Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

695 komentarzy do “Forum krwiodawstwo.org”

  1. Dzień dobry,
    Mam pytanie dot.tatuażu. Mianowicie oczywiste jest, że od wykonania należy odczekać 6 miesięcy i jeszcze parę mi ich zostało 🙂 ale czy tatuaż na zgieciu łokcia ( całe zgięcie nie jest wytatuowane, jedynie część) jest jakąś przeszkodą techniczną w oddawaniu krwi ?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Ogólnie nie powinno być problemu. Mamy dawców z tatuażami na zgięciu. Jednak był jakiś przypadek gdzie całe zgięcie było wytatuowane tak, że pielęgniarka nie podjęła się pobrania krwi. Jednak to odosobniony przypadek.

      Odpowiedz
  2. Dzień dobry,

    przebywałem około 6 godzin na obszarze występowania malarii- czy w związku z tym obowiązuje mnie roczna dyskwalifikacja (skrócona po wykonaniu testu)? Wydawało mi się że nie jako że to było mniej niż jedna noc ale lekarz powiedział że powinienem się stosować czy są jakieś interpretacje?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak brzmi przepis:
      Kryterium/przeciwwskazanie: kandydaci na dawców krwi lub dawcy krwi, którzy powracają z terenów endemicznego występowania malarii bez objawów choroby;
      Szczegółowy opis kryterium/przeciwwskazania oraz warunki pobierania krwi od kandydata na dawcę krwi lub dawcy krwi:
      – 12 miesięcy od dnia opuszczenia terenów endemicznego występowania malarii; okres ten może być skrócony do 4 miesięcy, jeżeli badania w kierunku malarii przeprowadzone metodami immunologicznymi dają wyniki negatywne; jeżeli wyniki badań są powtarzalnie reaktywne
      – dyskwalifikacja na 3 lata, następnie wykonanie kolejnych badań; jeżeli nie przeprowadzono kolejnych badań w kierunku malarii ? dyskwalifikacja do czasu ich wykonania i uzyskania wyniku negatywnego,
      Nie ma w nim mowy o czasie przebywania na tym terenie. Nie ma żadnych interpretacji w tej kwestii.

      Odpowiedz
  3. Dzień dobry,
    Co myślicie Państwo o tym, by krew, która została oddana przez osobę zaszczepioną była oznaczona, że pochodzi od takiej osoby i biorca (jeśli to możliwe) miałby możliwość wyboru, czy chce taką krew otrzymać?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry, czy jeśli wyjdą złe wyniki to centrum krwiodawstwa MA OBOWIĄZEK poinformować dawcę? Mam na myśli choroby typu HIV, białaczka. Czy dopiero przy następnym poborze dawca zostanie o tym poinformowany? I co w sytuacji gdy, nikogo nie poinformowali? A przy następnej próbie dopiero poinformowano za ma małej ilości płytek, czy wtedy wykonuje się badania pod katem chorób? Czy sprawdzania sie czy krew się już odbudowała

      Odpowiedz
      • Witam serdecznie!
        W RCKiK są wykonywane dwa rodzaje badań: wirusologiczne i morfologia. Najpierw napiszę o badaniach wirusologicznych. Po uzyskaniu reaktywnego (jest coś nie tak) wyniku testu przeglądowego wykrywającego markery wirusów wykonuje się następnego dnia powtórny test. Jeżeli znowu będzie reaktywny (jest coś nie tak) krew dawcy podlega kolejnym badaniom weryfikacyjnym. W przypadku potwierdzonego zakażenia lekarz lub inna upoważniona osoba musi niezwłocznie przesłać krwiodawcy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wezwanie do stawienia się w centrum. W zawiadomieniu nie wolno podawać przyczyny wezwania. Oto przykład takiego zawiadomienia: “Zwracamy się z prośbą o niezwłoczne zgłoszenie się do centrum w ?? lub Terenowego Oddziału centrum w ??? po odbiór wyników badań.” albo “Zawiadamiamy, że wyniki przeprowadzonych badań wskazują na konieczność ich powtórzenia. W związku z tym prosimy nie oddawać krwi do czasu przeprowadzenia dodatkowych badań specjalistycznych i zgłosić się do centrum w … lub do Oddziału Terenowego centrum w … w terminie … w celu pobrania próbki do badań kontrolnych.” Lekarz lub osoba upoważniona musi przeprowadzić rozmowę z krwiodawcą, informując go o wykrytym u niego zakażeniu i udzielić wskazówek dotyczących ochrony innych osób przed zakażeniem, powinna przeprowadzić wywiad epidemiologiczny, mający na celu ustalenie prawdopodobnego źródła zakażenia się dawcy. Jest możliwe, że w czasie wizyty od dawcy zostanie pobrana krew na badania kontrolne. Kolejne etapy są uzależnione od wyników testów. Jeżeli zaś chodzi o morfologię to dawca o wynikach wykraczających poza normę może zostać poinformowany przy kolejnej wizycie lub przez zawiadomienie. W takim przypadku wydaje się kopię badań oraz wskazanie by zgłosić się z nimi do lekarza POZ.

        Odpowiedz
        • Czyli dobrze rozumiem ze tylko w sytuacjach chorób informują, a jeśli morfologia jest ponad normę/poniżej normy to dopiero przy następnej próbie oddania i wtedy ja ?badają? i nie ma powodów do niepokoju, od października żadnego powiadomienia a przy kolejnej próbie zbyt niskie płytki krwii..

          Odpowiedz
  4. Dzień dobry, biorę Tribux forte na zespół jelita drażliwego. Na ile przed oddaniem krwi powinienem wstrzymać się z braniem leku? I czy istnieje jakiś dostępny wykaz leków, które nie są wskazane do oddawanie krwi? Dziękuję.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Niestety nie ma takowej listy. Lekarz każdorazowo podejmuje indywidualną decyzję. Dodatkowo problematem jest też to, że jeden lek może być stosowany na rózne schorzenia, które również powodują dyskwalifikacje dawcy. Najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z lekarzem kwalifikującym.

      Odpowiedz
  5. Jak wygląda sprawa donacji i dyskwalifikacji dla osób zdrowych uczestniczących w badaniach klinicznych (przyjęcie nowo wprowadzanego leku, dodatkowe donacje składników krwi itp.)

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      To jest bardzo indywidualna sprawa uzależniona od przyjmowanego preparatu. Najlepiej zapytać się lekarza kwalifikującego w punkcie w którym chce się oddać krew albo bezpośrednio dyrektora do spraw medycznych mającego swoje stanowisko w siedzibie RCKiK.

      Odpowiedz
  6. Witam. Oddawałem krew dnia 19 stycznia wczoraj otrzymałem pismo o Niezwłocznym zgłoszeniu się do RCKiK po odbiór wyników badań. Czego te wyniki moga dotyczyć. DOdam ze oddaje krew nieprzerwanie od 2019 roku i nie było żadnych problemów dotychczas, Ostatnią donacje miałem w listopadzie 2021. Czy to może być coś poważnego ?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nieprawidłowości mogą dotyczyć przekroczenia norm w morfologii lub pozytywnego/nierozstrzygnietego testu wirusologicznego. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Proszę pamiętać, że testy mogą być fałszywie dodatnie dopiero po testach potwierdzających można coś więcej powiedzieć.

      Odpowiedz
  7. Dzień dobry.
    Czy można oddawać krew jeżeli kardiolog stwierdził lekką nieprawidłowość w przepływie krwi przez zastawkę mitralną i zastawkę trójdzielną? Ten sam kardiolog stwierdził, że on żadnych przeciwwskazań nie widzi do tego, żebym mogła tę krew oddawać, ale zastanawiam się czy w centrum krwiodawstwa nie zostanę jednak zdyskwalifikowana.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Dawcy, którzy przyjmowali Euthyrox ale za względu na niedoczynność tarczycy byli dyskwalifikowani. Czy w przypadku nieprawidłowego rozwoju obowiązuje taka sama procedura jak przy chorobie ciężko nam powiedzieć. Prosimy o bezposredni kontakt z lekarzem kwalifikującym w punkcie krwiodawstwa.

      Odpowiedz
  8. Witam, czy oddając krew 4 dni przed spodziewaną miesiączką, nie wiedząc jeszcze, że jest się w ciąży może zaszkodzić dziecku?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Proces krwiotworzenia rzeczywiście rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach rozwoju embrionalnego płodu jednak myślę, że oddanie 450 ml krwi w tak wczesnym okresie nie stanowi większego zagrożenia dla dziecka. Zakaz oddawania krwi w czasie ciąży jest podyktowane tym, że kobieta ma większe zapotrzebowanie na żelazo. W czasie ciąży przeciętna kobieta wymaga 350-500 miligramów dodatkowego żelaza, aby zapobiec niedoborom. Z przeglądu badań klinicznych z 2015 r. wynika, że aż u 52% kobiet w ciąży na całym świecie występuje właśnie taki niedobór. Jak widać to jest podstawa do dyskwalifikacji kobiet w tym okresie.

      Odpowiedz
  9. Witam!
    Pierwszy raz chciałam skorzystać z przywileju jaki przysługuje mi jako ZHDK czyli możliwość szybszego dostania się do specjalisty. Chciałam umówić się do konkretnego laryngologa jednak Pani z recepcji wskazała mi termin w połowie lutego do tego specjalisty. Zapytałam o możliwość skorzystania z wcześniejszego terminu jako ZHDK i na to Pani odpowiedziała, że może zapisać mnie do innego laryngologa, który ma wcześniej termin niż luty. Moje pytanie: czy mam możliwość umówienia się do konkretnego specjalisty i skorzystać z przywileju czy mogę dostać się tylko do specjalisty, którego wskaże mi recepcja? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • Szanowny Panie,

      kolejność udzielania świadczeń określa ustawa [1]. Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne są udzielane według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

      Na liście oczekujących na udzielenie świadczenia nie umieszcza się pacjentów kontynuujących leczenie u danego świadczeniodawcy. Pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia powinien być określony do komórki organizacyjnej, a nie do poszczególnych lekarzy. W przypadku kilku lekarzy udzielających tego samego zakresu świadczeń w ramach jednej komórki organizacyjnej, pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia powinien odpowiadać pierwszemu wolnemu terminowi udzielenia świadczenia przez lekarza, do którego czas oczekiwania jest najkrótszy. Jeśli pacjent chce mieć udzielone świadczenia przez konkretnego lekarza powinien liczyć się z prawdopodobieństwem dłuższego oczekiwaniem na udzielenie świadczenia. Pacjenci posiadający prawo do korzystania ze świadczeń poza kolejnością wybierając, spośród wszystkich lekarzy udzielających świadczeń w danej komórce organizacyjnej, konkretnego lekarza, do którego trzeba oczekiwać, rezygnują z przysługującego im prawa i powinni być wpisywani na listę oczekujących.
      Centrala NFZ

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading