Projekt rozporządzenia w sprawie przeliczników już po konsultacjach społecznych

Przez 2 tygodnie można było zgłaszać uwagi do Projektu rozporządzenia w sprawie ilości oddanych składników krwi odpowiadającej litrowi oddanej krwi. Podmioty uprawnione zgłosiły kilkanaście propozycji. Nie ukrywam, że troszkę się zmieniła tabela przeliczników. To co na pierwszy rzut oka widać to powrót w przypadku krwinek płytkowych do określenia „jednostki terapeutycznej” a nie jak we wstępnej wersji projektu w którym to podano ściśle określone objętości w ml. Inne zmiany to: doliczenie osocza w przypadku „dużej” donacji krwinki płytkowe+osocze (1200 ml, dotychczas 1000 ml) oraz rozdzielenie donacji krwinek białych na taką do 1 jednostki i powyżej 1 jednostki.

Obecna tabel prezentuje się obecnie tak:

NOWA WERSJA

Uwagi:

  1. W przypadku niedokończenia donacji lub uzyskania mniejszych ilości składnika krwi, tj. osocza albo krwinek płytkowych przy jednoczesnej donacji osocza i krwinek płytkowych, należy przeliczyć ten składnik na krew pełną zgodnie z tabelą.
  2. Ilości krwi i jej składników są podane w mililitrach (bez płynów konserwujących i wzbogacających dodawanych w czasie donacji), z wyjątkiem krwinek płytkowych i krwinek białych podanych jako dawki terapeutyczne.
  3. Dawka terapeutyczna krwinek płytkowych – krwinki płytkowe uzyskane przy użyciu separatora komórkowego zawierające 2,4-3,0×1011 krwinek płytkowych.
  4. Dawka terapeutyczna krwinek białych – krwinki białe uzyskane przy użyciu separatora komórkowego zawierające nie mniej niż 1×1010 krwinek białych.
  5. W przypadku niedokończenia donacji lub uzyskania mniejszej ilości składnika krwi, tj. krwinek czerwonych albo krwinek płytkowych przy jednoczesnej donacji krwinek czerwonych i krwinek płytkowych oraz donacji krwinek białych, należy przeliczyć ten składnik na krew pełną zgodnie z tabelą.

STARA WERSJA

Uwagi:

  1. Objętości podane w mililitrach.
  2. W przypadku niedokończenia donacji lub uzyskania mniejszej objętości składnika krwi, należy przeliczyć ten składnik na krew pełną jak dla całej donacji według powyższego algorytmu.
  3. W przypadku uzyskania mniejszych objętości jednego ze składników, tj. osocza albo krwinek płytkowych przy jednoczesnym oddawaniu osocza i krwinek płytkowych, należy przeliczyć tę donację na krew pełną w objętości 1000 ml.

NOWA WERSJA (PIONOWA)

4 komentarze do “Projekt rozporządzenia w sprawie przeliczników już po konsultacjach społecznych”

  1. od kiedy te przepisy wchodza w zycie? bo wlasnie dzwonilem do rckik wroclaw i twierdza, ze plytki+osocze rozliczaja po staremu, za 1000, a a nie 1200ml

    Odpowiedz
  2. Dzień dobry . Jak to jest z oddaniem krwi po gastroskopii i kolonoskopi , 4 miesiące po czy 6 miesięcy po . W sieci pisze że 4 ,ankieta w punktach 6 miesięcy . Znajomy oddał po niecałych 6 miesiącach . Zabrakło 15 dni do pełnych 6 miesięcy . Pomylił się z datą . To wtedy

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading