Poziom białka istotny szczególnie dla dawców osocza

Osocze a białko

Osocze w dużej mierze składa się z wody, ale zawiera również niezbędne białka, takie jak przeciwciała oraz białka biorące udział w procesie krzepnięcia. Dawcy osocza muszą spełniać określone wymagania kwalifikacyjne i przejść badania, w tym okresowe badanie stężenie białka w osoczu. Jeśli stężenie białka będzie poniżej 6 g/I, nie będzie można pobrać osocza. Z tego powodu ważne jest, aby dawcy utrzymywali poprzez prawidłową dietę wyższy poziom białka podczas oddawania osocza.

Zalecane dzienne spożycie białka dla osób dorosłych wynosi 0,9 g/kg masy ciała/dobę, jednakże osobom o zwiększonej aktywności fizycznej, ale także dawcom oddającym osocze zaleca się spożycie białka na poziomie około 1,4 do 2 g/kg masy ciała na dobę.

Produkty, które zawierają najwięcej białka

Produkty pochodzenia zwierzęcego, które dostarczają białka pełnowartościowego to jaja, mleko i jego przetwory, w tym sery, mięso, w tym drób i ryby. Zawartość białka (gram białka na 100 gram danego produktu):

-chuda wołowina (19-21)

-sery żółte (19-30)

-chuda wędlina (20),

-sery twarogowe (18-21)

-kurczak (19)

-chuda wieprzowina (16)

-całe jajka (13)

-jogurty (4-9)

Produkty roślinne mają mniejszą ilość niezbędnych aminokwasów, dlatego są one źródłem białka niepełnowartościowego. Zawartość białka (gram białka na 100 gram danego produktu):

-soja (35)

-fasola (22)

-orzechy włoskie (16)

-płatki owsiane (12) kasza jęczmienna (8,8)

-ryż (6,7) -groszek zielony (6,7)

-chleb pszenno-razowy (6,5)

-chleb żytni razowy (4,7)

Materiał opracowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu

2 komentarze

 • Zdziwiony

  Na pewno wszystko dobrze z tymi zalecanymi wartościami? Przy 2g/kg osoba ważąca 70kg powinna zjeść 140g białka na dobę. Czyli koło np. 700g wołowiny. Dziennie. Nie za dużo trochę tego wychodzi?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Narodowe Centrum Edukacji Żywienia zaleca od 1,4 do 2 g/kg więc może rzeczywiście lepiej byłoby podać dokładnie te wartości zamiast sformułowania “około”.
   PS. Dziękujemy za komentarz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.