Oddaj krew - znajdź najbliższy punkt krwiodawstwa
Grafika przedstawia kroplę symbolizującą zapasy krwi
Grafika przedstawia certyfikat potwierdzający oddanie krwi
Grafika zachęca do dodawania nakładek na zdjęcia
Grafika przedstawia licznik odmierzający dni do donacji

Prawie 7 tysięcy litrów krwi w akcji “SpoKREWnieni służbą”

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA i pracownicy cywilni służb oraz żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego, w ogólnopolskiej zbiórce krwi trwającej cały marzec, oddali 6951 litrów krwi. Akcja “SpoKREWnieni Służbą” odbywała się pod honorowym patronatem Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej.

 
Akcja honorowego krwiodawstwa rozpoczęła się 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę wybrano nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

 
Ogólnopolskie zbiórki krwi organizowano na terenie całego kraju m.in. przed komendami policji i urzędami wojewódzkimi oraz w ponad dwustu jednostkach Wojska Polskiego. Policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, funkcjonariusze SOP i pracownicy cywilni służb oraz żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego oddawali krew chorym i ofiarom wypadków. W akcję włączali się również mieszkańcy.

 
Akcja “SpoKREWnieni służbą” zorganizowana została po raz drugi. Po raz pierwszy uczestniczyło w niej Wojsko Polskie.

 
W akcję zaangażowanych było m.in. ponad 130 jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwu Operacyjnemu RSZ. Ponadto wzięli w niej udział żołnierze jednostek Dowództwa Garnizonu Warszawa, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Krew oddawali także żołnierze i pracownicy cywilni Sztabu Generalnego WP. Ze strony MSWiA w akcji uczestniczyły wszystkie podległe służby wraz z pracownikami cywilnymi: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna i Służba Ochrony Państwa oraz urzędy wojewódzkie.

 
W ramach akcji “SpoKREWnieni służbą” krew oddało:

– 3552 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji,
– 5664 strażaków,
– 483 strażników granicznych,
– 105 funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa,
– 5121 żołnierzy i pracowników wojska.

 
Źródło: MSWiA

3 komentarze

 • Paweł

  Witam.
  Oddałem krew po raz pierwszy w innym województwie niż będę w przyszłości oddawal, po drugiej stronie Polski.
  Czy gdy pójdę teraz oddać krew do swojej terenowej jednostki to będe w systemie, ze tego i tego dnia oddałem krew, i będzie tam moja grupa krwi a w związku z tym czy moga mi wyrobić książeczkę i wpisać grupę krwi.
  Pytam bo byłem oddawać krew z kolega który już kilkanaście razy oddawał krew i w tym oddziale nawet nie wiedzieli, ze iest dawca itp czyli co nie mieli tego w systemie?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Istnieje taki system jak Krajowy rejestr Dawców Krwi jednak strasznie kuleje. Dlatego jest możliwość, że jedno centrum nie widzi donacji drugiego zwłaszcza jeżeli chodzi o wymianę informacji między regionalnymi centrami a resortowymi. Jeżeli nie będziesz już tam oddawał krwi możesz poprosić o przesłanie zaświadczenia o oddaniu krwi. Podobno w 2021 roku ma zacząć działać system e-krew. Ma on opierać się już o połączoną bazę danych. Jak będzie zobaczymy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.