Światowy Dzień Krwiodawcy 2018

 

   Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom – oddającym bezpłatnie krew – za ratujący życie dar krwi i zwiększenia świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia potrzebującym pacjentom dostępu do wysokiej jakości, bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych.
 

 

   Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Pomagają pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając i zapewniając im wyższą jakość życia, a także stanowią zabezpieczenie złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Krew odgrywa również istotną rolę w kontekście opieki i ratowania życia matek i dzieci oraz w czasie operacji ratunkowych podejmowanych w związku z katastrofami naturalnymi i spowodowanymi przez człowieka.
 

 

   Służba krwi, która zapewnia pacjentom dostęp do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych w wystarczającej ilości, jest kluczowym elementem skutecznego systemu opieki zdrowotnej. Odpowiednia ilość krwi i jej składników może być zapewniona jedynie poprzez regularne donacje dokonywane przez dobrowolnych, honorowych dawców krwi. Jednak w wielu krajach służby krwi nadal stoją przed wyzwaniem, jakim jest udostępnienie wystarczającej ilości krwi, zapewniając jednocześnie jej jakość i bezpieczeństwo.
 


 

Hasło przewodnie tegorocznej kampanii “Bądź tam dla kogoś innego” zachęca potencjalnych dawców do odwiedzenia punktów krwiodawstwa. To własnie w nich dawcy pomagają ratować życie i zdrowie anonimowym biorcom.
 

Serdeczne podziękowania dla Honorowych Dawców Krwi złożyli Minister Zdrowia oraz Dyrektor Narodowego Centrum Krwi:

W Polsce w 2017 r. funkcjonowały 23 regionalne centra krwiodawstwa oraz 140 oddziałów terenowych. Liczba krwiodawców wyniosła 612,8 tys. osób, w tym 612,6 tys. honorowych. Dokonano 1305,6 tys. donacji krwi i jej składników, w tym 1225,7 tys. donacji krwi pełnej. Wyprodukowano 1193,5 tys. jednostek koncentratu krwinek czerwonych i 1318,2 tys. jednostek świeżo mrożonego osocza.

1 komentarz do “Światowy Dzień Krwiodawcy 2018”

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading