Odkryto 48 układ grupowy

Mimo iż odkrycia dokonano już jakiś czas temu to dopiero teraz (maj 2025) wprowadzono oficjalnie nowy układ grupowy na wykaz.

Kilka słów wstępu o układach grupowych. Do najważniejszych zalicza się układy grupowe ABO i Rh. Te dwa wszyscy znamy gdyż przy oddaniu mamy je oznaczane. Układ grupowy ABO oznacza, że na powierzchni krwinek czerwonych mogą występować antygeny oznaczone literami A i B, ich brak do grupy O, natomiast obecność tylko jednego antygenu do grupy A lub B. Drugi układ grupowy to układ Rh, różnica miedzy jednym a drugim polega na tym, że w układzie ABO w osoczu zawsze występują aglutyniny skierowane przeciw nieobecnemu u danej osoby antygenowi, natomiast w układzie Rh te aglutyniny początkowo są nieobecne, ale pojawiają się wówczas gdy wprowadzi się odpowiedni antygen, np. po przetoczeniu krwi. Jednak inne układy grupowe nie sa już tak popularne mimo iż niektóre z nich mają znaczenie np w czasie transfuzji.

Co to więc za nowy układ grupowy? Został on nazwany PIGZ. Jednak w mediach pojawia się nazwa GWADA gdyż właśnie tak nazwano antygen, którego występowanie powoduje, że ktoś ma grupę „GWADA dodatnią” lub jeżeli w osoczu ma przeciwciała to „GWADA ujemną”. Sama nazwa wzięła się od pacjentki pochodzącej z karaibskiej wyspy Gwadelupa, która jest jedynym nosicielem powyższych przeciwciał na świecie.

Jakie więc są pozostałe układy grupowe poza ABO, Rh i PIGZ? Poniżej tabelka wraz z nazwami układów (system) jak i antygenami, które w danym układzie występują.


Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Zostaw komentarz

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.