Współpraca między centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa

Publiczna służba krwi na bieżąco analizuje zmieniającą się sytuację i dostosowuje działania do potrzeb podmiotów leczniczych w zakresie zapotrzebowania na krew i jej składniki. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa współpracują ze sobą i w przypadku, kiedy jakiejś konkretnej grupy krwi potrzeba więcej, jest ona natychmiast sprowadzana z innego CKiK.

W 2019 roku ok. 74 tys. jednostek KKCz (Koncentrat Krwinek Czerwonych – główny składnik krwi najczęściej wykorzystywany na potrzeby lecznictwa) zostało przekazanych pomiędzy Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W 2020 roku wartość ta wyniosła ok. 72 tys. jednostek KKCz, zaś w 2021 r. ok. 56 tys. jednostek KKCz.

Wobec czego pragniemy podkreślić, że system publicznej służby krwi funkcjonuje prawidłowo i sprawnie a każdy pacjent, który wymaga leczenia krwią, bądź jej składnikami z pewnością je otrzyma.

W chwili obecnej dzięki ofiarności i zaangażowaniu Honorowych Dawców Krwi stany magazynowe krwi i jej składników w całej Polsce utrzymują się na wysokim poziomie. Zdarzają się sytuacje, że w poszczególnych centrach krwiodawstwa zapotrzebowanie na krew konkretnej grupy jest wyższe niż w innych, wówczas, jak wskazano powyżej, krew takiej grupy jest sprowadzana z innego centrum.

W krwiodawstwie szczególnie ważna jest współpraca na linii Honorowy Dawca Krwi – Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, by racjonalnie gospodarować zasobami krwi i jej składników i dostosowywać pobierane donacje do bieżącego zapotrzebowania składanego przez podmioty lecznicze. Należy pamiętać, że wszystkie grupy krwi są potrzebne, bo istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej deficytowa jest krew grupy zero mająca ujemne Rh, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę.

Narodowe Centrum Krwi

UWAGA!
Zmiany w zapasach magazynowych zarówno krwi pełnej jak i jej składników są bardzo dynamiczne. Dlatego ważne jest sprawdzanie poziomu swojej grupy krwi na stronie internetowej swojego centrum krwiodawstwa. Pamiętajmy, że w razie wysokich stanów krwinek czerwonych możemy oddawać osocze czy też krwinki płytkowe, które w związku z tym, że mają krótki termin ważności są zawsze potrzebne
.

RCKiK w Białymstoku https://www.rckik.bialystok.pl
RCKiK w Bydgoszczy https://www.rckik-bydgoszcz.com.pl
RCKiK w Gdańsku https://www.krew.gda.pl
RCKiK w Kaliszu https://www.krwiodawstwo.kalisz.pl
RCKiK w Katowicach https://www.rckik-katowice.pl
RCKiK w Kielcach https://www.rckik-kielce.com.pl
RCKiK w Krakowie https://www.rckik.krakow.pl
RCKiK w Lublinie https://www.rckik.lublin.pl
RCKiK w Łodzi https://www.krwiodawstwo.pl
RCKiK w Olsztynie https://www.rckikol.pl
RCKiK w Opolu https://www.rckik-opole.com.pl
RCKiK w Poznaniu https://www.rckik.poznan.pl
RCKiK w Raciborzu https://www.rckik.pl
RCKiK w Radomiu https://www.rckik.radom.pl
RCKiK w Rzeszowie https://www.rckk.rzeszow.pl
RCKiK w Słupsku http://www.krwiodawstwo.slupsk.pl
RCKiK w Szczecinie http://www.krwiodawstwo.szczecin.pl
RCKiK w Wałbrzychu http://www.rckik.walbrzych.pl
RCKiK w Warszawie http://www.rckik-warszawa.com.pl
RCKiK we Wrocławiu http://www.rckik.wroclaw.pl
RCKiK w Zielonej Górze http://www.rckik.zgora.pl
WCKiK MON https://wckik.pl/wp/
CKiK MSWiA https://ckikmswia.pl/

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading