Czy jest pobierana opłata za wydanie odznaki ZHDK?

Honorowemu Dawcy Krwi, który oddał w dowolnym okresie czasu określoną ilość litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników przysługują tytuły Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (III, II, I stopnia). Oprócz tytułu takiemu dawcy przysługuje odznaka (brązowa, srebrna, złota) do której to wydawana jest również legitymacja.

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi :

6. Odznakę o której mowa w ust. 3-5, wraz z legitymacją Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydaje Polski Czerwony Krzyż, na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane, będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej.

7. Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji zadania, o którym mowa w ust. 6, prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów.

8. Wydatki związane z wydawaniem odznak honorowych i legitymacji, o których mowa w ust. 6, są pokrywane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w formie dotacji celowej dla Polskiego Czerwonego Krzyża.

W związku z tym dawca krwi nie ponosi kosztów związanych z otrzymaniem odznaki oraz legitymacji. Dodajmy w tym miejscu, że otrzymanie odznaki nie jest uzależnione od przynależności do klubu HDK jakiejkolwiek organizacji.

Dotacje celowe (na pokrycie wydatków związanych z wydawaniem odznak ZHDK) dla Polskiego Czerwonego Krzyża w poszczególnych latach:
2021 – 717 000,00 zł
2020 – 717 000,00 zł
2019 – 589 917,00 zł
2018 – 589 917,00 zł
2017 – 470 200,00 zł

Tylko w latach 2006-2021 Polski Czerwony Krzyż wydał ponad 400 000 odznak ZHDK.

4 komentarze do “Czy jest pobierana opłata za wydanie odznaki ZHDK?”

  1. Ja uważam, że wielu ludzi nie jest w stanie zrozumieć słowa” HONOROWE”
    Mam oddane 50 litrów
    Nigdy nie szedłem z myślą, że za oddanie krwi ma mi się coś należeć.
    Krew staram się oddawać w dni które nie kolidują z pracą( bo wiadomo jakie podejście mają do tego ” prywaciarze”,
    a jak jest potrzebna krew dla ich członka rodziny to wtedy wiedzą, że jesteś dawcą i może chciałbyś pomoc i tu dzień Twojej nieobecności w pracy nie przeszkadza.)
    Najśmieszniejsze jeszcze jest gadanie o tym że polski krwiodawca jest poszkodowany, ponieważ w Niemczech za każde oddanie dostaje się hajs.
    Nikt nas do tego nie zmusza, mam świadomość z tego co dzieje się z naszą krwią( jest sprzedawana firmom farmaceutycznym) ale nie wszystka.
    Ja idę za każdym razem z myślą, że moja krew uratuje komuś życie.
    HONOROWY: HONOROWY: HONOROWY.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Zasłużeni dla narodu powinni mieć rabat i to spory na wszystkie leki które powstają z 82%sprzedanego osocza. Naszego osocza na którym państwo bije kokosy.

    Odpowiedz
  3. może pora pomyśleć o zastąpieniu grubej papierowej wersji na kartę plastikową podręczną oraz mniej narażoną na zniszczenie ktora by zawierała dane również o grupie krwi zastępując krewkartę , ponadto nikt uwzględnia dawców którzy mają po kilkadziesiąt oddanych litrów zatrzymano się tylko na 20 litrach przy odznace zasłużony dla zdrowia narodu a czy oddałeś 20 czy np. 80 litrów to nie jest ważne , nie ma przepływu informacji między rckik a PCK a dawcy sami muszą zabiegać aby w końcu ktoś te litry zliczył i dał zaświadczenie do odznaki wiem o czym piszę bo mam duże doświadczenie i sporo bo 75 l krwi po przeliczeniu a z osoczem ponad 130 l.. wiele benefitów które są dla dawców są dla wielu do niezrealizowania np. odliczysz ulgę od podatku tylko wtedy gdy ci zostanie jakiś podatek do odliczenia a gdy nie nasz z czego to zaświadczenie możesz wyrzucić do kosza , wolne 2 dni weżmiesz ale bezpiecznie tylko w budżetówce bo jeśli sam prowadzisz działalność lub pracujesz w prywatnej firnie to dlaczego właściciel ma pokrywać koszty aż 2 dni pracy krwiodawcy zwłaszcza wielokrotnego w roku np. 15 donacji * 2 dni to miesiąc wolnego dlatego też nigdy nie korzystam z wolnych dni a w tym roku nie odliczyłem żadnej ulgi .Może choć państwo da jakieś ulgi dla krwiodawców we wstępach do parków narodowych czy muzeów . Myślę że można wiele tutaj zrobić aby dawcy nie konczyli na 20 litrach tylko starali się w miarę możliwości oddawać więcej krwi. . Mają dodatki do rent sołtysi , strażacy a o ludziach którzy mają ponad setkę donacji nikt nie myśli . Dużo się mówi i daje tylko nie dla wszystkich. Pozdrawiam Janek

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading