Minimalna waga 50 kg

Minimalna waga dla kandydatów na dawców krwi

   Jak zapewne wiecie aby zostać dopuszczonym do oddania krwi lub jej składników należy spełnić ściśle określone kryteria. Publiczna służba krwi kieruje się przy ich stosowaniu zarówno dbaniem o dobro dawcy jak i biorcy. Jedną z takich zasad jest dopuszczanie do donacji tylko osób, które ważą więcej niż 50 kg.

Moja waga waha się między 45kg a 48kg czy mogę w takim wypadku oddać krew? – pyta kandydatka na dawczynię

   Kryterium to jest takie samo zarówno dla dawców krwi pełnej jak i jej składników (oprócz podwójnej donacji koncentratu krwinek czerwonych – 70 kg). Dlaczego właśnie na takim poziomie została ustalona waga dla kandydatów na dawców? Nie można oddawać krwi ważąc poniżej 50 kg ponieważ u osób ważących mniej donacja mogłaby spowodować wystąpienie niepożądanych skutków. Osoba mająca niższą wagę ma w swoim organizmie również mniejszą objętość krwi. 450 ml w takim wypadku stanowi więcej niż 8-10% krążącej krwi w organizmie. Lekarze stwierdzili, że oddanie właśnie takiej ilości procentowej krwi nie powinno spowodować żadnych ubocznych skutków czy szkodliwych następstw. Dotyczy to zarówno jednorazowych, jak i systematycznie oddających dawców. Regeneracja organizmu po oddaniu krwi następuje dość szybko. Zdarza się, że lekarze dopuszczą osobę poniżej 50 kg. Osoby te mogą jednak bardziej odczuć utratę tej samej objętości krwi (450 ml) niż osoby o wyższej masie ciała, ze względu właśnie na mniejszą objętość krwi krążącej w organizmie. Dlatego lekarze kwalifikujący w centrach kandydatów odradzają oddawanie krwi osobom nadmiernie szczupłym, mając na uwadze ich zdrowie i dobre samopoczucie.
   Jednak to nie jedyny warunek jeżeli chodzi o wagę. Lekarz przeprowadzając tzw. badanie przedmiotowe ma obowiązek zwrócenia uwagi na wyrażnie nadmierną dysproporcję między masą ciała a wzrostem. Zarówno minimalna masa ciała jak i wymóg sprawdzania dysproporcji między nią a wzrostem wynika wprost z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Inne akty prawne dotyczące honorowego krwiodawstwa znajdziesz na naszej stronie “Akty prawne”

95 komentarzy

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Proszę pamiętać, że współczynnik BMI (uwzględniający wzrost i wagę osoby) jest brany pod uwagę dopiero gdy spełnia się wymóg 50 kg. Jeżeli będą Panią ważyć to lekarz nie dopuści Pani do oddania. Możliwe jest dopuszczenie gdy brakuje 1-2 kg i to też nie zawsze.

 • Weronika

  Oddałam wczoraj krew i straciłam przytomność na fotelu i teraz czuje się strasznie zmęczona a jednocześnie nie mogę odpocząć bo serce mi wali ciagle. Ile to jeszcze może potrwać i czy mam się bać?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Bać się nie powinnaś. Ludzie różnie reagują na oddanie krwi. Niektórzy mimo iż nie powinni idą w tym samym dniu na trening, inni z kolei muszą odpocząć bo czują zmęczenie. Reakcje z powodu oddania krwi występują zarówno natychmiast po donacji (albo w trakcie) jak i z opóźnieniem. Uzupełnienie krwi pod względem ilościowym następuje w 48-72 godziny od donacji. Po tym czasie powinnaś poczuć się lepiej. Odpoczywaj, nie wykonuj żadnych dużych prac fizycznych. Zmierz sobie ciśnienie i tętno. Sprawdź kilka razy w odstępach czasowych. Jeżeli będziesz czuła dalszy dyskonformt skontaktuj się z lekarzem opieki świątecznej lub nocnej. Pij dużo płynów.

 • Natalia

  Czyli jeżeli za jakiś czas przytyje i będę spełniać wymogi mogę udać się do miejsca poboru krwi i porozmawiać z lekarzem. Jeżeli on stwierdzi ze spełniam wymogi może mnie zwolnić z tej dyskryminacji nawet przed upływem tego pol roku który pierwszy lekarz wpisał z system internetowy ? Czy dobrze zrozumiałam ?

 • Natalia

  Witam !
  Byłam ostatnio i chciałam oddać krew. Mam 170 cm wzrostu i waze48 kg powiedziano mi ze to za mało . Ok i to rozumiem. Nie rozumiem jednak jednej rzeczy. Lekarz zapisał mnie w system internetowy i powiedział ze mogę oddać krew dopiero za 6 miesięcy . Czy jeżeli przytyje te 2-3 kg w przeciągu powiedzmy miesiąca lub dwóch to nie będę mogła oddać krwi . Dlaczego muszę czekać pol roku ? Czy wystarczy ze przytyje te kilka kilo i mogę iść bez czekania 6 miesięcy ?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie, w czasie dyskwalifikacji nie oddasz krwi. Lekarz musi skrócić przerwę. Jednak podejmuje tą decyzję w poszczególnych przypadkach indywidualnie. Oznacza to, że samo spełnienie wymogu gdy miało się wcześniej dyskwalifikacje nie powoduje automatycznie skrócenia dyskwalifikacji.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Odpowiem Ci tak jak poprzednim kandydatom. Trzymając się sucho przepisów, że nie może być dysproporcji między masą ciała a wzrostem musiałabyś się liczyć z możliwością dyskwalifikacji. Jednak to się tak nie odbywa. W przepisach nie jest podane, że lekarz korzysta z BMI i w razie przekroczenia określonej wartości dyskwalifikuje dawcę. Jest to płynna granica i lekarz kwalifikujący podejmuje każdorazowo indywidualną decyzję. Jeżeli chcesz mieć 100% pewność, że zostaniesz dopuszczona to konieczny jest kontakt bezpośredni z Twoim punktem w którym będziesz chciała oddać krew. Najprościej wykonać telefon i otrzymać bezpośrednią odpowiedź od lekarza.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jest możliwość, że zostanie Pani zdyskwalifikowana. Jednak jest to tylko możliwość aby być pewnym, że przy danej masie i określonym wzroście można oddać krew nalezy skontaktować się bezpośrednio z lekarzem kwalifikującym w punkcie w którym chce się ją oddać.

 • Iza

  Ważę około 100 kg, przy wzroście 168, czy mogę oddać krew, czy ta waga jest zbyt duża żeby ją oddać?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Patrycja wiem, że obecnie jest różne podejście do wagi jeżeli chodzi o społeczeństwo i każdy dba i pilnuje tej wagi jaka mu odpowiada. W krwiodawstwie są jednak dość “sztywne” wytyczne. Pierwszy z wymogów spełniasz bo ważysz 50 kg. Jednak niewątpliwie występuje u Ciebie dysproporcja między masą ciała a wzrostem. Jednak nie podejmę się stwierdzenia, że nie możesz oddać krwi. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew. Jeżeli masz możliwość skontaktuj się telefonicznie lub mailowo z tym punktem w którym chcesz oddać krew.

 • Justyna

  Witam. Jeśli przy wzroście 165cm ważę 49.7 kg to mogę próbować oddać krew. Kilka lat temu zostałam zdyskwalifikowana za wagę, więc czy lekarz zwróci na to szczególna uwagę?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Niestety w związku z tym, że nie ma sztywnych przepisów a tylko zapis o “dysproporcji” wiele zależy od lekarza kwalifikującego. Nie ma nawet mowy w przepisach o tym na jakiej podstawie ma być stwierdzana dysproporcja.

 • Wiktoria

  Mam 18 lat, ważę 59 kg i mam 173 cm wzrostu, za pierwszym razem zostałam bez problemu dopuszczona a za drugim juz nie, bo stwierdzono u mnie niedowagę? Nie rozumiem tego, że jeden lekarz dopuszcza, a drugi nie…

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Dzieje się tak, ze względu na to, że oprócz “suchych” przepisów lekarz kwalifikujący może podejmować decyzję o dopuszczeniu lub nie do oddania na podstawie własnej wiedzy i praktyki zdobytej w czasie pracy. Jeżeli zdarzają mu się często przypadki, że przy Twojej wadze i wzroście występują w większej liczbie omdlenia, zasłabnięcia to podejmuje on w takim przypadku indywidualną decyzję. Pamiętajmy, że ostatecznie to własnie lekarz kwalifikujący odpowiada za nasze bezpieczeństwo w czasie oddania. Druga możliwość to taka, że lekarz ten nie posiłkuje się wskaźnikiem BMI gdyż on wskazuje, że w Twoim przypadku nie występuje dysproporcja.

 • Adam

  Witam. Chciałem ostatnio oddać krew ale niestety powiedzieli mi że nie mogę ponieważ jestem szczupły a ważę 67 kg przy wzroście 178

 • Magda

  Witam! Mam 20 lat, mam 52 kg. i 162 cm. wzrostu. Bmi wykazuje, że mam prawidłową wagę. Niestety chcąc oddać 2 raz krew, nie zostałam nawet dopuszczona do lekarza, gdyż pielęgniarka stwierdziła, że nie mogę bo jestem za drobna. Najlepsze jest to, że już oddawałam, a ważyłam tyle samo co teraz. Wtedy po oddaniu krwi czułam się bardzo dobrze, a ostatnie badania jakie miałam robione pokazywały, że mam bardzo dobre wyniki

 • wiki

  Dzień dobry czy wachająca się waga od 47-50kg u 18 letniej kobiety o wzroście 154cm wyklucza z możliwości oddania krwi ?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli w dniu oddania dawca nie będzie ważył 50 kg to może zostać zdyskwalifikowany przez lekarza. Zgodnie z przepisami dawca powinien ważyć minimum 50 kg. Oczywiście ostateczna decyzja nalezy do lekarza w punkcie w którym chce się oddać krew.

 • Anda

  dzień dobry,

  Jeżeli wybiorę się aby oddać krew i lekarz nie dopuści mnie do oddania, to czy należy mi się wtedy dzień wolny? Czy muszę wpisać urlop na żądanie?

 • Zosia

  Witam! Byłam dzisiaj w punkcie krwiodawstwa i nie zostałam przyjęta że względu na zbyt niską wagę (184cm – 65kg) natomiast moje BMI wskazuje że jest to waga prawidłowa.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie może Pani oddawać krwi gdyż nie spełnia Pani pierwszego warunku czyli wagi nie mniejszej niż 50 kg. W taki przypadku lekarz nie będzie sprawdzał już czy istnieje dysproporcja.

 • Martyna

  Dzisiaj byłam w Stacji Krwiodawstwa w Kielcach z zamiarem oddania krwi ale z zupełnie niezrozumiałego powodu zostałam niedopuszczona. Mam 159 cm wzrostu i ważę 53,5 kg. Pielęgniarka w okienku powiedziała zebym najpierw poszła do gabinetu lekarskiego i tam się zwarzyła w obecności lekarza. Tak tez zrobiłam, waga pokazała 53,5 a lekarz stwierdził, ze zaprasza jak przytyje chociaz 1 kg! Czy minimalna waga nie wynosi przypadkiem 50 kg? Jestem niskiego wzrostu więc sugestie lekarza jakobym miala przytyc aby oddac krew wydają sie niedorzecznoscią. Podobno brakuje krwi.. tutaj akurat jest swietny przyklad dlaczego 😉

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Według BMI masz lekką niedowagę ale czy to dla lekarza kwalifikującego w danym punkcie będzie wystarczający powód do dyskwalifikacji. Nie jest to duża niedowaga więc decyzja może być w dwie strony. Według mnie są podstawy do dopuszczenia Cię do donacji gdyż przepisy mówią nie o samej dysproporcji ale nadmiernej dysproporcji, która według mnie u Ciebie nie występuje. Spróbuj. Jeżeli się uda Ci oddać i będziesz się dobrze czuła to zostaniesz z nami na dłużej 🙂

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Wg BMI byś miała lekką niedowagę. Przy takich dysproporcjach możesz spróbować oddać krew. Jednak musisz też być przygotowana również na odmowę.

 • Paulina

  Mam 161 wzrostu i ważę 78 kg. Według kalkulatorów BMI brakuje mi kilograma by z otyłości przejść w nadwagę. Czy mogę oddać krew?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Tak jak wspominałem nigdy nie jestem w stanie przewidzieć co zrobi lekarza. Jak bardzo restrykcyjnie będzie patrzył na przedziały. Jeden przepuści zwłaszcza teraz jak tak bardzo brakuje krwi, inny nie bo jest dokładny. Szanse są jednak nie stwierdzę kategorycznie, że nie może Pani odrzucić.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami musisz ważyć 50 kg. Tak więc lekarz ma prawo nie dopuścić Cię do oddania. Co jednak nie musi się zdarzyć gdyż to właśnie on ostatecznie decyduje o dopuszczeniu luv dyskwalifikacji dawcy. Co do dysproporcji między masą a wzrostem to u Ciebie nie występuje.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli chodzi o same przepisy dotyczące wagi to nie występują u Ciebie przeciwwskazania. Masz odpowiednią (minimalną) wagę oraz nie występuje dysproporcja między wagą a wzrostem.

 • Ania

  Witam,mam 22l. Ponad pol roku temu urodziłam córkę poprzez cc,wcześniej oddawałam krew rownierz wiem że już teoretycznie bym mogła pójść tylko mam pytanie brzmi czy mogę oddać krew mają c obecnie 98kg i 165cm?.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Decyzję o dopuszczeniu podejmuje lekarz. Najczęściej spotkałem się ze sprawdzaniem BMI jeżeli chodzi o stwierdzenie występowania dysproporcji między wagą a wzrostem. Jeżeli dany kandydat nie mieścił się w określonych wartościach był dyskwalifikowany. Jednak część lekarzy przeprowadza sprawdzenie na podstawie innych wskaźników. Dlatego ciężko jednoznacznie powiedzieć, że dana osoba nie zostanie dopuszczona do donacji.

 • Angela

  Witam, dziś niestety zostałam zdysfalifikowana by oddać krew ze względu na masę ciała (brakuje niecały kg do 50 kg). Pytanie: kiedy mogę przystąpić ponownie do próby oddania krwi(oczywiście jak już waga mi wzrośnie) lekarz prowadzący wspomniał coś ze po pół roku, a to że ma poczucie humoru ciężko mi ocenić czy to prawda bo trochę dziwny ten przedział czasu!!!

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Wszystko zależy czy wpisał czas dyskwalifikacji do Krajowego Rejestru Dawców Krwi czy nie. Jeżeli nie to możesz nawet za miesiąc podejść. Jeżeli jednak zaznaczył okres to nie zostaniesz dopuszczona. Najlepiej zadzwonić za kilka dni i się zapytać telefonicznie.

 • Aleksandra

  Witam. 18 kwietnia miałam operację wyrostka a w mojej miejscowości oddawanie krwi jest 9 maja. Czy mogę oddawać krew?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Teoretycznie nie gdyż warunkiem podstawowym jest waga 50kg bez względu na wzrost. Dopiero gdy lekarz zauważa dysproporcje między wagą a wzrostem sprawdza czy takowa rzeczywiście istnieje. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz kwalifikujący w punkcie krwiodawstwa.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli lekarz będzie restrykcyjnie przestrzegał przepisów i sprawdzi Pani wagę w rzeczywistości to może Panią zdyskwalifikować. Jednak uważam, że warto spróbować. Ten kilogram w rzeczywistości nie będzie miał znaczenia.

 • nurse

  Witam. Od dłuższego czasu zbieram sie by oddać krew, teraz gdy zaczęłam studiować pielęgniarstwo moja motywacja aby to zrobić wzrosła. Niestety jest jeden znaczący problem . Przy wzroście 174 moja waga wynosi około 120 kg. Czy to zbyt duża nadwaga aby oddać krew? Dodam ze nie mam żadnych problemów ze zdrowiem ..

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem ale próbowałem uzyskać jakieś informacje z Centrum Krwiodawstwa. Zasada jest taka, że jeżeli kandydat na dawcę spełnia wymóg minimalnej masy ciała to drugą rzeczą jaką się sprawdza jest BMI. Niestety ale istnieje możliwość dyskwalifikacji. Przy sztywnym podejściu przez lekarza do przepisów będzie miał on prawo do nałożenia dyskwalifikacji. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Patrząc tylko na same przepisy to odpowiedź brzmi: tak możesz oddać krew. Przekraczasz minimalną wagę oraz nie występuje dysproporcja między wagą a wzrostem. Pamiętaj jednak, że ostatecznie o dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz kwalifikujący w punkcie w którym chcesz oddać krew.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami nie. Gdyż w przepisach wprost jest wymóg 50kg. Jeżeli jednak lekarz kwalifikujący stwierdzi, że tak mała “niedowaga” nie stanowi problemu to Cię dopuści. Jednak nie jestem w stanie Ci tego zagwarantować.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami po 8 tygodniach. W związku jednak z tym, że kobiety w roku mogą oddać krew 4 razy część lekarzy kwalifikujących zaleca oddawanie co 3 miesiące gdyż przy takich przerwach krew oddawana jest w równych odstępach czasu.

 • Krwinka

  Witam, czy ktoś coś wie na temat tego nowego rozporządzenia o wadze minimalnej 65kg?? W niektórych miastach już to działa ale czy we wszystkich? o.O Będę wdzięczna za wszelkie informacje 🙂

 • Amanda

  Waże 45 kg przy wzroście 148-150 czy mogę w takim przypadku oddać krew ? Nie jestem osobą wychudzoną, dobrze się odżywiam. Wydaje mi się, że przy tak niskim wzroście ta waga powinna być prawidłowa. Nie wiem co o tym myśleć dlatego pytam o radę.

 • Sara

  Witam, mam 158 wzrostu i ważę 52 kg, nie zostałam dopuszczona do oddania krwi ponieważ pielęgniarka powiedziała że ważę o 2 kg za mało. Nie rozumiem decyzji ponieważ moje BMI jest w normie, nie jestem wychudzona ani nic z tych rzeczy.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami możesz oddać krew. Natomiast ostateczną decyzję podejmuje lekarz kwalifikujący. Jeżeli chodzi o to czy w ogóle powinnaś próbować to uważam, że tak. Zawsze warto spróbować. Samopoczucie przy oddaniu jest bardzo indywidualną sprawą i możliwe, że mimo niskiej wagi nie poczujesz utraty 450ml krwi. Znam osoby, które przy podobnej wadze oddają regularnie krew i się bardzo dobrze czują.

 • b.

  Ola – to i tak dobrze, że już pielęgniarka zwróciła na to uwagę. Tak powinno być, bo po co pobierać krew a potem odejść z kwitkiem.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami możesz zostać niedopuszczona do oddania gdyż nie masz minimalnej wagi przewidzianej w rozporządzeniu https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf Oczywiście może się zdarzyć, że lekarz dopuści Cię do oddania w związku z niewielką niedowagą. Jednak musisz być przygotowana również na odmowę. Ostatnio napisała do mnie kandydatka na dawczynię, która nie została dopuszczona przy wadze 65 kg i 178 cm wzrostu. Lekarz stwierdził zbyt dużą dysproporcję między wagą a wzrostem.

 • Ola

  Waze 56 kg przy wzroscie 165 jednakze nie zostalam dopuszczona nawet do lekarza poniewaz pielegniarka powuedziala ze powinnam do mojego wzrostu wazyc minimum 65. Nie jestem osoba wychudzona, cwicze zdrowo sie odzywiam i nie mam tylko skory i kosci. Dlatego nie rozymiem tej decyzji..

  • Dominika

   Popieram, tym bardziej, że sugerowane przez pielęgniarkę 65 kg w Twoim przypadku to nawet nie byłaby książkowa “waga idealna”, a “waga prawidłowa”, z której wcale nie byłoby daleko do nadwagi…

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.