Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Honorowych Dawców Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Promocji Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Transplantologii

17:00 – Powitanie i przedstawienie problemów i potrzeb w zakresie krwiodawstwa (Wicher Patryk, przewodniczący Zespołu)
17:09 – Informacja na temat zaawansowania prac nad projektem ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (Agnieszka Beniuk-Patoła, zastępca dyrektora Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia)
17:13 – Przedstawienie podstawowych założeń ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie (dr n. ekon. Sebastian Twaróg. Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Krwi.)
17:16 – Przewodniczący kieruje pytania do zaproszonych przedstawicieli instytucji oraz zgromadzonych gości:
– problem górnictwa
– dodatek emerytalny
– dodatkowe przywileje
17:19 – Głos zabiera przedstawiciel SHDK RP (Marek Krzysztof Roman, wiceprezes)
17:22 – Głos zabiera przedstawiciel PCK (Mariusz Malewicz, Członek Zarządu Głównego PCK)
17:29 – Głos zabiera przedstawiciel pacjentów (Piotra Fonrobert, Członek Zarządu Fundacji Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych)
17:31 – Przewodniczący na temat systemu informowania sms-em, różnych ulg gminnych w transporcie, przekazywanie osocza do fabryk, specjalny fundusz dla pracodawcy
17:34 – Andrzej Lis (krwiodawca) przedstawia poszczególne problemy
17:38 – Głos zabiera Fryderyk Kampinos (poseł)
17:43 – Problem maksymalnego wieku dawcy (Marek Krzysztof Roman, wiceprezes SHDK RP)
17:45 – Przewodniczący odnosi się do uwag
17:46 – Andrzej Lis o “blokadzie wiekowej”
17:47 – Głos na temat problemu górników, fundusz dla pracodawców zabiera Marcin Stanecki (dyrektor Departament Prawa Pracy)
17:57 – Przedstawienie problemu oświadczenia o osoczu (dr n. ekon. Sebastian Twaróg. Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Krwi.)
18:03 – Przewodniczący o problemie zgłaszania chęci oddania pracodawcy
18:04 – Czekolady 🙂
18:07 – Przewodniczący o programie inwestycyjnym dla RCKiK (zakupy nieruchomości, krwiobusów, remonty)
18:10 – Zmiany w centrach krwiodawstwach: standardy jakości i zarządzanie (dr n. ekon. Sebastian Twaróg. Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Krwi.)
18:13 – Głos Dyrektorów RCKiK
18:26 – Przewodniczący o wsparciu dla RCKiK
18:29 – Głos na temat zakresu ustawowego zabiera przedstawiciel pacjentów (Piotra Fonrobert, Członek Zarządu Fundacji Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych)
18:32 – Propozycja wsparcia pacjentów przez RCKiK, akcje edukacyjne (Katarzyna Lisowska, Stowarzyszenie Hematonkologiczni)
18:33 – O kampanii edukacyjnej “Twoja krew moje życie” (dr n. ekon. Sebastian Twaróg. Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Krwi.)
18:34 – Dyrektor RCKiK w Warszawie o edukacji najmłodszych
18:35 – Przewodniczący o centrum edukacji o krwiodawstwie w Nowym Sączu
18:36 – O prelekcjach SHDK RP (Marek Krzysztof Roman, wiceprezes)
18:37 – Podziękowanie i zakończenie obrad





4 komentarze do “Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Honorowych Dawców Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Promocji Krwiodawstwa, Dawstwa Szpiku Kostnego i Transplantologii”

  1. KazikDJ, można oddać krew powyżej 65 roku życia, za zgodą lekarza. Przesądzają o tym przepisy rozporządzenia, ale jeżeli dawca nie spełnia wymagań np. parametrów krwi, to krwi oddawać nie można. Szpik kostny dla 65 latka, nie produkuje tyle wartościowej krwi co dla 18 latka, najwyraźniej pan Andrzej nie spełnia wymagań prawnych i jest już na stałe zdyskwalifikowany.

    Odpowiedz
  2. A dlaczego to człowiek będący ZDROWYM , jeszcze aktywnym zawodowo nie może powyżej 65-ciu lat oddawać krwi??? To jest chore w tym naszym kraju, to już dawno powinno być uregulowane, a nie tylko pitu, pitu, a brak konkretnych działań. Pytanie, a czy człowiek powyżej 65 roku może uprawiać sex??? Ja ubolewam bardzo, że wieku 55-ciu nie mogę oddawać krwi, (niestety choroba – łuszczyca) mnie wyeliminowała, a ostanie lata oddawałem płytki krwi. Myślę że w Polsce jest zbyt mała kampania informacyjna na temat oddawania krwi, czy bycia dawcą organów do przeszczepu. No ale lepiej widać miliony na durne plakaty że 770 miliardy płyną do polski i chyba tak płyną przez Kanadę!? A dlaczego Górnicy mają mieć inne przywileje, każdy oddający krew powinien mieć takie same przywileje. Po co kogoś faworyzować czy stygmatyzować?!

    Odpowiedz
  3. Jeżeli zabiorą kolejki dla krwiodawców w szpitalu to jest drugi największy przywilej z którego korzystam często patrząc na naszą służbę zdrowia i to jest główny powód dlaczego oddaje krew.
    Absolutnie się nie zgadzam żeby coś nam zabrano!

    Odpowiedz
  4. Turbohonorowy Lis o tym, jak to lekarze są niepotrzebni. Jak krwiodawcy mają być zdrowi, skoro w przypadku jakiegokolwiek problemu ze zdrowiem mieliby czekać kilka lat w kolejce? Łatwiej wyleczyć krwiodawcę, niż przekonać milenialsa.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading