.Postanowiłem okazać legitymację ZHDK i Pani rejestratorka była trochę zdziwiona więc jej okazałem dokument ” Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie” po przeczytaniu zostało wykonach kilka tel. w celu spr. i potwierdzenia tych nowinek i nastąpiło olśnienie zapis do lekarza w następnym tygodniu bez zbędnych pytań,miło kulturalnie i przyjemnie jeszcze tylko formalność tj. kserokopia legitymacji ZHDK oraz Dowodu Osobistego..
Nareszcie ratując życie innych otrzymam coś co podreperuje może zdrowie by dalej systematycznie oddawać krew
Panie w rejestracji szpitala w Bartoszycach nie uznają istnienia tego komunikatu.
Napisz skargę do dyrektora szpitala oraz do NFZ
A co w takim razie z zabiegami rehabilitacyjnymi – też się kwalifikują pod ten przepis? W zeszłym tygodniu pytałam o terminy zabiegów i powiedziano mi, że zapisują dopiero na 2015 rok a informacja o ZHDK nie wywarła żadnego wrażenia. Co w takim wypadku mogę jeszcze zrobić, by nie czekać tak długo?
Koledze też zależało na przyjęciu poza kolejnością z rehabilitacji i zajął się tematem
“Jak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.). ustawodawca pogrupował świadczenia gwarantowane przysługujące świadczeniobiorcy na 18 zakresów, w tym z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (pkt 2) i z zakresu rehabilitacji leczniczej (pkt 5). Odpowiednio do tych zakresów Minister Zdrowia, na podstawie art. 31 d powołanej ustawy, określił w drodze rozporządzenia odrębnie dla każdego z nich wykazy świadczeń gwarantowanych. Świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej, o które Pan pyta, ujęte zostały w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. poz. 1522). Zwrócić należy uwagę, że świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej udzielane w warunkach ambulatoryjnych nie są świadczeniami z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a co za tym idzie nie podlegają zasadzie ?nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia?.”
Mój mąż ma skierowanie od kardiologa na badania wysiłkowe, termin tych badań dano mu na grudzień 2014 , jest zasłużonym krwiodawcą.Jak się ma ten fakt do przepisów,dla osób obsługiwanych poza kolejnością.
Jeżeli mąż przedstawił legitymację ZHDK a osoba w rejestracji nie zaproponowała terminu przyjęcia męża według zasady “poza kolejnością”, czyli w dniu zgłoszenia albo w przypadku opieki specjalistycznej 7 dni powinniście Państwo poprosić o wyjaśnienia dlaczego nie może mąż skorzystać z tego przywileju.