Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK

Informacja ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie.
W szczególności świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia.
Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.
W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.

Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia:

– Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;
– Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
– inwalidzi wojenni i wojskowi;
– kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 z późn. zm.);
– uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Podstawa prawna
Art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm)
„Art. 47c. 1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a-24c.”

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/


Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

259 komentarzy do “Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK”

  1. Witam mam takie pytanie odnośnie rehabilitacji czy jeżeli mam przyspieszony termin rehabilitacji jako zhd to czy w tym przypadku fizjoterapeuta może zamienić zabieg masażu na zabieg laseroterapi tłumacząc że przez przyspieszony termin masaż nie może być wykonany?

    Odpowiedz
  2. Witam,
    Poproszę o poradę. W połowie grudnia chciałem skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej jako iż, jestem ZHDK. Podczas rejeststracji w POZ legitymowałem się legitymacją i chciałem skorzystać po za kolejnością, pracownik rejestracji odmówił mi powołując się na fakt, iż są już umówieni inni pacjenci i mogą mnie jedynie przyjąć zgodnie z obowiązującym harmonogrmame wizyt (czyli jednym słowem oczekując w kolejce). Zgłosiłem skarge na placówkę do NFZ. Powołując się, że placówka nie uwzględnia przysługujących praw dla ZHDK. Otrzymałem odpowiedź:

    Zasady rejestracji z uwzględnieniem uprawnień szczególnych
    Świadczeniodawca zobowiązany jest do zapewnienia bieżącej rejestracji pacjentów na podstawie zgłoszenia osobistego lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej. Powinien również przyjąć pacjenta w możliwie najkrótszym i ustalonym terminie [1] oraz zgodnie z posiadanymi uprawnieniami. [2]
    Wyjaśnienia Oddziału w zakresie realizacji świadczeń na rzecz osób uprawnionych
    Co do zasady i obowiązujących przepisów dotyczących osób uprzywilejowanych świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie jest to możliwe, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy.
    Ustawodawca jedynie w przypadku świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistyczne (poradni specjalistycznych) wskazał, że świadczenie winno zostać udzielone do 7 dni roboczych.
    W ramach podstawowej opieki zdrowotnej nie są prowadzone „kolejki oczekujących” w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej [3]. W konsekwencji należy przyjąć, że osoby uprzywilejowane obowiązuje harmonogram wizyt ustalony przez świadczeniodawcę dla danego dnia. Zatem posiadane uprawnienia nie upoważniają do udzielenia świadczenia poza wszelką kolejnością.
    Zasadność skargi
    W wyniku analizy skargi oraz wyjaśnień świadczeniodawcy nie znajdujemy podstaw do jej uznania za zasadną. Świadczeniodawca wyznaczył termin i wskazał godzinę wizyty. Porada została zrealizowana w dniu zgłoszenia.

    Czy związku z tym nasze uprawnienia dla ZHDK nie są uwzględniane w POZ?

    Odpowiedz
  3. Dzień dobry, w załączniku dotyczącym rehabilitacji wrzuconym dwa posty niżej jest zdanie: „ale w tym przypadku data wizyty może być wyznaczona w terminie dłuższym niż 7 dni od dnia zgłoszenia” – czyli właściwie nie muszą wcale znaleźć terminu w ciągu 7 dni i obowiązuje normalna kolejka?

    Odpowiedz
  4. Dwa tygodnie temu dostałam skierowanie od ortopedy na fizjoterapię. Udałam się do rejestracji i pytam o termin. Najbliższy na marzec 2023 r. Pokazałam więc książeczkę i mówię, że przysługują mi świadczenia poza kolejnością, na co „miła” Pani w rejestracji z uśmiechem odrzekła, że to nie ma znaczenia, gdyż przy zapisach na fizjoterapię uwzględniają książeczkę i mogą przyśpieszyć termin, ale w placówce jest taka procedura, że przed wyznaczeniem terminu rehabilitacji musi być konsultacja z fizjoterapeutą, a na takie wizyty przyśpieszenie nie działa. Trochę mnie to zszokowało, bo skoro mam skierowanie od ortopedy (na NFZ) na fizjoterapię (na NFZ) i z tego co czytam ludzie mają szybciej terminy, to jak to możliwe, że ta przychodnia tego nie akceptuje. Czyli procedura wygląda tak, że teraz muszę czekać do marca 2023 r. na wizytę u fizjoterapeuty i dopiero wtedy mogę zapisać się na fizjoterapię i dopiero wtedy zadziała książeczka. Trochę to chore. Czy warto to jakoś zgłaszać gdzieś?

    Odpowiedz
  5. Witam serdecznie. Jestem ZHDK 1 stopnia, mam problemu z kręgosłupem i chciałem zarejestrować się na rehabilitację nań książeczke i zostałem poinformowany, że mimo książeczki nie będzie to szybciej niż w styczniu. Czy rehabilitacji nie obejmuje przyjęcie poza kolejnością w przeciągu 7 dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przysługuje obsługa poza kolejnością. Teraz pytanie jest czy procedura należy do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy nie. Jeżeli tak to w ciągu 7 dni roboczych powinni Pana przyjąć , jeżeli nie to poza kolejnością jednak nie muszą się „zmieścić” w tych 7 dniach.

      Odpowiedz
  6. Z czystej ciekawości zapytam, zapisałem się do urologa. Termin „na nfz” był odległy(2023…), z książeczką udało mi się uzyskać termin w przeciągu 1 miesiąca i 1 dnia. Zgodnie z ustawą w tej kwestii powinienem otrzymać termin w ciągu 7 dni. Zapytałem o to panią rejestratorkę, a w odpowiedzi usłyszałem że mogę nawet do regionalnego oddziału NFZ iść na skargę, ona nie pomoże. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, jak dochodzić swoich ewentualnych praw w przyszłości? Załóżmy, że tym razem poległem.

    Odpowiedz
  7. Witam. Mam pytanie. Jestem po operacji stopy. Odbyłam jedna rehabilitacje z uwzględnieniem książeczki zasłużonego honorowego dawcy krwi 1 stopnia. Zakończyłam ja w miniony piątek i otrzymałam decyzje o kontynuacji rehabilitacji. Dziś byłam w tym samym zakładzie rehabilitacji w szpitalu z nowym skierowaniem i odmówiono mi wyznaczenia terminu z powodu przywileju honorowego krwiodawcy. Czy to zgodne z prawem? Do kogo powinnam się zgłosić?

    Odpowiedz
  8. Witam, mam kilka pytań. Czekam w kolejce na artroskopie biodra, termin wyznaczono mi na rok 2026. Brakuje mi jednej donacji krwi aby uzyskać tytuł ZHDK, planuje w przeciągu 1,5 miesiąca oddać krew. i ubiegać się o wyżej wymieniony tytuł. Czy po tym jak go uzyskam, mogę ubiegać się o przyspieszenie terminu artroskopii biodra? Czy przepisy do 7 dni na wyznaczenie terminu mają tu zastosowanie? Czy szpital ewentualnie przyjmuje mnie w możliwym najbliższym terminie? Na jakie przepisy ewentualnie się powołać, gdyby w szpitalu robili problem? Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
  9. Dzień dobry
    Nie pokoi mnie jeden fakt w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych art. 47c ust. 1 pkt 12, czytamy o przywilejach dawców krwi w trakcie pandemii, natomiast nie widzę informacji o ZHDK, a wydaje mi się że wcześniejsze brzmienie tego punktu było „ZHDK i dawcy, krwi którzy oddali (itd.)”. Czy to może być jakieś preludium odebrania tego przywileju po ustaniu Pandemii? Ponieważ aktualne brzmienie tego punktu „12) dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 ? na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1777 oraz z 2021 r. poz. 159).” według mojej interpretacji ten przestał dotyczyć ZHDK, a w art. 43 czytamy tylko o lekach.

    Odpowiedz
    • Nie jesteśmy wymienieni z nazwy co nieraz powoduje nieporozumienia. Sformułowanie w pkt. 3 ” 3) osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1;” odnosi się właśnie do ZHDK. Tak więc uspokajam, nie ma żadnych zmian na naszą niekorzyść.

      Odpowiedz
  10. Dobry wieczór mam mieć rekonstrukcję więzadeł w kostce (coś koło końca 2024). Wyżej przeczytałem że zhdk uprawnia do szybszego terminu opracji – rozumiem że dowolnej. Ale czy daje możliwość operacji u konkretnego specjalisty czy to indywidualna kwestia placówki kogo mają wolnego. I drugie pytanie: jeśli chcę pójść do dentysty na NFZ w sprawie leczenia – nie nagłego np. Bólu – to czy też mi przysługuje termin poza listą?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jeżeli chodzi o wybory lekarzy i świadczeniodawców to mówią o tym Art. 28-31 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie obejmuje. Niestety nie ma tam mowy o możliwości wybrania konkretnego lekarza specjalisty (w Pana przypadku specjalisty chirurga). Jeżeli zaś chodzi o lekarza dentystę to jak najbardziej ma Pan prawo do obsługi poza kolejnością gdyż lekarz dentysta to lekarz specjalista realizujący procedury ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

      Odpowiedz
  11. Witam, jestem ZHDK. Chciałem zarejestrować się do poradni dziś (tj. 31.08) na jakiś bliższy termin wizyty, lecz Pani powiedziała że najbliżej koniec listopada. Pokazałem legitymację, lecz powiedziano mi że nic to nie zmienia i mnie szybciej nie przyjmą. Czy mogą tak? Na co powołać się przy kolejnej próbie?

    Odpowiedz
  12. Jeżeli w 1995 zakończyłem oddawanie krwi i posiadam legitymację hdk oraz 3 odznaki: brązowa III st. Srebrna II st. oraz złota I st. czy przysługują mi obowiązujące przywileje jako HDK

    Odpowiedz
  13. Czy rodzina (żona, dzieci) hdk też posiada jakieś przywileje z tego tytułu? Bo kiedyś wzmianka o tym byla obecnie brak takiej informacji.

    Odpowiedz
  14. Witam.
    Co mam zrobić, jeżeli w danym dniu zgłoszę się do przychodni na wizytę do lekarza rodzinnego, a on mnie nie przyjmie, ponieważ stwierdził, że ma na dzisiaj dużo pacjentów?
    Czy mogę napisać skargę i do kogo?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      W pierwszej kolejności do Dyrekcji placówki. Bardzo często się okazuje, że lekarz podejmuje decyzje niezgodne z samymi zaleceniami dyrekcji. Jeżeli to nie pomoże do oddziału regionalnego NFZ.

      Odpowiedz
    • Oto interpretacja MZ dotycząca poradni i lekarza rodzinnego:
      Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pana pytanie zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie poniższego. Zgodnie z art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1373) Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Oznacza to, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Należy zwrócić uwagę, że regulacja zawarta w ww. ustawie wskazuje, iż świadczeniodawca udziela świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Listy tej nie należy mylić z kolejką do rejestracji poradni tzw. ?harmonogramem przyjęć” stosowanym w przychodniach w celu ustalenia kolejności przyjęć do lekarza w danym dniu. Powyższe oznacza, iż osoby wymienione w omawianym przepisie muszą przestrzegać kolejki do rejestracji oraz przed gabinetem lekarskim. Podmioty lecznicze są odpowiedzialne za przyjęcie w swoich jednostkach rozwiązań organizacyjnych, umożliwiających tej grupie pacjentów korzystanie ze świadczeń poza kolejnością. Jednocześnie należy przyjąć, że udzielanie kolejnych świadczeń u danego lekarza specjalisty powinno odbywać się zgodnie z ustalonym przez tego lekarza planem leczenia.

      Odpowiedz
  15. Witam posiadam skierowanie na rehabilitacje(nfz) , przy rejestracji usłyszałem termin na pazdziernik i mimo okazania legitymacji uslyszalem ze to nic nie zmieni zeby było szybciej. Czy pani z rejestracji miala racje?

    Odpowiedz
  16. Dzien dobry dzis zadzwonilam do poradni kardiologicznej w celu umowienia wizyty. Pani z rejestracji powiedziala mi ze nie ma obowiazku przyjecia w ciagu 7 dni gdyz sa w okolicy inne poradnie, a ona moze tylko w miare możliwości przyspieszyć na za miesiąc termin co jest i tak Super szybko i powinnam się cieszyć. Czy jest to prawda? Powinnam o wydzwaniać teraz wszystkie poradnie w okolicy czy któraś mnie przyjmie poza kolejnością?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie, nie ma Pani obowiązku obdzwaniania innych poradni. Pani w rejestracji się myli ma obowiązek przyjęcia Pani w ciągu 7 dni roboczych. Wyjątek stanowi przypadek kiedy to jest kolejna wizyta w ramach leczenia tego samego schorzenia. Wtedy o terminie wizyty decyduje lekarz prowadzący.

      Odpowiedz
  17. witam czy przywileje są jednorazowe chodzi o to cze trafiłam do kardiologa który wysłał mnie na badania echo serca ale termin dostałam na marzec 2023 gdy pokazałam legitymacje lecz pani powiedziała ze to obejmuje tylko pierwsza wizytę u specjalisty a jestem już pacjentem i mi ulga nie przysługuje czy to prawda??

    Odpowiedz
  18. Czy szczepienie przeciwko COVID jest świadczeniem, które ZHDK przysługuje w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty zgłoszenia?
    Warszawskie Centrum Krwiodawstwa zachęca do kontaktu w sprawie szczepień, ale w rozmowie telefonicznej wyjaśnia, że chodzi o realizację szczepień zgodnie z ogólnymi zasadami (czyli osoby 80+, 70+, itd) wskazując, że krwiodawcy są wszak osobami zdrowymi. Tyle że ogólny harmonogram operuje nie tylko kryteriami zdrowotnymi, ale również takimi jak miejsce pracy itp.

    Odpowiedz
  19. Dzień dobry,
    mam skierowanie do poradni hematologicznej. Termin na styczeń 2023. Czy mam prawo wcześniejszego przyjęcia jako zasłużony honorowy dawca? Pani w rejestracji powiedziała, że nie – muszę czekać w kolejce. Czy tak jest rzeczywiście?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie tylko masz prawo do obsługi poza kolejnością ale wizyta w poradni hematologicznej należy do procedur ambulatoryjnego leczenia specjalistycznego a więc maksymalny okres oczekiwania może wynosić 7 dni. Proszę skontaktować się z dyrekcją placówki a jeżeli to nie pomoże z regionalnym NFZ.

      Odpowiedz
  20. Dzień dobry, czy prawo do korzystania poza kolejnością z opieki zdrowotnej obowiązuje również przy podjęciu Psychoterapii DDA w SPZOZ Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu?

    Odpowiedz
  21. Dzisiaj udałem się do lekarza po 2 letniej przerwie. Rejestracja – proszę na jutro 10:45, więc mówię że mam legitymację ZHDK( z której nigdy nie korzystałem), Rejestracja – proszę pójść i powiedzieć to chorym pacjentom pod gabinetem, proszę Pana tam są chorzy ludzie, oni grypę mają !
    Dziwne ku..a żeby tam zdrowi siedzieli , przyjdę jutro. Do widzenia

    Odpowiedz
  22. Witam. Mam nastepujące pytanie: podchodzę do rejestracji ze skierowaniem do specjalisty. Pani rejestratorka mówi mi o terminie za 2 lub 3 miesiące. Ja w takim razie p[okazuję jej legitymacje i liczę na szybszy termin a ona mi mówi, że mam do tego lekarza specjalisty i zapytac go kiedy mnie przyjmie i czy w ogóle to zrobi w szybszym terminie. Czy to jest moje zadanie czy pielęgniarka sama powinna mnie zapisać? Bo jak rejestrowałam się na rezonans czy rehabilitację to miałam zupełnie inne doświadczenia-dodam -pozytywne. Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Rejestratorka sama powinna Cię zapisać. W przepisach nie ma mowy o tym, że w przypadku korzystania z obsługi poza kolejnością lekarz musi wyrażać jakąś zgodę czy też samodzielnie ustalać termin. Obowiązki personelu sa jasno podzielone.

      Odpowiedz
  23. Witam mam pytanie bo nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy jak rejestruje sie po za kolejnością do specjalisty czy na następną wizytę czekam normalnie czy mogę być dalej rejestrowane po za kolejnością

    Odpowiedz
  24. Witam. Czy trzeba pokazywa każdy stopień legitymacji w rejestracji NFZ czy wystarczy że jest juz się zapisanym jako zhdk? Czy są i krótsze kolejki na rehabilitacje ponieważ rejestrowałam sie w grudniu 2019r. Otrzymałam skierowanie na rehabilitację aż na wrzesień, lecz panie z rejestracji zerknęła że jestem zhdk i zapisała na 11.08 2020r. Czy to zależy od ilości pacjentów?

    Odpowiedz
  25. Witam
    Mam zamiar skorzystać jako Zasłużony Honorowy Dawca Krwi z rehabilitacji po niedawno przebytej operacji artroskopii kolana I tu nasuwa się problem, będąc w 3 przychodniach gdzie takowa rehabilitacja jest dostępna, odpowiedzią był termin dopiero na maj. Czy mają prawo mi odmówić szybkiego terminu bo zależy mi na jak najszybszym dojściu do pełnej sprawności?

    Odpowiedz
  26. Witam
    Z odpowiedzi zamieszczonych pod komentarzami nasuwa się jednoznaczny wniosek, że w momencie zgłoszenia się do lekarza POZ osoba posiadająca legitymację HZDK ma prawo wejść przed innymi pacjentami już oczekującymi przed gabinetem lekarza. Inne informacje dostałam natomiast od RPP. Mianowicie pacjent powinnien być przyjęty (ale nje musi) w dniu zgłoszenia i tyle. Nie może natomiast żądać przyęcia przed innymi pacjentami już obecnymi pod gabinetem. To jak to w końcu jest?

    Odpowiedz
  27. Witam mam pytanie czy legitymacja ZHDK i płynące z niej przywileje dotyczy też dentysty. Bo uzyskałem informacje ze jeśli jest to placówka prywatne (podpisana umowa z NFZ) to nie. A jeśli tak to gdzie?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      To czy zabieg jest wykonywany w tzw. placówce publicznej czy prywatnej nie ma znaczenie. Znaczenie ma to co Pani wspomniała a więc, że jest Pani przyjmowany w ramach NFZ. Zgodnie z przepisami przywilej dotyczy świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jeżeli więc Pani nie płaci za wizytę a jest ona opłacana z NFZ to ma Pani prawo do bycia przyjętym poza kolejnością. https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf

      Odpowiedz
  28. Witam serdecznie.
    Czeka mnie artroskopia kolana, mam legitymację Zasłużonego krwiodawcy. Czy stopień takiej legitymacji ma znaczenie jeśli chodzi o zakres świadczeń? Czy dla ustalenia terminu zabiegu będzie miało znaczenia czy jest to III lub II stopień ?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak przysługuje Pani przyjęcie poza kolejnością w placówkach w których są podpisane umowy NFZ. Stopień nie ma znaczenia. Przywilej przysługuje od najniższego stopnia III.

      Odpowiedz
  29. Witam. Mam następujące pytanie. Jeśli do przychodni POZ zgłosi się pacjent z legitymacją zhdk to kto ma obowiązek poinformowania innych pacjentów na poczekalni o wejściu poza kolejką. Sam pacjent, Pielęgniarka czy lekarz Poz powinien poprosić go jako pierwszego? Jak to wygląda w praktyce?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Dobrze Marto, że dodałaś to „w praktyce” gdyż same przepisy tego nie regulują. Mówią one tylko o obowiązku obsługi poza kolejnością a już o tym kto ma poinformować pozostałych pacjentów nie ma ani słowa. W praktyce Panie proszą aby samodzielnie porozmawiać z innymi pacjentami, lekarz też rzadko kiedy wychodzi i sam prosi daną osobę. Według mnie w „normalnych” warunkach rejestracja powinna mieć numerki „0” i takie osoby powinny być proszone przez lekarza. Niestety często dochodzi do kłótni i nieporozumień w kolejce.

      Odpowiedz
  30. Szpital w Koszalinie twierdzi, że 'nie biorą pod uwagę tego,że ktoś jest zasłuzonym dawcą krwi, bo to nie komuna” tak powiedziała pewną Pani W rejestracji po czym rzuciła sluchawką.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.