PISMO OKÓLNE Nr 188 PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1951 r.
w sprawie zwolnień od pracy krwiodawców.
Proszę Ob. Ob. Ministrów o polecenie podległym im urzędom, instytucjom i 'dyrekcjom przedsiębiorstw kierowania się przy wykonywaniu przepisów ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy następującymi jednolitymi zasadami zwalniania od pracy pracowników, będących krwiodawcami:
1. Pracownika, zarejestrowanego jako krwiodawcę przez stację (punkt) krwiodawstwa, należy zwalniać od pracy w celu oddania krwi jak również dla poddania się przepisanym okresowym badaniom lekarskim, jeżeli dostarczenie krwi lub przeprowadzenie badania nie może się odbyć poza godzinami pracy pracownika.
2. Zwolnienia od pracy udziela kierownik zakładu na podstawie przedstawionego przez pracownika zaświadczenia stacji (punktu) krwiodawstwa, w którym stacja (punkt) stwierdzi, że wzywa danego pracownika na określony dzień i godzinę (lub na określone dni i godziny) w celu oddania krwi lub poddania się badaniu lekarskiemu i poda przyczyny, dla których stawienie się pracownika jest konieczne w godzinach jego pracy.
3. Po powrocie do pracy pracownik obowiązany jest przedstawić zaświadczenie stacji (punktu) krwiodawstwa, -potwierdzające pobranie krwi lub przeprowadzenie badania lekarskiego w danym dniu i określające zużyty na to przez pracownika czas z uwzględnieniem czasu na spożycie przez pracownika niezbędnego po oddaniu krwi posiłku. W przypadku, gdy stacja (punkt) krwiodawstwa uzna, iż stan zdrowia krwiodawcy po oddaniu krwi uniemożliwia mu wykonywanie jego pracy jeszcze przez pewną ilość godzin, ewentualnie do końca danego dnia, stacja (punkt) stwierdzi tę okoliczność w wydawanym zaświadczeniu, jako usprawiedliwiającą nieobecność pracownika przy pracy w tym czasie.
4. Pracownik zwolniony od pracy dla wykonania obowiązków krwiodawcy zachowuje prawo do wynagrodzenia od zakładu pracy za czas zwolnienia od pracy.
5. Powyższe wytyczne należy stosować z dniem ogłoszenia niniejszego pisma okólnego.
Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz
Obecne przepisy znajdują się bezpośrednio w Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 września 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o publicznej służbie krwi oraz Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
2021-1951=70 lat
Witam serdecznie!
Ale przypał. Dziękuję pięknie za zwrócenie uwagi 🙂
2021-1951 = 70 lat a nie 60
Witam, czy jeśli jest jakiejś krwi dużo to czy mogą odmówić pobrania jej i odesłania do domu? Żeby przyjść w innym terminie? Jest jakiś przepis mówiący o tym ? Czy niema takiej możliwość
Witam serdecznie!
Nie, przepisu takiego nie ma. Natomiast prawo nakazuje RCKiK właściwą gospodarkę magazynową krwi i jej składników. Mogą się powoływać na to. Najczęściej pobierane sa wtedy składniki krwi w danej grupie.