Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

695 komentarzy do “Forum krwiodawstwo.org”

  1. Cześć, w celu złożenia wniosku o wystawienie odznaki ZHDK muszę dostarczyć potwierdzenie ilości oddanej krwi. Jako że zawsze oddawałam w RCKiK, skąd nie ma problemu dostać takiego zaświadczenia, a zastanawiam się nad wybraniem na akcję, to zastanawiam się, czy na takiej akcji wydają takie zaświadczenia, które będą akceptowane przez PCK?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Każde centrum ma bazę dawców i w czasie akcji wyjazdowych personel wprowadza informacje o donacji do tego samego systemu co w siedzibie RCKiK. Jeżeli być oddawała na akcji w punkcie, który podlega pod inne centrum wtedy tej donacji nie będzie i należy pobrać zaświadczenie potwierdzające oddanie krwi.

      Odpowiedz
  2. Dwa tygodnie temu miałem nieudaną donację płytek krwi. Wyniki były super, otrzymałem bezproblemowe dopuszczenie do donacji. Coś poszło nie tak przy wkłuwaniu się do żyły. Krew po prostu nie chciała lecieć. Pielęgniarka szybko się poddała i mnie odłączyła. Nie wiem czy się źle wkłuła czy był inny powód. Poleciało kilka ml i koniec.
    Po nieudanej donacji w teorii przerwa jest taka sama jak po prawidłowym oddaniu krwi/składników. W związku z faktem że wyniki były super a donacja zakończyła się pobraniem jedynie kilku ml, byłaby szansa na to że będę mógł oddać płytki prędzej niż po regulaminowych 28 dniach? Czy lekarz może w takiej sytuacji zrobić wyjątek? Dziękuję.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak. W takim jak Pana przypadku lekarz ma prawo skrócić okres między donacjami. Jednak przypominam, że to prawo lekarza nie obowiązek. Oznacza to, że może tez nie wyrazić na to zgody. W takim przypadku należy skontaktować się dokładnie z punktem w którym chce się oddać płytki krwi i zapytać się czy skorzysta z tego prawa skrócenia okresu.

      Odpowiedz
  3. Witam serdecznie,

    regularnie oddawałem płytki krwi. Czy po dłuższej przerwie (ponad rok) od jakichkolwiek donacji można od razu oddawać płytki, czy zaczynać od krwi pełnej?

    Odpowiedz
  4. Witam, zostałem dopuszczony do oddawania krwi. Morfologia wyszła podobno świetnie. Po tygodniu dostałem list, że wyniki są złe i poszło do weryfikacji do Warszawy bez żadnego słowa wyjaśnienia, co wyszło źle. Nikt nie chce mi udzielić informacji bo mam czekać. Czy ktoś miał podobna sytuację?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak to prawidłowe zachowanie centrum. Procedura wykonywania badań oraz przekazywania informacji dawcy jest ściśle określona przepisami. Badania wykonywane w centrum w każdej donacji to badania przeglądowe. Dopóki ich wynik reaktywny (pozytywny) lub wątpliwy nie zostanie potwierdzony dodatkowym testem o wyższej czułości to taki wynik nie jest przekazywany dawcy. Wtedy kiedy wynik zostanie potwierdzony badaniem weryfikacyjnym wtedy dawca otrzymuje pełną informację na temat badań.

      Odpowiedz
    • Witam, ja jestem w identycznej sytuacji. List otrzymałam tydzień po oddaniu krwi tj 02.09., dodatkowo tego samego dnia kilkukrotnie kontaktował się ze mną oddział terenowy gdzie oddawałam krew dopytując mnie o grupę krwi, co wydało mi się dość dziwne, bo po pobraniu i badaniach oddział dysponuje tą wiedzą.

      Odpowiedz
  5. Dzisiaj udałem się po raz pierwszy do RCKiK, by się zarejestrować jako dawca krwi
    Jednak gdy przyszła pora na wstępne badania morfologiczne to pielęgniarka powiedziała, że nic z tego, ponieważ żyła nie jest widoczna i otrzymałem później dyskwalifikację od lekarza na rok.

    Czy ktoś z Was też się spotkał z czymś takim?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak zdarzają się takie dyskwalifikacje. Niestety były przypadki, że w jednym punkcie zdyskwalifikowano kogoś a poszedł do drugiego i było wszystko ok. Niestety widoczność żył jest dość uznaniowym powodem dyskwalifikacji.

      Odpowiedz
      • Witam,
        Ostatnim razem byłam na oddaniu krwi niestety po tzw. “Kłuciu” dostałam dyskwalifikację z powodu braku widoczności żył. Czy mogę w jakiś sposób poprawić widoczność żył żeby przy następnym oddawaniu krwi również nie otrzymać dyskwalifikacji?

        Odpowiedz
      • Lekarka powiedziała, że mam dyskwalifikację na rok, ale wspomniała, że jak będzie już dobrze widać żyły (teraz je widać, ale ciut za słabo) to przebiję mi datę dyskwalifikacji i będę mógł podejść raz jeszcze do badania krwi przed upłynięciem terminu dyskwalifikacji.

        Odpowiedz
    • Witam,
      Dziś chciałem oddać krew wszystkie badania były Ok jak siadłem na fotel okazało sie że pielęgniarka nie moze trafić w żyłę i nie oddałem w danym dniu. Pytanie moje brzmi czy mogę oddać w dniu następnym np w innym punkcie ???

      Odpowiedz
  6. Witam serdecznie. Krew oddałam 2 razy. Za trzecim i czwartym razem zostałam odrzucona z powodu wysokiego pulsu i ciśnienia. Niestety mam tak że przy każdej wizycie lekarskiej i nie tylko ciśnienie mi idzie w górę. Widocznie w dwóch pierwszych razach mieściłam się w widełkach. Przy ostatnim podejściu lekarz kwalifikujący powiedział że musi mi dać skierowanie do lekarza POZ żeby mnie objął opieką. Moje pytanie – czeka mnie teraz długa droga diagnozy zanim ewentualnie będę mogła kontynuować donacje? Jak to wygląda w praktyce? Dodam że w domowych warunkach ciśnienie krwi i puls są w normie.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Dając Ci dyskwalifikacje lekarz wprowadził odpowiedni jej kod do Krajowego Rejestru Dawców Krwi. Dodatkowo powinien wprowadzić okres dyskwalifikacji. Przy kolejnym razie tak samo sprawdzi ciśnienie z tym, że zapyta się również o leki. Pamiętaj, że część leków na nadciśnienie powoduje dyskwalifikacje i w czasie ich brania oraz określony czas po zaprzestaniu nie wolno oddawać krwi.

      Odpowiedz
  7. Witam mam pytanie chciałam dziś oddać krew i lekarz powiedział że mam za mało białek czy chodzi tu o poziom żelaza ? Czy to coś innego ?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie, to inne badanie a mianowicie poziom białych krwinek. Tu masz podstawowy opis badań https://krwiodawcy.org/badania-u-dawcy-krwi wykonywanych u dawców a tu przykładowe interpretacje https://krwiodawcy.org/badania-krwi W zależności od tego jak duża jest różnica między normą a wynikiem należy zareagować. Jeżeli jest minimalna to nie trzeba nic robić i spróbować oddać za jakiś czas jeżeli większa lub powtarzająca się skontaktować się z lekarzem POZ, niech sprawdzi czy wszystko jest w porządku i trzeba podejmować jakieś inne kroki czy też nie.

      Odpowiedz
    • Witam. Jeśli ramiona mają tendencję do lekkiego rogowacenia to mogę oddawać krew czy nie? Nie swędzą ani nie biorę żadnych leków.Niby lekarz rodzinny i dermatolog mówili że to nic takiego i dostałem tylko maść do pielęgnacji skóry ale i tak mam wątpliwości.

      Odpowiedz
    • Witam, czy jest możliwość żeby organizm dawał znaki np. krew z nosa że już można oddać krew? Krwiodawca jestem od 3 lat

      Odpowiedz
      • Witam serdecznie!
        Nie, nie ma takiej możliwości. Terminu trzeba pilnować samodzielnie. Organizm produkuje w celu uzupełnienia braku (w wyniku oddanej donacji) tylko tyle krwi ile “utracił”. Nie ma nadprodukcji krwi czy jej składników.

        Odpowiedz
  8. Witam, chciałam dzisiaj oddać krew, niestety przy 160ml zrobiło mi się słabo. Czy to oznacza, że będę miała problem z omdleniami przy kolejnych próbach?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie, to nie musi oznaczać omdleń w przyszłości. Może to być pojedynczy epizod np w związku z pogodą i wysokimi temperaturami. Powinieneś spróbować kolejny raz oddać.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading