Minimalna waga 50 kg

Minimalna waga dla kandydatów na dawców krwi

Jak zapewne wiecie aby zostać dopuszczonym do oddania krwi lub jej składników należy spełnić ściśle określone kryteria. Publiczna służba krwi kieruje się przy ich stosowaniu zarówno dbaniem o dobro dawcy jak i biorcy. Jedną z takich zasad jest dopuszczanie do donacji tylko osób, które ważą więcej niż 50 kg.

Moja waga waha się między 45kg a 48kg czy mogę w takim wypadku oddać krew? – pyta kandydatka na dawczynię

Kryterium to jest takie samo zarówno dla dawców krwi pełnej jak i jej składników (oprócz podwójnej donacji koncentratu krwinek czerwonych – 70 kg). Dlaczego właśnie na takim poziomie została ustalona waga dla kandydatów na dawców? Nie można oddawać krwi ważąc poniżej 50 kg ponieważ u osób ważących mniej donacja mogłaby spowodować wystąpienie niepożądanych skutków. Osoba mająca niższą wagę ma w swoim organizmie również mniejszą objętość krwi. 450 ml w takim wypadku stanowi więcej niż 8-10% krążącej krwi w organizmie. Lekarze stwierdzili, że oddanie właśnie takiej ilości procentowej krwi nie powinno spowodować żadnych ubocznych skutków czy szkodliwych następstw. Dotyczy to zarówno jednorazowych, jak i systematycznie oddających dawców. Regeneracja organizmu po oddaniu krwi następuje dość szybko. Zdarza się, że lekarze dopuszczą osobę poniżej 50 kg. Osoby te mogą jednak bardziej odczuć utratę tej samej objętości krwi (450 ml) niż osoby o wyższej masie ciała, ze względu właśnie na mniejszą objętość krwi krążącej w organizmie. Dlatego lekarze kwalifikujący w centrach kandydatów odradzają oddawanie krwi osobom nadmiernie szczupłym, mając na uwadze ich zdrowie i dobre samopoczucie.
Jednak to nie jedyny warunek jeżeli chodzi o wagę. Lekarz przeprowadzając tzw. badanie przedmiotowe ma obowiązek zwrócenia uwagi na wyrażnie nadmierną dysproporcję między masą ciała a wzrostem. Zarówno minimalna masa ciała jak i wymóg sprawdzania dysproporcji między nią a wzrostem wynika wprost z Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Inne akty prawne dotyczące honorowego krwiodawstwa znajdziesz na naszej stronie “Akty prawne”

95 komentarzy do “Minimalna waga 50 kg”

  1. Witam. Jeśli przy wzroście 165cm ważę 49.7 kg to mogę próbować oddać krew. Kilka lat temu zostałam zdyskwalifikowana za wagę, więc czy lekarz zwróci na to szczególna uwagę?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Niestety w związku z tym, że nie ma sztywnych przepisów a tylko zapis o “dysproporcji” wiele zależy od lekarza kwalifikującego. Nie ma nawet mowy w przepisach o tym na jakiej podstawie ma być stwierdzana dysproporcja.

      Odpowiedz
  2. Mam 18 lat, ważę 59 kg i mam 173 cm wzrostu, za pierwszym razem zostałam bez problemu dopuszczona a za drugim juz nie, bo stwierdzono u mnie niedowagę? Nie rozumiem tego, że jeden lekarz dopuszcza, a drugi nie…

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Dzieje się tak, ze względu na to, że oprócz “suchych” przepisów lekarz kwalifikujący może podejmować decyzję o dopuszczeniu lub nie do oddania na podstawie własnej wiedzy i praktyki zdobytej w czasie pracy. Jeżeli zdarzają mu się często przypadki, że przy Twojej wadze i wzroście występują w większej liczbie omdlenia, zasłabnięcia to podejmuje on w takim przypadku indywidualną decyzję. Pamiętajmy, że ostatecznie to własnie lekarz kwalifikujący odpowiada za nasze bezpieczeństwo w czasie oddania. Druga możliwość to taka, że lekarz ten nie posiłkuje się wskaźnikiem BMI gdyż on wskazuje, że w Twoim przypadku nie występuje dysproporcja.

      Odpowiedz
  3. Witam. Chciałem ostatnio oddać krew ale niestety powiedzieli mi że nie mogę ponieważ jestem szczupły a ważę 67 kg przy wzroście 178

    Odpowiedz
  4. Witam! Mam 20 lat, mam 52 kg. i 162 cm. wzrostu. Bmi wykazuje, że mam prawidłową wagę. Niestety chcąc oddać 2 raz krew, nie zostałam nawet dopuszczona do lekarza, gdyż pielęgniarka stwierdziła, że nie mogę bo jestem za drobna. Najlepsze jest to, że już oddawałam, a ważyłam tyle samo co teraz. Wtedy po oddaniu krwi czułam się bardzo dobrze, a ostatnie badania jakie miałam robione pokazywały, że mam bardzo dobre wyniki

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jeżeli w dniu oddania dawca nie będzie ważył 50 kg to może zostać zdyskwalifikowany przez lekarza. Zgodnie z przepisami dawca powinien ważyć minimum 50 kg. Oczywiście ostateczna decyzja nalezy do lekarza w punkcie w którym chce się oddać krew.

      Odpowiedz
  5. dzień dobry,

    Jeżeli wybiorę się aby oddać krew i lekarz nie dopuści mnie do oddania, to czy należy mi się wtedy dzień wolny? Czy muszę wpisać urlop na żądanie?

    Odpowiedz
  6. Witam! Byłam dzisiaj w punkcie krwiodawstwa i nie zostałam przyjęta że względu na zbyt niską wagę (184cm – 65kg) natomiast moje BMI wskazuje że jest to waga prawidłowa.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading