Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

695 komentarzy do “Forum krwiodawstwo.org”

  1. Witam chciałbym oddać krew na daną osobę bo potrzebuje co muszę wiedzieć o tej osobie żeby przekazano na nią . Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie ma takiej możliwości w Polsce by przekazywano dokładnie daną jednostkę krwi na danego pacjenta. W Polsce obowiązuje zasada anonimowości tak by nie dopuszczać do emocjonalnego związania dawcy z biorcą. Możesz oddać krew podając dane pacjenta i dzięki temu Twoja donacja będzie wskazana w statystykach jako “dawca rodzinny”. Jednak krew trafi do ogólne banku krwi. Biorca dostanie odpowiednią krew pod względem układów antygenowych z banku krwi, którą już wcześniej ktoś oddał.

      Odpowiedz
      • Witam, próbowałem oddać krew po raz pierwszy, niestety zostałem zdyskwalifikowany na stałe. Nie zgadzam się z przyczyna dyskwalifikacji, nałożonej pomimo wyjątku opisanego w załączniku do rozporządzenia. Przeczytalem wszystkie wpisy tu na forum i rozumiem, że mam teraz odwołać się do dyrektora ds. medyczych Rckik, w którym chciałem oddać krew. Czy mam to zrobić na piśmie załączając dokumentację medyczną czy też udać się osobiście i porozmawiać zabrawszy ze sobą dokumenty. Czy ewentualną dyskawalifikację stałą z danego powodu może zdjąć ów dyrektor czy też lekarz, który ją nałożył? Jeśli moje argumenty zostałyby uznane i dyskawalifikacja z tego konkretnego powodu zdjęta, to oznaczałoby, że przy kolejnym podejściu w tym samym Rckik lekarz już nie nałoży dyskwalifikacji z tego konkretnego powodu? Wreszcie, jeśli dyrektor podtrzyma zdanie lekarza, pozostaje kontakt z IHiT. W jakiej formie mam się skontaktować z IHiT, list z dokumentacją, odwołanie wysłane mailem na konkretny adres mailowy? Proszę o wskazanie właściwej ścieżki, konkretnego adresu e-mail lub osoby sprawującej nadzór nad krwiodawstwem, mam przekonanie, że moja dyskawalifikacja była niesłuszna, a przypadek mojej choroby został wskazany w załączniku wraz z wyjątkiem i dwoma warunkami, po których spełnieniu nie stosuje się dyskwalifikacji stałej. Pozostał niesmak i nie mogę tego tak zostawić, gdyż zostałem całkowicie wyleczony i mój przypadek spełnia przesłanki opisane w wyjątku w załączniku do rozporządzenia, którego w teorii lekarze powinni się przecież trzymać.

        Odpowiedz
        • Witam serdecznie!
          Nie ma właściwej ścieżki, którą gwarantują przepisy. Opisana przez nas droga odwołującego się dawcy od decyzji lekarza kwalifikującego jest stworzona na podstawie naszych praktycznych doświadczeń. Dlatego w pierwszej kolejności proszę wysłać maila do swojego RCKiK z prośbą o podanie bezpośredniego kontaktu do dyrektora ds medycznych. Takiego maila nie znajdziesz na stronach RCKiK. Gdy go uzyskasz lub otrzymasz odpowiedź, że trzeba wysyłać wiadomość na ogólny sekretariat tylko, że z zaznaczeniem do kogo ma być wiadomość przekazana robisz to. Od otrzymanej odpowiedzi na swoją skargę decydujesz co dalej robić.

          Odpowiedz
  2. Chciałbym prosić o interpretacje najlepiej popartą przepisami prawa.
    Opis sytuacji:
    Pracuje w systemie 3 zmianowym po 24 godziny od godz. 8:00 do godz. 8:00 kolejnego dnia.
    W dniu 10.12.2021 r. oddałem krew (dodam, że 10/11.12.2021 r. jest to dzień mojej pracy wynikający z półrocznego harmonogramu czasu pracy). Aktualne przepisy mówią, że należy mi się zaliczenie 2 dni za oddanie krwi czyli 24 godz. w moim przypadku.
    Jednak dnia 9.12.2021 r. przyszedłem do pracy z dyżuru domowego, więc pracowałem od godz. 8:00 dnia 9.12.2021 r. do 8:00 dnia 10.12.2021 r. udając się po pracy oddać krew. Problem w tym, że pracodawca zamiast zaliczyć mi 48 godz. to zaliczył mi 40 godz. nie zaliczając mi 8 godz. od 0:00 do 8:00 dnia 10.12.2021 r. Czy słusznie? Przepracowałem 24 godziny i po nich się udałem na krew usprawiedliwiając kolejne 24 godziny.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  3. Cześć, kupiłem sobie książeczkę na donację krwi jest tam 80 miejsc na pieczątkę po donacji i tu moje pytanie Kto ma wypełnić miejsce na nazwisko imię, nr legitymacji itd. Ja sam czy Pani w rejestracji przy następnej donacji?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Dane oficjalnych legitymacji wypełnia centrum. Należy jednak mieć na uwadze, że oficjalne legitymacje wydawane obecnie przez placówki publicznej służby krwi są w postaci plastikowej karty z nadrukowanymi danymi w związku z tym personel nie ma obowiązku aby wypełniać innych legitymacji niż ww.

      Odpowiedz
  4. Autorze Kajtek, zgodnie z obecnymi procedurami dawca musi być zupełnie zdrowy. Obciążenie kardiologiczne może wpłynąć na stan zdrowia podczas donacji, może nawet dojść do wstrząsu kardiologicznego i w tej sytuacji obecny personel nie będzie w stanie pomoc, nawet wezwany na miejsce zespół ZTM. W tej sytuacji autor powiem zostać zawieszony na stałe przez lekarzy RCKiK. Lekarze którzy nie pracują bezpośrednio z RCKiK często nie maja świadomości czym naprawdę jest zabieg pobrania krwi, ponieważ na codzień nie maja z tym styczności.

    Odpowiedz
  5. Regularnie oddaję płytki czasami zdarzało się oddać podwójne i pytanie o przelicznik pojedyncza donacja płytek czyli 250 ml jest liczona jako 500 ml krwi pełnej, a podwójna donacja (2x250ml) tez jest przeliczana jako 500 ml krwi pełnej, czy jest to prawidłowe?

    Odpowiedz
  6. Mam takie pytanie ;
    Jak człowiek pracuje i zbliża się emerytura – to w zakładzie pracy zdarza się że jakoś go tam doceniają, jakieś pożegnanie coś extra do kieszeni itp.
    A co jak krwiodawca ma już 65 lat i ostatni raz oddał krew ?
    Czy KTOŚ to w ogóle zauważa?
    Może WARTO zapytać o to gdzie trzeba…

    Odpowiedz
  7. Witam serdecznie. Jestem ZHDK III st. miałam wyznaczony termin operacji na luty 2023, po dostarczeniu w dniu wczorajszym legitymacji przesunięto mi termin na maj 2022. Moje pytanie jest taki czy ten termin nie powinien być wyznaczony zdecydowanie szybciej, nie w ciągu 7 dni?? Z góry dziękuje za odp.

    Odpowiedz
  8. Witam. Posiadam lekką niedomykalność zastawki mitralnej którą mam udokumentowaną i która według większości lekarzy mnie nie dyskwalifikuje. Problem w tym że za każdym razem ( dosłownie 5 razy pod rząd ) w jednym punkcie trafiam na lekarza który twierdzi że to jest niedopuszczalne ( mimo że to on kazał mi przynieść zaświadczenie od kardiologa ) ale nawet mimo tego ostatnie 5 razy mnie puścił właśnie na podstawie zaświadczenia że wszystko jest okej. Dziś podczas wizyty powiedział żebym się przygotował na to że już nie będę mógł oddać krwi bo ” porozmawia o swoim przypadku z szefową ” ( inni lekarze w placówce nie robili w związku z choroba żadnego problemu i mnie puszczali) I teraz moje pytanie czy to znaczy że już dostałem od nich dyskwalifikacje czy dostanę następnym razem oraz jak się dowiedzieć czy już jestem zdyskwalifikowany. I czy jeśli dostanę dyskwalifikacje w tej placówce to mogę pójść do innej i sprawdzić czy u nich ewentualnie się kwalifikuję/oddać tam krew. Dodam że poza tym zawsze mam wysokie wyniki i nie posiadam żadnych dolegliwości z powodu choroby i jestem osobą aktywną fizycznie.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Dyskwalifikację lekarską nakłada się w czasie przeprowadzania wywiadu lekarskiego w gabinecie. Wtedy można ją nałożyć. Można też wprowadzić dyskwalifikację po uzyskaniu pozytywnych wyników badań wirusologicznych. Czy w Twoim przypadku można wprowadzić do systemu dyskwalifikację bez Twojej obecności cięzko mi powiedzieć. Gdyż lekarz ma obowiązek poinformować dawcę o takowej. Pewną informację o dyskwalifikacji możesz uzyskać telefonicznie lub mailowo piszą na maila centrum. Musisz też wiedzieć, że jeżeli chodzi o osoby zdyskwalifikowane to RCKiK wymieniają się tymi danymi między sobą.

      Odpowiedz
  9. Witam,
    w marcu przeszedłem COVID, w konsekwencji czego miałem zakrzepicę w nodze i zatorowość płucną.
    Leczyłem się 6 miesięcy – leki przeciwzakrzepowe. Zakończyłem leczenie. Lekarze, którzy mnie prowadzili – Kardiolog i Chirurg naczyniowy nie widzą przeciwwskazań do oddawania krwi – skoro już nie przyjmuję leków, natomiast w RCKiK usłyszałem, że jeśli przyjdę to zostanę dożywotnio zdyskwalifikowany.
    Na innych forach internetowych lekarze innym pacjentom również pisali, że przebyta zatorowość nie jest przeciwwskazaniem do oddawania krwi.

    Czy mam jeszcze jakąś szansę, że będę mógł wrócić do oddawania, czy muszę się pogodzić z opinią jaką usłyszałem w RCKiK?
    Jeszcze chyba nie jestem zdyskwalifikowany, gdyż nie podejmowałem próby oddania krwi, bo musiałbym poczekać (chyba) 2 tyg. od odstawienia leków, a te jeszcze nie minęły.

    Trochę irytuje mnie ta sytuacja, bo mam opinie specjalistów, natomiast osoba, która mówi o dyskwalifikacji ma zupełnie inną specjalizację, ani trochę z krwią nie związaną.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Po pierwsze nie wolno nam podważać decyzji lekarzy kwalifikujących z punktów krwiodawstwa. Jeżeli chce Pan otrzymać jasną odpowiedź to najlepiej napisać do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, który to pełni merytoryczny-medyczny nadzór nad publiczną służbą krwi. Co do samej sytuacji, że specjaliści konkretnych dziedzin medycyny wydają inną decyzję nić lekarz kwalifikujący w punkcie to trzeba pamiętać, że pod każdym kwestionariuszem musi się podpisać własnie lekarz kwalifikujący. Robiąc to bierze na siebie odpowiedzialność za dopuszczenie danego dawcy do oddania oraz konsekwencji jakie mogą nastąpić w czasie oddawania krwi czy jej składników.

      Odpowiedz
  10. Dostałem zakaz zakaz w centum z powodu szmerów ze strony serca na pól roku, z mozliwoscią go usunięcia w przypadku pozytywnych wyników badania serca. Zrobiłem badanie krwi , ekg, usg . Lekarz w przychodni wystawił zaswiadczenie o to, że nie mam istotnych wad i przeciwwskazań do oddania. Po powrocie do centrum dostałem diagnoza blok odnogi pęczka Hisa, niedomykalność zastawek, oraz przedłużenie dyskwalifikacji na 2 lata. Powiedziałem o to lekarzowi w przychodni w celu wystawienia leczenia, ale lekarz nadal mowi , ze nie mam wad. jak być w tej sytuacji?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Dyskwalifikację może znieść tylko lekarz kwalifikujący w punkcie w którym została ona nadana lub w siedzibie centrum np za zgoda zastępcy dyrektora do spraw medycznych. Jeżeli centrum nie zgadza się na usunięcie dyskwalifikacji i nadal uważa, że występują powody aby była ona nałożona pozostaje kontakt z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii, który pełni merytoryczny nadzór nad placówkami służby krwi.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading