Krew dla Ukrainy

AKTUALIZACJA 02.03.2022:

Szanowni Państwo!

Polska służba krwi jest przygotowana do udzielenia wsparcia w zakresie krwi i jej składników. Wszelkie działania podejmowane są w porozumieniu i zgodnie z zapotrzebowaniem.

Na chwilę obecną stany magazynowe krwi i jej składników w całej Polsce są wystarczające. W celu racjonalnego gospodarowania zasobami krwi i jej składników prosimy o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa celem dostosowywania oddawania krwi do aktualnych potrzeb.

Szczególnie ważna jest ścisła współpraca z publiczną służbą krwi w zakresie dostosowywania pobierania krwi i jej składników do zmieniającego się zapotrzebowania.

Dziękujemy za wielkie serca i pełną gotowość do honorowego oddawania krwi i jej składników.


AKTUALIZACJA 25.02.2022:

Szanowni Państwo

            Narodowe Centrum Krwi uprzejmie informuje, że publiczna służba krwi na bieżąco analizuje zmieniającą się sytuację i dostosowuje działania do aktualnych potrzeb w zakresie leczenia krwią i jej składnikami.

            Honorowi Dawcy Krwi w Polsce są ofiarni, aktywni i zawsze odpowiadają na potrzeby osób wymagających leczenia krwią i jej składnikami. Należy podkreślić, że honorowe krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność – odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka.

            Polska służba krwi jest przygotowana do udzielenia wsparcia w zakresie krwi i jej składników. Wszelkie działania podejmowane są w porozumieniu i zgodnie z zapotrzebowaniem.

            Prosimy o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa celem dostosowywania oddawania krwi do aktualnych potrzeb.

Z wyrazami szacunku,

Narodowe Centrum Krwi

89 komentarzy do “Krew dla Ukrainy”

  1. Witam, znajomy z Lwowa prosi o dostawy krwi. Zapewniam, go że od nas krew jest wysyłana, czy macie informacje jak tam jest to dystrybuowane?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Obecnie służba krwi na Ukrainie nie potrzebuje z zewnątrz pomocy jeżeli chodzi o krew. Możecie jednak Państwo zorganizować akcję, która spowoduje zapełnienie naszych banków krwi tak by w razie potrzeby można było ją wysłać gdy poproszą o pomoc w tej kwestii.

      Odpowiedz
        • Oficjalny komunikat od ukraińskiej strony:
          KOMUNIKAT:
          – Od 28 lutego ukraińskie centra krwiodawstwa przejdą do fazy ?utrzymania? i będą pobierać krew głównie z ujemnym czynnikiem Rh.
          – Dzięki wspólnemu wysiłkowi powstały w krótkim czasie zapasy składników krwi, które teraz w pełni odpowiadają potrzebom z uwagi na obecną sytuację.
          – Serdecznie dziękujemy za każdy oddany krwiodawstwo, aby zaspokoić potrzeby zarówno Sił Zbrojnych Ukrainy, agencji bezpieczeństwa, jak i potrzeby cywilów!
          – Jednak w razie konieczności Ministerstwo Zdrowia i Ukraińskie Centrum Koordynacji Transplantacji zwrócą się do obywateli o oddawanie krwi za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych

          Odpowiedz
  2. Dzień dobry,

    czy w Płocku jest punkt, w którym można oddać krew na rzecz Ukrainy?
    Wraz z grupą znajomych chcielibyśmy wesprzeć akcję w ten sposób.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Zależy z jakiej grupy leków przyjmujesz preparaty. Część powoduje dyskwalifikację a część nie. Lekarz w punkcie ma spis. Jeżeli nie chcesz iść na darmo skontaktuj się z punktem.

      Odpowiedz
  3. Czy istnieje jakaś lista z punktami, gdzie można oddać krew dla Ukrainy? Oraz czy krew można oddać w każdym punkcie poboru krwi, czy tylko w wybranych?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Już niedoczynność tarczycy może być przeciwwskazaniem do oddawania krwi. Konieczna będzie rozmowa z lekarzem kwalifikującym w punkcie w którym się chce oddać krew.

      Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przepis mówi tak: “Jeżeli przemawiają za tym względy fizjologiczne lub lecznicze, kandydatem na dawcę krwi lub dawcą krwi może zostać również osoba nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych, powyżej 17. roku życia, po wyrażeniu przez nią oraz przez jej przedstawiciela ustawowego, w obecności lekarza, w formie pisemnej, zgody na pobranie.”
      Jak widzisz są dwa warunki pierwszy “wystąpienie względów fizjologicznych lub leczniczych” oraz zgoda opiekuna prawnego. Skontaktuj się z punktem w którym chcesz oddać krew i zapytaj się czy wsystępuje ta pierwsza przesłana. Od razu zaznaczam, że takich zgód w zeszłym roku na 1200000 pobrań było “kilka”.

      Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Krew jest zbierana cały czas gdyż nie wiadomo kiedy będzie jej większe zapotrzebowanie. Pamiętajmy, że na próbkach krwi muszą być wykonane badania wirusologiczne i morfologia. W związku z tym warto oddać ją wcześniej by w razie potrzeby znajdowała się banku krwi.

      Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Na dzień dzisiejszy (sytuacja jest bardzo dynamiczna) nie ma zbiórek krwi, którą to byśmy wysyłali bezpośrednio za granicę. Placówki publicznej służby krwi zbierają zapasy by być przygotowanym na przyjęcie u siebie (w 120 szpitalach) poszkodowanych z Ukrainy. Jednak tak jak wspomniałem sytuacja jest dynamiczna i ciężko powiedzieć co będzie w poniedziałek.

      Odpowiedz
      • Witam serdecznie!
        Zdarza się, że lekarz kwalifikujący dopuszcza osobę 2-3 dni przed terminem ale to w wyjątkowych sytuacjach. Natomiast nie ma mowy o radykalnym skracania okresów między donacjami.

        Odpowiedz
    • W Rzeszowie jest centrum krwiodawstwa dostępne w określonych godzinach. Podaje dane teleadresowe:
      Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie
      ul. Wierzbowa 14
      tel. (17) 867 20 30
      fax (17) 867 20 37
      e-mail: sekretariat@rckk.rzeszow.pl
      Godziny pracy
      poniedziałek – piątek 7:00 – 14:35
      środa 7:00 – 17:00 (Dział Dawców i Pobierania)
      Rejestracja dawców:
      tel. (17) 867 20 33
      Godziny rejestracji dawców
      poniedziałek ? piątek 7:00 ? 13:30
      środa 7:00 ? 17:00 ? krew pełna
      środa 7:00 ? 16:00 ? płytki krwi i osocze

      Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      W niedzielę RCKiK w Krakowie prowadzi akcje wyjazdowe:
      Gliczarów Górny Remiza OSP 08:30 13:00 Terenowy Oddział w Zakopanem
      Charsznica Remiza ul. Kolejowa 20 09:00 14:00 RCKiK ul. Rzeźnicza
      Kamienica OSP Remiza 08:00 12:00 Terenowy Oddział w Limanowej
      Łącko Zespół Szkół im. św. Kingi 08:00 13:00 Terenowy Oddział w Nowym Sączu
      Krościenko nad Dunajcem OSP ul. Kościuszki 1 09:00 14:00 Terenowy Oddział w Nowym Targu

      Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Na chwilę obecną skupiamy się na jak największym zabezpieczeniu w krew banków w Polsce. Gdy strona ukraińska poprosi o taką pomoc i publiczna służba krwi będzie w stanie jej udzielić ze względu na duże jej zapasy to to zrobi. Teraz zależy nam na zebraniu jak największej liczby jednostek gdyż część osób poszkodowanych z Ukrainy ma być przywieziona specjalnie przygotowanym pociągiem do szpitali w Polsce. Jednak trzeba zaznaczyć, że sytuacja jest dynamiczna i wkażdej chwili może ulec zmianie. prosimy o śledzenie profili RCKiK.

      Odpowiedz
  4. W jakich godzinach można oddać krew przy stadionie narodowym?
    Co jest wymagane, tzn. potrzebuję jakiś dokumentów ect.?

    Odpowiedz
  5. Czy mają Państwo informacje, jaka grupa krwi jest aktualnie najbardziej potrzebna na Ukrainie? Wnioskuję, że jeżeli ranni będą przywożeni do polskich miast z Ukrainy, to wtedy właśnie wzrośnie zapotrzebowanie na te grupy krwi, których aktualnie może brakować na Ukrainie.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      W związku z tym, że Ukraina ma podobną częstotliwość występowania grup krwi co Polska. Tak więc i zapotrzebowanie będzie podobne:
      GRUPA: 0 Rh+ A Rh+ B Rh+ AB Rh+ 0 Rh- A Rh- B Rh- AB Rh-
      POLSKA: 31.0% 32.0% 15.0% 7.0% 6.0% 6.0% 2.0% 1.0%
      UKRAINA: 32.0% 34.0% 15.0% 5.0% 5.0% 6.0% 2.0% 1.0%

      Odpowiedz
    • Nie jesteśmy w stanie na to pytanie odpowiedzieć wprost. Dopóki nie otrzymamy prośby o pomoc od strony ukraińskiej nie możemy wysyłać krwi ani jej składników. Dodatkowo jest możliwość, że nie krew będziemy wysyłać ale będziemy przywozić poszkodowanych do naszych 120 wyznaczonych szpitali specjalnym medycznym pociągiem i wtedy krew nie będzie wysyłana a będzie ją można oddać w każdej chwili w każdym punkcie krwiodawstwa. Zresztą apelujemy oto cały czas, że każdy kto spełnia wymagania zdrowotne może już oddać krew. Przypominam, że koncentrat krwinek czerwonych ma ważność 35 lub 42 dni i przez cały ten okres może być przechowywany w banku krwi.

      Odpowiedz
    • Cały czas. Krew którą oddasz do banku krwi – może być wykorzystana na Ukrainie o ile MZ, MSZ i NCK wyrażą taką oficjalną zgodę.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.