Światowy Dzień Krwiodawcy 2016 – Krew łączy nas wszystkich

Krew łączy nas wszystkich
Światowy Dzień Krwiodawcy 2016 – Krew łączy nas wszystkich

13 czerwca 2016 | GENEWA
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w celu zapewnienia niezawodnego zaopatrzenia w bezpieczną krew dla pacjentów, których życie zależy od transfuzji w ponad połowie krajów na świecie trzeba prowadzić bardziej intensywne działania na rzecz zwiększenia dobrowolnego, nieodpłatnego oddawania krwi.
W tym roku tematem przewodnim Światowy Dnia Krwiodawcy jest ‘Krew łączy nas wszystkich’, podkreślając wspólną więź, która łączy wszystkich ludzi. To więzią jest właśnie krew. Slogan ‘Podziel się życiem, oddaj krew’, zwraca uwagę na rolę, jaką odgrywa dobrowolne oddawanie krwi w zachęcaniu ludzi do wzajemnej troski o siebie. Krwiodawstwo promuje również spójność społeczną.

‘Mimo, że różni nas wiele cech zewnętrznych, taka sama krew płynie w naszych żyłach,’ powiedziała dr Margaret Chan, dyrektor generalny WHO. ‘Dobrowolne, nieodpłatne oddawanie krwi jest aktem dawania życia – największym darem, każda osoba może taki dar dać lub otrzymać. ‘

W każdym roku na całym świecie pobiera się około 108 mln donacji. Prawie 50% tych jednostek pobieranych jest w krajach o wysokich dochodach, których społeczeństwo stanowi mniej niż 20% ludności świata. Średni wskaźnik oddawania krwi jest więcej niż 9 razy większy w krajach o wysokich dochodach, niż w krajach o niskich dochodach.

W wielu krajach zapotrzebowanie na krew znacznie przewyższa dostępne zasoby i służby krwiodawstwa zmagają się z koniecznością zabezpieczenia i udostępnienia wystarczającej ilości krwi, dbając jednocześnie o jej odpowiednią jakość i bezpieczeństwo. Odpowiednia ilość krwi może być zapewniona jedynie poprzez regularne donacje honorowych krwiodawców.

Regularni, dobrowolni i nieodpłatni dawcy krwi dlatego są podstawą gwarancji bezpiecznej krwi, ponieważ ich donacje wykazują się niskim poziomem infekcji, które mogą być przenoszone przez krew, w tym HIV oraz wirusów zapalenia wątroby. Na całym świecie 25 krajów nie jest w stanie badać wszystkich jednostek podarowanej krwi pod względem zakażeń. Powodem takiego stanu rzeczy są: nieregularne dostawy zestawów testowych wykrywającyh choroby, braki kadrowe, niska jakość zestawów do badań, lub brak podstawowej jakości w laboratoriach.

WHO zachęca wszystkie kraje do stworzenia służb krwi opartych tylko na honorowym oddawaniu krwi. Obecnie jedynie w 62 państwach krajowe zasoby krwi zabezpieczają niemal wyłącznie w 100% honorowi krwiodawcy, podczas gdy 34 państw nadal korzysta z krwi oddawanej przez członków rodzin pacjentów, a nawet z płatnego krwiodawstwa, którzy stanowią nawet 75% ogółu donacji.

Krew może być stosowany w całości, albo może być rozdzielana na składniki, takie jak czerwone krwinki, płytki krwi, osocze i inne, które mogą być stosowane w leczeniu wielu chorób. Pojedyncza jednostka krwi może pomóc kilku pacjentom.

Transfuzje krwi i produktów krwiopochodnych pomagają każdego roku uratować miliony istnień ludzkich, w tym w sytuacjach kryzysowych, takich jak konflikty zbrojne, klęski żywiołowe, wypadki oraz podczas porodu. Pomagają pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając i zapewniając im wyższą jakość życia, a także stanowią zabezpieczenie złożonych procedur medycznych i chirurgicznych.

‘Dobrowolni dawcy krwi pochodzą z różnych środowisk, ale mają jedną wspólną cechę: postawili dobro innych ludzi nad własnym interesem – ludzi, których nawet nie znają’, powiedział dr Ed Kelley, dyrektor Departamentu realizacji usług i bezpieczeństwa w WHO. ‘Za każdym razem oddaając krew, dokonują aktu bezinteresownego bohaterstwa. ‘

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest corocznie od 2004 roku, w celu przypomnienia służbie krwi o obowiązku dążenia do poprawy bezpieczeństwa i zapewnienia krajowych dostaw krwi od bezpiecznych, dobrowolnych, bezpłatnych dawców, którzy regularnie oddają krew.

Gospodarzem Światowego Dnia Krwiodawcy 2016 jest Holandia i holenderska krajowa służba krwiodawstwa Sanquin. Oficjalne obchody odbędą się w Amsterdamie, 14 czerwca 2016.

Życzenia od Ministra Zdrowia oraz Narodowego Centrum Krwi.

Życzenia od Ministra Zdrowia
Życzenia od Ministra Zdrowia
Życzenia od Narodowego Centrum Krwi
Życzenia od Narodowego Centrum Krwi

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading