Wirus Zachodniego Nilu

W ciągu ostatnich tygodni 2011 r. odnotowano wystąpienie 37 przypadków zachorowań na gorączkę Zachodniego Nilu na terenie Grecji, Rumunii, Albanii i Rosji. W większości przypadków zachorowania te wystąpiły na obszarach o podwyższonym ryzyku zakażenia wirusem gorączki zachodniego Nilu w Europie.

W latach ubiegłych zachorowania wywołane tym wirusem zgłaszano także w innych krajach europejskich: Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Turcji, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji i Serbii, a także na terenach bezpośrednio graniczących z Polską: w Czechach, Słowacji, Ukrainie i na Białorusi.

Należy podkreślić, że w 2010 r. na terenie Grecji odnotowano wystąpienie dużego ogniska gorączki Zachodniego Nilu, liczącego ponad 260 zachorowań i 35 przypadków śmiertelnych.

Gorączka Zachodniego Nilu jest wywoływana przez przenoszony przez komary wirus Zachodniego Nilu (WNV). U ludzi, większość zakażeń ma przebieg bezobjawowy (ok. 80%). Mniej niż w 20% przypadków, obserwuje się przebieg lekki (gorączka, ból głowy, bóle mięśni, wysypka). W zachorowaniach o cięższym przebiegu, u ok. 1% zakażonych, może dojść do zapalenia opon mózgowych i / lub zapalenia mózgu. Zdarzają się przypadki śmiertelne.

Ryzyko cięższego przebiegu choroby występuje przede wszystkim u osób powyżej 50 roku życia lub u osób z obniżonym poziomem odporności .

Głównym rezerwuarem WNV są ptaki. Do zakażenia człowieka może dojść w wyniku ukłucia przez zakażonego komara.

Należy podkreślić, że osoby wyjeżdżające na tereny, gdzie stwierdzono przypadki zachorowań, powinny być świadome istniejącego zagrożenia.

Zaleca się stosowanie odpowiednich środków chroniących przed ukłuciami komarów (np. środki odstraszające owady). Nie ma szczepionek dla ludzi chroniących przed zakażeniem wirusem Zachodniego Nilu.

Po pobycie w niżej wymienionych krajach nie można oddawać krwi lub jej składników przez 28 dni licząc od chwili powrotu do Polski
– Włochy – regiony: Emilia Romania, Lombardia, Veneto
– Hiszpania – południowo część kraju
– Grecja – rejon Macedonii, z miastem Saloniki, półwysep Chaikidiki oraz środkowa część kraju
– Francja – okręg Var w części południowej kraju
– Turcja – cały obszar
– Węgry – cały obszar
– Portugalia – rejon Lizbony i miasta Setubal w środkowej części kraju
– Rumunia – cały obszar
– Rosja – obwód wołgogradzki, woroneski
– USA (Stany Zjednoczone Ameryki Północnej) – cały obszar
– Kanada – cały obszar
– Meksyk – cały obszar
– Jamajka – cały obszar
– Izrael – cały obszar
– Afryka
– Azja Zachodnia

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading