Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie ilości oddanych składników krwi odpowiadającej litrowi oddanej krwi. Powyższy akt prawny ma ujednolicić przeliczniki tak aby w każdym centrum krwiodawstwa były one stosowane tak samo.
Projekt rozporządzenia stanowi realizację upoważnienia zawartego w art. 8 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi zgodnie z którym minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, ilość oddanych składników krwi odpowiadającą litrowi oddanej krwi, które uprawniają do tytułów i odznak “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” oraz “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, mając na celu zapewnienie prawidłowego i jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną, przy uwzględnieniu rozwoju technologii w medycynie i nowych typów urządzeń do pobierania składników krwi.
Ustawą z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi dokonano zmiany art. 8 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, która polegała na przeniesieniu przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną na poziom aktu wykonawczego, w celu bardziej elastycznego określania przelicznika donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy oraz w celu objęcia wszystkich możliwych typów donacji podczas aferezy. Ilość oddanych składników krwi odpowiadająca litrowi oddanej krwi, która uprawnia do tytułów i odznak “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” oraz “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, została określona w załączniku do projektu rozporządzenia, w czytelnej formie tabelarycznej, w sposób obejmujący wszystkie możliwość donacji (w tym te, podczas których jest pobieranych kilka składników krwi). Treść załącznika odpowiada sformułowanym przez ustawodawcę wytycznym, którymi są prawidłowe i jednolite przeliczanie donacji składników krwi na krew pełną, przy uwzględnieniu rozwoju technologii w medycynie i nowych typów urządzeń do pobierania składników krwi. Przy opracowaniu wartości przeliczania oparto się na przeprowadzonej analizie ilości (objętości) rutynowo pobieranych donacji składników krwi w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
Zaproponowane rozwiązanie dotyczące przeliczania składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy jest możliwe do zastosowania w praktyce we wszystkich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa i w jednolity sposób i przyczyni się do docenienia dawcy oraz zachęcenia większej liczby dawców do poddania się tym zabiegom.