DODAJ ZNACZEK

Dodaj znaczek

STWÓRZ CERTYFIKAT

Bądź jak ...

BRAKUJE KRWI

Brakuje krwi

BĄDŹ JAK …

DO DONACJI ZOSTAŁO …

Wampiriada 2017

Wampiriada 2017 wiosna

Minimalna waga 50 kg

Minimalna waga dla kandydatów na dawców krwi

   Jak zapewne wiecie aby zostać dopuszczonym do oddania krwi lub jej składników należy spełnić ściśle określone kryteria. Publiczna służba krwi kieruje się przy ich stosowaniu zarówno dbaniem o dobro dawcy jak i biorcy. Jedną z takich zasad jest dopuszczanie do donacji tylko osób, które ważą więcej niż 50 kg.

Moja waga waha się między 45kg a 48kg czy mogę w takim wypadku oddać krew? – pyta kandydatka na dawczynię

   Kryterium to jest takie samo zarówno dla dawców krwi pełnej jak i jej składników (oprócz podwójnej donacji koncentratu krwinek czerwonych – 70 kg). Dlaczego właśnie na takim poziomie została ustalona waga dla kandydatów na dawców? Nie można oddawać krwi ważąc poniżej 50 kg ponieważ u osób ważących mniej donacja mogłaby spowodować wystąpienie niepożądanych skutków. Osoba mająca niższą wagę ma w swoim organizmie również mniejszą objętość krwi. 450 ml w takim wypadku stanowi więcej niż 8-10% krążącej krwi w organizmie. Lekarze stwierdzili, że oddanie właśnie takiej ilości procentowej krwi nie powinno spowodować żadnych ubocznych skutków czy szkodliwych następstw. Dotyczy to zarówno jednorazowych, jak i systematycznie oddających dawców. Regeneracja organizmu po oddaniu krwi następuje dość szybko. Zdarza się, że lekarze dopuszczą osobę poniżej 50 kg. Osoby te mogą jednak bardziej odczuć utratę tej samej objętości krwi (450 ml) niż osoby o wyższej masie ciała, ze względu właśnie na mniejszą objętość krwi krążącej w organizmie. Dlatego lekarze kwalifikujący w centrach kandydatów odradzają oddawanie krwi osobom nadmiernie szczupłym, mając na uwadze ich zdrowie i dobre samopoczucie.
   Jednak to nie jedyny warunek jeżeli chodzi o wagę. Lekarz przeprowadzając tzw. badanie przedmiotowe ma obowiązek zwrócenia uwagi na wyrażnie nadmierną dysproporcję między masą ciała a wzrostem. Zarówno minimalna masa ciała jak i wymóg sprawdzania dysproporcji między nią a wzrostem wynika wprost z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Inne akty prawne dotyczące honorowego krwiodawstwa znajdziesz na naszej stronie „Akty prawne”

1 comment

  • Ola

    Waze 56 kg przy wzroscie 165 jednakze nie zostalam dopuszczona nawet do lekarza poniewaz pielegniarka powuedziala ze powinnam do mojego wzrostu wazyc minimum 65. Nie jestem osoba wychudzona, cwicze zdrowo sie odzywiam i nie mam tylko skory i kosci. Dlatego nie rozymiem tej decyzji..

Dodaj komentarz

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

W 2016 roku portal krwiodawcy.org odwiedziliście:
1 499 057 razy
Dziękujemy!

Źródło: Google Analytics 2016