Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity, informuje, że w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi 33 proc. mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie pod warunkiem posiadania ważnego zaświadczenia poświadczającego uprawnienie do tej ulgi. Zaświadczenie wydaje: regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa,Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa utworzone przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (MSWiA).
– Zaświadczenie musi być wydane najpóźniej 30 czerwca 2023 roku. Uprawnienie przysługuje bowiem przez okres 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia – wyjaśnia Cezary Nowak.
Dodajmy, że 33 proc. ulga dla honorowych krwiodawców przysługuje przy przejazdach na podstawie biletów jednorazowych w klasie 1 i 2 pociągów TLK i IC oraz 2 pociągów EIC i EIP.
W moim punkcie przez wakacje nie pobierają osocza, a płytek krwi wcale. Więc jeżdżę pociągiem do Krakowa, dostaję zwrot za bilet 100% więc ulga jest 100% za przejazd tam i z powrotem (30zł). Płaci RCKIK. Pamiętajmy, że oddajemy honorowo. Dodatkowo u mnie w małym miasteczku przy HDKIII autobusy są 50% taniej, a HDKII i I bezpłatne niezależnie od donacji.
Oczywiście miło by było mieć jakąkolwiek zniżkę na PKP, czy jakiekolwiek państwowe usługi choćby w niewielkim procencie za dar życia.
Ulga na pkp 33% powinna być zawsze np dla ZHDK 2 stopnia i 1 stopnia. To by dawało jakiemuś % ludzi cel, aby oddać krew (zawsze coś), a i tak ci co maja odznaki maja bardzo male benefity…. To już lepiej sprzedawać krew na zachodzie za potężne pieniądze.
Zgadzam się. Ta zniżka była wartością dodaną dla krwiodawcy. Z dnia na dzień człowiek został pozbawiony niezłego, miłego przywileju. Sam skorzystałem kilka razy na zniżkach i czuję się do dzisiaj okropnie po jej odebraniu.
Czytałem artykuły gdzie rzecznik PKP przekazywał, jakie to straty ponieśli jako koleje w związku z tą ulgą.
Nie ma to jak brak ulg czy tam jakichkolwiek zniżek dla ZHDKów (bo te 3 donacje, to też zagranie ku uciesze gawiedzi), w jedynych środkach transportu, zależnych od naszego kochanego rządu (poprzedniego czy każdego innego).
Jakoś miasta ponoszą te koszty i nie płączą (np Warszawa), że przez dawców mają dotkliwe”straty”.
Mam nadzieję, że krew dla członków zarządów spółek PKP (KM, TLK bla bla bla) jest odpłatna, aby krwiodawcy nie ponosili tej dotkliwej straty…
W PKP (zakładam, że chodzi o PKP Intercity) z powodu tej ulgi mogły spaść co najwyżej przychody z opłat za bilety, refundowane następnie dotacją z budżetu państwa. Koszty ulg pokrywane są bowiem z budżetu państwa. Minister infrastruktury na podst. danych z PKP przedstawiał w konsekwencji częściowe koszty ulgi dla budżetu państwa, a nie dla spółki.
Ponadto trudno oszacować ilu uprawnionych krwiodawców skorzystało z usług danego przewoźnika tylko ze względu na uzyskane uprawnienia do ulgi generując w konsekwencji dodatkowy przychód. Raczej więcej niż mniej. Wzrosty liczby pasażerów nie są przypadkowe.
Zależne od rządu w pewnym sensie są wszystkie środki transportu. Ulga covidowa ZHDK dotyczyła również prywatnej (!) komunikacji autobusowej – jedyny problem był z jej wyegzekwowaniem od pana Ździcha ze ŹdzichoBusa.
Będę adwokatem diabła i powiem, że to “zagranie” niekoniecznie było jedynie ku uciesze gawiedzi. Pierwotnie miało spełniać i chyba spełniło funkcję zachęty. Danych na ten temat najpewniej nie sposób uzyskać, wizualnie dawców niewątpliwie wówczas przybyło, ale co byłoby gdyby tak nie zagrano, trudno jednoznacznie ocenić ;). Oczywiście forma i warunki ulgi szybko zamieniły się w hucpę, której apogeum było przedłużenie obowiązywania ulgi wbrew logice, językowi i pierwotnemu zamysłowi. Ogłoszenie tego faktu o 17:05 czy nawet 16:55 warto przemilczeć, to na pewno nieszczęśliwy zbieg okoliczności 😉 Choć można było się domyślać, co będzie z uprawnieniami przed wyborami.
Przywołane Koleje Mazowieckie (KM) to przewoźnik samorządowy, który nie jest powiązany kapitałowo z żadną ze spółek Grupy PKP. Natomiast zarządy spółek, przynajmniej oficjalnie, nie decydują o ulgach ustawowych, a ulgi handlowe to trochę inna historia.
PKP jako cała grupa. Nie pamiętam, która spółka płakała o stratach.
KM to spółka utworzona przez samorząd województwa i Polregio, gdzie udziałowcem większościowym jest Agencja Rowoju Przemysłu, więc jak najbardziej powiązany 🙂
Co do samego sensu i całokształtu, zgadzam się z Tobą.
100 % udziałów w KM posiada Samorząd Województwa Mazowieckiego.
M – tak, masz rację. Powstała jako współwłasność, już od 2008 jest 100% własnością Województwa Mazowieckiego.
Tylko co to zmienia w temacie zniżek? Rozumiem, że KM by chciały, ale Województwo nie chce…
Zniżek nigdy nie było i pewnie nie będzie.
żródło:
https://www.mazowieckie.com.pl/pl/o-kolejach-mazowieckich/o-nas
Spółka ?Koleje Mazowieckie ? KM? została powołana 29 lipca 2004 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego (51% udziałów) i ?PKP Przewozy Regionalne? sp. z o.o. (49% udziałów). Działalność przewozową rozpoczęła 1 stycznia 2005 r.
8 stycznia 2008 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Kolei Mazowieckich wyraziło zgodę na zbycie przez Wspólnika Spółki ? ?PKP Przewozy Regionalne? sp. z o.o. wszystkich posiadanych udziałów Spółki na rzecz Województwa Mazowieckiego. W efekcie Samorząd Województwa Mazowieckiego posiada 100% udziałów Spółki ?Koleje Mazowieckie ? KM?.
“Ponadto trudno oszacować ilu uprawnionych krwiodawców skorzystało z usług danego przewoźnika tylko ze względu na uzyskane uprawnienia do ulgi generując w konsekwencji dodatkowy przychód.”
To jest często powtarzany argument, ale trzeba pamiętać, że przychód nie jest jednoznaczny z dochodem, więc:
? jeśli na danej trasie te 33% ulgi było kwotą wyższą, niż zarobek PKP, to mówimy o stracie
? mówimy o stracie również, jeśli w pełnym pociągu na miejsce podróżnego z ulgą bilet zakupiłby podróżujący za pełną opłatą
Więc to, że z ulgą podróżowali pasażerowie, którzy w przeciwnym razie nie wsiedliby do pociągu nie oznacza, że stanowili oni dodatkowy zarobek przewoźnika.