Już za tydzień, a dokładniej 14 czerwca będziemy po raz kolejny obchodzić Światowy Dzień Krwiodawcy. Dzień ten został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2004 roku w celu upamiętnienia urodzin Karla Landsteinera, który to w 1901 roku odkrył grupy krwi. Austriacki lekarz za swoją pracę w 1930 roku otrzymał Nagrodą Nobla.
Hasło tegorocznej kampanii brzmi: BEZPIECZNA KREW RATUJE ŻYCIE PRZYSZŁYM MATKOM (tłumaczenie własne). W tym roku akcja ma zwiększyć świadomość ludzi w następującym temacie: dlaczego tak ważne jest zapewnienie we wszystkich krajach w odpowiednio krótkim czasie dostępu do bezpiecznej krwi jak i jej składników. Ma nam uzmysłowić w jaki sposób taki dostęp może zapobiec śmierci przyszłych matek.
Światowa Organizacja Zdrowia zachęca wszystkie państwa, a także swoich krajowych i międzynarodowych partnerów do opracowywania planów działania na rzecz zapewnienia bezpiecznych i szybkich transfuzji krwi, które to zapobiegały by w znacznym stopniu występowaniu zgonów matek w wyniku powikłań ciążowych.
Powyższe działania mogą obejmować organizowanie wydarzeń, spotkań okolicznościowych, publikację artykułów w czasopismach naukowych zarówno regionalnych, krajowych czy też międzynarodowych a także zachęca do podjęcia innego typu działań, które mogłyby pomóc w promowaniu przewodniej idei tegorocznej kampanii Światowego Dnia Dawców Krwi.
Co roku, 14 czerwca, wiele państw na całym globie obchodzi Światowy Dzień Dawców Krwi. To wydarzenie ma zwiększyć wiedzę wśród ludzi na temat jak bardzo potrzebnym i niezastąpionym lekiem jest krew oraz jak ważne jest zapewnienie dostępu do niej. Święto to jest też okazją do złożenia podziękowań na ręce wszystkich honorowych dawców, którzy oddając dobrowolnie i nieodpłatne krew ratują innym ludziom zdrowie a nawet życie.
Każdego dnia, około 800 kobiet umiera z powodu komplikacji zaistniałych podczas trwania ciąży. Statystyki te dotyczą głównie krajów rozwijających się. Ponad połowa tych zgonów występuje na obszarze krajów położonych w części Afryki południowej, a prawie jedna trzecia z kolei ma miejsce w Azji Południowej. Ryzyko umieralności matek przy porodzie jest najwyższe wśród nastoletnich dziewcząt poniżej 15 roku życia. Obfite krwawienie podczas porodu jak i po urodzeniu dziecka jest główną przyczyną śmiertelności, stanów chorobowych oraz niepełnosprawności noworodków. Dostęp do bezpiecznej i występującej w wystarczającej ilości krwi połączony z racjonalną i bezpieczną transfuzją, pozostaje jednak wciąż wielkim wyzwaniem w wielu krajach.
[row]
[column size=”1/3″] Co roku dokonuje się 107 milionów pobrań krwi na całym świecie[/column]
[column size=”1/3″] W krajach słabo rozwiniętych 65% transfuzji krwi jest wykonywanych dzieciom poniżej 5 roku życia. [/column]
[column size=”1/3″] Celem WHO jest aby do 2020 roku 100% donacji pochodziło od honorowych dawców krwi [/column] [/row]
Cele tegorocznej kampanii
– Ministerstwa zdrowia, szczególnie w krajach o wysokiej śmiertelności matek zobowiązują się do podjęcia konkretnych kroków w celu zapewnienia, że służby opieki zdrowotnej w ich krajach poprawią dostęp dla kobiet po porodzie do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych pozyskanych od honorowych dawców krwi .
– Jednostki Służby Krwi w krajach dotkniętych wysoką śmiertelnością matek skupią się na działaniach, które zapewnieniom wystarczające stany magazynowe bezpiecznej krwi do przyszłych transfuzji. W tym celu przeprowadzą aktywną kampanię informacyjną w trakcie Światowego Dnia Krwiodawcy.
– Programy opieki prenatalnej włączą się w działania informacyjne podczas Światowego Dnia Krwiodawcy
– Światowa Organizacja Zdrowia oraz jej partnerzy z całego świata będą informować w jaki sposób krew pobrana od dawców honorowych może i ratuje życie przyszłym matkom na całym świecie
Tegoroczny gospodarz Światowego Dnia Krwiodawcy – Sri Lanka
Ogólnoświatowym gospodarzem Światowego Dnia Dawców Krwi w 2014 r. jest Sri Lanka. Poprzez uruchomienie ogólnokrajowej służby krwi, Sri Lanka promuje honorowe krwiodawstwo, aby zwiększyć dostęp do bezpiecznej i występującej ilości krwi potrzebnej podczas transfuzji. Główne wydarzenie będzie miało miejsce w Colombo oczywiście w dniu 14 czerwca.
Poprzedni artykuł na temat Światowego Dnia krwiodawcy: Światowy Dzień Krwiodawcy 2013
1 komentarz do “Światowy Dzień Krwiodawcy 2014”