Udział Prezydenta RP w akcji oddawania krwi z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy

Prezydent Andrzej Duda

Szanowni Państwo,

Drodzy Honorowi Dawcy Krwi!

Z okazji dorocznego święta – Światowego Dnia Krwiodawcy – składam wszystkim Państwu najlepsze, życzenia. Dziękuję za Państwa stałą gotowość do dzielenia się tym bezcennym darem życia, którego nie można zdobyć w żaden inny sposób, jak tylko dzięki hojności i otwartości innego człowieka.

Żyjemy w epoce bezprecedensowego rozwoju technologicznego. Na naszych oczach dokonała się rewolucja informatyczna, której efekty decydują o bezpieczeństwie i komforcie życia miliardów ludzi. Codziennie korzystamy ze wspaniałych dokonań ludzkiej myśli, inwencji i umiejętności. Mimo tych wspaniałych sukcesów nadal nie wszystko można osiągnąć za pomocą urządzeń i technik, nawet najnowocześniejszych.

Krew ludzka – symbol życia, absolutnie konieczny i decydujący o naszym zdrowiu – nie istnieje w innej postaci niż naturalna. Jej jedynym źródłem jest organizm człowieka. Nie potrafimy jej sztucznie wyprodukować. Możemy się nią jedynie podzielić. Dzięki medycynie wiemy, jak robić to w sposób bezpieczny, niezagrażający zdrowiu ani dobremu samopoczuciu dawców, a zarazem pożyteczny dla osób doświadczających chorób, odnoszących rany wskutek wypadków, przechodzących ciężkie operacje.

Aby ratować życie i zdrowie jednych ludzi, konieczna jest decyzja innych, którzy zechcą podarować cząstkę siebie samych potrzebującym bliźnim. Właśnie od Honorowych Dawców Krwi zależy, ilu osobom można będzie pomóc, ocalić życie lub przywrócić zdrowie. O tym mówi hasło tegorocznego Światowego Dnia Krwiodawcy: “Oddawanie krwi to akt solidarności. Dołącz i ratuj życie”. I za tę solidarność, wrażliwość i chęć wsparcia innych ludzi chcę dziś Państwu z całego serca podziękować.

Dziękuję zwłaszcza tym, dla których krwiodawstwo jest stałym, kontynuowanym przez wiele lat zwyczajem – Narodowa Służba Krwi wie, że zawsze może na Państwa liczyć. Dziękuję też wszystkim, którzy decydują się honorowo oddać krew, reagując na potrzeby bliskich, znajomych, sąsiadów – to doskonała okazja, by rozpocząć regularne donacje. Dziękuję wreszcie tym, którzy odpowiadają na apele, pojawiające się czy to rokrocznie w okresie letnim, kiedy krew jest szczególnie potrzebna, czy też w takich okolicznościach, jak niedawna pandemia Covid-19 oraz trwająca obecnie wojna w obronie niepodległości Ukrainy.

Wierzę w ofiarność i dobroć Polaków, dlatego jestem przekonany, że krwiodawców będzie przybywać. Jest nas około sześciuset tysięcy, ale może być znacznie więcej. Mówię nas, bo też mam zaszczyt zaliczać się do tego grona. Dziś przed Pałacem Prezydenckim organizowana jest akcja honorowego oddawania krwi, w której także biorę udział. Ale najważniejsze jest, byśmy dzielili się krwią stale, nie czekając na wezwanie do działania. I tego Państwu chcę dzisiaj życzyć: aby wciąż rosło grono osób dobrej woli, aktywnie odpowiadających na potrzeby bliźnich. Bo być krwiodawcą to zaszczyt i honor!

Z wyrazami szacunku

Andrzej Duda

Życzenia od Prezydenta Andrzeja Dudy

14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godz. 9.00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda włączy się w akcję oddawania krwi z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy (mobilny punkt poboru krwi przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 w Warszawie obok Pałacu Prezydenckiego).

14 czerwca to obchodzone rokrocznie wielkie święto Honorowych Dawców Krwi oraz szczególny dzień podziękowań i docenienia Krwiodawców, którzy każdego dnia decydują się na szlachetny gest, jakim jest oddanie krwi. To również okazja do edukacji, budowania świadomości na temat konieczności niesienia pomocy oraz zachęcania do włączenia się w honorowe krwiodawstwo w przeddzień okresu wakacyjnego.

Planowana jest wypowiedź Prezydenta RP dla mediów.

Przejście przez biuro przepustek Pałacu Prezydenckiego do sektora prasowego za okazaniem ważnej legitymacji prasowej w godz. 8.15-8.40

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading