DODAJ ZNACZEK

Dodaj znaczek

STWÓRZ CERTYFIKAT

Bądź jak ...

BRAKUJE KRWI

Brakuje krwi

BĄDŹ JAK …

DO DONACJI ZOSTAŁO …

Wampiriada 2017

Wampiriada 2017 wiosna

Minimalna waga 50 kg

Minimalna waga dla kandydatów na dawców krwi

   Jak zapewne wiecie aby zostać dopuszczonym do oddania krwi lub jej składników należy spełnić ściśle określone kryteria. Publiczna służba krwi kieruje się przy ich stosowaniu zarówno dbaniem o dobro dawcy jak i biorcy. Jedną z takich zasad jest dopuszczanie do donacji tylko osób, które ważą więcej niż 50 kg.

Moja waga waha się między 45kg a 48kg czy mogę w takim wypadku oddać krew? – pyta kandydatka na dawczynię

   Kryterium to jest takie samo zarówno dla dawców krwi pełnej jak i jej składników (oprócz podwójnej donacji koncentratu krwinek czerwonych – 70 kg). Dlaczego właśnie na takim poziomie została ustalona waga dla kandydatów na dawców? Nie można oddawać krwi ważąc poniżej 50 kg ponieważ u osób ważących mniej donacja mogłaby spowodować wystąpienie niepożądanych skutków. Osoba mająca niższą wagę ma w swoim organizmie również mniejszą objętość krwi. 450 ml w takim wypadku stanowi więcej niż 8-10% krążącej krwi w organizmie. Lekarze stwierdzili, że oddanie właśnie takiej ilości procentowej krwi nie powinno spowodować żadnych ubocznych skutków czy szkodliwych następstw. Dotyczy to zarówno jednorazowych, jak i systematycznie oddających dawców. Regeneracja organizmu po oddaniu krwi następuje dość szybko. Zdarza się, że lekarze dopuszczą osobę poniżej 50 kg. Osoby te mogą jednak bardziej odczuć utratę tej samej objętości krwi (450 ml) niż osoby o wyższej masie ciała, ze względu właśnie na mniejszą objętość krwi krążącej w organizmie. Dlatego lekarze kwalifikujący w centrach kandydatów odradzają oddawanie krwi osobom nadmiernie szczupłym, mając na uwadze ich zdrowie i dobre samopoczucie.
   Jednak to nie jedyny warunek jeżeli chodzi o wagę. Lekarz przeprowadzając tzw. badanie przedmiotowe ma obowiązek zwrócenia uwagi na wyrażnie nadmierną dysproporcję między masą ciała a wzrostem. Zarówno minimalna masa ciała jak i wymóg sprawdzania dysproporcji między nią a wzrostem wynika wprost z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Inne akty prawne dotyczące honorowego krwiodawstwa znajdziesz na naszej stronie „Akty prawne”

15 komentarzy

 • Krwinka

  Witam, czy ktoś coś wie na temat tego nowego rozporządzenia o wadze minimalnej 65kg?? W niektórych miastach już to działa ale czy we wszystkich? o.O Będę wdzięczna za wszelkie informacje 🙂

 • Amanda

  Waże 45 kg przy wzroście 148-150 czy mogę w takim przypadku oddać krew ? Nie jestem osobą wychudzoną, dobrze się odżywiam. Wydaje mi się, że przy tak niskim wzroście ta waga powinna być prawidłowa. Nie wiem co o tym myśleć dlatego pytam o radę.

 • Sara

  Witam, mam 158 wzrostu i ważę 52 kg, nie zostałam dopuszczona do oddania krwi ponieważ pielęgniarka powiedziała że ważę o 2 kg za mało. Nie rozumiem decyzji ponieważ moje BMI jest w normie, nie jestem wychudzona ani nic z tych rzeczy.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami możesz oddać krew. Natomiast ostateczną decyzję podejmuje lekarz kwalifikujący. Jeżeli chodzi o to czy w ogóle powinnaś próbować to uważam, że tak. Zawsze warto spróbować. Samopoczucie przy oddaniu jest bardzo indywidualną sprawą i możliwe, że mimo niskiej wagi nie poczujesz utraty 450ml krwi. Znam osoby, które przy podobnej wadze oddają regularnie krew i się bardzo dobrze czują.

 • b.

  Ola – to i tak dobrze, że już pielęgniarka zwróciła na to uwagę. Tak powinno być, bo po co pobierać krew a potem odejść z kwitkiem.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami możesz zostać niedopuszczona do oddania gdyż nie masz minimalnej wagi przewidzianej w rozporządzeniu http://krwiodawcy.org/ban.pdf Oczywiście może się zdarzyć, że lekarz dopuści Cię do oddania w związku z niewielką niedowagą. Jednak musisz być przygotowana również na odmowę. Ostatnio napisała do mnie kandydatka na dawczynię, która nie została dopuszczona przy wadze 65 kg i 178 cm wzrostu. Lekarz stwierdził zbyt dużą dysproporcję między wagą a wzrostem.

 • Ola

  Waze 56 kg przy wzroscie 165 jednakze nie zostalam dopuszczona nawet do lekarza poniewaz pielegniarka powuedziala ze powinnam do mojego wzrostu wazyc minimum 65. Nie jestem osoba wychudzona, cwicze zdrowo sie odzywiam i nie mam tylko skory i kosci. Dlatego nie rozymiem tej decyzji..

  • Dominika

   Popieram, tym bardziej, że sugerowane przez pielęgniarkę 65 kg w Twoim przypadku to nawet nie byłaby książkowa „waga idealna”, a „waga prawidłowa”, z której wcale nie byłoby daleko do nadwagi…

Dodaj komentarz

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

Statystyki 2016