Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK

Informacja ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie.
W szczególności świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia.
Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.
W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.

Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia:

– Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;
– Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
– inwalidzi wojenni i wojskowi;
– kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 z późn. zm.);
– uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Podstawa prawna
Art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm)
“Art. 47c. 1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a-24c.”

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/

259 komentarzy do “Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK”

  1. Witam mam takie pytanie odnośnie rehabilitacji czy jeżeli mam przyspieszony termin rehabilitacji jako zhd to czy w tym przypadku fizjoterapeuta może zamienić zabieg masażu na zabieg laseroterapi tłumacząc że przez przyspieszony termin masaż nie może być wykonany?

    Odpowiedz
  2. Witam,
    Poproszę o poradę. W połowie grudnia chciałem skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej jako iż, jestem ZHDK. Podczas rejeststracji w POZ legitymowałem się legitymacją i chciałem skorzystać po za kolejnością, pracownik rejestracji odmówił mi powołując się na fakt, iż są już umówieni inni pacjenci i mogą mnie jedynie przyjąć zgodnie z obowiązującym harmonogrmame wizyt (czyli jednym słowem oczekując w kolejce). Zgłosiłem skarge na placówkę do NFZ. Powołując się, że placówka nie uwzględnia przysługujących praw dla ZHDK. Otrzymałem odpowiedź:

    Zasady rejestracji z uwzględnieniem uprawnień szczególnych
    Świadczeniodawca zobowiązany jest do zapewnienia bieżącej rejestracji pacjentów na podstawie zgłoszenia osobistego lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej. Powinien również przyjąć pacjenta w możliwie najkrótszym i ustalonym terminie [1] oraz zgodnie z posiadanymi uprawnieniami. [2]
    Wyjaśnienia Oddziału w zakresie realizacji świadczeń na rzecz osób uprawnionych
    Co do zasady i obowiązujących przepisów dotyczących osób uprzywilejowanych świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie jest to możliwe, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy.
    Ustawodawca jedynie w przypadku świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistyczne (poradni specjalistycznych) wskazał, że świadczenie winno zostać udzielone do 7 dni roboczych.
    W ramach podstawowej opieki zdrowotnej nie są prowadzone “kolejki oczekujących” w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej [3]. W konsekwencji należy przyjąć, że osoby uprzywilejowane obowiązuje harmonogram wizyt ustalony przez świadczeniodawcę dla danego dnia. Zatem posiadane uprawnienia nie upoważniają do udzielenia świadczenia poza wszelką kolejnością.
    Zasadność skargi
    W wyniku analizy skargi oraz wyjaśnień świadczeniodawcy nie znajdujemy podstaw do jej uznania za zasadną. Świadczeniodawca wyznaczył termin i wskazał godzinę wizyty. Porada została zrealizowana w dniu zgłoszenia.

    Czy związku z tym nasze uprawnienia dla ZHDK nie są uwzględniane w POZ?

    Odpowiedz
  3. Dzień dobry, w załączniku dotyczącym rehabilitacji wrzuconym dwa posty niżej jest zdanie: “ale w tym przypadku data wizyty może być wyznaczona w terminie dłuższym niż 7 dni od dnia zgłoszenia” – czyli właściwie nie muszą wcale znaleźć terminu w ciągu 7 dni i obowiązuje normalna kolejka?

    Odpowiedz
  4. Dwa tygodnie temu dostałam skierowanie od ortopedy na fizjoterapię. Udałam się do rejestracji i pytam o termin. Najbliższy na marzec 2023 r. Pokazałam więc książeczkę i mówię, że przysługują mi świadczenia poza kolejnością, na co “miła” Pani w rejestracji z uśmiechem odrzekła, że to nie ma znaczenia, gdyż przy zapisach na fizjoterapię uwzględniają książeczkę i mogą przyśpieszyć termin, ale w placówce jest taka procedura, że przed wyznaczeniem terminu rehabilitacji musi być konsultacja z fizjoterapeutą, a na takie wizyty przyśpieszenie nie działa. Trochę mnie to zszokowało, bo skoro mam skierowanie od ortopedy (na NFZ) na fizjoterapię (na NFZ) i z tego co czytam ludzie mają szybciej terminy, to jak to możliwe, że ta przychodnia tego nie akceptuje. Czyli procedura wygląda tak, że teraz muszę czekać do marca 2023 r. na wizytę u fizjoterapeuty i dopiero wtedy mogę zapisać się na fizjoterapię i dopiero wtedy zadziała książeczka. Trochę to chore. Czy warto to jakoś zgłaszać gdzieś?

    Odpowiedz
  5. Witam serdecznie. Jestem ZHDK 1 stopnia, mam problemu z kręgosłupem i chciałem zarejestrować się na rehabilitację nań książeczke i zostałem poinformowany, że mimo książeczki nie będzie to szybciej niż w styczniu. Czy rehabilitacji nie obejmuje przyjęcie poza kolejnością w przeciągu 7 dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przysługuje obsługa poza kolejnością. Teraz pytanie jest czy procedura należy do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy nie. Jeżeli tak to w ciągu 7 dni roboczych powinni Pana przyjąć , jeżeli nie to poza kolejnością jednak nie muszą się “zmieścić” w tych 7 dniach.

      Odpowiedz
  6. Z czystej ciekawości zapytam, zapisałem się do urologa. Termin “na nfz” był odległy(2023…), z książeczką udało mi się uzyskać termin w przeciągu 1 miesiąca i 1 dnia. Zgodnie z ustawą w tej kwestii powinienem otrzymać termin w ciągu 7 dni. Zapytałem o to panią rejestratorkę, a w odpowiedzi usłyszałem że mogę nawet do regionalnego oddziału NFZ iść na skargę, ona nie pomoże. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, jak dochodzić swoich ewentualnych praw w przyszłości? Załóżmy, że tym razem poległem.

    Odpowiedz
  7. Witam. Mam pytanie. Jestem po operacji stopy. Odbyłam jedna rehabilitacje z uwzględnieniem książeczki zasłużonego honorowego dawcy krwi 1 stopnia. Zakończyłam ja w miniony piątek i otrzymałam decyzje o kontynuacji rehabilitacji. Dziś byłam w tym samym zakładzie rehabilitacji w szpitalu z nowym skierowaniem i odmówiono mi wyznaczenia terminu z powodu przywileju honorowego krwiodawcy. Czy to zgodne z prawem? Do kogo powinnam się zgłosić?

    Odpowiedz
  8. Witam, mam kilka pytań. Czekam w kolejce na artroskopie biodra, termin wyznaczono mi na rok 2026. Brakuje mi jednej donacji krwi aby uzyskać tytuł ZHDK, planuje w przeciągu 1,5 miesiąca oddać krew. i ubiegać się o wyżej wymieniony tytuł. Czy po tym jak go uzyskam, mogę ubiegać się o przyspieszenie terminu artroskopii biodra? Czy przepisy do 7 dni na wyznaczenie terminu mają tu zastosowanie? Czy szpital ewentualnie przyjmuje mnie w możliwym najbliższym terminie? Na jakie przepisy ewentualnie się powołać, gdyby w szpitalu robili problem? Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
  9. Dzień dobry
    Nie pokoi mnie jeden fakt w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych art. 47c ust. 1 pkt 12, czytamy o przywilejach dawców krwi w trakcie pandemii, natomiast nie widzę informacji o ZHDK, a wydaje mi się że wcześniejsze brzmienie tego punktu było “ZHDK i dawcy, krwi którzy oddali (itd.)”. Czy to może być jakieś preludium odebrania tego przywileju po ustaniu Pandemii? Ponieważ aktualne brzmienie tego punktu “12) dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 ? na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1777 oraz z 2021 r. poz. 159).” według mojej interpretacji ten przestał dotyczyć ZHDK, a w art. 43 czytamy tylko o lekach.

    Odpowiedz
    • Nie jesteśmy wymienieni z nazwy co nieraz powoduje nieporozumienia. Sformułowanie w pkt. 3 ” 3) osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1;” odnosi się właśnie do ZHDK. Tak więc uspokajam, nie ma żadnych zmian na naszą niekorzyść.

      Odpowiedz
  10. Dobry wieczór mam mieć rekonstrukcję więzadeł w kostce (coś koło końca 2024). Wyżej przeczytałem że zhdk uprawnia do szybszego terminu opracji – rozumiem że dowolnej. Ale czy daje możliwość operacji u konkretnego specjalisty czy to indywidualna kwestia placówki kogo mają wolnego. I drugie pytanie: jeśli chcę pójść do dentysty na NFZ w sprawie leczenia – nie nagłego np. Bólu – to czy też mi przysługuje termin poza listą?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jeżeli chodzi o wybory lekarzy i świadczeniodawców to mówią o tym Art. 28-31 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie obejmuje. Niestety nie ma tam mowy o możliwości wybrania konkretnego lekarza specjalisty (w Pana przypadku specjalisty chirurga). Jeżeli zaś chodzi o lekarza dentystę to jak najbardziej ma Pan prawo do obsługi poza kolejnością gdyż lekarz dentysta to lekarz specjalista realizujący procedury ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

      Odpowiedz
  11. Witam, jestem ZHDK. Chciałem zarejestrować się do poradni dziś (tj. 31.08) na jakiś bliższy termin wizyty, lecz Pani powiedziała że najbliżej koniec listopada. Pokazałem legitymację, lecz powiedziano mi że nic to nie zmienia i mnie szybciej nie przyjmą. Czy mogą tak? Na co powołać się przy kolejnej próbie?

    Odpowiedz
  12. Jeżeli w 1995 zakończyłem oddawanie krwi i posiadam legitymację hdk oraz 3 odznaki: brązowa III st. Srebrna II st. oraz złota I st. czy przysługują mi obowiązujące przywileje jako HDK

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading