Ministerstwo nie przewiduje zmian w ekwiwalencie energetycznym dla dawcy krwi

Każdorazowo gdy piszę o petycjach a w ostatnim czasie często piszę bo trzeba przyznać, że wysyłacie je coraz śmielej wywiązuje się gorąca dyskusja. Jest to naturalne, bo przecież każdy ma jakieś zdanie na dany, konkretny temat a jest nas ponad 5 milionów. Jednak są petycje, które bardziej podgrzewają atmosferę.m.in. te dotyczące posiłku regeneracyjnego ekwiwalentu energetycznego. Dziś przedstawiam Wam odpowiedź Ministra Zdrowia na 2 petycje, które opublikowałem jakiś czas temu a wzbudziły one wówczas wiele kontrowersji. Uwaga! Minister Zdrowia wysłał oczywiście osobne odpowiedzi. Jednak jeżeli ktoś wtedy przeczytał artykuł dotyczyły one tej samej kwestii więc treść pism z MZ jest taka samy (poza datami :).

Odpowiedź na

Petycję z 4 kwietnia 2025 r. w sprawie posiłków regeneracyjnych po oddaniu krwi w RCKiK

oraz

Petycję z 9 kwietnia 2025 r. w sprawie modyfikacji posiłku regeneracyjnego dla krwiodawców

Departament Lecznictwa

Warszawa, 07 lipca 2025

w odpowiedzi na petycję w sprawie modyfikacji posiłku regeneracyjnego dla krwiodawców Departament Lecznictwa prosi o przyjęcie poniższego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt. 4 ustawy o publicznej służbie krwi Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi i Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje posiłek regeneracyjny, który wydawany jest bezpośrednio po oddaniu krwi. Jednocześnie wskazać należy, że w Polsce każdego roku krew i jej składniki oddaje ponad 600 tys. osób. Zrozumiałym jest, że przy tak licznej grupie odbiorów oczekiwania względem posiłku regeneracyjnego mogą być bardzo różnorodne. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi określono wartość kaloryczną tego posiłku, która wynosi 4 500 kcal, przy czym w rozporządzeniu nie został określony skład ani forma tego posiłku. Jednak, co należy wyraźnie podkreślić, celem przysługującego krwiodawcy posiłku regeneracyjnego jest przede wszystkim zrekompensowanie wydatku energetycznego związanego z donacją krwi.

Równocześnie zauważyć należy, że kwestia ujednolicenia posiłku regeneracyjnego, z zachowaniem najwyższych standardów odżywczych, smakowych, przy jednoczesnym uwzględnieniu wartości kalorycznej posiłku, tj. 4 500 kcal (18 840 kJ), była i w dalszym ciągu jest działaniem priorytetowym. Zmiany dokonywane w tym zakresie podejmowane są sukcesywnie, z uwzględnieniem oczekiwań krwiodawców oraz w ramach obowiązującego prawodawstwa. Z uwagi na powyższe, w celu poznania oczekiwań krwiodawców 24 maja 2024 r. zarządzeniem Dyrektora Narodowego Centrum Krwi został powołany Zespół do spraw posiłku regeneracyjnego wydawanego krwiodawcom w związku z oddawaniem krwi lub jej składników. składzie Zespołu znaleźli się przedstawiciele ogólnopolskich stowarzyszeń zrzeszających honorowych dawców krwi, Polskiego Czerwonego Krzyża, eksperci z zakresu żywności i żywienia z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego oraz przedstawiciele centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa i Narodowego Centrum Krwi. W ramach prac ww. Zespołu opracowany został kwestionariusz ankiety dotyczący posiłku regeneracyjnego wydawanego krwiodawcy, na podstawie którego w okresie od 15 lipca do 4 sierpnia 2024 r. zostało przeprowadzone badanie wśród krwiodawców. W badaniu odpowiedzi udzieliło 22 739 Honorowych Dawców Krwi.

Mając na względzie wyniki badania ankietowego Zespół zarekomendował skład posiłku regeneracyjnego wydawanego przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zgodnie z ww. rozporządzeniem. Zgodnie z rekomendacją Zespołu w skład posiłku regeneracyjnego wydawanego przez RCKiK mają wchodzić produkty wybrane ze wskazanego katalogu, tj.:

– czekolady,

– batony białkowe (proteinowe), zbożowo-bakaliowe lub zbożowo-owocowe,

– musli,

– musy owocowe, owocowo-warzywne, owocowo-zbożowe,

– bakalie (mieszanka studencka),

– krem orzechowy (100% orzechów),

– orzechy (100%, wszystkie rodzaje),

– soki owocowe, owocowo-warzywne.

Jednocześnie, jak wskazano powyżej, należy mieć na względzie, że oczekiwania krwiodawców, których obecnie jest ponad 600 tys. są różnorodne. Dlatego, w porozumieniu z krwiodawcami, środowiskami Honorowych Dawców Krwi, podejmowane są działania, aby posiłek regeneracyjny przysługujący po oddaniu krwi był różnorodny i dostosowany do potrzeb krwiodawców.

Z wyrazami szacunku
Maciej Karaszewski
Dyrektor
/dokument podpisany elektronicznie/

1 Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz.U. z 2024 r. poz. 1782).
2 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi (Dz. U. z 2004 r. nr 261. poz. 2602).


Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

2 komentarze do “Ministerstwo nie przewiduje zmian w ekwiwalencie energetycznym dla dawcy krwi”

  1. Jak należy rozumieć to pismo konkretnie?

    Chyba ze mną jest coś „nie tak”, gdyż nie udało mi się wyłowić realnego przesłania
    ( czyli klasyczne pytanie polonistów z podstawówki: „co autor miał na myśli ?”)- oprócz nie zmienionej kaloryczności 4 500kcal.

    Czy to oznacza, że skończyła się era centralnych decyzji (nie będzie jednego obligatoryjnego zestawu, tylko fakultatywne z poniższych produktów),
    a każde RCKiK będzie wybierało taki zestaw (jeden cze dwa do wyboru?) z rekomendowanych produktów:
    ? czekolady,
    ? batony białkowe (proteinowe), zbożowo-bakaliowe lub zbożowo-owocowe,
    ? musli,
    ? musy owocowe, owocowo-warzywne, owocowo-zbożowe,
    ? bakalie (mieszanka studencka),
    ? krem orzechowy (100% orzechów),
    ? orzechy (100%, wszystkie rodzaje),
    ? soki owocowe, owocowo-warzywne.
    aby tylko wartości kalorycznej posiłku była taka jak wcześniej (przy samych czekoladach), tj. 4 500 kcal ?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.