Prawie 7 tysięcy litrów krwi w akcji “SpoKREWnieni służbą”

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA i pracownicy cywilni służb oraz żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego, w ogólnopolskiej zbiórce krwi trwającej cały marzec, oddali 6951 litrów krwi. Akcja “SpoKREWnieni Służbą” odbywała się pod honorowym patronatem Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej.

 
Akcja honorowego krwiodawstwa rozpoczęła się 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę wybrano nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

 
Ogólnopolskie zbiórki krwi organizowano na terenie całego kraju m.in. przed komendami policji i urzędami wojewódzkimi oraz w ponad dwustu jednostkach Wojska Polskiego. Policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, funkcjonariusze SOP i pracownicy cywilni służb oraz żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego oddawali krew chorym i ofiarom wypadków. W akcję włączali się również mieszkańcy.

 
Akcja “SpoKREWnieni służbą” zorganizowana została po raz drugi. Po raz pierwszy uczestniczyło w niej Wojsko Polskie.

 
W akcję zaangażowanych było m.in. ponad 130 jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwu Operacyjnemu RSZ. Ponadto wzięli w niej udział żołnierze jednostek Dowództwa Garnizonu Warszawa, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Krew oddawali także żołnierze i pracownicy cywilni Sztabu Generalnego WP. Ze strony MSWiA w akcji uczestniczyły wszystkie podległe służby wraz z pracownikami cywilnymi: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna i Służba Ochrony Państwa oraz urzędy wojewódzkie.

 
W ramach akcji “SpoKREWnieni służbą” krew oddało:

– 3552 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji,
– 5664 strażaków,
– 483 strażników granicznych,
– 105 funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa,
– 5121 żołnierzy i pracowników wojska.

 
Źródło: MSWiA

3 komentarze do “Prawie 7 tysięcy litrów krwi w akcji “SpoKREWnieni służbą””

 1. Witam.
  Oddałem krew po raz pierwszy w innym województwie niż będę w przyszłości oddawal, po drugiej stronie Polski.
  Czy gdy pójdę teraz oddać krew do swojej terenowej jednostki to będe w systemie, ze tego i tego dnia oddałem krew, i będzie tam moja grupa krwi a w związku z tym czy moga mi wyrobić książeczkę i wpisać grupę krwi.
  Pytam bo byłem oddawać krew z kolega który już kilkanaście razy oddawał krew i w tym oddziale nawet nie wiedzieli, ze iest dawca itp czyli co nie mieli tego w systemie?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Istnieje taki system jak Krajowy rejestr Dawców Krwi jednak strasznie kuleje. Dlatego jest możliwość, że jedno centrum nie widzi donacji drugiego zwłaszcza jeżeli chodzi o wymianę informacji między regionalnymi centrami a resortowymi. Jeżeli nie będziesz już tam oddawał krwi możesz poprosić o przesłanie zaświadczenia o oddaniu krwi. Podobno w 2021 roku ma zacząć działać system e-krew. Ma on opierać się już o połączoną bazę danych. Jak będzie zobaczymy.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading