Ulga podatkowa dla krwiodawców bez zmian?

Ulga za krew 2016

Dwa miesiące temu pisałem na temat projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensat. Do 13 grudnia określone podmioty biorące udział w konsultacjach publicznych mogły zgłaszać swoje propozycje i uwagi do w/w projektu aktu prawnego. Część zgłaszających podniosła kwestię wysokości rekompensaty dla dawców rzadkich grup krwi, która jest jednocześnie powiązana z ulgą podatkową przysługującą honorowym dawcom krwi. Zaproponowano m.in. zwiększenie jej wysokości. Część podmiotów prosiły tylko ogólnikowo o podwyższenie rekompensaty bez wskazywania konkretnej kwoty:

RCKiK w Olsztynie:
Zbyt mała rekompensata dla tej grupy dawców. W praktyce najczęściej wzywani są dawcy dla pacjentów z przeciwciałami skierowanymi do kilku antygenów z różnych układów grupowych. Są to najczęściej dawcy systematycznie oddający krew i wezwanie ich za tak niewielką rekompensatę najczęściej jest nieskuteczne.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej:
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu siÄ™ z projektem rozporzÄ…dzenia Ministra Zdrowia w sprawie okreÅ›lenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej skÅ‚adników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, przekazanym przy piÅ›mie pani Katarzyny GÅ‚owali – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 7 grudnia 2016r., znak: PZT.407.28.2016.TK postuluje zdecydowane podniesienie wysokoÅ›ci rekompensat dla dawców krwi.

Inne z kolei mówiły wprost o zrównaniu wysokości kwot dla dawców krwi grup rzadkich z kwotami ekwiwalentu ustalonymi dla dawców poddanych uodparnieniu. Te drugie są wyższe np. za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia przysługuje rekompensata pieniężna w wysokości 200 zł.

RCKiK w Szczecinie:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie proponuje by ustalić jednolitą kwotę rekompensaty dla dawców obejmującą wszelkie niedogodności związane z koniecznością stawienia się w jednostce publicznej służby krwi, opartej na części płacy minimalnej określonej na dany rok kalendarzowy.

Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie:
§ 2 rozporzÄ…dzenia otrzymuje brzmienie: „§ 2 Dawcom krwi rzadkich grup oraz dawcom, którzy zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzajÄ…cym pobranie krwi lub jej skÅ‚adników w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza, o których mowa w § 3, przysÅ‚uguje rekompensata pieniężna za niedogodnoÅ›ci zwiÄ…zane z koniecznoÅ›ciÄ… stawienia siÄ™ na każde zadanie jednostki organizacyjnej publicznej sÅ‚użby krwi w wysokoÅ›ci 1/6 minimalnego wynagrodzenia, o której mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracÄ™ (Dz. u. z 2015 r. poz. 2008 r. tj.)”

Tak brzmiała odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na powyższe propozycje:

Uwaga nieuwzględniona
Kwota rekompensaty dla dawców krwi rzadkich grup, majÄ…c na uwadze decyzje kierunkowe Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, nie bÄ™dzie podwyższona. Należy mieć na uwadze, iż cena rekompensaty, okreÅ›lona dla dawców krwi rzadkich grup, jest skorelowana z tzw. „ulgÄ… podatkowÄ… dla Honorowych Krwiodawców” (podstawa opodatkowania po odliczeniu kwoty darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa), która przysÅ‚uguje na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.). ZwiÄ™kszenie ww. kwoty, pociÄ…ga za sobÄ… wzrost ww. „ulgi podatkowej”, a co za tym idzie – skutki dla budżetu paÅ„stwa (zmniejszenie przychodów z podatku PIT)

Uwaga nieuwzględniona
Propozycja ustalenia jednolitej kwoty rekompensaty jest niezasadna, gdyż wymaga uwzględnienia również postanowień ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatki dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) w zakresie możliwości odliczania od podstawy opodatkowania oddanej krwi.
Nie zasadne jest również łączenie kwot rekompensaty dla dawców krwi rzadkich grup z dawcami, którzy zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom.

PamiÄ™tajmy, że stawka za 1 litr krwi, osocza lub krwinek (nie stosujemy przeliczników) dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zÅ‚. WiÄ™cej na temat ulgi znajdziecie na stronie: „Ulga podatkowa dla krwiodawców.

Skierowany akt prawny do ogłoszenia wygląda ostatecznie tak: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 roku w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty

———————————–
AKTUALIZACJA
W dniu dzisiejszym tj. 09.02.2017 powyższy akt prawny został ogłoszony w Dzienniku Ustaw (Poz.235): Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 roku w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty


Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Zostaw komentarz

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.