Liczba Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi korzystających w ramach dodatkowych uprawnień z zaopatrzenia w leki objęte refundacją

Liczba osób korzystających w ramach swoich uprawnień dodatkowych (art. 43 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dz.U. 2022 poz. 2561 z późn. zm.) z zaopatrzenia w leki objęte refundacją, posiadających tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz Zasłużonego Dawcy Przeszczepu (oznaczenie na recepcie „ZK„).

Rok Liczba osób
2017136982
2018141171
2019146143
2020136727
2021138919
2022145260

4 komentarze do “Liczba Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi korzystających w ramach dodatkowych uprawnień z zaopatrzenia w leki objęte refundacją”

  1. Mam 68 lat i mam tytuł ” Zasłużony dla Zdrowia Narodu” za krwiodawstwo . Nie mam żadnego dodatku do emerytury, a Wit B12 mam odpłatność mimo że neurolog zlecił 5 iniekcji w miesiącu i muszę płacić w aptece.
    W szpitalu teraz przebywam i drugi dzień czekam na zrobienie rezonansu w pracowni przyszpitalnej. MASAKRA

    Odpowiedz
  2. Gdyby zrobili dodatek dla osób, które oddały co najmniej 50 litrów krwi mężczyźni i 40 litrów kobiety zgodnie z nowymi przepisami te osoby dostaną medal Zasłużony dla Zdrowia Narodu I stopnia to wówczas miałoby to sens. Takich osób jest stosunkowo mało. Po drugie musieliby dożyć 65 lat (mężczyźni) lub 60 lat kobiety by otrzymać jakąkolwiek gratyfikację finansową (to dodatkowo wyeliminuje znaczną część). Jednak takie działanie byłoby niesamowitą motywacją do oddawania krwi dalej, często osoby oddają do 20 litrów krwi by uzyskać wszystkie uprawnienia i medal Zasłużony dla Zdrowia Narodu (na starych zasadach) i odpuszczają sobie krwiodawstwo. Moim zdaniem skoro strażacy OSP i sołtysi/wójtowie mogą dostawać takie dopłaty to dlaczego Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi po spełnieniu naprawdę trudnych kryteriów nie mieliby by być uhonorowani w ten sposób, skoro poświęcili kilkadzisiesiąt lat dla ratowania innych osób? Państwo Politycy to byłby dobry pomysł by przyciągnąć elektorat krwiodawcy (zachęta dla młodych i starszych), tylko kto ma na tyle odwagi to wprowadzić. Liczę, że kiedyś się uda. Pozdrawiam,

    Odpowiedz
  3. 1. nie ma sprawiedliwości i … chyba nigdy nie będzie
    2. 145tys. to nie jest liczba wszystkich ZHDK a tylko korzystających z uprawnień
    3. rozdawnictwo będzie kosztować całe społeczeństwo. Strażacy, sołtysi czy kwriodawcy działali w realiach jakie były i nikt nie robił tego przymusowo. Więć żadnej z wymienionych grup nic się nie należy. Natomiast walczyć trzeba o prawa istniejące w tym np.pierwszeństwa do korzystania z opieki lekarskiej. I przypomnę jaką antyreklamą krwiodawstwa była odmowa pierwszeństwa przy szczepieniach na covid !!!
    4. dodatki emerytalne (których jestem przeciwnikiem) w tej formie będą niesprawiedliwe bo w różnym wieku będą przyznawane… od ok.35 r.ż.(tak, jeszcze są mundurowi na starych zasadach) po ok.45 r.ż( mundurowi na nowych) i 60 r.ż. kobiet

    Odpowiedz
  4. Jakby podali ilu jest ZHDK – emerytów, to można wówczas wyliczyć koszty dla Państwa gdyby ostatecznie dali nam ten dodatek, do emerytury… Bo 145 tysięcy zapewne nie dożyje 65 lat, niestety. A nawet jakby tylu z nas jednak było w dobrej kondycji to koszt dla Państwa byłby ok.522mln zł rocznie ( 300złx12miesięcy x liczba emerytów ZHDK). Strażacy OSP dostali po 200zł, sołtysi mają dostać 300zł – a emerytowani ZDHK co mają medale od MZ to jakby poza dyskusją? Czy tego nikt nie widzi, że to nie jest fair – choć ja akurat INNYM nie żałuję i dobrze że ktoś się o nich upomniał. A o nas nawet NCK się nie upomni, a jedynie odpisuje że oddajemy krew honorowo jakbyśmy tego nie wiedzieli. Gdzie tu sprawiedliwość i równość?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading