Drogocenna krew. Podsumowujemy I kwartał 2022 r.

Ponad 136 litrów krwi i jej składników zebraliśmy od początku 2022 roku w ramach ogólnopolskiej zbiórki “Drogocenna Krew”. Efekty akcji to ponad 123 litry krwi, nieco ponad 10 litrów osocza i niespełna 2,5 litra koncentratu krwinek płytkowych. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu dawców – współczesnych bohaterów, którzy zdecydowali się na bezinteresowną pomoc innym ludziom.

Zbiórka wciąż trwa i trwać będzie. Bądźcie z nami!

Akcja “Drogocenna krew”, czyli wspólna inicjatywa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Narodowego Centrum Krwi, prowadzona będzie w latach 2022 – 2023. Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziałach terenowych RCKiK oraz mobilnych punktach poboru krwi. Wspierają nas również Wojskowe Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Oddając krew, pamiętajmy o podaniu przy rejestracji nazwy zbiórki “Drogocenna krew”.

WAŻNE – hasło zbiórki DROGOCENNA KREW należy podawać w momencie rejestracji w RCKiK, OT lub punkcie mobilnym (krwiobusie). 

Warto być dawcą

Jednocześnie przypominamy, że w życie weszła nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi, która przyznaje honorowym dawcom krwi dodatkowe uprawnienia w związku z pandemią COVID-19:

  • dwa dni zwolnienia od pracy (w dniu, w którym oddano krew lub jej składniki i w dniu następnym),
  • ulga w wysokości 33 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego.

 

Informacje dotyczące nowelizacji ustawy oraz nowych przywilejów znaleźć można m.in. na stronach NCK:

Jeśli chcesz wziąć udział w zbiórce krwi lub pomóc zorganizować ją w swojej miejscowości, napisz do nas pomagamy@gddkia.gov.pl.

Zapraszamy do udziału w akcji. Niech łączy nas krew, która ratuje życie!

Bohaterowie kolejny rok z nami

2021 był kolejnym rokiem, w którym pracownicy GDDKiA i nasi partnerzy zaangażowali się w ogólnopolską akcję krwiodawstwa. 1486 dawców i ponad 686 litrów krwi i jej składników – to efekt ogólnopolskiej zbiórki “Drogocenna krew” w 2021 roku. Z kolei w roku 2020 w akcji “Drogocenna krew” wzięło udział 1258 dawców, którzy oddali ponad 582 litry krwi i jej składników. W 2019 roku, w ramach zbiórki “200 lat Administracji Drogowej”, dzięki grupie 3,5 tys. cichych bohaterów, zebraliśmy ponad 1600 litrów krwi. Zbiórka związana była z obchodami jubileuszu 200 lat istnienia Centralnej Administracji Drogowej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading