Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

682 komentarze do “Forum krwiodawstwo.org”

 1. Cześć! Oddałam krew 2 dni temu a dzisiaj dostałam kataru. Trzeba to zgłosić prawda? Czy grozi mi jakąś dyskwalifikacja?

  Odpowiedz
 2. Cześć. Dostałam dzisiaj list z krwiodawstwa z prośbą o odebranie wyników badań i mam takie pytanie. Czy mogę zadzwonić i poprosić żeby wysłali je do innego województwa?

  Odpowiedz
 3. Hej, mąż oddaje krew co jakiś czas i jakiś czas temu dostał list żeby niezwłocznie zgłosić się po odbior wyników badań bo z tego co pamiętam test na hiv wyszedł dodatni. Pani powiedziała mu żeby był spokojny bo to jest częsta sytuacja i że po prostu trzeba ponowić badanie. Znowu przyszedł taki sam list. Czy to możliwe żeby to faktycznie był wynik błędny? Czy nawet jeśli wynik jest ujemny to każą listownie zgłosić się niezwłocznie?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Po pierwsze sformułowanie prośby o zgłoszenie ma stałą formę bez względu na wyniki badań. Tak więc będzie takie same przy dodatnim, nierozstrzygniętym i negatywnym wyniku badań. Tak więc po samym zawiadomieniu nie da się rozpoznać wyniku. Możliwe, że nadal nie jest “rozstrzygający”. W takich przypadkach możemy gdybać. Informacji może udzielać tylko samo centrum. Nie mamy do nich dostępu.

   Odpowiedz
 4. Dzień dobry, miesiąc temu po raz pierwszy oddałem krew, mam 33 lata.
  Wszystko poszło bez problemów.
  Czy jeśli do tej pory nie dostałem listu z krwiodawstwa mogę założyć, że wszystko jest w porządku i moja krew została wykorzystana a ja mogę oddać krew po raz kolejny w następnym miesiącu?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Krew badania jest tylko w określonym zakresie https://krwiodawcy.org/badania-u-dawcy-krwi Więc jeżeli nie dostałeś informacji o przekroczeniu norm, “potencjalnie” wykrytym zakażeniu albo prośby o zgłoszeniu się do RCKiK celem powtórzenia badania lub potrzebie rozszerzenia badań to możesz założyć, że w tym zakresie w jakim podaliśmy w linku wszystko jest ok. Zdarza się, że dawca jest informowany w późniejszym okresie o czymś ale to już nie ma na to wpływy. Możesz więc oddać krew. Pamiętaj by rzetelnie i odpowiedzialnie wypełniać ankietę, bo tak wspomniałem kres nie jest badana pod każdym kątem i w dużej mierze poprawnie i zgodnie z prawdą wypełniona ankieta powoduje na wstępnym etapie możliwość samodyskwalifikacji dawcy przed oddaniem.

   Odpowiedz
 5. Czesc.
  Od zawsze oddawalem krew ….do 2019 roku. Wtedy zdiagnozowano nowotwor zlosliwy pecherza moczowego. Guz wyciety i jak dotad nie ma
  wznowy. Czy to juz definitywnie zdecydowane ze nigdy ,pod zadnym warunkiem moja krew nie bedzie sie nadawac dla kogos innego? Czy ktos zna podobne przypadki?
  Darek

  Odpowiedz
 6. Cześć. Ja mam takie pytanie z innej beczki… Czy mieliście sytuację,że w kilku placówkach nie zarejestrowali Was na legitymację HDK na wizytę(w terminie do 7 dni roboczych, choćby do 2 tygodni), lub kazali kontaktować się z inną przychodnią, poradnią itp. Czy ktoś gdzieś reagował w takiej sytuacji, czy to przynosi efekt? Bo u mnie to jakiś obłęd. Zależy mi na czasie, mam do tego prawo,ale nikt go nie respektuje. Czy jest jakaś formułką, po której pani rejestratorka, lub lekarz(który też czasem decyduje o tym,czy przyjąć taką osobę i w jakim terminie)
  zacznie inaczej podchodzić do sytuacji( nie mówię o formułkach co się należy i jakie są prawa), bo to mogę w każdej rejestracji przeczytać takiej osobie. Z góry dzięki za pomoc.

  Odpowiedz
   • A mniej więcej można coś wywnioskować o co chodzi bo dyskwalifikacja aż do sierpnia plus badanie kontrolne. Może zrobić jakieś badania prywatnie bo szczerze mówiąc martwię się tym

    Odpowiedz
    • Niestety ale jeżeli wynik badania będzie wątpliwy albo reaktywny w pierwszym teście należy przeprowadzić kolejne oraz weryfikacyjne. Wynik “reaktywny” w przypadku badań, nie oznacza jednoznacznie “choroby”, ale jest sygnałem do dalszej diagnostyki zgodnie z zaleceniami podanymi e przepisach. I niestety zaleca się by w części z nich ponownego badania dokonywać właśnie po 6 miesiącach aby wynik uznać za jednoznaczny i prawidłowy. Wykonanie ich wcześniej jest błędem. Oczywiście możesz dopytać się czy prywatnie możesz wykonać inny rodzaj niż RCKiK>

     Odpowiedz
 7. Witam. Dostałem list z RCKiK odnośnie bada kontrolnych na sierpień oraz zostałem “zbanowany” do tego czasu. Czy na infolini dostanę informacje co jest przyczyną?

  Odpowiedz
 8. Drogi Dawco, RCKiK informuje, że przy kolejnej wizycie zostanie pobrana TYLKO próbka na badanie kontrolne morfologii. Zapraszamy na pobranie próbki nie wcześniej niż za miesiąc od daty otrzymania tego smsa. Do zobaczenia.

  Dostałam taką wiadomość Co to oznacza ?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading