UWAGA!
Tymczasowo przelicznik pod linkiem
https://krwiodawcy.org/kalkulator-donacji/
Jak wiadomo oprócz krwi pełnej dawcy mogą oddawać osocze, płytki krwi, krwinki czerwone lub krwinki białe. Przelicznik donacji jest to narzędzie, które pozwoli nam na przeliczenie tych donacji na krew pełną. Jest to przydatne gdy chcemy złożyć wniosek np. o odznakę honorową w PCK lub wniosek o wydanie biletu wolnej jazdy. Kalkulator potrafi także określić o którą odznakę dawca już może się ubiegać gdyż przekroczył wyznaczony przepisami litraż.
Równoważnymi ilościami składników krwi odpowiadającymi 1 litrowi oddanej krwi uprawniającymi do tytułu i jednej z odznak „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i „Honorowy Dawca Krwi ? Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, są:
- 1) 3 litry osocza
- 2) 2 donacje krwinek płytkowych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
- 3) 0,5 donacji krwinek białych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
- 4) 2 jednostki krwinek czerwonych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego.
Akty prawne
- – Dz.U. 2016 poz. 823
USTAWA z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi - – Dz.U. 2017 poz. 1677
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie legitymacji i odznaki ?Honorowy Dawca Krwi ? Zasłużony dla Zdrowia Narodu
UWAGA! Przed październikiem 1998 roku nie stosowano przeliczników dla składników krwi. Punkty krwiodawstwa przeliczały poszczególne donacje w stosunku 1:1.
Jestem krwiodawcą od 15 lat, regularnie odpowiadam na każde wezwanie RCKiK w Lublinie, jak również w miarę możliwości zawodowych sam stawiam się co jakiś czas w RCKiK. Stale sam z siebie zapraszam wielu znajomych z pracy i z rodziny do oddwania krwi i tylko mnie dziwi, że trzeba coś tu jeszcze więcej udowodnić??
Czy zatem mam prosić kogoś o odznakę??
Kilka lat temu poszedłem do PCK w Lublinie żeby powiedzieć że jestem krwiodawcą i chętnie bym włączał się w ich ideę honorowego krwiodawstwa. Zapytano mnie wtedy, czy płacę składki członkowskie?? Szok, zapytać kogoś kto jest oddany idei, kto regularnie odpowiada na każde wezwanie można było o różne rzeczy, ale tam padło tylko jedno pytanie czy płacę składki… tylko za co i na co.. chociaż trochę informacji..
Droga redakcjo, proszę o wskazanie osób lub instytucji bo warunki rozporządzenia spełniam wszystkie.. myślę że jest wiele osób które też je spełniają lecz nikt nigdy o nich nie pomyśli, no chyba że zaczynają się wakacje.. sami wiecie co potem.
Pozdr
O odznakę mogą wystąpić:
– jednostki publicznej służby krwi
– organizacje zrzeszające honorowych krwiodawców
– inne organizacje np. gdy ktoś działa przy straży pożarnej to OSP, Urząd Miejski, zakład pracy itp
O odznakę mogą wystąpić:
– jednostki publicznej służby krwi
– organizacje zrzeszające honorowych krwiodawców
– inne organizacje np. gdy ktoś działa przy straży pożarnej to OSP, Urząd Miejski, zakład pracy itp
Mam pytanie, oddaję krew od 2000 roku, z kalkulatora wyszło mi 37,5 litra czy mam szansę by dostać odznakę zasłużonego krwiodawcy dla narodu? Czy to już nie działa?
Witam serdecznie!
Odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu jest nadawana po oddaniu 20 litrów krwi. Jednak aby ją otrzymać sam litraż nie wystarcza. Więcej na temat warunków jakie należy spełnić aby otrzymać odznakę HDK-ZdZN tu: https://krwiodawcy.org/komisja-zasluzony-dla-zdrowia-narodu
Mam legitymację Honorowego Dawcy Krwi. Łącznie oddałam 9 litrów. Obecnie nie mogę już, niestety, oddawać krwi. Czy powinnam wystąpić o legitymację „zasłużony”, by móc korzystać z dodatkowych uprawnień (w lecznictwie np, albo w komunikacji), czy też należy mi się to na podstawie tej legitymacji, gdzie są przecież odnotowane ilości oddanej krwi? Nigdy też nie występowałam o odznaki – czy ma to jakieś znaczenie?
Witam serdecznie!
Tylko osoby posiadające tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi mają prawo do korzystania z obsługi poza kolejnością. Aby uzyskać tytuł ZHDK należy z zaświadczeniem z RCKiK o ilości oddanej krwi udać się do najbliższej placówki PCK i tam owe zaświadczenie przedłożyć. Polski Czerwony Krzyż wyznaczy termin odebrania zarówno odznaki jak i legitymacji. Legitymacje donacyjne nie sa podstawą do skorzystania z uprawnienia.
Witam , ja również mam pytanie 🙂 Dzis stuknęło mi lekko ponad 5 litrów krwi i spytalam pielegniarke o legitymacje” zasłuzonego… III stopnia”, pokierowala mnie owszem do pck (ale nie dala zadnego zaswiadczenia) i powiedziała ze aby otrzymac tą legitymacje i odznake,trzeba nalezeć do jakiegoś klubu i uiszczac składki. ..czy to prawda? myslalam ,ze jest to darmowe.. i jeszcze jedno pytanie, na legitymacji honorowego dawcy ,tej w ktorej sie zbiera pieczątki, jest takze pieczeć ze uprawnia ona do korzystania poza kolejnościa do swiadczen ambulatoryjnych i aptek. Z tego co wyczytałam takie uprawnienia mają tylko zasłuzeni? Czy mogłby ktos wytłumaczyc obie kwestie ? Z góry dziękuję.
Witam serdecznie!
Odznaka jest wydawana BEZPŁATNIE przez oddziały Polskiego Czerwonego Krzyża. Nie trzeba być członkiem organizacji aby ją otrzymać. Nie trzeba również płacić żadnych składek czy opłat. Najlepiej zapytać się telefonicznie w PCK o to czy trzeba mieć zaświadczenie z RCKiK czy wystarczy zwykła legitymacja donacyjna. Jeżeli chodzi o obsługę w placówkach służby zdrowia poza kolejnością to nie trzeba mieć pieczątek gdyż dokumentem stwierdzającym nabycie uprawnień jest legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wraz z dokumentem tożsamości.
Mam pytanie, jak to jest z tym przelicznikiem…
W zeszłym roku oddałam 3x krew pełną i 1x płytki. Dziś odebrałam zaświadczenie z RCKiK w Krakowie, że oddałam 1650ml (wg przelicznika na stronie oddałam 1850). I tutaj nasuwa się moje pytanie: czy zgodnie z Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2006 r. w sprawie równoważnej ilości innych składników krwi, których oddanie umożliwia dawcy otrzymanie tytułów i odznak honorowych, RCKiK w sposób nieprawidłowy przeliczyło moją donację?
Nie chodzi mi o te 200ml, jednak przy kilkukrotnych donacjach płytek liczba się zwiększa.
Witam serdecznie!
Wygląda tak jakby płytki wpisano Pani bez przeliczenia, czyli oddała Pani 300 ml płytek to tyle wpisano Pani krwi pełnej. Jest to błąd. Każdy składnik krwi przelicza się na krew pełną zgodnie z rozporządzeniem o którym Pani wspomniała. Jest jednak też możliwość, że zaświadczenie zostało wystawione w celu skorzystania z ulgi podatkowej. W takim przypadku nie stosuje się przeliczników. Jeżeli się oddało określoną ilość składnika to wpisuje się tą ilość jako krew pełną.
A ile trzeba oddać krwi i przez ile lat żeby kotuś przyznał np. krzyż zasługi ( odznaczenie państwowe) Co maja dostać ludzie , którzy oddali np. 50- 80 litrów czyniąc to regularnie od ćwierć i więcej wieku. Moim zdaniem to bohaterstwo, a na pewno przyczynienie się do utrzymania życia i zdrowia co najmniej kilkudziesięciu a może kilkuset osób. No chyba ze to jest bez znaczenia.
Witam serdecznie!
Za litraż można otrzymać tylko 3 odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Pozostałe odznaczenia są przyznawane za szeroko pojęte propagowanie honorowego krwiodawstwa i za działanie na jego rzecz.
Witam. Oddałam już 10 litrów krwi i nikt w punkcie nie zaproponował mi wziecia formularza i ubiegania się o HONOROWEGO DAWCY….czy mószę prosić o taki formularz sama czy panie powinny same mi go wręczyć…..
Witam serdecznie!
System komputerowy samodzielnie nie podlicza donacji dlatego Panie nie wiedzą ile masz łącznie oddanej krwi. Poproś je o podliczenie i wydanie zaświadczenia.
mezczyzna->donacje standardowe->osocze->wielkość donacje jest 650 a powinno być chyba 600
Nie ma reguły. Ja oddaje krew pełną i osocze w Toruniu i jeżeli chodzi o osocze to pobierają zawsze po 650ml. W rozporządzeniu jest natomiast:
We Wrocławiu znów pobiera się 700ml, dla porówniania 🙂
A gdzie mogę odebrać odznakę 2 stopnia
Witam serdecznie!
Odznakę można otrzymać w oddziałach Polskiego Czerwonego Krzyża. Po zaniesieniu do nich zaświadczenia z RCKiK o ilości oddanej krwi PCK wyznacza termin odbioru odznaki. To wszystko.
Jak mam rozumieć słowo „donacja”? Czy oddanie dwóch jednostek krwinek płytkowych podczas jednego zabiegu (w książeczce mam wpisane: KKP 500 ml) mogę policzyć jako dwie donacje, czy tylko jedną? Jeśli to możliwe to proszę o odpowiedź z uzasadnieniem prawnym (wiążąca interpretacja przepisów prawa itp.)
Witam serdecznie!
Zgodnie z przepisami Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2006 r. w sprawie równoważnej ilości innych składników krwi, których oddanie umożliwia dawcy otrzymanie tytułów i odznak honorowych niema znaczenia czy donacja płytek jest pojedyncza czy podwójna. Powinna być liczona jako 1 donacja czyli 500 ml krwi. Może się zdarzyć, że jakiś RCKiK przeliczy na korzyść dawcy donację podwójną jako dwie osobne donacje, jednak zgodnie z przepisami nie powinien tego robić. Też trzeba zaznaczyć, że coraz rzadziej pobiera się 200/250 ml płytek. Większość RCKiK pobiera 300 ml + osocze w którym te płytki są zawieszone.
Proponuje aby obok Napisu: „GRATULUJĘ, już możesz się o nią starać!” był link do wniosku.
Dzięki za odpowiedź.
Chciałbym się spytać skąd wzięto daty nowych przeliczników, mogę się mylić ale zmiana była na przełomie 2000/2001 rok a bynajmniej tak mam zaznaczone w legitymacji HDK
Pozdrawiam!
Akty prawne na podstawie, których ustalono przeliczniki załączyliśmy pod kalkulatorem. Pierwszym aktem prawnym regulującym równoważne ilości innych składników było rozporządzenie z 1998 roku. Do tego roku liczono składniki w proporcji „jeden do jednego”. Ta ustawa została dopiero zmieniona przez rozporządzenie z 2006 roku. Nic nam nie wiadomo o żadnych innych zmianach.
Coś ten przelicznik nie działa!
Dzięki za zwrócenie uwagi. Zmieniliśmy styl i zapomnieliśmy dodać kod od kalkulatora.
Pozdrawiam!
Kochani, jestem wieloletnim dawcą krwi ale ze sporymi przerwami. Po latach nie oddawania krwi wróciłem do regularnego oddawania jakieś 4-5 lat temu. Wcześniej w latach studenckich oddawałem wyłącznie osocze – dotyczy to okresu do 14.10.1998. Oddałem 8 donacji osocza x 600 ml do 14.10.1998 i 16 donacji krwi pełnej x 450 ml po 23.02.2006. Wg waszego przelicznika wychodzi 12400 ml pełnej krwi… I tutaj zaczyna się problem. Reprezentuję Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu i wystąpiłem z prośbą do rejestratorki o potwierdzenie powyższych wyliczeń. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że z powyższych donacji wychodzi Pani rejestratorce 8900 ml. Gdy poinformowałem o tym, że w różnych latach stosowane były różne przeliczniki i kiedyś osocze liczyło się 1:1 reakcją było skierowanie mnie do siedziby Honorowych Dawców Krwi w Poznaniu gdzie ze zdziwieniem przyjęto fakt, że tutaj mam otrzymać informację szczegółową o donacjach i ich przeliczeniu… Innymi słowy Paragraf 22…. Czy ktoś może mu poradzić gdzie na piśmie można uzyskać informację potwierdzającą fakt oddania przeze mnie konkretnej ilości krwi pełnej z odpowiednim przelicznikiem bo obawiam się, że nigdy nie uda mi się dobić do 18l dających np. możliwość niemal darmowych przejazdów komunikacją miejską….
Witam serdecznie!
Zgodnie z prawem składniki krwi przelicza się na krew pełną na podstawie przepisów istniejących. Niestety problem polega na tym, że do 1988 roku żaden dokument nie precyzował równoważnych ilości składników krwi. W związku z tym napisaliśmy do Ministerstwa Zdrowia. Jak otrzymamy odpowiedź upublicznimy ją.
Dziękuję za odpowiedź. Brzmi to fatalnie, płacz nad brakami krwi w Centrach Krwiodawstwa i jednocześnie brak istotnych umocowań prawnych jego oddawania od ćwierć wieku…. Przelicznik jaki podajecie traktować więc jak rozumiem należy jako legendę ludową, nie mającą żadnej mocy prawnej dla nikogo i nie będący żadnym argumentem w rozmowach.