Dwa miesiące temu pisałem na temat projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensat. Do 13 grudnia określone podmioty biorące udział w konsultacjach publicznych mogły zgłaszać swoje propozycje i uwagi do w/w projektu aktu prawnego. Część zgłaszających podniosła kwestię wysokości rekompensaty dla dawców rzadkich grup krwi, która jest jednocześnie powiązana z ulgą podatkową przysługującą honorowym dawcom krwi. Zaproponowano m.in. zwiększenie jej wysokości. Część podmiotów prosiły tylko ogólnikowo o podwyższenie rekompensaty bez wskazywania konkretnej kwoty:
RCKiK w Olsztynie:
Zbyt mała rekompensata dla tej grupy dawców. W praktyce najczęściej wzywani są dawcy dla pacjentów z przeciwciałami skierowanymi do kilku antygenów z różnych układów grupowych. Są to najczęściej dawcy systematycznie oddający krew i wezwanie ich za tak niewielką rekompensatę najczęściej jest nieskuteczne.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej:
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, przekazanym przy piśmie pani Katarzyny Głowali – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 7 grudnia 2016r., znak: PZT.407.28.2016.TK postuluje zdecydowane podniesienie wysokości rekompensat dla dawców krwi.
Inne z kolei mówiły wprost o zrównaniu wysokości kwot dla dawców krwi grup rzadkich z kwotami ekwiwalentu ustalonymi dla dawców poddanych uodparnieniu. Te drugie są wyższe np. za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia przysługuje rekompensata pieniężna w wysokości 200 zł.
RCKiK w Szczecinie:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie proponuje by ustalić jednolitą kwotę rekompensaty dla dawców obejmującą wszelkie niedogodności związane z koniecznością stawienia się w jednostce publicznej służby krwi, opartej na części płacy minimalnej określonej na dany rok kalendarzowy.
Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie:
§ 2 rozporządzenia otrzymuje brzmienie: „§ 2 Dawcom krwi rzadkich grup oraz dawcom, którzy zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza, o których mowa w § 3, przysługuje rekompensata pieniężna za niedogodności związane z koniecznością stawienia się na każde zadanie jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi w wysokości 1/6 minimalnego wynagrodzenia, o której mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. u. z 2015 r. poz. 2008 r. tj.)”
Tak brzmiała odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na powyższe propozycje:
Uwaga nieuwzględniona
Kwota rekompensaty dla dawców krwi rzadkich grup, mając na uwadze decyzje kierunkowe Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, nie będzie podwyższona. Należy mieć na uwadze, iż cena rekompensaty, określona dla dawców krwi rzadkich grup, jest skorelowana z tzw. „ulgą podatkową dla Honorowych Krwiodawców” (podstawa opodatkowania po odliczeniu kwoty darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa), która przysługuje na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.). Zwiększenie ww. kwoty, pociąga za sobą wzrost ww. „ulgi podatkowej”, a co za tym idzie – skutki dla budżetu państwa (zmniejszenie przychodów z podatku PIT)
Uwaga nieuwzględniona
Propozycja ustalenia jednolitej kwoty rekompensaty jest niezasadna, gdyż wymaga uwzględnienia również postanowień ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatki dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) w zakresie możliwości odliczania od podstawy opodatkowania oddanej krwi.
Nie zasadne jest również łączenie kwot rekompensaty dla dawców krwi rzadkich grup z dawcami, którzy zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom.
Pamiętajmy, że stawka za 1 litr krwi, osocza lub krwinek (nie stosujemy przeliczników) dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł. Więcej na temat ulgi znajdziecie na stronie: „Ulga podatkowa dla krwiodawców.
Skierowany akt prawny do ogłoszenia wygląda ostatecznie tak: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 roku w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty
———————————–
AKTUALIZACJA
W dniu dzisiejszym tj. 09.02.2017 powyższy akt prawny został ogłoszony w Dzienniku Ustaw (Poz.235): Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 roku w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty