Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

695 komentarzy do “Forum krwiodawstwo.org”

  1. Witam, jakiś czas temu zaczęłam zażywać lek Lamilept na zlecenie lekarza psychiatry, żeby unormować wahania nastroju. Nie mam żadnych chorób psychicznych, a lek zażywam obecnie w dawce 75 mg/dzień. Czy dyskwalifikuje mnie to z bycia dawcą krwi?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Niestety nie jestem w stanie udzielić Pani jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma ścisłego wykazu leków, które powodują dyskwalifikacje dawcy. Przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, niektórych leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Zawsze należy zapytać lekarza kwalifikującego do oddania krwi, jak długo należy odczekać po ostawieniu leku, gdyż leki różnie długo utrzymują się we krwi.

      Odpowiedz
    • Oliwia, czy byłaś w stacji krwiodawstwa dowiedzieć się, czy Lamilept dyskwalifikuje? Pytam z ciekawości, bo sam biorę obecnie Lamilept i nie wiem czy dyskwalifikuje mnie to jako dawcę.

      Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      W czasie pandemii doszła dodatkowa ankieta w której zaznacza się objawy infekcji jakie mieliśmy w ciągu ostatnich 14 dni. Jeżeli Pani poda objawy w związku z którymi Pani podjęła decyzję o przyjęciu leku może Pani zostać niedopuszczona do oddania.

      Odpowiedz
  2. Witam serdecznie mam pytanko.

    A mianowicie zgłosiłem by oddawać płytki krwi powiedziano mi w RCKiK bym zadzwonił 6.04.2021 wiec tak zrobiłem po czym powiedzieli mi ze nie maja potrzeby pobierania płytek. Będąc HDK oddaje co 2 miesiące regularnie krew pełna i czekając na to kiedy zadzwonią do mnie i będą chcieli pobrać płytki to przedłuży mi się czas oczekiwania.

    I teraz może ktoś z was wie czy trzeba czekać na telefon od RCKiK, czy normalnie odrazu można jechać do nich i powiedzieć ze się chce oddać płytki.

    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  3. Witam. Przez ostatnie 20 lat jestem HDK . Po rocznej dyskwalifikacji ( egzotyczne wakacje a Azji ) pobrano próbkę do analizy. Zostałem warunkowo dopuszczony ale okazało się że mam WBC 3,8 gdzie norma jest od 4. Następna wizyta i ponowne zbadanie krwi i ponowne 3.8 i tak dwukrotnie w przeciągu poł roku. Lekarz zalecił sprawdzanie swojej krwi i ustabilizowanie WBC . Po badaniach w dwóch nie zależnych placówkach wyszło w styczniu WBC 4.0 a w marcu 4,3. Ponownie poszedłem na badanie krwi do centrum krwiodastwa i nie wiem czemy znowu 3.8. Lekarz mówi że normy badania krwi w krwiodastwie są wyższe od normalnych laboratoriów w których wykonywałem badania . Czy tak jest ? Lekarze którzy oglądali moje wyniki z dwóch różnych laboratoriów mówią że są idealne. To jak to jest naprawdę ?

    Odpowiedz
  4. Cześć krwiodawcy! 🙂 Pytanie techniczne. Złapałem dyskwalifikację na miesiąc z powodu niskiej hemoglobiny. Zabrakło mi 0,2 by zostać przepuszczonym. Wiem, że na idąc na osocze zostałbym zakwalifikowany (większa tolerancja co do hemoglobiny). Moje dwa błędy były takie, że byłem słabo nawodniony i że poszedłem zbyt późno spać. Pytanie brzmi – czy mając taką sytuację w przyszłości mogę prosić lekarza o niewpisywanie dyskwalifikacji i po prostu przyjechać 2,3 tygodnie później z lepszą hemoglobiną? Znam swój organizm i wiem, że po tym czasiw miałbym znacznie lepsze wyniki. Druga kwestia jest taka, że sam lekarz wpisał dyskwalifikację na dwa tygodnie a pani z rejestracji zmieniła ją na miesiąc, motywując to tym, że tylko tak się da wpisać w system. Czy mając tak rozbieżne opinie lekarza i pani z Rejestracji i dysponując wynikami morfologii można skrócić czas dyskwalifikacji?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Po dokonaniu rejestracji w punkcie krwiodawstwa muszą nastąpić kolejne kroki. Cała droga dawcy jest rejestrowana. Nie może nagle nastąpić “zniknięcie” dawcy z systemu. Albo dawca ostatecznie został dopuszczany do oddania albo nie został. Przyczyna tego, że po rejestracji i badaniu poziomu hgb dawca nie przystąpił do kolejnych etapów musi być podana w systemie. Podanie nieprawdziwej informacji nie jest dobrym pomysłem. Ważne jest też by lekarz kwalifikujący patrząc do historii donacji dawcy miał rzetelne informacje. I tak jak jednorazowy przypadek niskiej HGB nie stanowi problemu tak powtarzające się takie sytuacje mogą stanowić dla lekarza wyznacznik wskazań dla dawcy co do np zmiany diety czy skierowania do lekarza POZ.
      Dyskwalifikacje teoretycznie można skrócić jednak musi taką decyzję podjąć sam lekarz kwalifikujący. Nie ma zasady czy przepisu mówiącego, że jeżeli przyjdziesz z wynika morfologii to lekarz ma obowiązek skrócenia okresu dyskwalifikacji i dopuszczenia Cię do oddania. Zależy to tylko od niego.

      Odpowiedz
      • Dziękuje a rzetelną odpowiedź. Żona w międzyczasie oddawała krew pierwszy raz i pojechałem z nią, przy okazji zapytałem o to samo bezpośrednio w RCKiK. Rzeczywiście lekarz kwalifikujący może skrócić taką dyskwalifikację. Oczywiście może, ale nie musi. Nie miałem na myśli że przyjadę z morfologią i będę wymagał skrócenia dyskwalifikacji, pytałem o samą możliwość, bo sam się pogubiłem, gdy lekarz mówił o dwóch tygodniach a Pani z rejestracji o miesiącu. Co do niewpisywania dyskwalifikacji to racja – to jednak zły pomysł, lepiej żeby wszystko było czarno na białym.

        Odpowiedz
  5. Witam ponownie , mam pytanie w sprawie oddawania płytek krwi, ile oddający musi mieć ? mam poniżej 200 , poinformowano mnie że trzeba mieć powyżej 200 – pozdrawiam Kiro.

    Odpowiedz
    • Pierwszy przepis mówi, że dawca krwi powinien mieć “przynajmniej 150 × 10^9/l” a więc byś spełniał ten warunek jest jednak jeszcze drugi, że pobierając metodą trombaferezy > 5 × 10^11 krwinek płytkowych, zwraca się szczególną uwagę, aby liczba płytek u dawcy po donacji nie obniżyła się po zabiegu < 100 × 10^9/l. Aby zapobiec takiej sytuacji RCKiK określają wyższą liczbę wymaganych płytek. Każde centrum w zależności od metody pobierania, wielkości pobieranych donacji płytek oraz użytego rodzaju separatora określa dolną granicę tak by donacja nie spowodowała zbyt dużego spadku płytek a z drugiej strony nietrwała zbyt długo.

      Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Pisaliśmy w sprawie insulinoodporności do kilku centrów. Odpowiedzi nie były jednakowe. Rozróżniono m.in. przypadki osoby chorej oraz osoby chorej i przyjmującej leki (metforminę). W przypadku tej drugiej lekarze nie dopuszczali do oddawania krwi i jej składników.

      Odpowiedz
      • Cześć,
        Chciałbym zacząć oddawać płytki krwi (ze względów wydolnościowych nie chcę pełnej krwi) W stacji krwiodawstwa powiedziano mi przez telefon, że najpierw muszę oddać pełną krew, a dopiero następnym razem będę mógł płytki. Czy faktycznie jest to konieczne? Nie ma innej opcji?

        Odpowiedz
  6. Dzień dobry.
    Mam pytanie dotyczące zażywania leków przeciwbólowych, które mogą wyeliminować mnie jako dawcę krwi. W dniu 10 marca przyjęłam ostatnią tabletkę Dicloberl (łącznie w ciągu tygodnia (od 4-10.03) 3 szt.). Czy 25 marca będę mogła oddać krew?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jeżeli chodzi o sam lek będzie Pani mogła oddać krew. Proszę sprawdzić czy powód dla którego Pani przyjmowała lek nie powoduje dłuższej dyskwalifikacji.

      Odpowiedz
  7. Witam mam pytanie. Kilka lat temu regularnie oddawałem krew. Ostatnio dwa razy zostałem odrzucony przez zbyt wysoki poziom hemoglobiny, 18,5 oraz 18,6. Bylem u lekarza rodzinnego, zlecił kompleksowe badania, wszystko ok, tam hemoglobina 17,9 wyszła. Pytanie jak mogę sobie pomóc żeby obniżyć ten poziom przed badaniem

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading