Posiedzenie Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

Informacje w tym poście są nieaktualne. Odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu jest nadawana po przekroczeniu przez dawcę 20 litrów krwi. Zniesiony został wymóg wykazania się dodatkowymi zasługami na rzecz honorowego krwiodawstwa.

Zasłuzony dla Zdrowia Narodu

W pierwszych dniach nowego roku Narodowe Centrum Krwi (NCK) poinformowało na swojej stronie internetowej, że w dniu 5 lutego o godzinie 9.00 w siedzibie NCK, odbędzie się posiedzenie Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
Na naszej podstronie Odznaki HDK możecie znaleźć podstawowe informacje na temat warunków jakie należy spełnić aby otrzymać powyższe odznaczenie.
Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” odznaka ta zostaje nadana zasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników oraz w wyniku uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Jak widać jest to pierwsza, najniższa odznaka, której nadanie nie musi zależeć tylko od ilości oddanej krwi.
Przedstawimy pokrótce historię tego odznaczenia. O odznace HDK-ZdZN “mówi” już w 1997 roku w/w ustawa o publicznej służbie krwi. Jednak samego rozporządzenia określającego szczegółowe warunki jej nadawania doczekaliśmy się dopiero w roku 2005. W powyższym akcie prawnym uregulowano następujące sprawy:

 • jakie warunki trzeba spełnić aby ją otrzymać
 • kto nadaje odznakę i na czyj wniosek
 • jakie dane powinien zawierać wniosek o odznakę
 • wygląd odznaki i wydawanej do niej legitymacji

Natomiast zasługami jakimi może wykazać się dawca krwi są między innymi:

 • ilość zorgaanizowanych prelekcji, akcji poboru krwi w zakresie krwiodawstwa i krwiolecznictwa
 • ilość pozyskanych nowych dawców krwi
 • posiadane odznaczenia (nazwa i rok przyznania)
 • odpowiedzi na apele o oddawanie krwi, ratowanie ludzkiego życia
 • czynne uczestnictwo w akcjach oddawania krwi
 • przynależność do organizacji

Przez pewien okres odznaki HDK-ZdZN nie nadawano. Było to spowodowane pracami legislacyjnymi Ministerstwa Zdrowia nad zarządzeniem dotyczącym utworzenia Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie tejże odznaki. Wspomniane zarządzenie Ministra Zdrowia w sprawie powołania w/w organu weszło w życie 15 marca 2006 roku. Po kilku miesiącach, bo dokładnie 12 października zostało utworzone Narodowe Centrum Krwi. To właśnie Narodowemu Centrum Krwi wpisano do działań statutowych wszystkie zadania związane z opiniowaniem poprzez specjalistyczną komisję wniosków o nadawanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. W związku z powyższym biuro ministra zdrowia przekazało do nowo powstałego NCK wszystkie wcześniej dostarczone przez zainteresowanych wnioski o nadanie odznaki HDK-ZdZN. 31 grudnia 2007 roku ogłoszono zarządzenie wprowadzające we wcześniejszym akcie prawnym zmiany w kilku ważnych punktach. Między innymi rozszerzono skład komisji opiniującej.
W skład Komisji od tamtej pory wchodzą:
1) przewodniczący Komisji – Dyrektor Narodowego Centrum Krwi;
2) sekretarz Komisji – przedstawiciel Narodowego Centrum Krwi;
3) pozostali członkowie:
a) 2 przedstawicieli Narodowego Centrum Krwi,
b) 1 przedstawiciel Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia,
c) 1 przedstawiciel Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Pod koniec 2010 roku dokonano zmian w samym wniosku o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. NCK przedstawiło na swojej stronie nową wersję wzoru wniosku, która obowiązuje od 01 października 2010 roku do chwili obecnej.

Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla stowarzyszeń .pdf
Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla stowarzyszeń .doc
Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla PCK .pdf
Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla PCK .doc
Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla PCK (stara wersja) .pdf

Jak pewnie zauważyliście są cztery wersje wniosków w dwóch formatach: .pdf i .doc. Jedne są przeznaczone dla Polskiego Czerwonego Krzyża drugie dla pozostałych stowarzyszeń propagujących ideę honorowego krwiodawstwa. Jedyną różnicą jaka występuje pomiędzy jedną a drugą wersją to wstawiona dodatkowa rubryka dotycząca danych Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

18 komentarzy do “Posiedzenie Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu””

 1. oddając ponad 40 l krwi więcej się zrobi niż niejeden działacz PCK który zorganizuje akcję na której zbieże się do 10l krwi .działacz PCK będzie odznaczony a wieloletni krwiodawca z donacjami ponad setkę będzie zapomniany.(PCK odznacza swoich a nie obcych) Mnie legitymację po oddaniu 25l pani zPCK wyrzuciła na stół w kopercie wraz z odznaką bez słowa podziękowania tylko podpis się liczy ,legitymację wziąłem a odznake zostawiłem jej na biurku swój honor ważniejszy jeśli komuś zabraknie kultury a działo się to przed kilkoma laty w miescie Łomża.Dziś mam oddane ponad 45l. przy 120 donacjach.Warto to robić dla innych.Panie z RCKIK ŁOMZA są wspaniałe i kompetentne i lepiej by było by to one nadawały odznaczenia byłoby to z kulturą i z poszanowaniem dawców. Na tyle godzin spędzonych w stacij krwiodawstwa często spotykam dawców o ktorych PCK zapomina a imprezy robi głównie pod swoich działaczy i polityków którzy chcą zabłysnąć swoją dobrocią wykorzystując szczytną ideę krwiodawstwa takie polityczne ĆMY

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading