Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

695 komentarzy do “Forum krwiodawstwo.org”

  1. Witam ostatnio byłam oddać krew po raz pierwszy panie w punkcie marudziły że nie mam żył do dodania krwi suma sumaru udało mi się oddać krew. Panie na pożegnanie powiedziały mi że mam sobie przemyśleć czy chcę oddać krew no chyba że się upre to mogę wrócić czy ktoś spotkał się już z takim podejściem bo nie bardzo wiem co mam robić

    Odpowiedz
  2. Witam , mam pytanie w sprawie oddawania krwi , oddaje już ponad 20 lat . Dzisiaj podczas wywiadu , Lekarz odrzucił mnie od oddania krwi , ze względu że 8 dni temu przyjąłem szczepionkę Astra Zeneca. wcześniej na forum pisaliście że tydzień po podaniu można . Mam pytanie czy w kraju są różne przepisy – pozdrawiam Kiro.

    Odpowiedz
  3. Dzien dobry. Byłam kiedyś regularnie dawcą krwi. Ostatnio po długiej przerwie po oddaniu krwi pełnej prawie zemdlalam.
    Jako że teraz przeszłam COVID-19, chce oddać osocze. Nigdy nie dodawałam osocza i zastanawiam się czy podczas takiej donacji też zdarzają się omdlenia.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Oddanie osocza polega na tym, że separator pobiera krew pełną, zostawia sobie tylko osocze i oddaje resztę krwinek zmniejsza ryzyko wystąpienia omdlenia. Pobieranie krwi pełnej i zwracanie niepotrzebnych składników odbywa się w cyklach. W czasie takiego cyklu separator pobiera ok. 250 ml krwi pełnej a więc połowę tego co normalnie a następnie zwraca krwinki czerwone i płytkowe. Pobranie tak niewielkiej ilości krwi pełnej nie powinno powodować zasłabnięcia. Jeżeli jednak tak się zdarza to może to omdlenie takie może mieć podłoże emocjonalne a nie wynikać ze zmniejszonej ilości krwi w organizmie.

      Odpowiedz
  4. Dzień dobry,
    czy jeśli co dwa tygodnie oddaję osocze to obecnie przysługują mi dwa dni wolnego w pracy z tego tytułu? Czyli na 10 dni pracy mam 2 dni wolnego?

    Odpowiedz
  5. Dzień dobry, dzwoniłem dzisiaj rano do RCKiK i powiedziano mi, że w Poznaniu nadal nie można oddać osocza i jest tylko opcja Wrześni. Nie chciałbym zostać odesłany z kwitkiem, można prosić o potwierdzenie?

    Odpowiedz
  6. Dzień dobry, czy w wojewódzkich oddziałach RCKiK np w Poznaniu przyjmują już osocze od osób nie będących ozdrowieńcami? Na stronie internetowej nie widzę żadnych informacji, która była widoczna wcześniej, że pobierają osocze tylko od ozdrowieńców. Proszę o informację, pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Oto odp z RCKiK w Poznaniu:
      Tak, “wypuściliśmy” trochę wolnych terminow Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu wysłał(a) Wczoraj o 22:15 Proszę skorzystać z linku z bezpośrednio z naszej strony w celu umówienia terminu

      Odpowiedz
  7. 4 razy co roku oddaje krew pełną. Chciałabym oddać osocze ale w internecie są sprzeczne informację stąd moje wątpliwości. Mianowicie ile ml pobiera się osocza 600 czy 650? ile razy w ciągu roku kobieta może oddać osocza (lub ile litrów) i czy oddanie takiej ilości osocza nie wyklucza oddania 4 razy do roku krwi pełnej (jeśli zachowane są czasoodstępy między donacjami?)

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Osocze pobiera się w różnej ilości od 600 do 700 ml. Zależy od RCKiK. Kobieta może oddać osocza tyle samo ile mężczyzna gdyż w jego przypadku nie ma różnej liczby donacji. Od jednego dawcy nie można pobrać w okresie roku (12 miesięcy) więcej niż 25 litrów osocza. Przerwa pomiędzy pobraniami osocza metodą plazmaferezy nie może być krótsza niż 2 tygodnie. Kobieta może oddawać naprzemiennie krew i osocze (zresztą tak jak mężczyzna) pod warunkiem zachowania odpowiednich przerw. I najważniejsza rzecz: RCKiK nie zawsze potrzebują osocza. Dużą jego ilość otrzymują po podziale krwi pełnej na składniki.

      Odpowiedz
  8. Witam wczoraj poszłam oddać krew jednak niestety okazało się że nie mogę jej oddać i Pani doktor powiedziała że jedyny warunek żeby mnie przepuścić to jest oddanie płytek krwi. Oczywiście zgodziła się bo po prostu chciałam komuś pomóc.
    Niestety gdy pani podawała mi sok już na fotelu zapomniałam się i chciałam zdjąć maseczkę tę samą ręką co miałam wbitą igłę:( po prostu taki odruch, całe szczęście nic się nie stało i mój proces oddawania przebiegł bez komplikacji po tej sytuacji. Jednak dzisiaj 20.02.2021 ręka mnie zaczyna boleć a w miejscu gdzie była igła zrobił się lekko siniak. Gdy zginam np w lokciu czuje lekki ból. Czy mam się czym niepokoic czy to samo przejdzie??

    Odpowiedz
  9. Witam.
    Miałam dużą przerwę w oddawaniu krwi (ciąża, karmienie i te sprawy). Czy po tak długiej przerwie są jakieś specjalne procedury przy oddawaniu krwi?

    Odpowiedz
  10. Dzień dobry. Chciałam oddać wczoraj krew pełną, niestety miałam trochę za niską hemoglobine.
    Po jakim czasie mogę ponownie spróbować ją oddać?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przepisy nie regulują sztywno okresu na jaki dawca ma zostać zdyskwalifikowany z powodu niskiej hgb. Po pierwsze długość tego okresu zależy od tego jak niski poziom hgb był a co za tym idzie jak szybko mozna go w sposób bezpieczny podnieść. Najczęściej okresy te wynoszą od 1 do 3 miesięcy. Ostatecznie decyduje lekarz w punkcie w którym chciało się oddać krew.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading