Poziom białka istotny szczególnie dla dawców osocza

Osocze a białko

Osocze w dużej mierze składa się z wody, ale zawiera również niezbędne białka, takie jak przeciwciała oraz białka biorące udział w procesie krzepnięcia. Dawcy osocza muszą spełniać określone wymagania kwalifikacyjne i przejść badania, w tym okresowe badanie stężenie białka w osoczu. Jeśli stężenie białka będzie poniżej 6 g/I, nie będzie można pobrać osocza. Z tego powodu ważne jest, aby dawcy utrzymywali poprzez prawidłową dietę wyższy poziom białka podczas oddawania osocza.

Zalecane dzienne spożycie białka dla osób dorosłych wynosi 0,9 g/kg masy ciała/dobę, jednakże osobom o zwiększonej aktywności fizycznej, ale także dawcom oddającym osocze zaleca się spożycie białka na poziomie około 1,4 do 2 g/kg masy ciała na dobę.

Produkty, które zawierają najwięcej białka

Produkty pochodzenia zwierzęcego, które dostarczają białka pełnowartościowego to jaja, mleko i jego przetwory, w tym sery, mięso, w tym drób i ryby. Zawartość białka (gram białka na 100 gram danego produktu):

-chuda wołowina (19-21)

-sery żółte (19-30)

-chuda wędlina (20),

-sery twarogowe (18-21)

-kurczak (19)

-chuda wieprzowina (16)

-całe jajka (13)

-jogurty (4-9)

Produkty roślinne mają mniejszą ilość niezbędnych aminokwasów, dlatego są one źródłem białka niepełnowartościowego. Zawartość białka (gram białka na 100 gram danego produktu):

-soja (35)

-fasola (22)

-orzechy włoskie (16)

-płatki owsiane (12) kasza jęczmienna (8,8)

-ryż (6,7) -groszek zielony (6,7)

-chleb pszenno-razowy (6,5)

-chleb żytni razowy (4,7)

Materiał opracowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu

3 komentarze do “Poziom białka istotny szczególnie dla dawców osocza”

 1. Na pewno wszystko dobrze z tymi zalecanymi wartościami? Przy 2g/kg osoba ważąca 70kg powinna zjeść 140g białka na dobę. Czyli koło np. 700g wołowiny. Dziennie. Nie za dużo trochę tego wychodzi?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Narodowe Centrum Edukacji Żywienia zaleca od 1,4 do 2 g/kg więc może rzeczywiście lepiej byłoby podać dokładnie te wartości zamiast sformułowania “około”.
   PS. Dziękujemy za komentarz.

   Odpowiedz
  • A skąd, Zjedz 2 jajka 2 serki to już 60g białka plus inne wyjdzie 1.5g spokojnie a ja chodzę na siłownię i jeszcze szejki białkowe pije więc mam 2 g spokojnie

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading