Czy produkty z orzechami w ekwiwalencie energetycznym to dobry wybór?

Po zapoznaniu się z nowymi pakietami ekwiwalentu energetycznego poszczególnych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa kilka osób zapytało się mnie czy produkty zawierające orzechy (silny alergen) to dobry wybór podkreślając, że osoby uczulone na powyższy produkt mogą oddawać bez problemu krew i jej składniki. Oto odpowiedź z Narodowego Centrum Krwi.

Dzień dobry,

odpowiadając na korespondencję z dnia 9 grudnia 2024 r. dotyczącą posiłku regeneracyjnego, Narodowe Centrum Krwi uprzejmie prosi o przyjęcie poniższych informacji.

Każdego roku w Polsce krew i jej składniki oddaje ok. 600 tys. osób. Zrozumiałym jest, że przy tak licznej grupie odbiorów oczekiwania są bardzo różnorodne. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi określa wartość kaloryczną tego posiłku, która wynosi 4 500 kcal (18 840 kJ), przy czym w rozporządzeniu nie został określony skład ani forma posiłku regeneracyjnego. Jednakże celem przysługującego Krwiodawcy posiłku regeneracyjnego jest przede wszystkim zrekompensowanie wydatku energetycznego związanego z donacją krwi.

Kwestia ujednolicenia posiłku regeneracyjnego z zachowaniem najwyższych standardów odżywczych, smakowych przy jednoczesnym uwzględnieniu wartości kalorycznej posiłku, tj. 4 500 kcal (18 840 kJ) w Polsce, była i jest priorytetowym zadaniem. Zmiany dokonywane w tym zakresie podejmowane są sukcesywnie z uwzględnieniem oczekiwań Krwiodawców oraz w ramach obowiązującego prawodawstwa.

W celu poznania oczekiwań Krwiodawców 24 maja 2024 r. zarządzeniem Dyrektora Narodowego Centrum Krwi został powołany „Zespół do spraw posiłku regeneracyjnego wydawanego Krwiodawcom w związku z oddawaniem krwi lub jej składników”. W ramach prac ww. zespołu opracowany został kwestionariusz ankiety dotyczący posiłku regeneracyjnego wydawanego Krwiodawcy w związku z oddawaniem krwi lub jej składników, a następnie w okresie 15.07.2024 r. – 04.08.2024 r. zostało przeprowadzone badanie wśród Krwiodawców. W przedmiotowym badaniu odpowiedzi na poruszane kwestie posiłku regeneracyjnego udzieliło 22 739 respondentów – Honorowych Dawców Krwi.

Warto wskazać, że w kwestionariuszu ankiety uwzględniono przykładowe trzy wartości kaloryczne posiłku (1500 kcal, 3000 kcal, 4500 kcal) oraz w ramach każdej kaloryczności zaproponowano trzy przykładowe wersje posiłków. Zadaniem Krwiodawcy było wybranie jednej, rekomendowanej wartości kalorycznej i dla danej wartości wybór jednej wersji posiłku.

Kluczowym znaczeniem było poznanie opinii Dawców, czy czekolada powinna być nadal jednym z produktów w zestawie posiłku regeneracyjnego. W przedmiotowym badaniu ankietowym Dawcy krwi mieli również możliwość wskazania w pytaniu otwartym jednego produktu, który miałby się znaleźć w posiłku regeneracyjnym.

Wobec powyższego rekomendacja orzechów będących jednym z produktów wchodzących w skład nowego posiłku regeneracyjnego dla Krwiodawców, wynikała wprost z oczekiwań respondentów. W tym miejscu wskazać należy, że dotychczas jeden z elementów pakietu składającego się z 9 czekolad stanowiła czekolada twarda z dodatkami orzechów.

Z poważaniem

4 komentarze do “Czy produkty z orzechami w ekwiwalencie energetycznym to dobry wybór?”

  1. Aż dziwne, że za ministerstwo nie podpisał się „Nadszyszkownik Kilkujadek ” i nie dopisał , że jak HDK nie podoba się, to może nami nakarmić „ptaszysko”

    Odpowiedz
  2. Ankieta była tendencyjna i polityczna!!! Nie wskazano w niej bowiem o jakie orzechy chodzi, a teraz wciskają najtańsze i właściwie najgorsze ,bo „orzechy” ziemne . A nie najbardziej przydatne : włoskie, laskowe, czy migdały. W samej ankiecie sugerowanie w jednym z wariantów mieszanki orzechów typu studencka – to ewidentna tendencja przyoszczędzenia i trąca „malizną ” z dużą dozą „dziadowizny”. No i ewidentnie widać wyrafinowaną doktrynę : ” nie ważne kto głosuje, ale kto liczy głosy” ! A ankieta miała typowo cel ekonomiczny, bowiem na światowych rynkach jest wzrost i dalej szacuje sie tendencję wzrostową cen kakao ! Więc to kolejny wybieg po próbie wprowadzenia jeszcze gorszych jakościowo czekolad jakie są. DZIADOWIZNA cudzym kosztem pełną gębą, aby wystarczyło na nowe bryki, lans i zbędne podróże zagraniczne. To jest prawdziwe podsumowanie celów ankiety.

    Odpowiedz
    • Brawo, brawo. Jest tak jak Pan napisał, trafne spostrzeżenia. Ta ankieta była bardzo tendencyjna i nie było nawet opcji, że chce się aby pakiety były w dotychczasowej wartości. Skandal.

      Odpowiedz
  3. Przecież nawet w TV trąbili, że zmiana na masło orzechowe wynika z tańszej alternatywy od czekolady. Chcą zwyczajnie zaoszczędzić na krwiodawcach. Druga rzecz istnieją tylko orzechy ziemne. Ja wolałbym coś co realnie wykorzystam, np. oprócz czekolad czy w zamian, orzechy laskowe, włoskie, pini, macadamia czy migdały. Patrzcie na dobro krwiodawców a nie tylko czynnik ekonomiczny Centr Krwiodawstwa. Ale co ja tam wiem, zawsze będzie właśnie odwrotnie.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading