Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

695 komentarzy do “Forum krwiodawstwo.org”

  1. Witam. Mam pytanie odnośnie żelaza. Czy jeśli poziom hemoglobiny jest w normie i pozostałe wyniki również, a jedynie żelazo jest na poziomie 8 umol/l gdy zakres laboratorium to od 9 umol/l to czy mogę jechać oddać krew czy raczej nie ma to sensu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przed donacją jest badany poziom hemoglobiny. Jeżeli jest on w normie i w punkcie krwiodawstwa również badania to potwierdzą to zostanie Pani dopuszczona do oddania. Proszę przy okazji skonsultować się z lekarzem POZ czy niższy wynik żelaza stanowi stały stan chorobowy czy jest tylko chwilowy.

      Odpowiedz
  2. Witam, mam pytanie czy jeśli jutro minie dokladnie 8 tygodni od poprzedniego oddania przeze mnie krwi, bedzie problem jeśli bede chcial ją zdać dzis? Jeden dzis roznicy zrobi im wyjatek?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Gdzie chcesz oddać krew. RCKiK w Warszawie wymaga 8 tygodni i jeden dzień dodatkowy. Tak działa ich system obsługujący Krajowy Rejestr Dawców Krwi.

      Odpowiedz
  3. Witam. Lecze sie na niedoczynnosc tarczycy. Biore lek Euthyrox. Czy jesli tarczyca dzieki tabletkom funkcjonuje juz normalnie moge oddawac krew?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Niedoczynność tarczycy jako przewlekła choroba układu endokrynnego może stanowić przeciwwskazanie do oddawania krwi. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew.

      Odpowiedz
  4. Byłam dzisiaj oddać krew, jedak dostałam bana na cały rok gdyż pani z centrum krwiodawstwa stwierdziła że mam za cienkie żyły. Trochę się zawiodłam bo to mój dzień pracujący, sam menadżerem namawiał mnie żebym poszła oddać krew gdyż u nas ma się za to dwa dni wolne a można przy tym pomóc innym. To był mój pierwszy raz i do razu zostałam skreślona na rok. Pobrano mi próbkę krwi z tym że tylko odrobinę co mnie zdziwiło gdyż pani wbiła się w żyłę bez problemu (nie wiem czy za każdym razem powinno tak być, ale nie zdezynfekowała miejsca wkłucia jak to zazwyczaj było przy pobieraniu krwi na poczet badań medycyny pracy). Muszę nadmienić że rzadko kiedy oddaję krew do badań więc nie mam pojęcia na czym to polega. Proszę mi powiedzieć, co mogę zrobić z moimi cienkimi żyłami i dlaczego dostałam bana aż na cały rok? Czy mogli mi pobrać krew pomimo moich cienkich żył i ryzyka omdlenia jeśli wyraziłam na to zgodę? A może jednak mięli rację i dobrze że nie pobrano mi krwi?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Kilka dni temu miałem okazję rozmawiać z pielęgniarkami na różne tematy, w tym m.in. na temat tzw. słabych żył. Powiedziały, że nie tyle cienkie żyły są problemem co żyły “ruchome” słabo “przytwierdzone”. Natomiast nie da się ukryć, że ocena jakości żył jest indywidualna i nie zależy tylko od dawcy ale również umiejętności pielęgniarki. Maiłem przypadki dawców, którym w jednym punkcie powiedziano, że żyły są słabe a w drugim nikt nawet nie podejmował tematu i pobrano krew bez problemu. Jeżeli chodzi o złoty środek na wzmocnienie żył to nie jest znany. Duża część osób natomiast mówi, że pomagają im ćwiczenia na przedramiona. Co do długości dyskwalifikacji warto to sprawdzić dzwoniąc do siedziby centrum i prosząc aby sprawdzili na jak długo została ona w rzeczywistości nałożona w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi. I najważniejsze miejsce wkłucia czy to do poboru krwi właściwego czy też do próbki krwi musi być odkażane. Nie ma od tego wyjątków.

      Odpowiedz
  5. Dziękuję za odpowiedź. Chcę oddać we wrocławskim PCKiK. Czy każde centrum ma inne ?widełki??
    Dowiedziałam się, ze prawidłowa wartość limfocytów jest w zakresie 1-4 tys. Czy to prawda?

    Odpowiedz
  6. Witam, powyżej 3 lat temu oddałam krew, następnie otrzymałam telefon o złych wynikach krwi. Przy następnej próbie dowiedziałam się, że aby przystąpić do oddawania krwi muszę przedstawić aktualne wyniki badań. Dzisiaj zrobiłam badania krwi, aby jutro w móc oddać krew. Wszystkie wyniki są w normie, oprócz limfocytów – 3.08 tys, 38.1%. Czy podwyższony poziom limfocytów dyskwalifikuje mnie jako dawcę? Czuję się dobrze, nie jestem przeziębiona i nie byłam przez ostatnie 2 tygodnie.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      W którym centrum chce Pani oddać krew? Poziom limfocytów jest badany w czasie donacji. Jeżeli badanie w RCKiK tak jak Pani również wykaże ich podwyższony poziom znowu zostanie Pani czasowo zdyskwalifikowana.

      Odpowiedz
  7. Weszłam stronę RCKiK i tam jest możliwość logowania do portalu, chciałabym uzyskać dostęp, czy jest możliwość otrzymania danych na emaila

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie ma zintegrowanej bazy Krajowego Rejestru Dawców Krwi. Poszczególne centra korzystają tylko z własnych baz. W związku z tym proszę o wysłanie linku do strony logowania.

      Odpowiedz
  8. Dzień dobry 🙂

    Mam mniej typowe pytanie odnośnie efektywnej pracy dłonią podczas oddawania krwi poprzez ściskanie piłeczki – jak ona powinna prawidłowo wyglądać? Czy należy mocno ściskać piłeczkę i ją puszczać, czy wystarczy nieustanny lekki ruch palców zaciskających się na piłeczce? W miniony piątek byłam oddać płytki i maszyna przez większość czasu na mnie buczała (oddałam małe płytki z osoczem). Na tej samej maszynie oddawałam osocze i wszystko było dobrze.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Same medyczne zasady opisujące pobieranie krwi nic o tym nie wspominają. Mnie Pani pielęgniarka zawsze instruuje, że pełne otwieranie dłoni nic nie daje. Należy tylko zacisnąć na chwilę oraz powoli rozluźnić. Nie każe też robić tego szybko.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading