Krwiodawcy nie powinni nadużywać wolnego od pracy

Zatrudniający ma udzielać zwolnień od pracy tym podwładnym, którzy są dawcami krwi, w dniu, w którym ją oddają, i na czas okresowego badania lekarskiego. Tak wynika z rządowego projektu założeń nowelizacji kodeksu pracy, który trafił do konsultacji społecznych. Zmiany polegają na przeniesieniu przepisów dotyczących krwiodawstwa z rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281 z późn. zm.) do ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz.U. nr 106, poz. 681 z późn. zm.).

Bardziej szczegółowych rozwiązań w tym zakresie domagają się jednak pracodawcy. Ich zdaniem konieczne jest określenie czasu zwolnienia od pracy na oddanie krwi. Obecnie, choć nie wynika to wprost z przepisów, to jednak w praktyce wolne na oddanie krwi udzielane jest na cały dzień.

“Na przykład w górnictwie zdarzają się przypadki, gdy zwolnienie takie jest wykorzystywane przez pracowników zamiast urlopu na żądanie. Zgłaszają oni po prostu, że nie będą w danym dniu w pracy, bo oddają krew” – mówi Monika Gładoch, radca prawny, ekspert Pracodawców RP.

Podkreśla, że możliwe jest skorzystanie z opinii ekspertów ds. medycznych, którzy mogliby ustalić, jaki czas jest potrzebny na oddanie krwi i niezbędną regenerację, tak aby pracownik mógł bez przeszkód podjąć pracę.

“To byłaby ważna wskazówka dla ustawodawcy. Przepisy powinny wskazywać czas, na jaki przysługuje zwolnienie” – uważa Alina Giżejowska, radca prawny z Kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

Wskazuje, że propozycje pracodawców są zasadne, m.in. dlatego że przepisy nie ograniczają liczby zwolnień od pracy na oddawanie krwi. Przysługuje ono za każdym razem, gdy zatrudniony udaje się do punktu krwiodawstwa.

Nie ma też znaczenia wymiar czasu pracy, jaki w dniu oddawania krwi obowiązywał pracownika (zgodnie z rozkładem czasu pracy). Jeśli podwładny zdecyduje się na wizytę w stacji krwiodawstwa np. w dniu, w którym miał świadczyć pracę przez 12 godz., udziela mu się zwolnienia na ten dzień. Oczywiście pracodawca może na podstawie art. 8 k.p. twierdzić, że pracownik w takim przypadku nadużywa prawa, ale udowodnienie tego nie będzie proste.

“Sądzę, że ustawodawca mógłby rozważyć, czy nie należy ograniczyć w jakiś sposób nadużywania zwolnień. Warto zastanowić się, czy pracodawcy nie mogliby uzyskiwać informacji o tym, czy w oddawanej w stacji krwi był alkohol. W takim przypadku byłoby jasne, że pracownik nadużywa prawa” – twierdzi Alina Giżejowska.

Źródło: Gazeta Prawna

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading