Jak zapewne wiecie aby zostać dopuszczonym do oddania krwi lub jej składników należy spełnić ściśle określone kryteria. Publiczna służba krwi kieruje się przy ich stosowaniu zarówno dbaniem o dobro dawcy jak i biorcy. Jedną z takich zasad jest dopuszczanie do donacji tylko osób, które ważą więcej niż 50 kg.
Moja waga waha się między 45kg a 48kg czy mogę w takim wypadku oddać krew? – pyta kandydatka na dawczynię
Kryterium to jest takie samo zarówno dla dawców krwi pełnej jak i jej składników (oprócz podwójnej donacji koncentratu krwinek czerwonych – 70 kg). Dlaczego właśnie na takim poziomie została ustalona waga dla kandydatów na dawców? Nie można oddawać krwi ważąc poniżej 50 kg ponieważ u osób ważących mniej donacja mogłaby spowodować wystąpienie niepożądanych skutków. Osoba mająca niższą wagę ma w swoim organizmie również mniejszą objętość krwi. 450 ml w takim wypadku stanowi więcej niż 8-10% krążącej krwi w organizmie. Lekarze stwierdzili, że oddanie właśnie takiej ilości procentowej krwi nie powinno spowodować żadnych ubocznych skutków czy szkodliwych następstw. Dotyczy to zarówno jednorazowych, jak i systematycznie oddających dawców. Regeneracja organizmu po oddaniu krwi następuje dość szybko. Zdarza się, że lekarze dopuszczą osobę poniżej 50 kg. Osoby te mogą jednak bardziej odczuć utratę tej samej objętości krwi (450 ml) niż osoby o wyższej masie ciała, ze względu właśnie na mniejszą objętość krwi krążącej w organizmie. Dlatego lekarze kwalifikujący w centrach kandydatów odradzają oddawanie krwi osobom nadmiernie szczupłym, mając na uwadze ich zdrowie i dobre samopoczucie.
Jednak to nie jedyny warunek jeżeli chodzi o wagę. Lekarz przeprowadzając tzw. badanie przedmiotowe ma obowiązek zwrócenia uwagi na wyrażnie nadmierną dysproporcję między masą ciała a wzrostem. Zarówno minimalna masa ciała jak i wymóg sprawdzania dysproporcji między nią a wzrostem wynika wprost z Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.
Inne akty prawne dotyczące honorowego krwiodawstwa znajdziesz na naszej stronie “Akty prawne”
Witam : mam wzrostu 156 waga 53 kg wyniki hemoglobiny idealne ale nadal nie mogłam oddać krwi bo za mało ważę .
Witam serdecznie!
Niestety nie jesteśmy w stanie wyjaśnić dlaczego nie zostałaś dopuszczona do oddania. Zarówno masa ciała jak i stosunek masy ciała do wzrostu jest w normie.
45 lat. 163 cm wzrostu i 42 kg. Ostatnio trochę schudłam. Czy mogę oddać krew?
Witam serdecznie!
Proszę pamiętać, że współczynnik BMI (uwzględniający wzrost i wagę osoby) jest brany pod uwagę dopiero gdy spełnia się wymóg 50 kg. Jeżeli będą Panią ważyć to lekarz nie dopuści Pani do oddania. Możliwe jest dopuszczenie gdy brakuje 1-2 kg i to też nie zawsze.
Oddałam wczoraj krew i straciłam przytomność na fotelu i teraz czuje się strasznie zmęczona a jednocześnie nie mogę odpocząć bo serce mi wali ciagle. Ile to jeszcze może potrwać i czy mam się bać?
Witam serdecznie!
Bać się nie powinnaś. Ludzie różnie reagują na oddanie krwi. Niektórzy mimo iż nie powinni idą w tym samym dniu na trening, inni z kolei muszą odpocząć bo czują zmęczenie. Reakcje z powodu oddania krwi występują zarówno natychmiast po donacji (albo w trakcie) jak i z opóźnieniem. Uzupełnienie krwi pod względem ilościowym następuje w 48-72 godziny od donacji. Po tym czasie powinnaś poczuć się lepiej. Odpoczywaj, nie wykonuj żadnych dużych prac fizycznych. Zmierz sobie ciśnienie i tętno. Sprawdź kilka razy w odstępach czasowych. Jeżeli będziesz czuła dalszy dyskonformt skontaktuj się z lekarzem opieki świątecznej lub nocnej. Pij dużo płynów.
Czyli jeżeli za jakiś czas przytyje i będę spełniać wymogi mogę udać się do miejsca poboru krwi i porozmawiać z lekarzem. Jeżeli on stwierdzi ze spełniam wymogi może mnie zwolnić z tej dyskryminacji nawet przed upływem tego pol roku który pierwszy lekarz wpisał z system internetowy ? Czy dobrze zrozumiałam ?
Witam !
Byłam ostatnio i chciałam oddać krew. Mam 170 cm wzrostu i waze48 kg powiedziano mi ze to za mało . Ok i to rozumiem. Nie rozumiem jednak jednej rzeczy. Lekarz zapisał mnie w system internetowy i powiedział ze mogę oddać krew dopiero za 6 miesięcy . Czy jeżeli przytyje te 2-3 kg w przeciągu powiedzmy miesiąca lub dwóch to nie będę mogła oddać krwi . Dlaczego muszę czekać pol roku ? Czy wystarczy ze przytyje te kilka kilo i mogę iść bez czekania 6 miesięcy ?
Witam serdecznie!
Nie, w czasie dyskwalifikacji nie oddasz krwi. Lekarz musi skrócić przerwę. Jednak podejmuje tą decyzję w poszczególnych przypadkach indywidualnie. Oznacza to, że samo spełnienie wymogu gdy miało się wcześniej dyskwalifikacje nie powoduje automatycznie skrócenia dyskwalifikacji.
Czy przy wzroście 157 cm i wadze ok 105 mogę oddać krew?
Witam serdecznie!
Odpowiem Ci tak jak poprzednim kandydatom. Trzymając się sucho przepisów, że nie może być dysproporcji między masą ciała a wzrostem musiałabyś się liczyć z możliwością dyskwalifikacji. Jednak to się tak nie odbywa. W przepisach nie jest podane, że lekarz korzysta z BMI i w razie przekroczenia określonej wartości dyskwalifikuje dawcę. Jest to płynna granica i lekarz kwalifikujący podejmuje każdorazowo indywidualną decyzję. Jeżeli chcesz mieć 100% pewność, że zostaniesz dopuszczona to konieczny jest kontakt bezpośredni z Twoim punktem w którym będziesz chciała oddać krew. Najprościej wykonać telefon i otrzymać bezpośrednią odpowiedź od lekarza.
Czy ważąc około 100 kg przy wzroście 168 cm mogłabym oddać krew, czy ta waga jest za duża?
Witam serdecznie!
Jest możliwość, że zostanie Pani zdyskwalifikowana. Jednak jest to tylko możliwość aby być pewnym, że przy danej masie i określonym wzroście można oddać krew nalezy skontaktować się bezpośrednio z lekarzem kwalifikującym w punkcie w którym chce się ją oddać.
Ważę około 100 kg, przy wzroście 168, czy mogę oddać krew, czy ta waga jest zbyt duża żeby ją oddać?
Dzień dobry, czy przy wzroście 175 i wadze 52 kg mogłabym oddać krew?
Witam serdecznie!
Patrycja wiem, że obecnie jest różne podejście do wagi jeżeli chodzi o społeczeństwo i każdy dba i pilnuje tej wagi jaka mu odpowiada. W krwiodawstwie są jednak dość “sztywne” wytyczne. Pierwszy z wymogów spełniasz bo ważysz 50 kg. Jednak niewątpliwie występuje u Ciebie dysproporcja między masą ciała a wzrostem. Jednak nie podejmę się stwierdzenia, że nie możesz oddać krwi. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew. Jeżeli masz możliwość skontaktuj się telefonicznie lub mailowo z tym punktem w którym chcesz oddać krew.