Do kiedy będą 2 dni wolnego za oddanie krwi?

Na dzień dzisiejszy nadal przysługują 2 dni wolnego.

Coraz częściej jednak na grupach na facebooku oraz forach internetowych pojawia się pytanie: do kiedy będą wydawane zaświadczenia na 2 dni wolnego. Nie da się na nie odpowiedzieć podając dokładną datę. Dlaczego? Dlatego, że zgodnie z przepisami przywilej 2 dni wolnego jest ściśle związany ze stanem zagrożenia epidemicznego i stanem epidemii.

Art. 9a. 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii:
1) honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9, z tym że wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym; (…)

Źródło: Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Skąd zatem dawca ma wiedzieć czy jest stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii a w związku z tym czy należą się 2 dni wolnego za oddanie krwi lub jej składników? Minister Zdrowia ogłasza te stany poprzez opublikowanie odpowiednich rozporządzeń.

Pierwszym z takich aktów prawnych było  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

§ 1. W okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Stan zagrożenia epidemicznego został odwołany Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

§ 1. Odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego.

Jednak w tym samym dniu a więc 20 marca 2021 roku został ogłoszony drugi stan; stan epidemii. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii stanowi:

§ 1. W okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Jak widzicie rozporządzenie konkretnie podaje tylko datę ogłoszenia stanu epidemii. Stan epidemii zatem będzie obowiązywał a w raz z nim przywilej 2 dni wolnego tak długo aż Minister Zdrowia nie wyda rozporządzenia odwołującego ten stan. Kiedy konkretnie to będzie? Tego nikt Wam nie powie. Bardzo często informacje na temat wprowadzania restrykcji lub ich odwoływania czy innych zmian przepisów dotyczących epidemii są podawana do wiadomości publicznej dopiero w tym samym dniu co ogłoszenie aktu prawnego wprowadzającego te zmiany.

Reasumując dopóki nie zostanie wydane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie (dokładniej mówiąc nie wejdą w życie jego przepisy)  odwołujące stan epidemii dopóty będzie obowiązywał przywilej 2 dni wolnego.

Jeżeli jednak stan epidemii zostanie odwołany nie musi to automatycznie oznaczać końca przywileju. Gdyż istnieje jeszcze możliwość, że Minister Zdrowia chcąc aby łagodniej przejść od stanu epidemii do normalności czasowo wprowadzi stan zagrożenia epidemicznego.  W takim przypadku nadal obowiązywały by 2 dni wolnego. Aż do czasu odwołania tego stanu.

Trzeba pamiętać również o tym, że przywilej 2 dni wolnego został wprowadzony dopiero w styczniu 2021 roku co powodowało, że nie mogliśmy z niego korzystać wraz z wejściem pierwszych stanów zagrożenia epidemicznego.

 

305 komentarzy do “Do kiedy będą 2 dni wolnego za oddanie krwi?”

  1. Dzień dobry, zwracam się z pytaniem dot. płytek krwi. Ustawa określa maksymalną liczbę donacji płytek na 12 w ciągu roku. Z racji tego, że oddaje podwójne płytki krwi (600ml zamiast 300ml), okazało się, że nie mogę mieć rocznie więcej niż 6 donacji, bo donacje liczone są one podwójnie. Co dziwne sytuacja zależy od interpretacji RCKiK, bo w jednym RCKiK można oddać 12 x 600ml a w innym tylko 12 x 300ml lub (jak w moim przypadku) 6 x 600ml. W ustawie nie znalazłam zapisów dotyczących ilości oddanych płytek a jedynie wskazana jest liczba donacji.
    Czy we wszystkich RCKiK przepisy nie powinny być interpretowane podobnie?

    Odpowiedz
  2. Czy dodatkowy drugi dzień wolny przysługuje również osobom które (oficjalnie) nie przeszły c-19 ? czy przysługuje osobom nie-szczepionym ? Czy przysługuje osobom, które wiedzą że miały ale “nisko-objawowo” potwierdzone domowym testem tylko ?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Niestety ciężko powiedzieć gdyż dopuszczono się pewnego zaniedbania. Wprowadzono przywilej 2 dni art.9a natomiast nie poszerzono uprawnień dawcom płatnych o ten artykuł i nadal on brzmi:
      Art. 11. 1. Dawcom krwi rzadkich grup i dawcom krwi, którzy przed pobraniem krwi lub jej składników zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom wykonywanym w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje, oprócz uprawnień określonych w art. 6-9, rekompensata pieniężna za niedogodności związane z koniecznością stawienia się na każde żądanie jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, o której mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2?4, w celu oddania krwi lub jej składników lub poddania się zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom wykonywanym w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych.
      Jak widzisz przywileje, które przysługują dawcom płatnym są od 6 do 9 artykułu a nie 9a.

      Odpowiedz
    • Witam. Czy jeśli krew nie zostanie ode mnie pobrana muszę stawić się tego samego dnia w pracy? Powinnam więc wybrać odpowiednio wczesna godzinę aby uniknąć sytuacji, że nie zdążę wrócić do końca zmiany?

      Odpowiedz
  3. Witam, czy jeśli pracuje na umowę zlecenie to należy mi się także wynagrodzenie 100% za 2 dni, czyli dzień oddania i następny czy tyczy się to tylko umowy o prace?

    Odpowiedz
  4. Czy pracownikowi należą się 2 dni wolnego za oddanie krwi w sytuacji, gdy ma on już dzień wolny od pracy zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy (równoważny system czasu pracy) – pracownica otrzymała dzień wolnego za oddanie krwi 19 lipca (wtorek), dzień po – 20 lipca (środa) jest jej dniem wolnym w grafiku za przepracowaną wcześniej sobotę. Czy ten drugi dzień wolnego za oddanie krwi jej przepada czy dzień wolnego za sobotę trzeba przenieść i oddać w innym dniu?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie, taki dzień przepada. Duża część osób nie chcąc brać wolnego od pracodawcy oddaje krew na akcjach mobilnych w sobotę, przez co mają wolną sobotę i niedzielę, które są u nich normalnie wolne. W taki przypadku pracodawca nie ma żadnych zoobowiązań wobec takich osób.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading